20. aprillil toimus Tartus esimene avalik meeleavaldus kanepi legaliseerimise pooldamiseks “Lõpp hävitavale kanepikeelupoliitikale!”. Vaatamata külmale ja tuulisele ilmale tuli kohale üle paarisaja muheda, tervete eluvaadete, rahuliku ja rõõmsa olemisega erinevas vanuses inimese – mida peavoolumeedia ei kajastanud. Paraku rongkäigu alguseks jäi alles umbes sadakond inimest, sest teised olid vaikselt juba Genialistide klubisse algavale afterpartyle imbunud.

Madis Masing Foto: Elver Loho
Madis Masing
Foto: Elver Loho

Meeleavalduse avas MTÜ Eesti Kanepiliit asutajaliige Madis Masing, kes loetles põhjuseid kanepi legaliseerimiseks Eestis.

Meeleavalduse eesmärgiks oli kanepi dekriminaliseerimine ning rahva teavitamine, et kanep ei ole narkootikum, kanep on väetaim/ravimtaim, mille Looja on Maa peale kasvama pannud. Kes arvavad, et Looja pole kindlasti kanepit siia ilma loonud, siis tasuks teil uuesti lugeda Piiblit, sest seal on kanepit mainitud tervelt viiel korral.

Meeleavalduselt ei puudunud ka politsei, kes liitus meeleavaldusega umbes melu teisel poolel. Härra Masing ei olnud kitsi ka politseid tervitamisel ning tuletas neile kui ka rahvale meelde, et ürituse eesmärgiks ei ole kanepi tarvitamise propageerimine.

Üritusel keerati küll jointe ja blunte, aga neid ei täidetud mitte väetaime ürdiga, vaid tavalise kirsitubakaga, mille lõhna oli ka terve Pirogovi plats täis.

Kanep on samasugune ravimtaim nagu seda on nõges, humal või piparmünt. Igal ravimtaimel on oma kasulikud pooled ja ka väikesed kõrvalmõjud.

Mis on kanepi kasulikud pooled?

Blueberry/GOD X purple kush Foto: Bubbleman
Blueberry/GOD X purple kush
Foto: Bubbleman

Lisan siia terve rea erinevaid situatsioone, mille puhul kanep aitab ja tavameditsiin reeglina võimetuks jääb või tekitab väga radikaalseid kõrvalnähte. Linkide alt leiad iga väite kohta ka vastavad uuringud, mis on selle kohta tehtud (uuringud on küll inglise keelsed, aga kes tahab asjasse süveneda, see loeb need ka läbi). Erinevate haiguste selgituslingid on aga eesti keelsed.

 • Kanep aitab vähihaigetel keemia-, kiiritusravi saanud inimestel, leevendada iiveldust ning tekitab taas isu ja nad saavad normaalselt süüa ja elada
 • võib peatada agressiivse vähitüübi metastaaside leviku
 • aitab unehäiretega inimestel uinuda ning rahulikult öö otsa magada
 • aitab ärevushäiretega inimestel ärevushäired neutraliseerida
 • aitab ravida tõsist nägemishäiret glaukoomi (kõrge silma siserõhuga nägemishäire, mis võib lõppeda pimedaksjäämisega).
 • aitab parandada kopsude üldist tervist
 • aitab kontrollida epilepsiahooge (langetõbi)
 • aitab kontrolli all hoida Dravet´sündroomi (langetõve väga äge vorm)
 • aitab aeglustada Alzheimeri tõve progresseerumist
 • aitab leevendada sclerosis multiplex´i (MS) haigusest tingitud sümptomeid
 • aitab leevendada ja ravida teistest haigustest tingitud lihaskrampe
 • vähendab C-hepatiidi sümptomeid ning suurendab ravi efektiivsust
 • ravib põletikulist soolehaigust nagu Chroni tõbi ja haavandiline koliit
 • leevendab reumatoidartriidist tingitud vaevusi
 • hoiab seedetegevuse korras ning kehakaalu normis
 • parandab autoimmuunhaigusest luupus, tingitud sümptomeid
 • kannustab aju loovust – see pole küll tervisega seotud, aga ikkagi plusspool
 • leevendab Parkinsoni tõvest tingitud värinaid
 • aitab sõjaveterane, kes kannatavad PTSD, eesti keeles tuntud ka posttraumaatiline stressihäire (PTSH) ja traumajärgse stressihäirena
 • kanep kaitseb aju pärast insulti
 • võib kaitsta aju peapõrutuse ning trauma korral
 • võib aidata kõrvaldada luupainajad, eriti omased PTSH sündroomiga inimestel
 • kasutatakse alkoholismist ja kangete narkootikumide võõrutusraviks
 • AIDSi korral leevendab haigusest tingitud valu ning tõstab oluliselt haige elukvaliteeti
 • aitab vähendada ajuvähi metastaase ning need hävitada, jättes puutumata terved ajurakud
 • aitab leevendada uneapnoe sümtomeid.
 • terve rida erinevate haiguste loetelu, mille puhul kanep aitab. (PDF, 686 lk)

Kõrvalnähud

Nagu igal teisel heal asjal on ka kanepil kõrvalnähud, aga need on kordades leebemad võrreldes farmaatsiatööstuse toodanguga.

Kanepil on neli peamist kõrvalnähtu ja mõned haruldasemad, mille kõik siin ka ära toome.

Peamised kõrvalnähud kanepi suitsetamise korral

Foto: Raw Story
Foto: Raw Story

Meeles tuleb pidada seda, et kõrvalnähud võivad esineda ainult kanepi suitsetamise tagajärjel. Neid ei esine Rick Simpsoni kanepiõli manustamisel.

 • rõõmsameelsus, on tingitud sellest, et kui THC tabab ajurakke, siis selle tagajärjel vabaneb ajus terve hulk dopamiini. See toimub aju “prääniku jagamise” süsteemiosas, mis tekitab hea enesetunde ning paneb sind tundma täis elujõudu ja tekitab tahte süüa ning armatseda kallimaga. Kui aga ajus tekib “prääniku jagamise” süsteemiosas üleküllus, lööb välja eufooriatunne.  Kanep ei tekita füüsilist sõltuvust nagu seda teeb kokaiin, heroiin või teised kanged opiaadid ja selle tulemusena ei ole võimalik kanepit ka kuritarvitada.
 • söögiisu tõus. Pärast kanepi tarvitamist tekib enamikul inimestel söögiisu – ja nad tahavad palju süüa. Kanep suurendab huvi toidu vastu ning selle nautimist (reeglina on toidu maitsed intensiivsemad ja sellega kaasnev nauding suurem). Seda seostatakse THC suhtlemist kannabinoidretseptoritega hüpotaalamuses. Huvitav seos on piimatoodetel ja kannabinoididel. Mõned teadlased arvavad, et piimas leiduvad kannabinoidid mängivad olulist rolli lapse ellujäämises, sest need stimuleerivad lapse isu ja selle tagajärjel tahab laps rohkem süüa saada ja ema peab rohkem imetama. Mis võib olla ka põhjus täiskasvanutel söögiisu suurenemisel pärast kanepi suitsetamist: THC paneb need retseptorid taas tööle.
 • unisus ja rahulikkus. 2013. aasta uuring näitab, et inimesed jäävad kanepit manustades kergemini ja kiiremini magama. Kanepis sisalduv THC võib oluliselt vähendada uinumise aega nii tervetel kui ka insomniat põdevatel inimestel. Ühes uuringus tuli välja, et manustades enne uinumist THCd, magab inimene kauem ja rahulikumalt. Teine uuring näitab veel seda, et inimesed, kes on tarvitanud enne uinumist THCd, magavad sügavamalt. Kolmas uuring näitas, et 25% meestest ja 9% naistest, kes põevad uneapnoe all, saaksid kanepist abi.
 • punased silmad. On tingitud veresoonte laienemisest silmades.

Harvem esinevad kõrvalnähud kanepi suitsetamisel

 • blokeerib mälu moodustumist. Mis tähendab seda, et ühes ajuosas, mida nimetatakse hipokampuseks, kus töödeldakse ning moodustatakse mälu, võib tekkida blokeering. Seetõttu ei tohi kanepit kasutada alaealised, mil aju on alles arengujärgus. Kanepi legaalseks vanusepiiriks loetakse mujal maailmas 21 eluaastat. Kui kanepit kasutada nooremana kui legaalne vanusepiir lubab, siis võib tekkida täiskasvanueas tunnetushäire. Vähemalt seda näitasid katsed rottidel. Ka võib neil inimestel, kes alustasid kanepi suitsetamisega alaealisena, esineda hilisemas vanuses mälu halvenemist, kuigi kanepit kasutatakse Alzheimeri raviks.
 • tasakaaluhäired. THC tekitab segadust väikeajus ja basaalganglionites, mis reguleerivad keha hoiakut, koordinatsiooni ja reaktsioonikiirust. Kui need ajupiirkonnad on häiritud, siis tekib kasutajal veidi raskusi sirgelt käimise (ei mõjuta kõiki kasutajaid. Need inimesed, kellel enne olid koordinatsioonihäired, neil koordinatsioon hoopis paraneb), selgelt rääkimine (mõtteid on peas korraga nii palju, et kõik tahetakse korraga ära öelda ja juhe jookseb vahepeal kokku) ja tekib kohmakus. Ka mõjub see reaktsioonikiirusele, mistõttu ei tohi kanepit tarvitades juhtida mootorsõidukit. Hea on see, et kanepitarvitajatel jätkub nii palju selget mõistust, et nad reeglina rooli ei istu, sest nad saavad aru, et see pole tark tegu ja nad ei hinda oma võimeid üle, mida ei saa aga öelda alkoholijoobes inimeste kohta.
 • võib tekitada depressiooni. Kuigi puuduvad tagasilükkamatud tõendid, et kanepi suitsetamine muudab inimesed depressiivseks. Samas ühes hiljutises Hollandis läbiviidud uuringus leitakse, et kanepi suitsetamine suurendab depressiooni neil noortel, kel on geneetiline soodumus vaimuhaigustele.
 • pingeline ärevus, hirm, usaldamatus, või paanikahoog, psühhoos. Umbes 20-30 % kanepitarvitajatest kogevad pärast kanepi suitsetamist ärevust, hirmu, usaldamatust, psühhoosi või paanikahooge. Reeglina tekivad need nähud neil inimestel (peamiselt noortel), kes on tarvitanud korraga liiga palju kanepit. Paraku on see ka just see kõrvalmõju, millest farmaatsiatööstus ning psühhiaatrid kinni hakkavad.
 • kuulmis- ja nägemishallutsinatsioonid. Erinevad kanepi tarvitajad võivad kogeda nii kuulmis- kui ka nägemishallutsinatsioone, mis tekib selles ajupiirkonnas, mis mõjutab meie kuulmist ja nägemist. Need helihallutsinatsioonid “ringlevad”, mis tähendab seda, et inimene kuuleb ühte heli ikka ja jälle, reeglina on tegemist ühesilbilise heliga. See heli kestab seni, kuni asendatakse teisega või THC mõju organismis hakkab vähenema.
 • pärsib REM und. Nagu me teame, on unel viis staadiumit ja iga staadium läheb järjest sügavamasse unne. Esimesed neli staadiumit on REM uni, ehk silmade kiire liikumise staadium, need on staadiumid, kus nähakse und. Samas uuringud on näidanud, et osadel inimestel lõpetab THC REM une ja inimesed ei näe sel ajal und.
 • kiirendab südame löögisagedust. Kui suitsetatakse kanepit, siis inimese südame löögisagedus võib suureneda. Mõnikord tõuseb see 20-50 löögi võrra minutis (normaalne südame löögisagedus on 70-80 lööki minutis). Kui kasutad retseptiravimeid ja kanepit korraga, siis võib südame löögisagedus kahekordistuda. Samas see südame löögisageduse tõus taandub reeglina 20 minuti jooksul. Seetõttu ei ole soovitav suitsetada kanepit vererõhuhäiretega inimestel.
 • suukuivus ja janu. Tekib selline kuiva suu efekt ja inimene tahab vett juua. On tegelikult üsna tavaline kõrvalmõju ja inimesel, kes suitsetab kanepit, tekib mõne aja möödudes suukuivus ja janutunne. See ei ole tingitud ainuüksi sellest, et kuum suits läbib sinu kurku, vaid sellest, et kannabinoidretseptorid paiknevad seal, kus toimub inimestel süljeeritus. Kui need retseptorid aktiveeritakse kanepi poolt, siis selle tagajärjel väheneb ka süljeeritus.

Netikommentaarid ja -kommentaatorid

Lugedes erinevate peavoolumeediakanalite kajastust üritusest ning netikommentaare, tekib küll küsimus, kas inimesed on tõesti nii ignorantsed?

Toon siinkohal välja mõned “Õhtulehe” kommentaariumist leitud tüüpilised kommentaarid:

Kommentaar "Õhtulehe" kommentaariumis

Kommentaar "Õhtulehe" kommentaariumis

Õhtulehe kommentaar Õhtulehe kommentaar Õhtulehe kommentaar Õhtulehe kommentaar

Kurb on see, et inimeste teadmatus kanepi kohta teeb nad nii õelaks, et tembeldavad haritud, keskkonnateadlikud inimesed koheselt narkariteks, kaltsakateks, asotsiaalideks, pesemata-kasimata inimesteks.

Minul tekib küll küsimus, et kas mõni neist netikommentaatoritest on üldse kokku puutunud nendepoolt nn kaltsakateks tembeldatud inimestega? Mõnigi neist “kaltsakatest” on magistri- ja doktorikraadiga, töötavad koolis õpetajana ning on väga erudeeritud inimesed. See, et inimene näeb välja teistsugune, kui sina harjunud oled, ei tähenda seda, et ta on automaatselt kaltsakas ja ta ei vääri sinu austust.

Minule õpetati lapsepõlves, et inimest ei hinnata tema välimuse, vaid sisu järgi, aga täna tundub mulle, et paljudele pole seda õpetatud. Inimesi kiputakse hindama rohkem “kaane” kui sisu järgi.

Meeleoluka meeleavalduse lõpp

Uebanda Batucada Foto: Elver Loho
Uebanda Batucada
Foto: Elver Loho

Meeleavalduse lõpetas väga lõbus ning meeleolukas rongkäik Genialistide klubisse afterpartyle, mida juhtis ansambel Uebanda Batucada. Tartu tänavatel marsiti mõnusate rütmide saatel, kus rahvas hüüdis loosungeid nagu “Kanep legaalseks!“, “Kanep on ravimtaim!“, “Kanep on rahutaim!” ning “Ei kanepikeelule, jah kanepiaktsiisile!“.

Videokajastus

Osaledes samuti meeleavaldusel, tegin väikese video üldisest meeleolust ja melust. Palun arvesse võtta, et tegemist on amatöörvideoga ning filmitud amatöörkaameraga. Suumimisel on näha ja tunda käevärinat ja kahjuks avastasin, et ka tuul on mõnes kohas oma panuse salvestisele jätnud.

 

Palusime Elver Lohol kommenteerida möödunud üritust.

Foto: Elver Loho erakogu
Foto: Elver Loho erakogu

Mida meeleavaldusest ootasid ja kas see täitis oma eesmärki?

“Ootasin, et Eesti kanepikogukond tuleks kapist välja ja näitaks, et me
oleme normaalsed ja rahumeelsed inimesed, keda ei tasu karta. Arvan,
et hoolimata nii mõnegi ajakirjaniku pingutustest meil see ka
õnnestus.”

Mida arvad neist netikommentaaridest, kus on öeldud, et kohal olid
kaltsakad, asotsiaalid, narkarid, pesemata ja haisvad inimesed?

“Kohal olid tavalised Tartu inimesed. Kui keegi tunneb vajadust
tartlasi niimoodi kirjeldada, siis eks tal on tartlastega mingid
halvad kogemused olnud.”

Mida arvad sellest, et paljud tembeldavad automaatselt rastapatsidega
inimesi kasimatuteks, hariduse/harituseta ja narkariteks?

“Säärase stiilse soengu pidamine nõuab ikka korralikke pingutusi. Mina
ei viitsiks. Kui inimene eelistab alko asemel märksa ohutumat kanepit
ja tema töö- ja pereelu on piisavalt korras, et tal jätkub aega
viljeleda omapäraseid moevoolusid, siis milleks sellist inimest
kritiseerida ja sildistada?.”

Galerii üritusel toimunu kohta. Kõikide fotode autor Elver Loho.

22. aprillil arutati Vikerraadio otseetris ravikanepi kättesaadavuse ja reguleerimise teemadel: “Kuidas suhtuda kanepi müüki ja tarvitamisse? Sel teemal väitlesid meditsiiniteaduste doktor Mari Järvelaid ja MTÜ Ravikanep juhatuse liige Mart Kalvet.” Saate järelkuulamine.

Loe ravikanepi kohta veel lisa: MTÜ Ravikanep, MTÜ Eesti Kanepiliit

Eelmine artikkelGluteenitalumatuse 12 võimalikku sümptomit
Järgmine artikkelMärka mootorratturit – märka inimest!
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi