Kas sina oled vaimselt piisavalt tugev?
Teadaolevalt on ettevõtjatele kirjutatud hulk erinevaid artikleid, mis räägivad kriitilise tähtsusega iseloomujoontest – püsivusest, südikusest, optimismist ja läbikukkumatuse võimest ja ka ebaõnnestumise võimest, millele viitab ka David Williams, kes on Forbesi kaastöötaja.
Samas võime vaimset tugevust määratleda erinevate asjadega, mida mentaalselt tugevad inimesed ei tee. Amy Morin, füsioterapeut ja sotsiaaltöötaja jagas oma blogis koostatud nimekirja tegevustest, mida vaimselt tugevad inimesed väldivad. See nimekiri avaldas muljet ning seetõttu otsustasin seda jagada.
Mida siis vaimselt tugevad inimesed väldivad?
1. Aja raiskamist enesehaletsemisele
Nad ei haletse oma olukorda ja tingimusi või ka seda kuidas neid on elus koheldud. Selle asemel on nad on õppinud võtma vastutust oma tegevuse ja tulemuste eest. Neil on sisemine arusaam tõsiasjast, et elu on tihtilugu ebaõiglane. Nad on võimelised konkreetsete olukordadega hakkama saama, suhtudes neisse eneseteadlikkuse ja tänutundega, mida need erinevad õppetunnid neile annavad. Kui midagi ei tule välja nii nagu tahetakse, suhtuvad nad sellesse, öeldes: “No hea küll!” või: “Järgmine, palun!”.
2. Oma mõjuvõimu äraandmist
Nad ei ei anna teistele võimalust neid kontrollida, kes saaksid panna neid tundma end alaväärsete või halvana. Nad teavad, et nad ISE kontrollivad ja vastutavad oma tegude ning emotsioonide eest ning seetõttu ei kuule sa neid kunagi kurtmas oma ülemuse pärast stiilis: “Mu ülemus paneb mind end halvasti tundma”.
3. Nad ei häbene muutuseid
Ei põgene erinevate muutuste eest, vaid tervitavad neid ja on valmis väljakutseteks. Nad saavad aru, et muudatused on väljapääsmatud ja usuvad oma kohanemisvõimesse. Nende suurim “hirm”, kui neil üldse on mõni, on peatuda arengus ning muutuda endaga rahulolevaks. Keskkonna muutus ja isegi ebamäärasus võib vaimselt tugevat inimest ergutada ja tuua temas välja tema parimad omadused.
4. Energia raiskamist asjadele, mida nad ei suuda kontrollida
Neid ei kuule halamas halva liikluse või kadunuma läinud reisipagasi üle või eriti teiste inimeste pärast, kuna nad teadvustavad, et üldiselt pole see nende kontrollitav. Üldiselt teavad nad, et ainus, mida nad sellises olukorras kontrollida saavad on see, kuidas nad tulevad toime ja reageerivad antud olukorraga. Teades, mida nad saavad ja ei saa kontrollida, kasutavad nad neid teadmisi väga hästi.
5. Teistele meele järele olemist
Kindlasti tead sa ise mõnda inimest, kes püüab alati kõigile meele järgi olla ja selle nimel poevad või nahast välja, tekitades sellega teistes pahameelt? Aga vaimselt tugevad inimesed teavad täpselt, et sa ei peagi alati kõigile meeldima. Nad julgevad avaldada oma arvamust kui seda vaja, ning mitte kõigega nõustuma ega taga kiitma. Nad püüavad olla teistega lahked ja õiglased. Samas tulevad nad toime olukorraga, kui on kedagi oma mõtteviisiga ärritanud või mitte just eriti õnnelikuks teinud ja võtavad graatsiliselt juhtimise vajaduse korral üle.
6. Hirmu kalkuleeritud riskide ees
Nad ei võta ette rumalaid, rutakaid riske, aga neil pole midagi selle vastu, et teha mõned kalkuleeritud riskid. Vaimselt tugevad inimesed suudavad eelnevalt riske kaaluda, vaagida neist saadavaid võimalikke kasusid, analüüsida ebameeldivaid külgi ja kõige halvimaid stsenaariume, mis neid selle otsuse langetamisega ees võivad oodata.
7. Minevikus elamist
Ei raiska aega minevikku heietades ja soovides, et kui oleks teisiti teinud, mis siis kõik oleks võinud olla. Nad õpivad oma mineviku kogemustest ja õpivad oma minevikus tehtud vigadest. Nad ei jää minevikku kinni ja ei ela korduvalt läbi mineviku ebameeldivusi ega fantaseeri oma hiilgeaegadest. Selle asemel elavad nad olevikus ja planeerivad tulevikku.
8. Samade vigade kordamist
Kindlasti teame kõik hullumeelsuse definitisooni, eks? See tähendab seda, kui kordame samu asju või vigu, uuesti ja uuesti, samal ajal lootes erinevat ning paremat tulemust, kui saime varem. Vaimselt tugevad inimesed tunnistavad oma mineviku käitumist ja on valmis õppima oma vigadest. Seda tehes ei jää nad ringiratast jooksma ega korda samu vigu ikka ja jälle uuesti. Selle asemel liiguvad nad edasi ning teevad tulevikus paremaid otsuseid.
9. Teiste edu pahaks panemist
Vaimselt tugevad inimesed suudavad ja oskavad hinnata teiste edu! Nad ei ole kadedad ega tunne end petetutena, kui teised neist paremad on. Selleks on vaja tugevat iseloomu tundmaks siirast rõõmu ja elevust teiste inimeste edu üle. Nad mõistavad, et edu saavutamiseks tuleb kõvasti tööd teha ning selle nimel on nad ka ise valmis kõvasti pingutama lootmata otseteedele.
10. Ebaõnnestumiste järel alla andmist
Iga ebaõnnestumine ei anna nad alla, vaid otsivad võimalust muutuda paremaks, kasvada ja areneda. Nad on valmis proovima seni, kuni neid saadab edu. Isegi kõige edukamad ettevõtjad on valmis tunnistama ebaõnnestumisi, mis neid on varasemalt saatnud, aga tänu pingutustele on saavutanud edu. Vaimselt tugevad inimesed on valmis korduvalt läbi kukkuma ja proovima seni kuni iga “läbikukkumine” toob neid lähemale nende lõplikele eesmärkidele.
11. Hirmu üksi olemise ees
Nad ei karda olla üksi oma mõtega ega karda ka vaikust, pigem nad naudivad ja isegi peavad seda kalliks. Nad kasutavad oma jõudeaega eneseanalüüsiks ning produktiivsuse planeerimiseks. Kõige tähtsam on aga see, et nad ei sõltu teistest, loomaks oma õnne, meelerahu või meelelahutust. Nad võivad olla õnnelikud koos teistega ja samuti võivad nad olla seda ka üksi.
12. Tunnet, et maailm on neile võlgu
Eriti hetkemajanduses tunnevad firmade juhid ning nende alluvad jõuavad arusaamisele, et maailm ei võlgne neile töötasu, boonuspaketti ja mugavat elu, hoolimata nende ettevalmistusest ja haridusest. Nad ei ole sündinud siia ilma mentaliteediga, et teised peavad nende eest hoolt kandma või et maailma peaks neile midagi andma. Selle asemal otsivad nad võimalusi olla edukad oma enda saavutuste põhjal.
13. Koheste tulemuste ootamist
Olgu selleks siis trenn, dieedi pidamine või oma äri alustamine, nad teavad, et on selle kõik planeerinud pikaks ajaks. Nad ei oota nad koheseid tulemusi, vaimselt tugevad inimesed teavad, et tulemused annavad oodata ja saavutatakse pikemas perspektiivis. Selle asemel rakendavad nad oma oskusi ja aega oma parimate äranägemiste järgi ning mõistavad, et tõeline muutus võtab aega. Selle asemel tähistavad nad igat kordaminekut ja etapi läbimist oma rännakul. Neil on “kestev jõud”.
Oled ka sina vaimselt tugev? Amy Morin panim mind küll mõtlema ja tänu talle soovin oma võimeid tugevdada edasi kõigil loetletud aladel ning rakendada neid iga päev. Loodan, et seda soovid ka sina!
12 pihta 13-st! pole paha! :)