Sidruni üllatavad kasutusalad

3
13232

Sidrun on üks kõige suurema kasutusalaga puuvilju, mida selle päikese alt leida võib. Ja siin ei räägi ma ainult toiduvalmistamisest. Sidrunimahl on hape, tal on kõrge toiteväärtus ja lisaks veel naturaalne desinfektant. Selle lõhn meeldib enamusele inimestest, aga on vastuvõetamatu kahjuritele. Sidrun aitab säilitada toitu ning vahetab lihtsalt välja karmid kemikaalid erinevate ainete koostises. Kas on üldse midagi, mida sellega teha ei saaks?

Kodu ja puhastus

Foto: Rachael Wadsworth
Foto: Rachael Wadsworth

Puhastab puidus lõikelauad, taignarullid, salatikausid jms

Kõik lõikelauad ning teised puidust köögitarvikud on bakterite ja ebameeldivate lõhnade taimelavaks. Siin tuleb appi sidrun. See toimib suurepäraselt nii bakterite kui ka ebameeldiva lõhna eemaldamiseks. Peale lõikelaua pesemist hõõru see 1/2 sidruniga üle, lase seista 20-30 minutit ja loputa mahl veega maha ning kuivata.

Poleeri roostevaba terasest ja kroomist pinnad

Unusta ära need nuustikud, millega teraspinnad läikima lüüa. Sidrunikoorega saab kiirema ja parema tulemuse, sest sidrunikoor on abrasiivsete omadustega ja teeb kroomist ja roostevabast terasest pindadega imet. Hõõru metallpinnad koorega ühe, loputa ning kuivata rätikuga.

Riivide ja restide puhastamine

Juusturiivid puhtaks saada on paras pähkel. Et riivid ja restid kiirelt ning valutult puhtaks saada, võta 1/2 sidrunit, riivi või nühi üle restide pinna ja siis pese nagu ikka.

Rasvaeemaldus

Eemalda kiirelt rasv – pliitidelt, nõudelt, kapipealsetelt, seintelt jne. Selleks ei ole vaja muud, kui hõõruda pinda 1/2 sidruniga, millele on peale raputatud jämesoola. Peale hõõrumist pühi lihtsalt lapiga puhtaks. Enne, kui alustad sidruniga puhastamist, veendu, et pind kannatab sidrunhapet.

Ebameeldivad lõhnad

Ebameeldiva lõhna hoiab külmikus ära peale sooda veel sidrun. Selleks ei ole vaja muud, kui hoida paar sidrunikoort kapis – toimib paremini kui söögisooda. Samamoodi võid panna paar sidrunikoort prügikasti põhja ja see ei lase prügikastil haisema minna – toimib mõistuse piires, mitte igavesti.

Ilu ja mood

Foto: Style den
Foto: Style den

Riietelt kaenlaaluse plekid

Tee segu 1:1 pigistatud sidrunimahl ja vesi ning pritsi selle lahusega plekke. Lase õhu käes kuivada.

Hallitanud riided

Kas oled riided pannud talvituma keldrisse ning avastad neid sealt välja tuues, et mõni on läinud hallitama? Kas nüüd ei ole muud, kui ese minema visata? Kui hallitus ei ole suurel osal, siis saab selle kenasti sidruniga välja ja riideese jääb

Deodorant

Kaubanduses olevad deodorandid on täis ohtlikke kemikaale ja seda ei sooviks küll nahale kanda. Mis oleks siis alternatiiv – muutuda sotsiaalseks paariaks? Ka siin tuleb sidrunimahl appi, määri veidi sidrunimahla kaenla alla, saad meeldiva tsitruselise lõhna ja töötab kohati paremini kui kaubanduse deodorandid.

Puhasta ehted

Ettevaatus eelkõige. Oma kõige kallimad ehted ja kalliskivid jäta sellest välja, aga odavamad metallid saab kenasti puhtaks, kui segad võrdses osas vett ja sidrunimahla ja lased neil metallehetel seal veidi olla, loputa veega ning kuivata.

Vaheta välja ohtlikud valgendajad

Jäta pesuruumist valgendajad välja ja kasuta pesu pesemisel selle asemel parem 1/2 tassi sidrunimahla.

Söök ja jook

Foto: Healthy Food
Foto: Healthy Food

Vähenda soola tarbimist. Sinu maitsemeeled reageerivad sarnaselt soolale ja hapule ja sidrunimahl asendab edukalt soola. Jäta sool välja ning maitsesta oma toidud pigem sidrunimahla, mitte soolaga ning võid vägagi meeldivalt üllatuda.

Kokkukleepunud riis

Riisi kokkukleepumist saad vältida sidruniga. Selleks, et riis tuleks mõnus ja kohev ning ei kleepuks, lisa 1 tl sidrunimahla tasasel tulel podisemise ajal.

Värskenda salatilehti

Pannes vettinud või närbunud salatilehed jääkülma vette koos 1/2 sidruni mahla ning jääga toob kurvad salatilehed uuesti elule.

Toidu säilitamine

Väike kogus sidrunimahla aitab hoida nii quacamole kui ka pesto rohelisena, ei lase õuntel, avokaadodel, pirnidel, kartulitel, lillkapsal ja banaanidel tumedaks minna.

Pesuvesi

Kõiki puu- ja köögivilju saab kenasti pesta puhtaks sellise lahusega nagu 1 tass vett, 1 tass 5% äädikat, 1 sl söögisoodat ja 1/2 sidruni mahl. Sega kokku ning pese oma puu- ja köögiviljad puhtaks. Peale pesu loputa need veega üle.

Lemmikloomad, aed ja rohkemgi veel

Foto: Green Idea Reviews
Foto: Green Idea Reviews

Hoia kass(id) eemal

Kui sidrunilõhn meeldib inimestele, siis kassid seda ei armasta. Kui sul on kodus kass, kes kipub ronima sinna, kuhu ei tohiks, siis siin tuleb appi sidrunimahl. Pihusta veidi sidrunimahla piirkondadesse, kuhu sa ei soovi oma kassi lasta. Näiteks köögilaud, kapipealsed või jõulupuu jne. See aitab kassid neist kohtadest eemal hoida. Kui naabri kass kipub sinu rõdule, siis piserda rõdu ääred sidrunimahlaga kokku ja ta ei kipu enam sulle külla tulema.

Õhuniisutajatele värske õhk

Kui kasutad õhuniisutajaid ja niisutaja hakkab veidralt lõhnama, siis seda on hea värskendada 3-4 tl sidrunimahlaga, mida lisad niisutajas olevasse vette.

Umbrohutõrje

Sidrunimahl on suurepärane umbrohutõrje. Pritsi soovimatud taimed sidrunimahlaga päikesepaistelise ilmaga. Mõne tunni möödudes hakkab taim kärbuma. Ole ettevaatlik teiste taimedega, mille ümber neid pritsid. Loodus aitab ise soovimatu umbrohu eemal hoida ilma jõhkrate kemikaalideta. Ka äädikas aitab siin täpselt samamoodi.

Elusta kõvaks läinud värvipintslid

Oled hädas pintslitega, mille harjased on kõvaks läinud? Aja sidrunimahl pliidil keema ning aseta sellesse keedusesse kõvaks läinud pintslid ja lase neil lahuses seista 15-20 minutit. Pese seebiveega ning loputa puhtaks ja lase kuivada.

Peleta sipelgaid ja teisi kahjureid

Siplegad, koid ja prussakad vihkavad tsitruseliste lõhna. Pihusta kord nädalas spreipudelist puhast sidrunimahla uksepiitadele, pakkudele, kapi ustele, -piitadele, aknaraamidele jne, igale poole, kust need ebameeldivad satikad võiksid sisse saada. See hoiab neid eemale.

Eelmine artikkelAinuüksi positiivsest mõtlemisest jääb väheseks
Järgmine artikkelKas eestlasel peaks olema õigus valida oma sissetulekut?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

3 KOMMENTAARI

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi