Foto: Pixabay

Mis on kõva ja pehme aeg kuus ja mille järgi või kuidas seda arvestatakse?

Inimesed reeglina teavad, mis on kuufaasid: noor – ja vanakuu, täiskuu. Neid appi võttes ja lisades mõne faasi, millele suur osa inimestest tähelepanu ei pööra, saabki pildi terviklikuks.

Iga faas kestab umbkaudu 5 päeva. Iga faasi puhul kordub üks ja sama: kolm päeva on selle aja mõju valdav ning kaks päeva on üleminekuaega. Kuuloomisest, mil kuud taevas näha polegi, saab alguse pehme aeg. Imepeene tagurpidi C tähe kujulise kuu taevasse ilmumisest saab alguse kõva aeg. Järgmiseks faasiks on Kuu esimene veerand, millest algab pehme aeg. Need on kasvava kuu kõva ja pehme periood. Kõigile märgatav täiskuu aeg on viis päeva kõva aega. Kui aga Kuu kahanema hakkab, algab pehme aeg. Kuu võtab õigetpidi C tähe kuju. (Mulle õpetati lapsena, et noorkuu on junior (“noorem”), J – ja kuu kuju ongi siis J tähele sarnaselt vasakule avanev. Vana kuu on senior (“vanem”), vene keeles kirjutatakse senior aga cениор, C – ja kuusirp ongi paremale avatud. Junior – J, senior – C. Lihtne meelde jätta!). Viimase veerandiga algab kõva aeg.

Vanarahvas teadis veel öelda, et “kui kuul teravad nurgad ees on, siis on “kõva aeg””. Kõva aega nimetati ka kuivaks ajaks.

Vanarahvas teadis rääkida lisaks noore ja vana kuu kohta ka seda, et “kalu püütakse suuremalt jault noore kuuga, sest siis saab neid rohkem kui vana kuuga. Hein tehakse noore kuuga, siis hakkab ädal ennemini kasvama. Noor kuu tuua sigidust elajatele kui ka inimestele, külge hakkavad haigused nagu kärnad, arstitakse noore kuuga, sest vana kuuga ei saa haiged nii pea terveks.”

Järgnevaid lihtsaid nõuandeid järgides saavutate edu lausa mängeldes ja saate oma tööde ja tegemiste tulemusi pikemalt nautida.

Keda huvitab, võib lisa lugeda, seal kõik murretes ja läinud aja keele kujul kirjas nagu rahvas pajatanud on.

Pehme aeg

on hea määndaja ja lagundaja ja sel ajal lähevad haavad kergesti mädanema, suitsutatud liha ja kala lähevad kergesti ussitama ning piim müredaks. Vanarahvas rääkis lausa, et pehme ajaga tehakse kõik tarvilisemad tööd. Samal ajal pesu läheb pestes kergelt puhtaks ja püsib seda kaua ning plekkide eemaldamiseks pole võibolla plekieemaldajat vajagi, piisab pesuvahendist.

Naistele teadmiseks vanarahva hoiatus: Pehmel ajal ei või naine oma last rinnast võõrutada. On oht, et äkki seisma jäänud rinnapiim tekitab rinnapõletiku. Samuti tulevat pehmel ajal võõrutatud laps vana näoga, kellele hiljem suule igasugused käsnad, näkku aga tedretähnid ja vistrikud tulevad.

Kõige parem aeg uute asjade alustamiseks on noorkuu pehme aeg.

Kõva ehk kalk aeg kuus

Kas te seda teate, kust tuleb kaduneljapäeva tähendus?

Kahaneva kuu kõval ajal arvati olevat suur kaotav jõud. Seda nimetati kaduajaks ja vanakuu kuivaks ajaks. Arvati, et kõige suurem kaotamise jõud on selle aja neljandal ja viiendal päeval. Vahel juhtus, et viies päev jäi vahele – kuu loomisest järgmise kuu loomiseni on keskmiselt 29 ja pool päeva, see tähendab, et igas teises kuus on üks aegadest viie päeva asemel nelja päevane. Kui kahaneva kuu ajal kaob kuu hommikutaevast juba viiendal päeval, on tegu kadureedega. Sellise viiepäevase kadunädala neljapäeva nimetatigi kaduneljapäevaks, kuna juba siis on igasugune kadumise jõud tugev. Plats puhtaks vanast, et uus saaks tulla!

Kõval ehk kalgil ajal pritsib rasv pannil ja küttepuudest jääb järele palju sütt. Sel ajal lõigatud puu ei mädane, haavad ei lähe halvaks (kuldlõikus). Kõval ajal tapetud looma liha ajab palju rasva välja. Lambapügamiseks parim aeg on noorkuu mädane aeg – vill tuleb pehme ja lammas hakkab kiiresti uut kasvatama. Kirves pannakse varde vanakuu kõva ajaga.

Kõval ajal tehtud asjad jäävad püsima.

Kuuseisud novembris:

Kõva aeg: 1., 6.-10., 17.-20., 27.-30.

Pehme aeg: 2.-5., 11.-16., 21.-26.

Eelmine artikkelÕnnekoolitaja Dalí Getter Karat: me ise saame otsustada, kas oleme õnnelikud või mitte!
Järgmine artikkelSõnumid novembri algusnädalaks
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi