Tegelikult olen pikalt mõelnud, et võiks teha postituse sellest, kuidas sõbranna lööb mehe üle, aga kuni tänaseni ei olnud ma selles veel nii kindel. Lihtsalt järjest ja järjest tuleb väljastpoolt mulle samalaadseid lugusid ette, seega sain järjest rohkem kinnitust, et selle loo pean ära tegema. Nimelt pole see lugu ka mulle võõras.
Kindlasti arvad, et elukaaslase, partneri või armukese sõbrannalt ülelöömine on peamiselt filmide või tõsieluseriaalide teema, arva uuesti. Tegelikult on see nn “kaaslase röövpüük” väga tavapärane ka reaalses maailmas ning ei kuulu ainult Hollywoodi. Kindlasti tead ka seda, et väär on noolida kedagi teist, kes on juba suhtes. Aga ka loogilisest vaatevinklist on see väga halb idee.
Näiteks, Põhja-Ameerikas viidi läbi üks uuring, kus siis pooled uuringus osalejatest rääkisid, et nad on ise olnud oma eelmises suhtes sellise “röövpüügi” objektiks. Mis saab aga suhtest, mis on oma alguse saanud just sellisel teel? Kas kellegi eemale meelitamine tema olemasolevast partnerist võib moodustada tervisliku, pikaajalise suhte? Isiksuseuuringute ajakirjas avaldatud uuringu kohaselt see aga nii ei ole.
Kolme uuringu käigus avastasid teadlased, et need heteroseksuaalsed suhted, mis olid kokku saanud “röövpüügi” tulemusena, nende suhted olid düsfunktsionaalsemad ja partnerid vähem usaldusväärsed kaaslased, kui need, kus ei olnud kaaslast kelleltki üle löödud. Esimese uuringu objektid, kes olid suhtesse läinud läbi teise partneri ülelöömise, ei olnud lõppkokkuvõttes oma suhtega rahul. Ei oldud huvitatud suhtesse investeerimisest ega pühendumisest kui need, kes olid suhtesse läinud puhtalt lehelt (kontrollgrupp). Lisaks tunnistasid “röövpüügi” objektid, et neil on olnud oma praegusest suhtest paremaid alternatiive ning veetsid rohkem aega nende alternatiividele mõeldes kui suhtele pühendumisele. Üheksa nädala jooksul kestva uuringu käigus oli märgata suuri erinevusi ja muutusi kontrollgrupi ja “röövpüügi” suhetes. Selle aja jooksul kestnud uuringu käigus oli näha märgatavalt suurt erinevust just suhete mõõtmetes ja sügavuses.
Teise uuringu tulemus kordas esimest ja lisaks näitas see veel, et “röövpüügis” osalenud partnerid olid rohkem truudusetumad kui kontrollgrupis osalenud. Uuringus märgati lisaks, et teatud isiksuse omadused tundusid neid tulemusi ka selgitavat. Konkreetselt tuli esile rohkem nartsissismi (eneseimetlejad) ja piiramatut sotsiaalseksuaalset orientatsiooni (suurem valmidus ilma armastuse või läheduse tundeta seksuaalvahekorda astumine) just nende partnerite ja kehvemate suhete vahel, kes olid “röövpüügi” raames suhtesse läinud.
Seevastu kolmas uuring leidis täiendavat tulemust, et “röövpüügis” osalenud partnerid kipuvad skoorima madalamalt isiksusomadustelt “Suure Viisiku” – meeldivuse ja kohusetundlikkuse – osas. Ehk siis need partnerid, kuigi mitte üllatuslikult, olid vähem meeldivad ja vastutustundetumad.
Kui nüüd seda kokkuvõtvalt vaatame, siis ei tundu suhtekolnurgast saadud partneriga õnnelikku suhtesse minek olevat parim variant. Need partnerid, kes olid pärit suhtekolmnurgast ei ole oma suhtega nii rahul ega pühendunud ning neil ei tundu ka petmise osas olevat palju süümepiinu, kui kontrollgrupis osalenutel. Seega, kuigi meedia ja filmid võivad näidata kaaslase ülelöömist väga põneva ning seksikana, siis ei paista see ikkagi olevat hea viis kauapüsiva partneri leidmiseks.
Ootame sellel teemal ka teie tagasisidet, mida asjast arvate. Olete ise olnud analoogses suhtes? Huvitav on veel see, et kui vaadata seda perekonstellatsiooni vaatenurgast, siis on sellisel käitumisel oma kindel muster, mis alati ka konstellatsiooniväljal end avab. Kui soovida sellisest mustrist väljuda ning et ka järeltulevad põlved seda kogema ei peaks, on lahenduseks just selline süsteemne teema ära lahendada. Kui oled ise üks neist, kes on analoogses suhtes, siis võta endale kodutööks uurida nii oma ja partneri päritolupere kohta ning võrrelda neid mustreid. Enda üllatuseks võid leida, et nii mõnigi sündmus on leidnud aset mõlemal pool samaaegselt… Kui aastaid tagasi perekonstellatsioone, Konstellatsiooni ja Teadliku Arengu Instituuti õppima läksin, siis hakkasin neid fenomenaalseid mustreid enda ja kaasa suguvõsas märkama. Erinevad sündmused (ükskõik, mis vallas siis) on aset leidnud samal tasandil erinevas võtmes, kus ühelpool on alati agressor ja vastaspoolel ohver. Kui soovid oma teemaga minu poole pöörduda, siis olen alati olemas ja võid julgelt mulle kirjutada diana [ätt] hingepeegel.ee
Kui leidsid selle postituse enda jaoks kasuliku olevat, siis oleme tänulikud, kui märgid postituse meeldivaks ning jagad seda ka sõpradega.
Kui leiad, et võiksid/soovid/tahad meie tegevust väikese omapoolse energiapanusega toetada, siis:
Materjalid: Journal of Research in Personality-1, Tulemused 2
Energiavahetus
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.