Maohaavandid ja selle lihtne lahendus

0
19370
Tagasi
Järgmine

Minu maotees sisalduvad taimed

Minu maotee sisaldab endas mets-kassinaerist, raudrohtu, kummelit, naistepuna, piparmünti, lavendlit, humalat ja koirohtu.

Kassinaeris

Mets-kassinaeris
Foto: Video Blocks

Kassinaeri (Malva L.) perekonda kuulub umbes kolmkümmend samanimelist taimeliiki. Nende seas leidub nii ühe- ja kaheaastaseid taimi kui ka lühiajalisi püstikuid.

Mets-kassinaeri õied sisaldavad lima (galakturonoramnaane ja arabinogalaktaane), flavonoide, antotsüaane, leikoantotsüaniide, tanniine, karoteeni, C-vitamiini, tanniine jm.

Kassinaerist valmistatud teetõmmis on suurepärane ning tõhus abivahend erinevate mao- ja soolehaiguste ning haavandite leevendamiseks ja raviks. Kassinaeriõitest valmistatud tee parandab soolte tegevust, aitab organismist väljutada halbu baktereid ning toimib sooleseinu tugevdavalt. Kassinaerist leiab mitmetes apteekides saadavalolevatest maotee segudest. Soovituslik päevane annus on 5 grammi kuivatatud taimeürti ning soovituslikes annustes kasutamine on ohutu. Teadaolevad vastunäidustused puuduvad.

Raudrohi

Foto: Nature Products Bulgaria

Raudrohus (Achillea millefolium L.) sisaldub mitmeid aineid, mille tõttu saab teda kasutada erinevate haigusseisundite puhul. Juba vanarahvas kasutas raudrohtu maohaavandite ravis.  Ka tänapäeval leidub teda mitmete, apteekides saadaval, maoteede koostises. Raudrohtu kogutakse (umbes 15 sentimeetrit ladvaosa) õitsemise algul ja kuivatatakse. Kui aga raudrohtu on vaja enne õitsemist saada, siis korjatakse ravimiks ka ainult lehti. Neid kuivatatakse või kasutatakse värskelt.

Tähtsamad ained raudrohus on eeterlikud õlid, näiteks hamasuleen, mõruainetest näiteks ahhilliin, ka K-vitamiin ja betaiin. Eeterlikud õlid on bakterite-, viiruste- ja seentevastase toimega. Betaiin soodustab maksa- ja närvirakkude ainevahetust. Betaiinil on ka söögiisu suurendav toime. Ta suurendab seedenõrede eritumist, seega soodustab seedimist ja vähendab kõhugaaside teket. Soolestiku silelihased lõõgastuvad ja krambitaolised valud vähenevad. Seega – mao- ja sapiteede spasmide, kõhugaaside või maksakahjustuse korral võiks kasutada raudrohuürdi tõmmist.

Vastunäidustus

Ei sobi kasutamiseks rasedatele ega neile, kellel on taime suhtes ülitundlikkus. Samuti ei sobi taime kasutada pikka aega suurtes annustes, võib põhjustada vere paksenemist ja trombe.

Kummel

Foto: Johnny’s Selected Seeds

Kummel (Chamomilla recutita L. tema sünonüüm Matricaria chamomilla L.) on kõigist ravimtaimedest üks tuntumaid. Kummelit tasub ravimtaimena eriti hinnata. Tema unikaalsed omadused väljenduvad selles, et bioloogiliselt aktiivsete raviainete kogus kummelis kuivatamise käigus mitte ei vähene, nagu juhtub teiste ravimtaimede puhul, vaid suureneb. Teekummelil on tohutu ravipotentsiaal ning tema toime inimorganismile mitmekülgne ja kompleksne. Seetõttu kasutatakse teekummelit nii rahva- kui tavameditsiinis ja teda leidub pea kõigis, apteekides müüdavates, maoteede segudes.

Kummeli ravitoime sõltub temas sisalduvatest aktiivainetest. Näiteks eeterlik õli, mille tähtsaimaks komponendiks on hamasuleen, omab allergiavastast, desinfitseerivat, põletikuvastast valuvaigistavat ja higistama ajavat toimet, samuti kiirendab regeneratsiooniprotsesse ja kudede paranemist. Tänu sedavõrd rohketele raviomadustele võib kummelit kasutada väga paljude haiguste ravimiseks. Kummeliteed kasutatakse desinfitseeriva ja põletikuvastase toime tõttu kõhugaaside korral, samuti mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite korral. Soodustab uriini- ja sapieritust ning ergutab seedimist.

Vastunäidustus

Teekummel ei sobi kasutamiseks neile, kel on taime suhtes ülitundlikkust. Väga harva võib esineda ülitundlikkusest tulenev šokiseisund või bronhiaalastma, eriti väikelastel.

Naistepuna

Foto: Wag!

Naistepuna on üks põhjalikumalt uuritud ravimtaimi. Naistepuna on mitut liiki. Meditsiiniliselt on kõige rohkem huvi pakkunud liht-naistepuna (Hypericum perforatum). Liht-naistepuna preparaatidel on sapiteede silelihaseid ning soolte ja kuseteede veresoont lõdvestav toime, mis kõrgendab sapieritust ja vähendab selle seismajäämist sapipõies, aitab jäme- ja peensoole spasmide korral, kõrgendab kuseeritust ja parandab kuse filtratsiooni neerudes, tugevdab kapillaarveresoonte seinu, parandab venoosset vereringlust ja mõnede siseelundite verevarustust. Peale selle on liht-naistepunal tänu parkainetele mikroobivastane toime, ta suurendab maomahla eritust, reguleerib aine vahetusprotsesse, ergutab regeneratsiooni ja suurendab naha tundlikkust ultraviolettkiirguse suhtes. Kasutatakse tänapäevalgi, apteekides müüdavates, erinevate mao- ning kõhuhädade teesegudes.

Päevane soovitav annus on 2-4 (mõnedel andmetel ka 4-5) grammi kuivatatud ürti.

Vastunäidustus

Ei sobi kasutamiseks raseduse ja imetamise ajal, ega soovitata kasutada alla 12-aastastele lastele.

Piparmünt

Piparmünt (Mentha x piperita L.)on üks vanemaid kultuurtaimi. Ravimtaimeks teevad piparmündi tema eeterlikud õlid, millest 40-70% moodustab mentool ja 10-25% mentoon. Kõige rohkem eeterlikke õlisid on õites (6%) ja lehtedes (3%). Lehtedes on veel triterpeene, betaiini, flavonoide, karotiini ja parkaineid, mis kõik kokku annavad taime raviomadused.

Piparmündi ekstrakte ja teed kasutatakse vee väljaajatina, hüpertoonia, gastriidi, bronhiaalastma, mao haavandite, sapipõie ja maksapõletike korral. Piparmünditeed juuakse kõhuhädade, ka kõhulahtisuse, samuti närvilisuse ja unetuse korral. Piparmündi tõmmis suurendab aga noortel emadel piimaeritust.

Kui arst pole määranud teisiti, siis soovitatav päevane annus on 3-6 grammi kuivatatud ürti või 5-15 ml tinktuuri või muud samaväärset preparaati.

Vastunäidustus

Ei sobi kasutada neil, kel probleeme sapikivide, maksapõletikuga. Mõningatel juhtudel ei soovitada kasutada piparmünti ka siis, kui on eelsoodumus kõrvetiste tekkeks ja esineb kõrvetisi (maohaavandite üks tunnus) – see on individuaalne, mulle jälle sobib (piparmündi eeterlik õli võib põhjustada maovaevusi). Kui on kalduvusi refluksile (pikali visates väljub maosisaldis tagasi). Raseduse ajal kasutada ettevaatlikult, võib põhjustada raseduse katkemist. Piparmünt ning mentool ei sobi kokku homöopaatiliste ravimitega!

Lavendel

Foto: Tourism Profile

Lavendli suures perekonnas on umbes 30 liiki, millest tänapäeval leiab kasutust peamiselt (Lavendula angustifolia ka Lavendula officinalis) ehk ahtaleheline/tähklavendel ja sellel on imeline aroom, teda hinnatakse kõrgelt ka homöopaatias – tal on rahustav mõju ning lavendlit kasutatakse palju aroomiteraapias stressi, unehäirete ja peavalu raviks.

Antiseptiliste toimete poolest on lavendlit kasutatud ka haava puhastamisel ja akne ravis, põletuste puhul aitab see vähendada naha turset ja ärritust, niisutab nahka ning soodustab uute naharakkude teket. Lavendel on nõrgalt rahustava toimega ja sobib hästi seedimist korrastama. Samas on tal ka põletikuvastane, pisut valuvaigistav, spasme lõõgastav ja mikroobide vastane toime. Soodustab sapi teket ja nõristust. Lavendli alkoholiekstrakt takistab Helicobakter pylori arengut. Kuna selle mikroobi elutegevust seostatakse peptiliste haavanditega, väidetakse lavendlil olevat ka haavandtõvevastane toime.

Vastunäidustus

Mitte kasutada raseduse ajal!

Pikemalt saab lugeda lavendli kohta veel ühest minu aastatetagusest postitusest. Sealt leiad veel mõnusate lavendliküpsiste retsepti, mida soovitan kindlasti proovida.

Humal

Foto: Boston Magazine

Humal (rahvakeeles tapp, makk, umalas, tapuväänik, viha, õlleviha) kasvab metsikult paljudes piirkondades. Õlletaimena on humalat kasvatatud juba 8. sajandist ning juba keskajal avastati humala rahustavad omadusi. Rahvameditsiinis on humalale omistatud hulk erilisi võimeid, näiteks annab see mõõduka annustamise korral elujõudu.

Humal (Humulus lupulus L.) annab rahuliku südame ja une. Uinumist soodustavad humalas sisalduvad toimeained nagu lupuloon, humuloon, linalool, eeterlikud õlid, laboliit, vaigud, parkained, aga ka östrogeenitaolised taimehormoonid. Humalast on abi ka lastele, kes öösiti voodit märgavad. Humalast saab leevendust veel järgmiste hädade puhul: unetus, närvilisus, maovaevused (närvidest tulenevad), kõhupuhitus, depressioon, üleminekuea vaevused, gastriit, gastroenteriit ja soolenugilised. Lisaks leevendavat taim närvisüsteemist tulenevaid seedehäireid ja jämesoolepõletikku. Aitab ka kõhupuhituse korral, menstruatsioonikrampide, östrogeenipuuduse, üldiste krampide/spasmide korral, neeru- või põievaevuste puhul, on diureetilise (kuseeritust soodustav) toimega, vastumürk alkoholikääritamisproduktidele (soovitav osa pohmelli leevendavates segudes).

Humala kasutusala on üsna lai ning teda leidub samuti, apteekides müüdavates, erinevates maotee segudes, peamiselt rahustava ja lõõgastava mõju tõttu.

Ühekordne annus on keskmiselt 0,5-1 g (mõningal juhul ka 1-2 g) kuivatatud ürti uinumise soodustamiseks.

Vastunäidustus

Mitte kasutada liigse väsimuse ja unisuse korral ja vältida raseduse ning imetamise perioodil. Humal võib vähendada meestel suguvõimet ja -iha. Üleannustamise korral võib tekitada iiveldust, peapööritust ja liigset unisust. Oletatakse, et humal võib oma östrogeense toime tõttu soodustada naistel rinnavähi teket.

Koirohi

Foto: FreeImages

Koirohi (Artemisia absinthium) on tõhus ravimtaim kõhuhädade korral. Ravimtaimena saab koirohust abi mitmesuguste hädade korral, nagu – seedimiskorratus, kõhugaasid, kõhulahtisus ja –kinnisus, sooleparasiidid, täid, külmetus, valulik menstruatsioon, kõhukrambid. Seedetrakti tegevuse ja isu parandajana on samuti temast abi. Tänapäeval leidub teda ka, apteegis müüdavates, mõningates erinevates mao- ka kõhuhädade teesegudes. Koirohuleotist saab kasutada ka loodusliku taimekaitsevahendina lehti närivate röövikute tõrjeks.

Koirohtu kasutati juba tuhandeid aastaid tagasi nii vanas Egiptuses kui antiikses Kreekas ja Roomas. Oskusliku tarvitamise korral on koirohi äärmiselt tõhus ning asendamatu ravim.

Kuna koirohi on äärmiselt mõru maitsega, siis tema mõru maitset on tunda isegi vesitõmmise lahjenduses 1:15 000!

Vastunäidustus

Mitte kasutada raseduse ja ülitundlikkuse korral taime suhtes! Tulenevalt koirohu eeterlikust õlist, eriti temas sisalduvast tujoonist, võib vesi- või alkoholitõmmise seespidine tarvitamine põhjustada mürgistusnähte nagu oksendamine, mao- ja soolespasmid, peavalu ja -pööritus, uriinipeetust, värinaid ja krampe ning isegi  pöördumatut ajukahjustust. Kroonilise mürgistuse korral tekib vaimne taandareng.

Tagasi
Järgmine

Energiavahetus 2018

Foto: Bloom For Life

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

Eelmine artikkelHaldjasõnumid rehekuu viimaseks täisnädalaks
Järgmine artikkelKuuvahetusenädala inglisõnumid
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi