Kui oled mõnda aega juba oma juukseid pesnud šampoonita, olgu see siis muna, sooda või mesi, siis kindlasti oled märganud ka juuste drastilist muutust – loodetavasti paremuse poole. Kuigi mõni inimene on ka rääkinud, et tema juuksed on muutunud tuhmiks, samas šampooniga pestes olid juuksed alati hästi läikivad.
Mis siis võivad olla juuste tuhmiks muutumise põhjusteks?
Neid on erinevaid, näiteks traditsioonilised šampoonid sisaldavad silikooni, jah, lugesid õigesti – , ning see muudab ka juuste kiudu ning teeb juuksed selliseks läikivaks. Lisaks on šampoonidesse lisatud läikeelemente, mida kodus ju ei tee. Ei maksa arvata, et kodusel teel ei saagi enam juukseid läikima, saab küll, aga selle nimel tuleb natukene vaeva näha. Kõik ei tule “all-in-one” pudelist. Sellest oled kindlasti nüüdseks juba ka aru saanud, et see, mis kõlbab kõigeks, ei kõlba tegelikult mitte millekski…
Teiseks võib tegemist olla sellega, et loodusliku pesuga oled nüüd selle tööstusliku saasta juustest viimaks välja saanud või välja saamas ja seetõttu ongi juuksed hetkel sellised tuhmid ja läiketa, aga see taastub.
Mida siis teha?
Esiteks võid teha kord nädalas või paari tagant juustele toitvat maski.
Kookos-mee mask

Kookosrasva kasulikkusest olen siin juba ennegi rääkinud ja selle kasutusvõimalustest samuti. See on maitsev ja lisaks on suurepärane niisutaja kuivale nahale. Ja juustele on kookosõli üks parimaid aineid üldse, olgu siis juuksed kuivad või kahjustatud. Kookosõli aitab juustel kiiremini paraneda ja kasvada tervematena. Kui kookosõli kasutad, siis otsi just rafineerimata ja soovitavalt ökoõli ja unusta kõik kallid kosmeetikatooted, mida senini olete kasutanud, et oma juuksed korda saada.
Kookosõli kaitseb juukseid ning annab neile kauni tiheda ja täiusliku ilme. See parandab juukseid seestpoolt ning säilitab nende sisemise niiskuse ning sellisel viisil hoiab see juukseid niisutatud, siidiste ja läikivatena. Ka aitab peanahal vabaneda soovimatust kõõmast.
Mesi selles jumalikus maskis toidab juukseid, on looduslik niisutaja ja sellel on võime meelitada niiskust väljastpoolt ja hoiab nii juuksed tervetena. On geniaalne, odav, efektiivne ja mis peamine looduslik.
- 1-2 sl kookosõli (lühikeste juuste puhul vähem)
- 1 sl mett
- 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral
- 1 pigistus värsket sidrunimahla * soovi korral

Väikeses kausis sega omavahel õli ja mesi, segada õli ja mesi omavahel nii, et tulemuseks on ühtlane pasta. Ongi valmis kasutamiseks. Kui kasutad eeterlikku õli ja sidrunimahla, siis on vaja nende segunemiseks kookosõli veidi kuumutada, vastasel korral ei segune õli hästi sidrunimahlaga. Segada läbi ja ongi valmis kasutamiseks.
Külma maski korral
Selleks määrida saadud segu niisketesse juustesse ning hoia maski 20-30 minutit juustes. Pesta hoolikalt endale kõige sobivama pesuvedelikuga maha. Väga kahjustatud juuste korral võib seda maski hoida vannimütsi all juustes üleöö ning hommikul maha pesta.
Soojendatud maski korral sidrunimahlaga
Määri segu niisketesse juustesse ja kata juuksed vannimütsi või rätikuga, et hoida neid soojas. Pesta maha 30 minuti möödudes.
Maski juustest välja pesemisel
Kookosmaskide juustest välja pesemisel võiks meeles pidada seda, et kuna tegu on ikkagi rasvaga, siis jaheda veega seda naljalt juustest välja ei saa ja kuna pärast ei kasuta ka traditsioonilisi šampoone, siis võib kuivanud juuste korral sind ees oodata ebameeldiv üllatus – juuksed jäid rasvaseks, läigivad küll kenasti, aga see polnud just see tulemus, mida ootasid. Et seda üllatust vältida, ei ole vaja muud, kui ENNE juuste pesemist kasuta loputusveeks nii kuuma vett, kui peanahk kannatab. Selline kuum vesi laseb juustest kookosrasval lahti tulla ning alles siis kui selline eelnev kuum loputus on tehtud, kasuta omale sobivat looduslikku peapesu ja siis viimane loputus tee veel veidi soojema veega kui tavaliselt. Nüüd peaks kõik kombes olema. Minul ei ole õnnestunud veel juuksed rasvaseks selle maskiga jätta, aga tean inimesi, kellel see on õnnestunud. Lisaks pisipiigal jäävad küll, sest tema kuumemat vett ei taha mitte mingil juhul kasutada ja seetõttu tuleb tal pead pesta peale maski paar korda. Kuigi pole ka probleemi ta järgmisel päeval sellise huvitavalt rasuse peaga lasteaeda saata, patsis püsivad juuksed suurepäraselt ning ei libise lahti… Igal asjal mitu külge.
Kui ka ise oled selline, kes kuumemat vett ei kannata kasutada, siis pese juukseid peale maski kahel-kolmel korral omale sobival viisil ja sellest peaks täiesti piisama.
Kord kuus võiksid siiski teha juustele sellist erilist toitemaski, mis toidab jällegi juukseid nii seest kui väljast ja jätab juuksed mõnusaks läikivaks ja hoiab elektrilisuse juustest eemal.
Kookose, mee ja munarebu mask
See konkreetne mask sobib suurepäraselt kõikidele juuksetüüpidele ja sisaldab ainult kolme looduslikku koostisosa. Kusjuures kõik kolm on suurepärased juukseid toitvad ained. Sobib ka neile, kes on pidevalt hädas elektrit täis juustega või kellel on lokkis juuksed ja need ei taha kuidagi sõna kuulata. Lisaks on see mask hea ka neile, kellel on väga kuiv nahk ning peanahk kipub tihti sügelema ja sellest lähtuvalt ka kestendab. Pärast sellist juuksemaski on juuksed pehmed, siidised ja siledad ning peanahk on puhas ning ei kestenda.
Esmalt koostises olev kookosrasv

Kookosrasv on sadu aastaid tuntud troopilises kliimas kui parim juuksepalsam. Kuna sealse kliima inimesed teavad, mis on neile hea, siis ka tänini kasutavad nad kookosrasva erinevate kaubanduses saadavate palsamite ja juuksehooldusvahendite asemel, eriti Indias. Ning kui aus olla, siis troopilise kliima naistel on lihtsalt fantastilised juuksed ning need näevad võrratud välja. Seega sellel peab mingi tõepõhi ka all olema, või kuidas?
Teine koostisosa on toormesi. Mett on samuti sellistel puhkudel kasutatud juba mitmeid sajandeid. Mesi on ka looduslik palsam ning lisab juustele ilusa läike, sest mesi aitab ligi meelitada niiskust ning seda juustes alal hoida. Põhjus, miks see nii hästi toimib, on selles, et mesi aitab siluda juuste soomuskihti, mis muudab juuksed siledaks ja pehmeks. Selle sama põhjuse tõttu soovitatakse värvitud juuste korral kasutada just mett. Mesi aitab juuksed hoida värsked ja elujõulised. Peale selle, et toormesi on antibakteriaalse toimega, aitab see puhastada ka ärritunud nahka. Muidugi mee kasutamisel tuleb meeles pidada ühte pisiasja – meeallergia võimalikkust. Kui oled meele allergiline, siis reeglina ei kannata sa ka meega või mesilastega seonduvad tooteid. Siis tuleb leida muud alternatiivid, või konkreetsest maskist lihtsalt mesi välja jätta.

Viimaks munarebu. Nagu kõik juba teavad varasemalt, siis muna on täis proteiini ja seetõttu aitab ära hoida ka juuste elektrilisuse. Munarebu on eriti rikkalikult täis erinevaid vitamiine, sealhulgas ka D-vitamiin, mis on end tõestanud juuste kasvu soodustava elemendina. Seega, et juuksed kenasti kasvaksid, peaksid saama ka piisavas koguses kvaliteetset D-vitamiini ja ka siis on su juuksed terved ja elujõulised. Ka muna on juustele looduslik palsam, muutes juuksed pehmeks ja siledaks.
Alljärgneva retsepti kogus sobib lühikestele juustele, seega kui sul on pikad juuksed, siis tee vajadusel kahe-kolme või isegi neljakordne kogus vastavalt oma juuste pikkusele ja paksusele.

Kookose, mee ja munamask
- 2 sl kookosrasva
- 2 sl toormett (ilma vahata!)
- 1 suur munarebu, kui on väiksem, siis kasuta 2 rebu
Sulata kookosrasv, klopi sulanud kookosrasva sisse mesi (kindlasti vahata mesi, kui kasutad vahaga mett, siis seda vaha juustest hiljem kätte saada on paras peavalu), see võtab paar minutit aega, et mesi rasvaga kenasti seguneks. Eralda munarebu valgest, klopi munarebu(d) korralikult mee ja kookossegusse seni kuni segu on ühtlane kollane mass. Masseeri saadud segu KUIVADESSE juustesse ning peanaha sisse. Hea, kui saad selleks appi paluda kedagi, kes seda sinu eest on nõus tegema. Lisaks on palju mugavam ja mõnusam, kui keegi teine teeb peanahale massaaži, nii saad nautida selle protseduuri juures ka väikest lõõgastusmomenti. Kata juuksed vannimütsi või kilekotiga ning hoia maski juustes nii kaua kui soovid, vähemalt 30 minutit, aga võid hoida ka üle öö ning hommikul maha pesta. Kui kavatsed maski hoida peas üle öö, siis ära kasuta peas kotti, vaid vannimütsi ning lisaks aseta padjale üks froteerätik, juhuks, kui midagi peaks mütsi vahelt välja lekkima. Nüüd, kui oled valmis maski maha pesema, loputa mask sooja mitte kuuma veega maha, sest ära unusta maskis olevat muna, vastasel korral on sul peas omlett kui kasutad kuuma vett – ja seda juustest kätte saada on palju tülikam. Pese juuksed nii nagu ikka oma loodusliku vahendiga ja kui sulle tundub, et juuksed on ikka veidi liiga õlised, pese kord või kaks veel ja loputa üle. Hea oleks, kui ei kasuta pesuks mingit šampooni!
Šampoon kookospiimast

Olen siin rääkinud varasemalt erinevatest variantidest, kuidas šampoonita pead pesta, nüüd lisandub sellele veel üks pärl neile, kes tunnevad, et munapesu või sooda- ja meepesu pole just nende jaoks ja midagi oleks nagu ikka puudu. Selleks on üks looduslik šampoon, mille saad kodus ise valmistada neljast koostisosast. Vahutab nagu traditsiooniline šampoon, aga ei sisalda juukseid ega keskkonada kahjustavaid aineid. Lisaks säilib selline šampoon vannitoas riiulil kuni kuu aega. Kuna šmpoon ei seisa kuid, siis soovitan teha korraga väiksemad kogused, et mõne nädalaga selle kenasti ära saad kasutada ja vajadusel juurde teha. Narr oleks see, kui suur kogus šampooni tuleb lihtsalt ära visata. Pigem teha vähem kui rohkem.
- 1/4 tassi kookospiima
- 1/3 tassi vedelat 100% oliivõli seepi
- 1 tl E-vitamiini või mandliõli
- 10-20 tilka soovitud EÕd

Vedela oliivõli seebi saamine võib Eestis olla raskendatud, seega võid kasutada ka käsitööseebina valmistatud 100% oliivi seepi, riivi seep ning lahusta see väheses vees ning seda saadud segu saad kasutada oma isikliku koduse kookosšampooni tegemisel. Aega võtab veidi rohkem, aga tasub end mitmekordselt ära.
Kookospiima, mida oma šampoonis kasutad, soovitan eelnevalt ise teha kasvõi selle juhendi järgi, sest need kaubanduses olevad ei taha hästi töötada, sest aegajalt kipub selles kaubanduse kookospiimas veel lisaaineid sees olema. Et olla täiesti kindel koostisosades, tee piim ise, see on tõesti imelihtne. Sega kõik koostisained omavahel kokku ja vala saadud segu klaaspudelisse, sest kasutad siin lõhnastamiseks eeterlikke õlisid ning teadaolevalt eeterlikud õlid reageerivad plastikuga, siis ei ole tark valada saadud segu plastpudelisse. Kui aga soovid kasutada ikkagi plastpudeleid, jäta eeterlikud õlid välja, saad lõhnatu šampooni, no mitte päris, aga ikkagi neutraalse.

Enne igat tarvitamist loksuta pudelit korralikult, et kõik koostisosad uuesti kenasti seguneksid. Saadud šampooni kulub ca´supilusikatäis korraga, kui on väga pikad juuksed, siis rohkem. Lisaks vahutab šampoon täitsa mõnusalt. Loputa nagu ikka ja pärast juuste kuivamist on juuksed mõnusad puhtad, läikivad, pehmed ja ei mingit elektrit täis. Segasin ühe pisikese portsu kokku ja lõhnastasin sidruni ning piparmündi EÕga, kuna vaenemale piigale meeldib väga piparmündi lõhn juustes. Siis tegin selle pisikese portsu spetsiaalselt talle.
Kas teadsid kookosrasva kohta seda?
Muide kookosrasvaga on võimalik ka täidest lahti saada! Näiteks Filipiinidel kasutatakse rahvameditsiinis täide korral järgmist lahendust. Juuksed leotatakse äädikalahuses, väänatakse kuivaks ning lastakse õhu käes täielikult kuivada. Mitte loputada! Äädikas tapab täid. Seejärel määritakse kuivanud juuksed üleni kookosrasvaga kokku, pannakse pähe vannimüts ning minnakse sellega magama. Hommikul kammitakse täid ja tingud juustest välja, sest kookosrasv laseb tingudel juustest lahti lasta, mida ükski teine ravim ei tee! Juuksed pestakse tavapäraselt puhtaks ja kõik – ning laps võib kooli või lasteaeda minna.
Mõnusat katsetamist ning loodan, et sul on nendest nippidest oma peapesul ja juustehoolduse juures kõvasti abi. Milline päev sobiks veel paremini erinevate hoolduvahendite katsetamisteks, kui vihmane laupäev, mil õue ka ei tahaks minna.Soovid meid toetada, vali endale sobiv pangalink ning kasuta rekvisiite: Hingepeegel OÜ a/a EE212200221058508715 (Swedpank) või EE247700771001908595 (LHV) ja selgitusse kirjuta: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist on sinule enim kasu olnud”. Iga kolme kuu tagant loosime oma toetajate vahel tänutäheks välja väikesed kingitused. Tulgu iga sinu annetatud summa sulle vähemalt 10x tagasi!
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
[…] peale loodusliku muna-, mee-, vms pesu ikkagi saada ka natukene enamat. Aegajalt teen erinevaid toitemaske, aga olgem ausad, neid ei viitsi ka iga nädal teha ja juuksed kipuvad vahest kammides […]
Tere. Kui teha kookose śampooni isetehtud kookospiimast, siis kui kaua see śampoon säilib ja kuidas peaks säilitama? Isetehtud kookospiim ju kaua ei säiil..
Kairi – tegin isetehtud kookospiimast šampooni 8. märtsil ja tänase päevani täiesti kombes. Seisnud ilma erilise hoolduseta vannitoas. Kui tahad teha suurema koguse korraga, siis võid säilitada külmikus. Siin šampoonis mõjub säilitusainena oliivseebi seebikivi ja eeterlik(ud) õli(d). Suuri koguseid korraga teha ei soovita, aga selline paari nädala jagu võib vabalt teha, sellega ei juhtu vannitoas midagi.
Mida toormee all mõtled? Minu jaoks on olemas kärjemesi ja mesi, mida müüakse purkidesse villituna. Kärjemee söön koos kärgedega ära, seda ma raudselt pähe määrima ei hakka, aga mis on purgimee sees – kust ma seda tean? Kui see on õietolmuga, siis see on peale kirjutatud, muud ju pole…
Toormett saad mesinikult, mis on ainult vurritatud ja vaha pealt eemaldatud, aga on muul moel töötlemata. Need kaubanduses müüdavad meed on töödeldud ja need ei ole toormeed. Kärjemesi on muidugi see kõige “toorem”, aga seda jah ei soovita pähe panna, ei saa vaha pärast peast kätte.