Kui oled sedasorti inimene, nagu meie pere, siis ilmselt ei kasuta sa ka kaubanduses müüdavat kodukeemiat. Pigem teed midagi ise, või siis ostad midagi keskkonnasõbralikku ökopoest, aga nende hinnad ei ole mitte odavad ja alati ei ole nad ka eriti ohutud kasutada.
Täna jagan sinuga ühe oma lemmikpuhastusvahendi, mida on ülilihtne valmistada ning koosneb ainult kahest-kolmest koostisosast ja tuleb häbemata odav ka, retsepti. Koostisosade arv oleneb sellest, kas soovid oma puhastusvahendile lõhna või mitte. Mis on aga kõige tähtsam, siis peamised koostisosad leiad oma köögikapist.
Selle lihtsa puhastusvahendiga saad puhtaks nii oma WC, vanni, dušinurga, kraanikausid kui ka teised keraamilised, klaasist jms pinnad. Seda vahendit ei soovita ma kasutada marmorist tasapindadel, sest on marmori jaoks natukene liiga karm. Marmorpinnad tahavad saada puhast seebivett, mille pärast veel puhta veega üle käid ja viimaks kuiva puhta ning pehme rätikuga ära kuivatad.
Tulles tagasi minu puhastusvahendi juurde, siis seda tee korraga täpselt nii palju, kui sul parasjagu vaja läheb, muidu läheb teine seismisega tükki. Saad seda küll ka hiljem kasutada, aga hoiunõust kätte saamine võtab aega ja vaeva. Leian, et korraga paraja koguse valmistamine on palju lihtsam ja samas ei võta see palju aega, ainult paar minutit ja oledki valmis tegutsemiseks.
Kodune keemiavaba puhastusvahend
- 1 osa sidrunhapet
- 2 osa söögisoodat
- mõned tilgad eeterlikku- või aroomiõli
Mõõda kaussi või purki vajaminev kogus sidrunhapet ja soodat, sega korralikult läbi. Kui soovid oma puhastusvahendile ka head lõhna, mis elamises mõnusalt mõnda aega püsiks, siis lisa segule ka tilk haaval juurde segades sobiv eeterlik- või aroomiõli. Kui tahad erinevaid pindu desinfitseerida, siis sobib puhastusvahendisse ideaalselt sisse segada järgnevad eeterlikud õlid:
Antibakteriaalsed ja seenevastased eeterlikud õlid
- basiilik
- kassia aka hiina kaneel
- kaneelikoor
- nelk
- eukalüpt
- õlelill
- sidrun
- laim
- teepuu
- meliss
- pune
- piparmünt
- tüümian
Kui oled omale sobivad eeterlikud õlid või aroomiõlid ka puhastusvahendisse sisse seganud, siis niisuta puhastatavat pinda ja raputa niiskele nuustikule, harjale või puhastatavale pinnale vahendit ja hõõru kergelt pind puhtaks, loputa puhta veega üle ja soovi korral kuivata pind puhta pehme lapiga. Kui puhastatav pind on eelnevalt väga määrdunud, siis korda vajadusel protseduuri seni kuni saavutad soovitud tulemuse.
Selle puhastusvahendi veel üks hea omadus on see, et igasse ruumi või iga kord saad teha just sellise lõhnasegu nagu sulle meelidb ja sa ei sõltu kaubanduse valikust. Lisaks lõhnab sinu elamine ka veel väga meeldivalt järgminegi päev just sinu poolt valitud lõhna järgi ning see on lihtsalt taevalik.
Anibakteriaalne eeterlike õlide kompott “Thieves”
Selle segu tegemiseks on sul vaja ühte 15 ml tühja pudelit ja vähemalt 6 erinevat eeterlikku õli, kokku 280 tilka.
- 80 tilka nelgi EÕ
- 70 tilka sidruni EÕ
- 40 tilka kaneelikoore EÕ
30 tilka eukalüpti EÕ (Eucalyptus citriodora) - 20 tilka rosmariini EÕ
- 20-40 tilka kokku valikuliselt eeterlikke õlisid nagu teepuu, viiruk, lavendel, mürr, mürt.
Selle segu tegemisel võid kasutada vabalt ühe eelpool nimetatud eeterliku õli tühjaks saanud pudelit ning hakata ükshaaval sellesse tilgutama nimekirjas olevaid eeterlikke õlisid. Kui oled kõik õlid sisse tilgutanud, loksuta korralikult pudelit, et EÕd seguneksid ja kasuta vastavalt vajadusele.
Seda segu võid kasutada peale puhastusvahendi lisandina veel:
- haiguse korral, lisa mõned tilgad õli aroomilampi või aurutisse
- suuloputusvees (selleks lisa oma suuloputusvette paar tilka segu ja loputa ja sülita välja). Hoiab suust soovimatud bakterid eemal ja suuhügieeni korras.
- oil pullingu ajal (selleks lisa oma lusikatäiele kookosrasvale 1-2 tilka EÕ segu ning loputa oma suud selle seguga).
- Haavaraviks – kasutada väga ettevaatlikult, sest tegemist “põletava seguga.
PS! Pea meeles seda, et see segu on “kuum”, mis tähendab seda, et tekitab otsesel nahaga kokkupuutel põletavat tunnet, sest kaneelikoore EÕ on “põletava” toimega. Kui kasutad nahal, siis kasutada väga ettevaatlikult ning kindlasti lahjendada baasõliga.
Mõnusat katsetamist ning kodu puhastamist!
Heidi L.
Kui palju on üks osa?
Karin – vastavalt sellele, kui suurt kogust teha soovid… Kui tahad teha 3 sl korraga, siis 1 osa on 1 sl jne…
Aitäh :)
sooda ja sidrunhape on ju mõlemad keemia :)
sooda ja sidrunhape on ju mõlemad keemia :)