Kes ei tahaks püsida terve ja veeta ka vanaduspäevad võimalikult vitaalse ja elurõõmsana? ETV2 25.02 AegRuumi sarjas eetris olnud lühifilmis “Söö, paastu ja ela kauem” tõestab diabeediga hädas olnud Michael Mosley enda näitel, kuidas lihtsalt ja kiirelt oma keha kulumiselt remondiolekusse lülitada. Selgub, et tee tervise, hea vormi ja kestva füüsilise võimekuse juurde ei ole sugugi nii keerukas ja vaevarohke, kui tavapäraselt arvatakse.

Michael Mosley Foto Intermittent Fasting
Michael Mosley
Foto Intermittent Fasting

Mosley toob erinevate teadlaste abiga veenvalt välja seose insuliinsõltuva kasvufaktori taseme ja pikaealisuse vahel. Selgub, et selle aine taset alandades saab põhimõtteliselt igaüks oma eluiga oluliselt pikendada ning vältida lisaks muudele haigustele ka vähki, muutudes ühtlasi ka nooruslikumaks ja saledamaks. Kuidas? Süües vähem ja tervislikumalt ehk paastudes näiteks kahel päeval nädalas, andes sellega kehale signaali, mis paneb rakud end parandama. Kusjuures paast ei tähenda siinkohal täielikult toidust loobumist, vaid kahel paastupäeval kalorihulga piiramist kuuesajani. Filmist selgub, et paastu ajal on lubatud valguvaesed ning antioksüdantiderikkad toidud, peamiselt marjad ja köögiviljad. Filmis joob Mosley paastu ajal ka musta teed, kuigi roheline tee kõlaks justkui paremini.

Ka Eesti elanikkond võiks Mosley ja paljude teiste paastujate kogemustest õppida ja asuda oma keha vääriliselt kohtlema. Oma aastapäevakõnes rääkis president küll alkoholismi laastavast mõjust, kuid olgem ausad, ülekaalulisus on meie rahva seas veelgi levinum  ning tegemist on samuti äärmiselt koormava sõltuvushaigusega. Või kuidas teisiti peaks nimetama seisundit, kus kogu keha on pidevas põletikuseisundis, kõik elundid ja organsüsteemid on seatud ebaloomuliku pinge alla, kudedes kuhjub ülemäära palju gaase, happeid ja toksiine ning inimese kogu füüsiline ja vaimne potentsiaal on takistatud ülesöömise tõttu? See on haigus, mis ei jäta puutumata ka teisi ühiskonnaliikmeid, sest ülekaalulisusest tingitud terviseriskide realiseerumise ning pideva ületarbimise maksavad kinni kõik, kes sama keskkonda jagavad.

Mosley lugu on mõtlemapanev kindlasti, loodetavasti ka paljude eestlaste jaoks piisavalt motiveeriv. Seega, milleks oodata, kui tervislik paast ei ole ju midagi keerulist ega kontimurdvat. Mõistagi eeldab väiksem kaloritehulk toitumise tervislikkuse tagamiseks teadlikumat toiduvalikut. Kuid, kui kaalul on elu ise ja selle kvaliteet pikkadeks aastateks, siis vähem söömine on valutuim ja optimaalseim sekkumine, mille igaüks on võimeline parema ja tervema iseenda heaks eesmärgiks võtma.

Vt dr Michael Mosley lühifilmi tervisliku paastu imepärasest toimest siit: Eat, Fast & Live Longer HD – Video Dailymotion

Eat, Fast & Live Longer HD by limoslight

Eelmine artikkelOn see raha, mis paneb sinu rattad käima või midagi muud?
Järgmine artikkelInimesed meie elus

5 KOMMENTAARI

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi