Mediteerimine vähendab ärevust ja stressi, parandab emotsionaalset stabiilsust, suurendab loovust ja sisemist õnnetunnet ning vähendab isegi kõrget vererõhku. See on vaid käputäis positiivsetest mõjutustest, mida regulaarne mediteerimine sinu ellu tuua võib. Mediteerimine kõige lihtsamalt öeldes on vaikuses istumine, mõtetest vabanemine ja mitte midagi tegemine. Tundub lihtne, kuid miks nii vähesed meist sellega tegelevad või ei suuda sellega algust teha?
Hakkasin mediteerimisega tegelema umbes aasta tagasi. Meditatsiooni kohta leidub väga palju erinevat informatsiooni, alustades raamatutest ja lõpetades youtube´i õppevideotega. Ma ei teadnud, millega alustada ning otsisin kaootiliselt midagi, mis võiks mulle sobida ja meeldida. Ma laenutasin raamatuid, vaatasin videosid ja uurisin lähedastelt, kas neil on olnud kokkupuuteid mediteerimisega. Siis sattusin ma youtube keskkonnas peale järgmisele videole, mis tegi mediteerimise olemuse lihtsalt ja kiirelt selgeks. Püüan anda video sisu lühidalt, aga omapoolsete täiendustega edasi.
Meie meel on justkui “segane joobes ahv”, keda on nõelanud skorpion – sellise võrdlusega iseloomustatakse seda, mis toimub inimese peas. Milline oleks meie elu, kui meid valitseb “joobes segane ahv”? Kas seda iseloomustaks õnn, edukus ja rahulolu või hoopis kaootilisus, rahulolematus ja valed otsused? Mida regulaarsemalt mediteerida, seda rohkem vabaneme negatiivsetest külgedest ning see “joobes segane ahv” meie peas muutub rahulikumaks.
Algajal mediteerijal soovitan järgida järgmisi juhtnööre:
- Kasuta taimerit. Soovitan alustada 20 minutist, sest kogemustest lähtudes jääb 10st minutist väheseks. Hiljem kui tunned end juba enesekindlamalt, proovi mediteerida üks tund. Tund aega meditatiivses seisundis olles tekib täiesti uut moodi (keha)tunnetus, mida ei oska sõnadega kirjeldada, sest seda peab ise proovima, et mõista.
- Sobiv koht. Püüa leida vaikne koht, kuhu sind keegi segama ei tule. Sageli soovitatakse mediteerimise jaoks leida kindel koht kodus, mida kasutad ainult selleks otstarbeks. Minu arvates on olulisem, et sa püüad seda teha igapäevaselt, kasvõi üksi kontoriruumis istudes.
- On erinevaid asendeid, kuidas istuda, käsi hoida jne. Minule isiklikult meeldib heita selleks ajaks voodisse pikali, sest nii ma ei pea lihaseid pingutama ja saan end täiesti lõdvaks lasta, kuid siis on ka oht magama jääda. Videos soovitatakse istuda, selg võimalikult sirge ja võimalusel ilma seljatoeta. Tee täpselt nii, kuidas sul endal mugavam on, sest hiljem on sul võimalik erinevaid tehnikaid proovida.
- Sulge silmad ja keskendu näiteks kulmude vahelisele punktile (kolmandale silmale). Mõnes allikas soovitakase ka keskendumist südametšakrale või hingamisele. Tee nii nagu sulle õige tundub.
- Keskendumine. Mediteermise mõte seisneb mõtete välja lülitamises. Paljud ei saa aru, kuidas on võimalik mitte mõelda. Enne seda olin ka ise veendunud, et see ei ole teostatav, kuid ma võin teile kinnitada, et see on võimalik. Mõtted on nagu pilved atmosfääris, mis tulevad ja lähevad. Esimesed kümme sekundit suudad sa kindlasti keskenduda, kuid siis trügivad igasugused mõtted pähe, alustades sellest, mida peale mediteerimist teha ja lõpetades sellega, mida homme lõunaks süüa teha. Sul tekib valik, kas sa lähed nendega kaasa või ütled endale „stopp” ja lased neil minna. Võib ka juhtuda, et mõni mõte tirib sind endaga mitmeks minutiks kaasa, enne kui seda märkad. Tähelepanu hajutavaid mõtteid tuleb palju ning ära oota, et sa suudad 20 minutit mitte midagi mõtlemata olla, sest see võib tulla alles aastate pikkuse harjutamisega.
Regulaarselt mediteerides saab aina rohkem selgemaks, mis toimub sinus ja teistes, samuti õpetab see elama praeguses hetkes. Proovi järele ja anna sellele võimalus, sest tulemused on seda väärt. Esimesed korrad on kõige raskemad. Anna endast parim ja tee see ära, isegi kui sul on kehv päev. Peale mediteerimist võid end tunda väsinuna, unisena ja ärevana, mis on täiesti normaalne.
Vabandused, mida inimesed toovad mediteerimisest kõrvale hoidmiseks ja kuidas neist üle olla:
- Ma ei suuda keskenduda. Muidugi sa ei suuda seda alguses teha, sest sa ei ole sellega harjunud. Mõnel inimesel läheb kauem aega, enne kui ta keskendumisvõime paraneb ja mõnel läheb see kiiremini. Tee seda regulaarselt ja sa näed, et sinu keskendumisvõime kasvab ning see avaldub ka argipäevas.
- Ma ei suuda rahuneda. Just sellepärast sa peaksidki rohkem mediteerima ja enda sisse vaatama, et välja selgitada, kust see rahutus tuleb. Mediteerimine vähendab ärevust ja rahutust ning seda märkad sa peagi pingelistes olukordades.
- Ootused ja lootused. Ära loo omale liigseid ootusi ja lootusi, kujutades omale ette, et sa istud nagu meister 20 minutit järjest mitte midagi mõtlemata. Seda ei juhtu, sest me oleme harjunud mõtetega kaasa minema, eriti puudutab see negatiivseid mõtteid.
- See on igav. See on täiesti arusaadav, kui sa arvad, et see on igav tegevus. Mediteerimist harjumuseks muutmata ei saa sa kunagi teada, kui põnev kogu see protsess olla võib.
Mediteerimine peaks olema lihtne. Ära lase end kellelgi eksitada, et sa pead istuma kindlas asendis, lugema meditatsiooni kohta raamatuid või osalema kursustel. Mediteeri täpselt nii nagu sina seda õigeks ja mugavaks pead. Palju olulisem on teha seda regulaarselt ja võimalusel igapäevaselt. Mediteerimine on nagu jõusaalis käimine – mis mõte on teha nädal või kuu trenni, kui sa ühel hetkel loobud. Lihas kasvab ning kaal alaneb alles siis kui sa treenid regulaarselt ja teed sellest oma elustiili, nii on see ka mediteerimisega. Positiivsed mõjud ilmnevad vaid neil, kes sellega järjepidevalt tegelevad. Miks mitte võtta vastu 30 päevane mediteerimise väljakutse ja jagada oma kogemust teistega?
Energiavahetus
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.