Kui oled üks neist paljudest inimestest kellel on arahnofoobia, siis kindlasti ei meeldi sulle need kaunid kaheksa jalaga elukad, kes oma kodu sinu koju ehitavad. Kuidas neid siis oma kodust eemal hoida ja mida saad sa ise ära teha, et nad end sinu juures sisse ei seaks?
Olgem nüüd täiesti ausad, jätame siinkohal fanaatikud välja, kellelegi ju TEGELIKULT ei meeldi ämblikud. Olgugi nad ohutud pisikesed tegelased, ei taha ju keegi neid oma kodudes rippumas näha. Kui aus olla, siis ei armasta ma neid tegelasi ka ise ja mul tuleb kananahk ihule, kui neid kodus ringi liikumas näen. Samas on mulle lapsepõlvest peale juurutatud, et ämblikele liiga teha ei tohi – Ämblikud on väga head loomad, neid hoidma peab, nad meile õnne toovad. Seega, kui meil need armsad loomad ringi kõnnivad, siis katsun nad hellalt purki ajada ja siis uksest välja viia.
Nostalgiat ka ja kui oled nii noor, et ei ole seda Rock Hoteli laulu kuulnud, siis kuula ikkagi.
Naljakas on see, et selline ämblikukartus on nakkav, loe õpitav – ma ei mäleta, et ma päris pisikesena neid kartnud oleksin, aga nähes, kuidas ema neid kartis, hakkasin ka ise kartma. Selle kartuse olen suutnud “pärandada” ka oma lastele koos teadmisega, et ämblikele ei tohi liiga teha ja nad tuleb ettevaatlikult ning vigastamata uksest välja toimetada. Isegi meie viieaastane toimetab nad ukse taha. Loomulikult ei vii me neid -30°C õue, vaid jätame sooja koridori. Mind ei häiri, kui nad on koridoris, peaasi, et nad oleksid väljaspool minu kodu.
Kuidas siis teha nii, et nad hoida oma kodust eemal, tegemata halba nii neile kui endale? Kindlasti ei soovita me siinkohal kasutada tervist kahjustavaid kemikaale, vaid soovitame kasutada looduslikke vahendeid, mis ämblikutele üldse ei meeldi.
Piparmünt
Kas teadsid, et ämblikele ei meeldi piparmünt? Ole täitsa rahulik, enamik inimesi ei tea. Lihtne viis hoida ämblikud oma kodu hõivamast on see, kui paned pritspudelisse vett ja mõned tilgad piparmündi eeterlikku õli, loksuta pudelit enne kasutamist korralikult ning siis pihusta selda oma kodus tubade nurkadesse – ämblike meeliskohti. Lisaboonuseks saad endale mõnusalt piparmündi järgi lõhnava kodu. Kui sulle piparmünt ei meeldi, siis loomulikult ei pea end sundima seda kasutama ja leia endale teine sobilik variant.
Korista
Iseenesestmõistetav on kõige odavam ning looduslikum viis ämblikutest lahtisaamiseks ja ennetamine pidev kodu koristamine. Kui hoiad oma kodu pidevalt puhta, tolmu- ning võrguvaba, hoiab see ka ämblikud sinu kodust eemal. Regulaarne tolmuimeja kasutamine on suureks abimeheks, aga siin ei aita ainult põrandate ja vaipade imemine, vaid pead tolmuimeja oluliselt kõrgemale tõstma, nimelt lagedele ja seintele. Kui sul ei ole aega igapäevaselt tolmulapi ja -imejaga ringi lennata (nagu minul, on muudki targemat tegemist), siis otsi teisi lahendusi.
Kasuta äädikat
Äädikal on koduses kasutuses umbes viis triljonit kasutusvõimalust. Ämblike kodust välja ajamine on üks neist. Osadest äädika kasutusvõimalustest veel, saad lugeda meie 2013 aasta suve artiklist. Äädikaga ämblike kodust väljapeletamine on suhteliselt sarnane piparmündi eeterliku õli kasutamisele. Selleks ei ole vaja muud, kui ühte pritspudelit, vett ja veidi äädikat. Teed kerge äädikaveelahuse ning pritsid kodus seintes ja põrandates olevatesse pragudesse ning nurkadesse ja ämblikud hoiavad end sinu kodust eemal. Jällegi, kui äädika lõhn ei meeldi, mis mõnda aega ikkagi elamises hõljub, leia endale sobivam variant.
Värba omale karvane sõber
Kas teadsid, et kassid on suurepärased ämblike peletajad? Kui sul on kodus selline mõnus nurrumootor nagu meil, siis tema oma jahiinstinktiga hoolitseb selle eest, et mööda põrandat või seinu sul ämblikud ringi ei liigu. Kui jällegi ei ole kassisõber või on sul nende suhtes allergia, siis pead leidma endale sobivama variandi.
Ära lase ämblikke sisse
Suurepäraseks mooduseks on ämblike kodust eemal hoidmine see, kui ei lase neid enda juurde sisse. Mis mõttes nagu, mul ei ole ju uksel silti ämblikele. “Tere tulemast!” Hoolitse selle eest juba väljast; et lehed oleksid riisutud, muru niidetud, puud oleksid riita laotud ja ei kuhju keset hoovi hunnikus – peamine on see, et oled likvideerinud peamised ämblike kogunemis- ja meeliskohad. Kontrolli üle ka kõik aknad, akanalauad, uksepiidad ja uksed, et seal ei oleks avasid ega pilusid, kust ämblikud end sisse nihverdada saaksid. Vajadusel lisa kitti või tee vastavad parandustööd, et neid avasid kinni mätsida.
Tsitruselised on abiks
Peale äädika ja piparmündi ei armasta ämblikud ka erinevaid tsitruselisi. Selleks ei ole vaja teha muud, kui võtta mõne tsitruselise koor ning hõõruda seda ämblike lemmikkohtadele nagu põrandaliistud, raamaturiiulid, aknalauad, uksepiidad. See lõhn hoiab ämlikud kodust eemal. Kui oled teinud omale mööblipoleerija, siis lisa sellele mõni tilk sidruni eeterlikku õli ning ka sellest täiesti piisab. Jällegi, kui tsitruseliste lõhn (sidrun, erinevad apelsinid, mandariin, greip, bergamott, laim) ei meeldi, leia endale mõni teine sobilikum variant.
Seeder appi
Ämblikele ei meeldi veel seeder. Kui saad, siis kasuta õues seedripuidust multši. Kui sul õnnestub endale hankida seedripuust riidekapp või riidepuud, siis reeglina sellesse tuppa ämblikud end sisse ei sea. Kui õnnestub, siis muretse mõned seedripuust klotisd ning pane need oma kappide või sahtlite põhjadele, selle lõhn paneb ämblikud mõtlema enne oma võrkude kudumist, kas see vaev ikka tasub end ära või võiks mujale kolida.
Kastanid
Just, lugesid täiesti õigesti, kastanid. On teada, et kastanid ajavad ämblikud eemale. Pane mõned kastanid oma aknalaudadele ja seinte äärde põrandaliistude juurde ja ämblikud hoiavad end siis eemal. Kui ei soovi lihtsalt kastaneid mööda elamist laiali loopida, lase lastel kompositsioone teha ning kasuta neid kaunistusi aknalaudadel ja seina äärtes. Lisaks seisavad nad kaua, enne kui oma mõju kaotavad. Miks mitte anda kastanitele võimalust, kui ükski eelnev variant ei sobi.
Tubakas
Kõlab veidralt, aga ämblikud ei salli tubakat samapalju kui kastaneid, tsitruselisi, piparmünti või äädikat. Siinkohal ei räägi me suitsust, vaid puhtast pesuehtsast tubakast. Kui tubakalõhn sind ei häiri, siis puista tubakatükikesi ämblikke ligitõmbavatesse kohtadesse (kui sa ei leia, et tubakas võiks mööda elamist vedeleda) võid teha tubakaleotise ning pritsida selle leotisega oma kodu. Mina välistan enda jaoks kohe kindlasti tubaka ja mitte seetõttu, et tubakas on kallis, vaid just tema ebameeldiva lõhna tõttu – vähemalt minu jaoks. Ma arvan, et kui ma peaksin tubakaleotisega oma kodu pritsima, siis koliksin ise koos ämblikega välja.
Mõnusat katsetamist, kevad on tulemas ning ka ämblikud hakkavad varsti uut kodu otsima! Kindlusta enda kodu, et need kutsumata üürilised end sinu juurde sisse ei seaks.