Tee ise – mõnus kodune nõudepesuvahend

7
9589

Olen siin varasemalt küll ja küll erinevaid koduseid lemmikretsepte jaganud ning otsustasin sellesse ninekirja lisada veel ühe. Nõud on ja jäävad ilmselt meie igapäevaellu ja ei pääse me ka nende pesemisest, aga küsimus on selles, millega neid lõpuks pesta, et ennast ära ei mürgitaks?

Foto: Davion
Foto: Davion

Milline on põhiline eestlase nõudepesuvahend – ilmselt kurikuulus Fairy. Kui mõned aastad tagasi olid Fairy pudelil täpsemalt koostisained lahti kirjutatud ja selles nimekirjas oli palju väga ohtlikke kemikaale nagu -paret-polümeer Xn ja R22. Esimene on ohtlik keskkonnale, teise puhul tuleks vältida selle sissehingamist. Amiinid, alküüldimetüül, oksiidid Xi on ärritavad, N aga keskkonnaohtlik. Nimekiri aga jätkub.
Etanool F on tuleohtlik, R11 väga tuleohtlik. Alküül Xi ärritab ning R38 on halb silmadele ja nahale, R41 puhul esineb silmade kahjustamise tõsine oht ning R50 on aga väga mürgine veeorganismidele. Toote kohustuslikult ohutuskaardilt saab täpsemat infot, kuid tavainimesel ohutuskaarti kätte saada pole just lihtne. Rahvusvahelistelt lehekülgedelt materjali otsides leiab siiski laialt kasutatud Fairy ohutuskaardi originaali, ja selles pole midagi rõõmustavat.

Aga nüüd ei ole võimalik pudelit täpsemalt lugeda, mida kurikuulus Fairy sisaldab, sest nad on läinud üle tavainimesele mittemidagiütleva sisukirjelduse peale. Nüüd saad lugeda, et Fairy koostisained on:

 • 15-30% anioonsed pindaktiivsed ained – kahjuks ei ole kohustust lahti kirjutada, milliste ainetega konkreetselt tegemist on, ja seda ei saagi teada. Näiteks LAS hiljem ei lagune ning läbinud veepuhastusjaama, settib veekogude põhjamudasse. Keskkonnasõbralikud ettevõtted seda ei kasuta. Muide, anioonsed pindaktiivsed ained võivad olla ka rasvhapped, mis kergesti lagunduvad heitvees, puhastusjaamades ja looduses. Aga milliseid pindaktiivseid aineid Fairis kasutatakse, seda teab ainult vanajumal ise. Aineid nagu EDTA – Etüleen-diamiin-tetra-atsetaat. See ei ole kergesti lagunduv heitveepuhastusjaamades ega vee keskkonnas, sattudes keskkonda lahustub mürgisteks raskemetallideks ja võimaldab neil siseneda toiduahelasse. EDTA on loomkatsetel näidanud teratogeenseid (väärarengut põhjustavaid) efekte. Sama mõju kahtlustatakse ka inimesele. Põhjustab silmade ja naha ärritust. NTA – Nitrilo-tri-atsetaat, põhjustab samu ohte, mis EDTA. Peale selle, seda kahtlustatakse olevat kantserogeen. LAS – Lineaarne alküüdbenseen-sulfonaat on aeroobselt lagunduv. Kuid see ei ole tõestatud anaeroobse keskkonna puhul, kuigi teadlaste hulgas on veel vaidlusi. Üldiselt on sulfaadid kergemini anaeroobselt lagunevad kui sulfonaadid. Seetõttu tuleks valida sulfaate sisaldavad puhastusvahendid. Seetõttu ei tohi neid kolme ainet kasutada ka puhastusvahendites.
 • 5-15% mitteioonsed pindaktiivsed ained – mida nimetatakse ka tensiidideks. Need seovad rasva, eemaldades selle nõudelt. Kui toode kannab Põhjamaade luige, Euroopa lillekese või mõnd ökomärki, peavad tensiidid olema vähemalt 98% ulatuses biolagunevad, paraku Fairy pakendil pole neist ühtegi.
 • lõhnaained nagu heksüül tsinnamaal, limoneen – viimane on nahka ning hingamisteid ärritav aine, tekitab tihti naha ülitundlikkust ning dermatiiti.  Katsed rottidel on näidanud, et limoneen võib tekitada neeruvähki.
 • säilitusaine metüülisotiasolinoon (lühneid MIT või MI) – võib põhjustada sügelevat ja valulikku löövet, mis hõlmab ka villikeste teket nahal.
 • viskoosne säilitusaine fenoksüetanool, mida pannakse toodetesse seente, bakterite ning hallituse vastu. Samas on teada, et see on ärritust ja allergiaid tekitav ning kõigele lisaks veel neurotoksiline.

Lisaks sisaldab Fairy veel selliseid aineid nagu

 • naatriumlaurüülsulfaat SLS
 • alkoholi denaat
 • lauramiinoksiid
 • C9-11 pareth-8
  (need esimesed neli koostisosa selles nimekirjas sisaldavad endas kantserogeenset ainet 1,4 dioksaani)
 • naatriumkloriid
 • 1,3-tsükloheksüüldimetüülamiin – toodab auru, mis põhjustab tõsist silmade ning hingamisteede ärritust
 • PPG (polüpropüleenglükoolid) on limaskesta ning silmi ärritava toimega ning tekitab  ka nahaärritust.
 • Dimetüülaminoetüül metakrülaat / hüdroksüpropüül akrülaatkopolümeeri tsitraat
 • lõhnaained
 • geraniool (IUPACi nimetusega 3,7-dimetüül-2,6-oktadien-1-ool
 • värvained
 • vesi

Kasutades Fairyt soojas vees, tekivad ohtlikud keemilised aurud, mis on väga ohtlikud hingamisteedele.

Olen enda jaoks leidnud mõnusa, odava ning mis peamine, toimiva pesuvahendi. Peseb nõud kenasti puhtaks, on keskkonnale ja inimestele-loomadele ohutu ning mis peamine ei tekita naha ega hingamisteede ärritust. Lisaks kõigele muule, on seda ka väga lihtne valmistada.

Mõnus nõudepesuvahend käsipesuks

Nõudepesuvahend

 • 4 sl pesusoodat (osta siit)
 • 355 ml keeva vett
 • 5 sl vedelat Castile seepi (100% oliivõliseep)
 • 10 tilka sidruni või apelsini EÕ
 • 10 tilka greibi EÕ
 • 10 tilka teepuu EÕ

nõudepesuvahendSellest kogusest saab umbes 415 ml pesuvahendit ning säilib kraanukausi juures pool aastat.

Kui sul puudub Castile vedelseep, siis osta endale üks tavaline käsitööna valmistatud Castile seep ning leota 100 g tükk 400-500 ml vees täielikult ära.

Lahusta pesusooda keevas vees, lisa vedelseep (kui kasutad seebitükist tehtud vedelat seepi, siis lisa 200-250ml seepi seglule) ja sega seni kuni pesusooda ja seep on täielikult lahustunud. Lase maha jahtuda ning sega sisse eeterlikud õlid ning vala klaasist anumasse, sest eeterlikud õlid reageerivad plastikuga. Enne igat kasutust loksuta pudel/purk korralikult läbi. Kui pesuvahend valmis, muutub see vedelast selliseks paksemaks olluseks. Käsipesu tarbeks suurepärane vahend.

NõudepesuvahendMina kasutan seda vahendit ka masinpesu juures. Lihtsalt lisan nõudepesuma pulbritopsi 1/2 – 1 sl soodat + 1/2 – 1 sl sidrunhapet + 1-2 sl seda sama pesuvahendit olenevalt nõudest ja lihtsalt masinasse lisan veel 1-2 sl nõudepesuvahendit masina käimapanekul, samuti olenevalt nõudest, kui rasvased või mustad need on. Miks panen ka enne? Seda selleks, et masinal oleks lihtsam enne pesu nõudelt olev ollus lahti leotada. Kui pesema hakkab, siis töötab pesuvahend koos soodaga kenasti omaette ning sidrunhape annab klaasidele läike. Töötab kenasti ning lisaks sellele, et nõud saavad puhtaks, lõhnab ka masin pärast pesu meeldivalt. Masina filtrit tuleb tihti puhastada, sest rasv koguneb filtrisse ja sealt see seda kahjuks ei eemalda.

Eeterlikke õlisid võid ise vastavalt oma lõhnaeelistuse järgi muuta. Kindlasti soovitan kasutada koos teiste EÕdega ka vähemalt ühte antibakteriaalset EÕd nagu basiilik, hiina kaneel aka kassia, kaneel, nelk, eukalüpt, õlelille (Helichrysum), sidrun, laim, teepuu, meiliss, pune, piparmünt või tüümian.

Mõnusat katsetamist ning loodan, et jääd tulemusega samamoodi rahule.

HINNANG
Valmistamine
Hind
Efektiivsus
Materjali saamine
Eelmine artikkel11 ülemaailmne alasti aianduspäev
Järgmine artikkelProbleemid uinumisega? See lihtne nipp garanteenib kiire uninumise ja magusa une…
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...
tee-ise-monus-kodune-noudepesuvahendKui sul on kodus Castile vedelseep ning pesusooda olemas, siis on seda lihtne ja kiire teha. Kui need puuduvad, siis tuleb esmalt leida endale sobivad müügipunktid, kust mida saab. Peseb kenasti, kui käsitsi pesta, on keskkonnasõbralik ning sobib kasutamiseks ka äärmiselt tundliku nahaga inimestel. Nõudepesumasinas peseb, aga nõuab tihti filtrite puhastust.

7 KOMMENTAARI

 1. Oh yes! Mul on kõik koostis ained olemas, sain just kätte oma 100% oliivoli seebi ja ostsin purgi ^_^ nüüd sain retsepti ka sinult,tundub et rohkem takistusi ei ole ja saan täna tegutsema hakata ? tänan!!!! ?

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi