David Huting kirjutas artikli Waking Times´i päikese kasulikkusest. “Koos toidu, õhu ja veega on päikesevalgus inimese elus olulisemaid ellujäämisfaktoreid.” – Rahvuslik Vaimse Tervise Instituut (NIMH).
Viimase 100 aasta jooksul on muutunud üle maailma inimeste töötingimused. Enamik inimesi ei tööta enam väljas vaid on sunnitud kogu päeva istuma kunstliku valgustusega ruumis. 100 aastat tagasi ei olnud meil ka päikesekaitsevahendeid. Kummaline on see, et nii naha kui ka muude vähihaiguste massiline tõus on olnud viimase 40 aasta jooksul, seda veel eriti viimastel aastatel – vaatamata ülisuurele päikesekaitsevahendite tarbimisele ning päikese käes vähem viibimisele.
Kui inimene ükskord mõistab seda, et päikesevalgus on oluline meie üldisele tervisele ning immuunsüsteemile, muutub ka seos selgemaks, et päikesekaitsetoodete ja vähese regulaarse päikese tarbimise vahel on suurem seos haigestuda vähki, kui ainuüksi päikese süül vähki haigestumine.
Käesolevas artiklis on Huting kokku pannud hulga intrigeerivat faktilist teavet päikese kohta, mis rõhutab selle tähtsust ja on osa meie tervislikust eluviisist. Tema lootuseks on see, et pärast artikli lugemist saate inspiratsiooni välja minekuks, et julgeksite ning tahaksite igapäevaselt rohkem päikese käes viibida – isegi talvel, sest päike annab palju enam, kui lihtsalt hea enesetunde ja päevituse! Esmalt vaatleme päikesega seotud põhitõdesid:
Päike on meie planeedil peaaegu iga elusolendi elu allikaks
Palju toiduenergiat, mida kasutab elu sellel planeedi, saadakse taime õhukeste lehtede kaudu – seda protsessi kutsutakse fotosünteesiks. Läbi lehe mikroskoopiliste õhulõhede neelab taim süsinikdioksiidi. Läbi juurte imendub taime vesi, mis viiakse lehtedesse imepisikeste taime “veenide” kaudu. Imepisikesed kloroplastid arvukate klorofülli molekulidega “joovad” teatud päikesekiirgust, kasutades selleks neid laineid jagades vett vesiniku- ja hapnikuaatomiteks. Selle tulemusena vesinikuaatomid ühinevad süsinikdioksiidiga moodustades süsivesikuid, samal ajal vabanevad hapnikuaatomid õhus hapniku gaasina. Samal ajal süsivesikud moodustavad suhkruid, tärklist ja tselluloosi pakkudes otsest “kütust” neile liikidele, kes toituvad taimedest ja neile liikidele, kes toituvad taimi söövatest liikidest. Ilma päikeseenergiata midagi sellist võimalik ei oleks.”
Päike väljastab täieliku spektri infrapuna- ja ultraviolettkiiri – paljud on nähtamatud inimsilmale, mida inimtehnoloogia asendada ei suuda
Kuigi paljud neist on filtreeritud meie atmosfääri poolt, siis valguse ansamblid, mida me “näeme” või “ei näe” päikeselt on üliolulised teistele organismidele ja loomadele meie planeedil nagu ka meie keha sisemistele süsteemidele. Näiteks mesilased näevad ultraviolettkiirgust ning see aitab neil leida õietolmu. Kuigi on meil olemas tehnoloogia, millega püütakse jäljendata “täielikku valgusspektrit” ning solaariumid, on fakt, et kumbki neist ei paku efektiivset doosi looduslikust päikesevalgusest. Mitte miski ei asenda päris asja!
Inimesed ja taimed vajavad looduslikku päikesevalgust eluks ja õitsenguks
Olete kunagi tähele pannud, et enamus toataimi närbuvad ning surevad korraliku päikesevalguseta? Sama kehtib ka inimeste kohta, saamaks tõeliselt “elavat” tervist, peame saama igapäevaselt päikest. Peale selle, et päike pakub meile heaolutunnet ja lõõgastust, sõltub meie keha looduslikust päikesevalgusest mitme kriitilise funktsiooni poolest. Allpool on nimekiri päikese positiivsest mõjust meile.
Loodusliku päikesevalguse positiivsest mõjust meie kehale
- Suurenendud heaolu ja lõõgastus, allergiate, peavalu, liigese- ja seljavalulangus.
- Tõstab keskset kehatemperatuuri, hõlbustades sellega rakkude suuremat funktsiooni ja energiat. See on sama tunne, kui olles talvisel ajal soojal maal puhkusel või elades soojas kliimas ning olles rannas – on tunne lihtsalt suurepärane.
- Suurendab ainevahetust, pakkudes sellega meie kehale efektiivsema mooduse toksiinidest vabanemiseks ning seedesüsteemide puhastamiseks. Selline keha toksiinide kiire puhastus on meie elukeskkonnas hädavajalik, kui me tahame säilitada oma tervise.
- Stressi vähenemine läbi hormonaalsüsteemi. Piisava loomuliku päikesevalguse puudumine häirib keha hormonaalsüsteemi ja toob endaga kaasa hormonaalse tasakaalutuse, aeglustunud ainevahetuse ja neerupealsete puudulikkuse. Naturaalse päikesevalguse puudumine võib olla “kaasosaline” vaimse ja füüsilise probleemi põhjustajaks, nagu depressioon, ülekaalulisus ja langenud energiatase.
- Päikesel on loomulik kaitse teatud haiguste vastu. Mitmed haigused on tingitud just vähesest päikesevalgusest (ega arsti retsept – soojale maale puhkama kaheks nädalaks ei ole müüt), nagu hüpertensioon – püsivalt kõrge arteriaalne vererõhk, ateroskleroos, varajane dementsus, Alzheimer (AT), Multiple Sclerosis (MS), depressioon, artriit ja alaselja valud on ainult mõned näited, mis on tingitud vähesest päikesest.
- Meie keha loomulik “kellavärk” vajab normaalseks töötamiseks päikesega sünkroniseerimist. Võtmehormoonid nagu melatoniin ja kortisool on vastutavad meie une ja aktiivse tsükli eest ja neid stimuleeritakse meie keha retseptorrakude kaudu, mis võtavad vastu signaale päikeselt. See ei ole ainult päike, mida me näeme oma silmadega, näiteks pimedatel inimestel on bioloogiline kell ja nemad töötavad päikese kellavärgi järgi.
Päikesepaiste on otsene eluenergia allikas
Idamaist meditsiini kasutati tõhusalt enne “moodsa meditsiini” algust tuhandeid aastaid, mis kasutab erinevaid loodusravimeetodeid, nagu näiteks nõelravi. Selle ravimeetodi keskseks aluseks on fokuseerida organismi loomulikku eluenergia voolu või “qi”. Traditsioonilises hiina kultuuris nimetatakse qi´d ka chi või ch´i-ks, mis on iga elus asja toimeaineks. Qi´d tõlgitakse sageli ka kui “elu energia”, “elujõud” või “energia vool”. Qid loetakse keskseks aluseks nii idamaistes võitluskunstides ja hiina meditsiinis. Otsetõlkes tähendab qi “õhk”, “hing” või “gaas”. Qi´le sarnast mõistet võib leida paljudes kultuurides, näiteks “prana” India filosoofias, “mana” Hawaii kultuuris, “lüng” tiibeti budismis ja “eluenergia” Lääne filosoofias.
Kiire seletus eluenergiast
Kõikidel olenditel siin maamunal on olemas qi või elujõud, mis tuleneb otse päikesest. Väga oluline on aru saada vajalikkusest süüa värsket ja töötlemata toitu. Toidud kaotavad kuumutades oma eluenergia (elavad ensüümid), eriti pastöriseeritud ja kõrgtöödeldud tasemel, mida toidutööstuses nõutakse. Nende toitude säilitamiseks kasutatakse keemilisi elemente, et pikendada säilivust ja sellega veelgi vähendatakse allesjäänud ensüüme (elujõudu), mis ei hävinud kuumtöötlemisel.
Ühte võib küll järeldada, et tarbides värskeid taimi toorsalatite ja toormahladena nad kaudselt neelavad päikesest saadud energiat. Paljud väidavad, et pärast värsket köögi- või puuviljamahla joomist täheldavad nad sealt saadavat energiat (Olen sellega täiesti nõus). Selline tähelepanu veelgi tugevdab Idamaise meditsiini ühist tarkust ja uskumust (looduslikku tervenemist). Selles süsteemis usutakse kehal olevat seitse energiakanalit või tšakrat. “Põrna” või “sakraalne” tšakra asub veidi allpool naba veidi vasakul ja on üks seitsmest energiakeskustest, mida õpetatakse idamaises meditsiinis ja öeldakse, et see tšakra on energia jagaja. ” Üks põrnatšakra suurimaks tööks on saada ning jagada päikeseenergiat üle kogu keha laiali, eriti vereringesse. See on ka päikesekiirte “ladustamise” koht, kui me vajame energiat, siis on meil seda kust kutsuda. Siinkohal aitab see füüsilisel kehal püsida elujõulise ja vastupidavana. Näiteks pärast puhkust soojal maal tunneme naastes, et oleme me päevitunud ning täis energiat minnes tagasi tööle (paljudel ei ole kahjuks aega, et võtta puhkust ning kuskil lõõgastuda).
D-vitamiin ehk “Päikesevitamiin”
Kas te teadsite, et parimaks D-vitamiini allikaks on otsene päikesevalgus, mida sünteestiakse läbi meie naha päikesega kokkupuutel? D-vitamiin on väga oluline, see reguleerib kaltsiumi taseme imendumist. Lisaks on D-vitamiin äärmiselt oluline terve immuunsüsteemi, närvisüsteemi funktsioneerimisel. Lisaks mõjutab see meie meeleolu kõikumisi, südame-veresoonkonna tervist, reguleerib valu, insuliini taset ja loomulikult paljud hormonaalsüsteemi ja seedetrakti süsteemid sõltuvad D-vitamiinist.
Hea tervise jaoks on D-vitamiin äärmiselt oluline, kõige loomulikumat D3 vitamiini leidub päikeses, seega viibige igapäevaselt päikese käes. Ei ole palju toitaineid, kust võib D3 -vitamiini leida, aga D-vitamiini on leitud looduslikult ka juustus, piimas ja koores (nüüd on seda sinna kunstlikult juurde lisatud), lisaks leidub seda üksikutes kalades ja austrites, aga kõik need pakuvad oluliselt vähem D-vitamiini kui päike.
Vajalik ööpäevane D-vitamiini annus
Tänapäeval annab keskmine ameerika dieet umbes 250 – 300 IU D-vitamiini, aga Bostoni Ülikooli uuring näitas 2008. aastal, et vähi määra taset alandab oluliselt hoopis 2000 – 4000 IU. Kuigi seda tundub ääretult palju, võrdub see 20 minuti päikese käes olemisega, kus päikesele on paljastatud ainult käed, käsivarred ja nägu ning see annab meile 400 IU D-vitamiini keskmise nahatüübiga inimestele. Olles aga suvel trikooga rannas, saab inimene kergelt kätte 20 000 IU D-vitamiini!
- Päike võib meie elu pikendada. Vastavalt hiljutise artiklile, siis D-vitamiin mitte ainult ei väldi kroonilisi haigusi vaid ka pikendab loomulikku eluiga.
- Kuigi päevane soovitatav D-vitamiini kogus jääb 200 -700 IU vahele, usuvad paljud toitumisspetsialistid, et optimaalne kogus oleks 1000 – 5000 IU.
- Pange tähele seda, et juba ainuüksi kasutades SPF-8 päikesekaitsevahendit, blokeerib see 95 % D-vitamiini sünteesi.
- Need inimesed, kes elavad klimaatiliselt aladel, kus esinevad talved (*nagu meiegi*), neile on regulaarne päikesevalgus veelgi olulisem! Kuna nahas esineb vähem melaniini (seda ainet, mis meid pruuniks teeb) ja seetõttu omandab see D-vitamiini päikesest kiiremini. Umbes tund aega päikeses, kus on ainult käed ja nägu paljastatud, peaks täielikult piisama.
- Meeles tuleb pidada ka seda, et isegi pilves ilmaga, imendub päikesekiirgust meie nahka. Võti on selles, et tuleb olla õues. (Raske pilvisus varjab küll osa kiiri ära, aga mingi osa tuleb ikka läbi). See on ka põhjus, miks osad inimesed saavad ka päikesepõletusi pilves ilmaga.
- Sõltumata sellest, kui palju sünteesitakse D-vitamiini, siis loomulikul valgusel võib olla positiivne mõju meie meeleolule ja energia tasemele, eriti kui olete füüsiliselt aktiivne.
- Ilma regulaarse päikesevalguseta hakkavad inimesed, nagu ka taimed manduma/kidurduma.
Päikesekaitsevahend – kahjulikum kui päikesevalgus?
Laialdaselt kasutusel olevate päikesekaitsekreemide paljud koostiosad on väga kahjulikud, ning olles sellega oluliseks nahavähi epideemia põhjustajaks. Nende määrimine naha väliskihile loob keskkonna, kus on ülemääraselt oksüdatiivseid radikaale. Kui päike hakkab hapnikuga oksüdeerima neid sünteetilisi molekule ilma looduse tasakaalustavate molekulideta neid kaitsmas, siis need kemikaalid suurendavad oluliselt toksilist koormust rakkudele. Selle tulemusena väheneb organismi võime neutraliseerida päikese kiirgusest tekitatud oksüdeeruvat mõju ja süvendades sellega päikese kahjulikku oksüdeerumise tegurit. Selline päikesekiirte intensiivistamine muutub kiiresti teraapiast ohtlikuks. See ei ole lihtsalt päikesekaitsevahend, mis on ohtlik, ka päikesekreemid ning -õlid, mis lasevad päikesel paremini peale hakata, on täis sünteetilisi kemikaale, mis muudavad teie naha võimetuks ise kaitsta end päikese negatiivse mõju eest. Samuti on paljudes kehakreemides ja niisutajates erinevaid kemikaale, mis häirivad meie keha loomulikku kaitsemehhanismi.
Millal kasutada päikesekaitsevahendit
Kui mingil põhjusel ei ole ennast võimalik kaitsta üleliigse päikese eest, ennast kinni kattes ekstra riietekihiga, kanda mütsi ja ei ole kuidagi võimalik pikka aega end päikesekiirguse eest kaitsta, siis on tark kasutada päikesekaitsevahendit. Siinkohal paneme teile südamele, et selleks oleks kõige sobivam võimalikult naturaalne ja looduslik päikesekaitsevahend, kui ei soovi ise kodus seda valmistada, siis otsige alternatiive peavoolu kaitsevahenditest, mis aga ei sisaldaks PABA = 4-aminobensoehape.
Päikesepõletuse looduslikul teel ravimine
Parim vahend päikesepõletusele on aloe vera geel. Parimaks allikaks on kodus aknal olev aloe taim, lõigake sellelt leht maha ning koorige ära – kahe kihi vahel želatiinilaadne ollus ongi aloe vera geel. Selles taimes on palju aktiivseid fütokemikaale nagu antrakinoonid, polüsahhariidid, vaigud ja parkained – need kõik koos töötavad sünergias kiirendades paranemist, neutraliseerivad oksüdeeritud radikaale ja leevendavad valu.
Veel kaks head allikat on: esimene on kurk – lihtsalt lõigata kurk lahti ja hõõruda nahale või tee sellest losioon (koori kurk, lase läbi hakklihamasina või blenderi ning saadud seguga määri päikesepõletusega nahka). Teine on sidrun – pigista sidrunist mahl välja ja lahjenda seda 50/50 veega ning määri seda põlenud nahale.
Päikesepõletus tekitab ikkagi vähki
Kui te otsustate viibida terve päeva päikese käes, siis on tark kasutada selleks päevavarju, päikesekaitsevahendeid ja see tõesti vähendab ja aitab vältida päikese negatiivset UV-kiirte mõju. Kui teie nahk on muutunud juba roosaks, siis see on märk sellest, et olete saanud liiga palju päikest ning peaksite võtma kasutusele kõik abinõud, et vältida edasist otsest päikesekiirgust nahale. Leidke koht varjulises kohas või võtke kaasa kiht riideid, mida saaksite keskpäevase päikese eest kaitseks peale visata. Kui te ei saa kuidagi olla ilma päikeseta, siis kasutage selleks päikesekaitsekreemi, aga nagu eelpool juba öeldud, kasutage looduslikke, et ei kahjustaks oma tervist ega nahka.
Vaadake päikeseloojangut – see on teile kasulik
Päikesesse vaatamine loojangu ja tõusu ajal on silmi noorendav efekt, kui seda teha õigesti. Näiteks paljudes ajurveeda, indiaani ja kreeka traditsioonilises meditsiinis soovitatakse just silmanägemise probleemidega vaadata päikesetõusu või -loojangut. Maa atmosfäär filtreerib neil kahel ajal kiirte kahjulikkuse, mida esineb keskpäevases päikeses. Nii UV- kui ka infrapuna spekter on peaaegu täielikult blokeeritud tund enne päikeseloojangut ja tund pärast päikesetõusu.
Pärast paarikuulist järjestikkust päikesetõusu/loojangu vaatamist igapäevaselt võime avastada palju peenema ja ilmsema kasu. Võite hoopis avastada, et teie silmnägemine on paranenud. Võite tajuda mõningaid värve eredamalt kui varasemalt. Ka võite märgata muutust meeleolus, olete optimistlikum. Võite tunda end rahuliku ja lõdvestununa. Meie SCN rakkude, ajuripatsi, hüpotaalamuse ning aju koorkihi vaheline sünkroniseeriv efekt võib parandada und ning aidata pingeid vähendada.
Kokkuvõtteks
“Koos toidu, õhu ja veega on päikesevalgus inimese elus olulisemaid ellujäämisfaktoreid.” – Rahvuslik Vaimse Tervise Instituut (NIMH). Päikesel on oluline osa tagamaks meile head tervist. Seda vist ei jõuagi rõhutada, kui oluline on saada igapäevaselt piisavalt loomulikku päikesevalgust. Kui annate oma kehale piisavalt päikest, siis tunnete ja näete välja end paremini, elate kauem ning aitab teil maailmaga harmoniseerida. Leidke selleks aega, see on seda väärt! Leidke endale koht, kus saate vaadata päikesetõusu ja -loojangut ning püüdke seda vaadata nii tihti kui võimalik. Päikese käes viibimine ei ole vabanduseks teiste tööde tegemata jätmiseks – pigem on see oluline osa elada tervislikult ja elujõuliselt. Kasutage oma aega päikese käes olemiseks, unustades selleks ajaks oma igapäevased mured ja probleemid, laadige sellel ajal oma vaimu ja hinge.
Allikas: Waking Times