Pöörame tähelepanu vaimsele tervisele

1
7701
Tagasi
Järgmine

Vaimse tervise kuu

Foto: Huffington Post
Foto: Huffington Post

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni algatusel on oktoobris kogu maailmas fookuses vaimse tervise teemad. Eestis toimuvad Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel professionaalsete terapeutide, psühholoogide ja psühhiaatrite eestvedamisel erinevad tasuta töötoad, mille teemadering ulatub paarisuhete probleemidest mängusõltuvuseni. Töötoad toimuvad VATEKi liikmete juures, mis tagab nende usaldusväärsuse.

Samuti on oktoober tuhandete kunstnike jaoks väga tähtis kuu. See on kuu, mil maailma eri paikade kunstnikud võtavad osa sellisest kunstimaratonist nagu inktober / TINDItoober, kus 31 oktoobrikuu päeva järjest joonistatakse midagi uut. Selle vahva üritusega seoses jäi mulle silma üks kunstnik, kes otsustas see aasta nö “raamidest väljapoole minna” ja keskendus sellele, et juhib tähelepanu neil 31 oktoobrikuu päeval inimese vaimsele tervisele ja nende psüühikahäiretele. Kui ma neid joonistusi juhtusin mõni päev tagasi esmakordselt vaatama, siis võtsid need minu täielikult hingetuks, sest ma polnud juba jupp aega näinud midagi nii võimast, jõulist ja samas nii emotsionaalset ja täpset. Tema tööd on lihtsalt vapustavad ja siinkohal tahangi sulle, kallis Hingepeegli lugeja, näidata just tema töid ja nendega koos tõsta sinu teadvust inimeste erinevate psüühikahäirete osas. Olgem ausad, kui paljud meist siin ilmas üldse on kokku puutunud erinevate käitumis- või vaimsete häiretega? Pean tunnistama, et päris mitme kohta tuli mul endalgi infot otsida, sest polnud nii mitmestki häirest isegi mitte kuulnud, aga need, millega kursis olen, on tal väga täpselt tabatud. On näha, et ta on nende häiretega omal moel vägagi kursis ja neid töid tehes, on ta neisse pannud oma hinge, südame ja emotsioonid, sest ilma seda tehes, pole lihtsalt võimalik saavutada midagi nii võimast. On näha, et talle meeldib see, mida ta teeb ja ta ei tee seda kohusetundest ning selleks, et see lihtsalt kaelast ära saada, sest peab… Shawn on ise öelnud seda, et kui ta ei saa iga päev midagi uut luua, siis see päev on tema jaoks raisatud päev.

Nüüd siis Shawn Cossi joonistused, millega ta tahab “normaalsetele” inimestele tuua lähemale seda maailma, mida kogevad just erinevate ärevushäiretega inimesed ja seda kronoloogilises järjestuses nagu tema neid iga päev joonistas. Lasen tema joonistustel sinuga ise rääkida ning oma emotsioonidest, seostest ja tunnetest, samastumistest jne, mida need joonistused sinus tekitasid, võid jätta hiljem kommentaaridesse.

1.oktoober

Piiripealne (piirialast tüüpi) isiksushäire

Foto: Shawn Coss
Foto: Shawn Coss

Mida tähendab sõna borderline, eesti keeles tuntud ka kui piiripealne või piiripealset tüüpi?

Kas piiripealne viitab sellele, et borderline isiksusehäirega inimesed on kuidagimoodi mingi piiri peal? Lihtne vastus sellele küsimusele on, et ei ole nad mingi piiri peal. Niisugune nimetus on antud enam kui 100 aastat tagasi ja ajalooliselt lihtsalt külge jäänud. Kuna kõik on harjunud nii nimetama, siis ei näita see nimi ka hääbumise märke.

Sajandeid tagasi oli psühhiaatria kui teadus suhteliselt algelisel tasemel. Arvati, et eksisteerib kahte sorti vaimuhaigusi. Inimene võib olla kas neurootiliste või psühhootiliste probleemidega. Neurootikud olid siis need, kes olid pidevalt mures ja stressis, ning ei suutnud talitseda oma ülevoolavaid (sageli negatiivseid) emotsioone. Ja psühhootiline inimene kõndis ringi selgitades kõigile et ta on Jeesus Kristus või Napoleon. Kuid juba niisugune jämedalt üldistav diagnoosimise metoodika jäi hätta ühe sihtgrupiga mille liikmed ei sobitunud kummagi diagnoosi alla, kuid omasid natuke ühiseid jooni mõlemast. Niisiis hakatigi neid esialgu kutsuma kahe diagnoosi vahel, niiöelda piirialal olevateks ehk borderline-ks…

Loe selle isiksushäire kohta rohkem edasi blogist, Piiripealne.

Järgmiste joonistuste vaatamiseks, kliki nupukesele: “Loe seda edasi” või vali rippmenüüst endale sobiv kuupäev.

Tagasi
Järgmine
Eelmine artikkelInglisõnumid orjakuu neljandaks nädalaks
Järgmine artikkelHingepeegli hõrk šokolaadivahukook, mida sa pole veel saanud
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi