Kas  keegi on kunagi mõelnud, et miks on osadel sissetoodud puu- ja juurviljadel peal tüütud kleepsud, mis lastele hirmsasti meeldivad?  Kõige levinumad võibolla on banaanid, apelsinid, kiivid, virsikud, nektariinid, pirnid, õunad, jne. Kas need on seal selleks, et me teaksime, kelle toodang see on, et lapsed saaksid neid külmiku peale kleepida, või hoopis muul eesmärgil? Kuni mõni päev tagasi ei olnud ma sellele üldse mõelnud ja siis sain teada, miks need seal on. Kahju ainult, et varem ei ole seda jälginud, oleks ühte koma teist teada saanud, mida endale suust sisse ajan. Tegemist on PLU (Price-Look-Up) koodiga. See on kood, mille abil eristatakse poes kaupu tavapäraselt kasvatatud, GMO ja ökoloogiliselt kasvatatute vahel ning vastavalt sellele hinnad panna. PLU koodid on kasutuses alates 1990. aastast ja on rahvusvahelised. Paraku 2006. aastast alates on neljakohaline PLU kood asendatud paljudel toodetel tavapärase ribakoodiga.

Just, just need on seal selleks, et meile “öelda”, kuidas need viljad kasvatatud on. Aga mismoodi siis? Võibolla oled tähele pannud nt. banaanidel, et peale “Chiquita” vms, on seal veel üks numbrite rida, nelja, viie või kuuekohaline ja täpselt see sama numbrite jada ütleb meile, kas need banaanid on orgaanilisel (öko), tavalisel moel või GMO kasvatatud. Aga kuidas, küsid?

Neljakohaline PLU kood vahemikus 3000 – 7999 tähendab seda, et toode on kasvataud tavapärasel viisil. Kes  mida tavapäraseks loeb – eeldan seda, et on kasutatud erinevaid pestitsiide, et usse ja muid selliseid kahjureid vältida. Ega neis ei ole kunagi ka ühtegi ussi sees olnud.

Viiekohaline PLU kood, mis algab 9… on ökoloogiliselt kasvatatud ja ilma igasuguste kemikaalideta. Meile kõige parem ja loomulikult ka kõige kallim.

Viimaks kuuekohaline PLU kood, mis algab 8… on GMO toode. Viimasel ajal on tootjad jätnud selle numbri märkimata, sest inimesed on muutunud teadlikumaks ning paljud on hakanud nende numbrite alusel endale valima ja kuna GMO´d enamus ikkagi väldib, siis söödetakse seda viimasel ajal meile meie teadmata sisse.

Mida võiks teada:

Banaanid on näiteks alati märgistatud 4011 – need on siis tavapäraselt kasvatatud banaanid.

Ökoloogilised banaanid on märgistatud 94011

GMO banaanid seevastu aga 84011. Aga GMO trump on see, et GMO vilja seemnetest on võimalik kasvatada ka ökoloogilist vilja. Seega on võimalik, et enda teades sööd ökoloogiliselt kasvatatud vilja, samas on see ökoloogiline vili kasvatatud GMO vilja seemnetest… Nokk kinni, saba lahti.

Mõnusat jahtimist!

Eelmine artikkelLoogikavastane kokkamine
Järgmine artikkelMida osta ja mida mitte?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

8 KOMMENTAARI

  1. Aga GMO-st ei saa kasvatada ökoloogilist ehk mahevilja, sest mahetoote-vilja üks põhieeldusi on GMO-vabadus. Kasvatada võib nendest seemnetest mahedalt, st ilma kemikaalideta, aga tulemus ei ole mahe.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi