Üle aasta paleotoitumist

4
7841

Ülevaade sõpradele, kes on minu muutumist nii ja naa jälginud ning sellesse väga skeptiliselt suhtunud. Ootasite aasta hiljem analüüse, siin nad on koos täieliku ülevaatega. Pean tunnistama, et päris alguses olin ma ka ise skeptiline, aga kuna olin tervisega sellises punktis, kus suurt midagi enam kaotada ei olnud, siis otsustasin proovida ja olen ääretult õnnelik, et seda tegin, sest  meie puhul see toimib.

Kuna oleme paleotoitumisel olnud üle aasta, siis teeme arsti soovitusel kord aastas üldvereanalüüsi, et kontrollida, kas kõik on ikka nii nagu peab.

 • pulss 72 , kuna olin elevil, siis pulss ka veidi kiirem (normaalseks loetakse 60-80 lööki minutis rahulikus olekus)
 • vererõhk 124/80 mm Hg (normaalseks loetakse tervel täiskasvanud inimesel kuni 130/85 mm Hg)
 • kaalukadu 10 kg (minu jaoks ideaalne kaal), olen seda pikalt juba säilitanud ilma igasuguse pingutuseta.

Käed pärast arsti külastamist

Kui eile kokkulepitult oma perearsti juurde jõudsin, et korraline vereanalüüs teha, siis oli kabinetis uus  noor õde, kellel käed koledasti vereanalüüsi tehes värisesid, sest ma ei lase traditsiooniliselt veeniverd võtta. Seda lihtsal põhjusel, mul on peaaegu olematud veenid ja neist on väga raske verd kätte saada ilma meeletu “sonkimiseta” ja see protseduur mulle üldse ei meeldi. Seega on minu traditsiooniliseks veeniverevõtu kohaks jäänud käeseljad – kõik arstid väidavad, et see on kordi valusam, kui tavaliselt käsivarrest võtta.

Omal kogemusel võin öelda, et mulle meeldib nii kordi rohkem ja pole üldse ebameeldiv ega ka valus. Seekord oli ainsaks “probleemiks” noorukene õde – arvatavasti võttis ta käeseljalt esmakordselt verd, sest ta üritas kõigest hingest vastu hakata ja kui lõpuks verevõtmiseks läks, siis tal käed värisesid kohe nii kõvasti, et mul oli tahtmine teise käega tal käest kinni võtta ning maha rahustada. Paraku nii värisevate kätega oli tal seda raske teha ja ühe korraga hakkama ei saanudki. Prooviti kolm korda, et saadaks kahe katsuti jagu vajalik kogus nii üld- kui ka kliinilist verd kätte. Kui kabinetist lahkusin, siis nii õde kui ka arst naersid, et lähen arsti juurest nagu sõjast minnes, kinni plaasterdatuna.

Toon mõned peamised näitajad võrreldes enne paleotoitumist ja nüüd üle aasta hiljem.

Analüüsi nimetus Enne paleot Nüüd
Trombotsüüdid 110 x 10 9/l 129 x 10 9/l
Kolesterool 4,4 mmol/l 4,5 mmol/l
LDL (halb) 2,6 mmol/l 2,7 mmol/l
HDL (hea) 1,4 mmol/l 1,4 mmol/l
D-vitamiin 34,98 pmol/l 52 pmol/l
veresuhkur 5,4 % 5,1 %
B12 vitamiin 385 pmol/l seekord ei tehtud
Foolhape üle 54,36 nmol/l seekord ei tehtud

Trombotsüüdid on mul elupäevad  madalad olnud – diagnoositud tormbotsütopeenia. Vaatamata sellele, et mu veri on ääretult paks ja trombotsüütide arv on nii madal, mis viitab väga vedelale verele, on need kaks asjaolu alati äärmuslikud olnud. Võrreldes varasemaga on pean mainima, et tromobtsüüdid on kõvasti tõusnud paremuse poole. Vaatame, mis edasi saab.

Kolesteroolist – normaalne kolesterooli tase on kuni 5 mmol/l kohta. Ja minul on see siiani ideaalne. Halb kolesterool LDL peab jääma kuni 3,5 mmol/l ja hea hea kolesterool peab naistel olema üle 1,1 ning meestel üle 1,0 mmol/l kohta.

D-vitamiini tase veres on normis siis, kui seda on 50-250 pmol/l kohta, seega ka see on võrreldes viimase analüüsiga kenasti tõusnud ja ma ei ole tarbinud ühtegi D-vitamiini toidulisandit, kõik on saadud päikesest. Tarvitage aga päikest ja seda mõõdukalt, sest meil on vaja talveks koguda organismi vajalik kogus D-vitamiini, et pime aeg vajakajäämisteta üle elada. D-vitamiini defitsiit on siis, kui veres on näit alla 25 pmol/l, ebapiisav 25-50 pmol/l ja normaalne 50-250 pmol/l.

Defitsiit võib aga tekkida kroonilise alkoholismi korral, ainult taimse toidu kestval tarbimisel, peensoole haiguste (nagu Crohn`i tõbi jt), maksa puudulikkuse ja tsirroosi, kroonilise pankreatiidi, sapipõie patoloogia ning mitmete seede-elundkonnas sooritatud operatsioonide korral aga ka mõningate ravimite tarbimisel nagu antikonvulsandid ja barbituraadid aga ka mõned kolesterooli alandavad ravimid. Nt kortikosteroidid stimuleerivad vitamiin D konversiooni inaktiivseteks metaboliitideks, mistõttu nende kestev tarbimine põhjustab luude demineralisatsiooni.

Vitamiin D kestev defitsiit imikutel ja väikelastel põhjustab rahhiiti ja sellega kaasuvat lihaste hüpotooniat. Rahhiiti iseloomustab luude pehmenemine ja kerge murdumine, kuna luudest on eemaldatud rohkesti kaltsiumi. Kaltsiumi eemaldamise luudest tingib tõusnud PTH tase, sest organismil on vaja säilitada vereplasma kaltsiumisisaldust. Kuna vitamiin D efekt kaltsiumi metabolismile realiseerub mitmete toimekohtade kaudu, võivad rahhiiti tingida erinevad põhjused, nt:

 • vitamiin D kestev puudumine toidus
 • vitamiin D imendumishäired peensooles
 • neerude haigestumine
 • pärilik fosforivaegus veres

Kestev defitsiit täiskasvanutel põhjustab osteomalaatsiat- luude pehmenemine. Tekib siiski harva ja eeskätt eakatel inimestel. Kui aga defitsiidiga kaasuvad kaltsiumi imendumishäired ja kaltsiumi kõrgenenud väljutamine neerude kaudu, langeb ajapikku kaltsiumitase veres, ka pikemaajaline kaltsiumikanalite blokaatorite manustamine, mis tõmbab luudest osa kaltsiumi välja. Siis on osteomalaatsia teke väga reaalne.

B12 vitamiini tase veres on väga oluline, kui see on paigast ära, siis on paigast ära ka foolhappe tase. B12 vitamiini saadakse ainult loomsest toidust. Vähesel määral sünteesib seda ka soole mikrofloora, kuid selle imendumine on tühine. Vitamiin B12 on tuntud “energiavitamiinina“ ja on hädavajalik mitmete tähtsate funktsioonide täitmiseks meie organismis. See vitamiin on tähtis osaline energia tootmisel, närvisüsteemi toimimisel, immuunsussüsteemi toetamisel ja punaste vereliblede normaalsel moodustumisel. Paraku on selle tähtsa vitamiini puudust organismis üsna sagedane.

Normaalse toitumise ja tervislike eluviiside puhul vitamiin B12 defitsiiti ei esine. Tema defitsiidi tekkeks kulub kaua aega, sest varud organismis on pikaajalised. Vitamiin B12 defitsiit on enamasti tingitud malabsorbtsioonist (sh ka pankrease funktsioonihäiretest põhjustatud) ja üliharva tema puudusest toidus. Defitsiit tekib enamasti alkoholismi, peensoole eemaldamise, paelussi, täieliku gastrektoomia, mao alahappesuse, autoimmuunsest häirest tingitud IF alaproduktsiooni korral.

Defitsiidi esmatunnused:

 • neuriit
 • ärritatavus
 • mälulüngad
 • menstruatsioonitsükli häired
 • halb kehalõhn
 • üldine nõrkus

Sügava defitsiidi tunnused:

 • megaloblastaneemia
 • pernitsioosne aneemia
 • valulised ja pragunenud huuled
 • kuiv keel
 • neuropaatia
 • skisofreeniale sarnased tunnused
 • subakuutne seljaaju kombineeritud degeneratsioon

Jaapanlased loevad normaalseks B12 vitamiini tasemeks 400 pmol/l, seevastu Euroopas loetakse selleks näitajaks 145 pmol/l. Mis tähendab aga seda, et Euroopas alahinnatakse B-vitamiini vajalikkust organismile. B-vitamiin on seotud küünte ja juuste tugevusega, need kaks on mul elupäevad väga heas konditsioonis olnud.

Foolhapet on vajalik: loote normaalseks arenguks ja veel sündimata laste tervise tagamiseks, valkude, rasvade ning süsivesikute ainevahetuseks, närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, DNA, RNA ning biomolekulide sünteesiks, parandamiseks ja kahjustuste ennetamiseks, mis on oluline kasvuprotsessis ja organismi rakkude taastootmiseks (hoiab ära vähi teket), paljude geenide ekspressiooni regulatsiooniks, punaste ja valgete vereliblede moodustamiseks – hoiab ära aneemiat, peaaju õigeks funktsioneerimiseks, vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks ja maksa töö tõhustamiseks.

Minul jäeti seekord nii foolhappe kui ka B12-vitamiini test välja, sest eelmised olid ideaalses korras ja arst leidis, et selle ajaga need kaks nii drastiliselt ei muutu, et neid oleks kindlasti vaja uuesti teha.

Meie jätkame samas vaimus

Eelmine artikkelPorgandimahla kasulikkus
Järgmine artikkelKolesterool laes – moodused selle alandamiseks
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

4 KOMMENTAARI

  • Tasuja – mis mõttes vähe erinevad? Ma olen vaba kõikidest ravimitest, millest osad olid arsti poolt kirjutatud kui eluaegsed, kaalukadu 10 kg, enesetunne super, prediabeet kadunud, magada saan hästi jne, jne. Aga eks igaüks leiab ise, kas seda on vähe või mitte. Minu jaoks kohe kindlasti mitte vähe.

   • Antud artiklist (mis viitab, et annab põhjaliku ülevaate muutustest) tuleb sisuliselt välja ainult kaalulangus ja verenäitajad. Sinu sõbrad ehk teavad ka teisi muutusi, ent eeldan, et see artikkel ei ole kirjutatud vaid neile?

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi