Põletushaavade ravi

0
17590

Foto: Jody Holliday (fotol esimese astme põletus)

Kellel meil ei juhtuks õnnetusi ja kui on lapsed majas, siis põletushaavad on kerged tulema. Tänast postitust ajendas mind tegema fakt, et pliidi all tuld kohendades põletasin pliidiuksega käsivarre ära, õnneks ei midagi hullu, aga tunda annab siiski.

Kui juhtub õnnetus ja olete midagi ära põletanud, siis esimeseks asjaks on külm vesi ja kellel siis on, see paneb peale aaloet või kes paneb panthenoli. Aga peale nende tuntud asjade on olemas veel terve rida koduseid meetodeid, mille peale ei tuleks unes ka mitte, et need võiksid põletuse puhul aidata.

Kuidas ravida põletushaavu naturaalsel viisil

Külm vesi

Külm vesi

Foto

Esimene ning kõige tähtsam punkt on koheselt põletada saanud koht külma veega maha jahutada! Vahest võib tunduda, et selle asemel võiks  kasutada jääd või jäävett, siis see on vale, sest jää või jäävesi võib teha olukorra hullemaks. Piisab täiesti tavalisest külmast kraaniveest. Aseta põletada saanud koht ca 30  minutiks külma jooksva vee alla, see on kõige olulisem punkt, mida järgida. Peale seda kasutatavad vahendid ravivad põletust kordi kiiremini.

Nüüd siis erinevad meetodid, mille peale ei pruugi tulla.

Külm toortäispiim

Piim

Foto

Võta kaks mitte kohevat riidelappi ning leota riidelappe külmas täispiimas. Võta üks ligunenud lapp ning aseta see põletusele ning hoia seda seal 15 minutit. Pärast 15 minutit võta lapp põlenud kohalt ning pese see hoolikalt külma veega puhtaks ning aseta teine piimane riidelapp uuesti põlenud kohale jällegi 15 minutiks. Korda seda protsessi lappe vahetades tund aega. See on väga efektiivne raviprotsess põletuse korral.

Mesi

Mesi

Foto

Kohe peale külma veega põletuskoha jahutust, kata koht meega. Mesi sisaldab võimsaid looduslikke elemente, mis ravivad väga kiiresti põletushaavu. Mee parim omadus põletushaavade raviks on veel see, et see võtab ära ka väga kiirelt põletusest tingitud valu. Lisaks kõigele sellele vähendab see oluliselt armide teket.

Tomatid ja riivitud kartul

Riivitud kartul

Foto

Tomatid ja riivitud kartul sisaldavad happeid, mis vähendavad põletusest tingitud villide teket. Lisaks kui panete põletada saanud kohale viilu tomatit või riivitud kartulit võtab see üsna kiiresti ära põletusest tingitud valuaistingu.

Hambapasta

Hambapasta

Foto

Nii kummaline kui see ka ei ole, on hambapasta üheks koduseks põletushaavade esmaabiks. Selleks tuleb haavale pigistada korralik annus pastat ning see õrnalt laiali ajada, aga piisavalt paksu kihina. See hambapasta kiht hoiab ära villide tekke ning lisaks võtab ära ka valuaistingu. Parima tulemuse saavutamiseks, hoia võimalikult värsket pastakihti haaval vähemalt 24 h järjest. Ära kasuta geelpastasid!

Sojakaste

Sojakaste

Foto

Sojakaste sobib imehästi väiksemate põletushaavade raviks. Kata haav rikkalikult sojakastmega ning jäta see sinna vähemalt 30 minutiks. See ravi aitab ära hoida villide tekke ning leevendab valu.

Sibulamahl

Sibulamahl

Foto

Sibulamahl on populaarne põletusvastane ravim just profikokkade seas, kuna nad saavad tihti pisikesi põletushaavu ning kasutavad selleks just sibulamahla kiireks raviks. Selleks lihtsalt pigista poolest sibulast mahl põlenud kohale. Sibulamahlaga haava katmine hoiab ära villide tekke ning leevendab põletusest tingitud valu. Parima tulemuse annab värskelt lõigatud ning sellest pigistatud mahl. Kui sibulat lõigata ning jätta see mõneks minutiks seisma (õhuga kokkupuude) vähendab sibula raviomadusi ning valuleevendavat toimet.

Munavalge

Munavalge

Foto

Munavalge on teatavasti kõige võimsam kodune ravim põletushaavade korral, sest see parandab haava ning hoiab ära villide tekke ning lisaks sellele leevendab põletusest tingitud valu. Selleks pane mõnus kiht munavalget põlenud kohale, valu kaob üsna kiiresti. Seni kuni munavalge kiht on märg, ei tunne ka valu, nii kui kiht kuivab, hakkab ka valu tundma. Hoia munavalge kiht haaval märja ning värskena ning korda seda protsessi pidevalt, see aitab kiirendada põletushaava paranemist.

 Lavendli eeterlik õli

Lavendli eeterlik õli

Foto

Lavendli eeterlik õli hoiab ära armide ja villide tekke ning kiirendab paranemisprotsessi. Lavendlil on tugev valuvaigistav toime. Peale haava töötlemist külma veega, kuivata haav ettevaatlikult pehme riidega ning määri haavale lavendli eeterlikku õli. Alternatiivis võid teha riide lavendliõliga märjaks ning asetada see lapp haavale. Korda protsessi vähemalt 3-4 korda. PS! Lavendli eeterlik õli võib riietelt värvi maha võtta, seega ole riietega ettevaatlik.

Musta tee (kotid või paks)

Must tee

Foto

 

Teekotid või teepaks on ka väga hea meetod põletuse raviks ja leevenduseks, seda just väikeste või esimese astme põletuste puhul. Must tee sisaldab parkhapet, mis leevendab valu ning soodustab kiiret paranemist. Aseta märg teekott (teepaks), mida on leotatud külmas vees põletuskohale. Kui kasutad teepaksu, siis aseta märg teepaks eelneval haavale asetamist marlisse.

Aloe vera

Aaloe vera

Foto

 

Peale külma veega haava töötlemist on hea kasutada ka värsket aloe vera mahla. Aloe vera sisaldab koe paranemist, kokkutõmbavat ning valuvaigistavaid omadusi ning need on väga kasulikud just väikestel ja esimese astme põletuste korral. Kuid inimesed, kellel on südameprobleemid, peaksid aloe verast hoiduma ning kasutama teisi põletusvastaseid ravimeetodeid.

Lahjendatud äädikas

5% äädikas, mis on omakorda veel veega lahjendatud aitab põlenud nahal rahuneda ning hoiab ära villide tekke ning leevendab valu. Selleasemel, et valada lahjendatud äädikat haavale, kasuta parem selles leotatud lappi, mille asetad haavale. See leevendab kiirelt valu, aga mõne aja möödudes võib valu tagasi tulla, siis asenda lapp uuega ning korda protsessi seni kuni valu täielikult kaob.

Papaya viljaliha

Papaya viljaliha

Foto

Papaya viljaliha asetamine põlenud kohale on olnud ka väga efektiivne. Papaya viljaliha sisaldab valuvaigistavaid ensüüme, mis omakorda soodustavad põlenud kohtade kiiret paranemist. Parimaks küljeks on veel see, et papaya viljaliha suudab eemaldada surnud naharakke.

Jogurt

Jogurt

Foto

Ka jogurt on põletuste korral heaks abimeheks. Asetades küllusliku koguse jogurtit põletushaavale, leevendab see üsna kiirest valu. Hoia jogurtit haaval vähemalt 15 minutit ja pärast seda võid selle maha loputada.

Nagu näha on palju erinevaid koduseid vahendeid, millega on võimalik esimese ning teise astme põletusi ravida. Kolmanda astme põletuste korral tuleb kindlasti pöörduda EMO-sse.

Postitus valmis, haav aloe veraga pidevalt määritud – valu täielikult kadunud ja ka punetus on tagasi tõmmanud.

Allikas

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

Eelmine artikkelAllergiad ja teed nende leevendamiseks
Järgmine artikkel6 põhilist ravimtaime tselluliidi vastu
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi