Tagasi
Järgmine

Paiselehed (Tussilago farfara) juba väljas ja ootavad korjamist

Foto: Tidningen Syre

Eile tõi pisipiiga mulle peotäie pisikesi paiselehti ja sellega seoses tuli mul kohe meelde, et tuleb neid kiiremas korras ilusa päikesepaistelise ilmaga korjama minna, et oleks sügis-talvisel perioodil võtta, kui köha ja nohu peaksid kimbutama tulema.

Nagu sa tead, siis paiseleht on kevadises looduses üks pisikene kaunis esimene õiekene, mis meid kevadel oma kuldkollaste õitega rõõmustama tuleb ja ilmselt seda taimekest tunneb iga laps. Paiselehte võib lugeda ka ametlikuks kevadekuulutajaks, kes annab märku, et on aeg ärgata ning morn nägu rõõmsama vastu välja vahetada, sest kevad on käes!

Rahvapärased nimed

Ühed levinumad paiselehe rahvapärased nimed on vaeselapseleht ja ämmakuleht. Need on tegelikult samatähenduslikud. Ämmak tähendab murdes võõrasema. Seletus nimede kohta käib aga järgnevalt: lapsed panevad paiselehe suuri lehti vastu oma nägu, pealmine pool tundub külm, see on võõrasema, alumine pool on soe, see on oma ema. Nimetus kõhmarohi on aga tekkinud sellest, et taime lehtede keeduveega pead pestes vabanetakse kõõmast. Lisaks tuntakse teda veel rüüsi nime all.

Kasvualad

Foto: Roots to blooms

Samas on paiseleht väike kavalpea ja valinud endale sellise kasvukoha, mis oleks päiksele võimalikult lähedal. Nii näeme teda esimesena kraavipervedel, liiva- ja kruusavallidel, mäenõlvadel, alati sellistes kohtades, kus on kevadel kõige soojem maapind. Paiselehe esimesed õied ilmuvad juba esimeste päikeseküllaste ilmadega, kui lumi on veel mitmel pool maas, aga paiselehe kasvukohalt sulanud. Lisaks leidub neid niisketel maa-aladel, põõsastike all, kruusaaukudes, jäätmaadel ning ka prügihunnikutel on tihti näha suuri paiselehe õitega kaetud alasid, mis tükk aega enne nende lehti maapinnast välja ilmuvad. Paiselehte tuntakse ka savimaade tunnusmärgina.

Korjamine ja kuivatamine

Foto: Spiraea Herbs

Päris noori lehti pole mõtet koguda, pigem oota, kui lehed suuremad ja küpsemad. Korja lehti päikesepaistelise ja kuiva ilmaga. Kui oled lehed koju toonud, puhastanud/pesnud pane nad kohe kuivama, laota need näiteks õhukese kihina õhurikkasse kohta (pööningule) või kuivatada toidukuivatis. Kui sul pole ei toidukuivatit ega pööningut käepärast võtta, siis võid lehti kuivatada ka nii nagu ülaloleval fotol… Kui oled lehed asetanud kuivama lapiti mõnele pinnale, tuleb neid sageli ringi keerata, et mõlemad pooled kuivaksid ühtlaselt ega läheks hallitama või kopitama. Lehti võib kuivatada ka nii, et ajad need nööri otsa, aga nii, et iga lehe vahele jääks vahe ning nad üksteisega kokku ei puutuks – tee või nöörile peale igat lehte sõlm. Õhk peab lehtede vahelt vabalt ringi saama liikuda. Pärast kuivatamist, kui kasutad teisi meetodeid peale toidukuivati, tuleb sul kõik lehed kindlasti üle sorteerida, viska välja pruuniks tõmbunud ja hallitusega kaetud lehed, need on ravimiks kõlbmatud. Kui kasutad toidukuivatit, siis võid õisi koos vartega kuivatada kuivatis temperatuuril kuni 50 kraadi.

Postituse edasi lugemiseks kliki nupukesele: “Loe seda edasi” või vali rippmenüüst endale huvipakkuv lehekülg.

Tagasi
Järgmine

Energiavahetus 2017

Foto: Spiritual Opening

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

Selgitusse: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud”.

Eelmine artikkelToitumine ja rinnavähk
Järgmine artikkelInglisõnumid lihavõttenädalaks
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi