10 viisi tuvastamaks gluteenitalumatust

1
22651

Dr Amy Myers MD Texasest Austinist, on arst, kes püüab jõuda haiguse algpõhjuseni, mitte ainult ravida sümptomeid. Ta töötab laste ning täiskasvanutega, kellel esineb ärritatud soole sündroomi, kroonilist väsimust, autoimmuunhaigust, seedehäired, hormonaalsed häired jpm. Toitumine on tema praktika suur osa ning ta usub, et õige toit on ravim.

Allegriline reaktsioon gluteenileFoto: Grazy Gallery
Allegriline reaktsioon gluteenile
Foto: Grazy Gallery

Rohkem, kui 55 haigust on seotud gluteeniga – kleepvalguga, mida leidub nisus, rukkis ja odras. Hinnanguliselt 99% inimestest, kellel on kas gluteenitalumatus või tsöliaakia, pole kunagi diagnoositud. Samuti on hinnanguliselt 15% USA elanikkonnast gluteenitalumatus. Mida te arvate, kas üks neist võiksite ka teie olla?

Kui teil esineb mõni neist sümptomitest, siis teil võib olla gluteenitalumatus.

 • Seedeprobleemid, näiteks gaasid, kõhupuhitus, kõhulahtisus või isegi kõhukinnisus. Myers näeb kõhukinnisust tihti just neil lastel, kes on söönud eelnevalt gluteeni sisaldavaid tooteid.
 • Keratoos pilaris – ehk kananahka meenutav nahk kas käsivarte tagakülgedel, jalgadel.

  Keratosis pilaris käsivarrelFoto: http://doctorv.ca
  Keratosis pilaris käsivarrel
  Foto: http://doctorv.ca

Seda kipub esinema siis, kui on rasvhapete puudus ning A-vitamiini vaegus organismis ning on põhjustatud rasva malabsorbtsiooni (imendumishäire) gluteenist kahjustatud soole poolt.

 • Väsimus või on tekkinud “pea paks ” tunne pärast sööki, mis sisaldab gluteeni.
 • Diagnoositud on autoimmuuhaigus nagu Hashimoto türeoidiit, reumatoidartriit, haavandiline koliit, luupus, skleroderma või sclerosis multiplex.
 • Neuroloogilised sümptomid nagu pearinglus või tasakaaluhäired.
 • Hormonaalne tasakaalutus nagu premenstruaalne sündroom PMS, polütsüstiline munasarjade sündroom PSOS või seletamatu viljatus.
 • Migreenid.
 • Krooniline väsimus või fibromüalgia. Need on diagnoosid, millele arst ei leia põhjust teie väsimusele ega valule.
 • Põletikud, tursed või valu liigestes nagu sõrmedes, põlvedes, puusades.
 • Meeleolu kõikumised nagu ärevus, depressioon ja ADD aktiivsus- ja tähelepanuhäire.

Kuidas tuvastada gluteenitalumatust?

Myers tegi kindlaks, kuidas on kõige lihtsam viis tuvastada gluteenitalumatust. Selleks on kõige lihtsam moodus kõrvaldada 2-3 nädalaks oma menüüst kõik toiduained, mis sisaldavad gluteeni ja siis need hiljem tasapisi menüüsse lisada. Tähele palutakse panna seda, et gluteen on laiaulatuslik kleepvalk, mille organismist eemaldamine võib võtta kuid või isegi aasta. Seega, mida kauem suudate gluteeni katse ajal oma menüüst väljas hoida, enne kui selle uuesti menüüsse lisate, seda parem.

Kui inimesel on gluteenitalumatus, siis katse ajal, mil gluteen on toidulaualt eemaldatud, tunneb ta end oluliselt paremini ja halvemini uuesti siis, kui gluteen menüüsse tagasi tuuakse. Et saada täpset tulemust, on vaja gluteen 100% oma menüüst eemaldada.

Kuidas ravida gluteenitalumatust?

Kaotada oma toidulaualt 100% ulatuses gluteeniga tooted. Isegi pisikene kogus gluteeni, alates ristsaastest kas ravimites või toidulisandites, on piisav, et käivitada sellele keha immuunsüsteemi reaktsioon.

80/20 reegel ” Me ei söö seda kodus, aga väljas küll” on täielik väärarusaam. 2001 aasta avaldatud artiklis on sätestatud, et need inimesed, kellel on kas tsöliaakia või gluteenitalumatus ja söövad gluteenitooteid kord kuus suurendavad oma surma risti 600% võrra.

Ikka ei ole kindel?

Otsi endale kompetentne arst, kes sind sellel puhul aitab ja juhendab.

Allikas: Eat Local Grown

Eelmine artikkelTeadlased üle maailma nõuavad ohtliku GMO-eksperimendi lõpetamist
Järgmine artikkelVananemine ja maksalaigud
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi