Sõnumid 10.-16. lehekuu päevaks

1
14285
Tagasi
Järgmine

Õppida pole kunagi liiga hilja

Foto: Pixabay


Paljud inimesed arvavad, et nad on liiga vanad, et õppida. Nad mõtlevad selle all nii seda, et neile ei jää enam suurt midagi külge ehk meelde ja kus neil seda uut nii väga vaja enam on. Tegelikult areneb praegune maailm nii kiiresti edasi, et näiteks ilma nutiseadmete kasutamise oskusteta on inimene suures hädas ja tekitab endale probleeme, sest aina enam tegevusi läheb igasuguste masinate ja nutiseadmete “kätte”, nende abil tehtavaks. Nii et tahad või ei taha, tuleb õppida, pidevalt, kasvõi natukenegi. Ka palju muid asju, mida uuenev elukeskkond endaga kaasa toob, tuleb õppida. Paljut sellist õppimist inimene endale ei teadvustagi. Teadvustamine saabub alles siis, kui tuleb osaleda kursusel või koolitusel või hakatakse omal käel, juhendite abil midagi tõsiselt päevast päeva õppima.

Paljudel on ka hirm õppimise ees, mis on pärit koolipõlvest, põhi – või keskhariduse päevilt. Mälestused vanemate – ja õpetajapoolsest survest, sellest, et ei saadud ühe ega teise seletamisest aru ja õpikus kirjutatust hoopiski mitte – ja kui selle mitte arusaamise baasilt ei saanud häid hindeid – neid polnudki ju võimalik saada -, siis sai jälle võtta nii õpetaja kui vanemate käest, kes ei suutnud uut asja selgeks/arusaadavaks teha. Paljudel kujunes välja hirm õpetajate, õppimise, vanemate, või laiemalt täiskasvanute või kõrgemalseisvate inimeste suhtes. Tekkis hirm ja kompleks, et ma olen saamatu, loll, ma niikuinii ei suuda, saa hakkama – mul polegi mõtet püüda. Kui nüüd elus tekib vajadus õppida, kargab see lapsepõlvehirm kui Godzilla aastate hämarusest esile ja hirmutab kangeks, nii et ei julgegi midagi õppima hakata – ma ju ei saa hakkama… Hirm on juured alla ajanud.

Õpetajast/inimesest, kes asju lahti seletab, oleneb tohutult palju. Ta võib õppija täielikult segadusse ajada ja ära hirmutada, nii et tal mõistus ära blokeerub ja ei suuda enam üldse midagi vastu võtta ja hakkabki iga kord hetkega blokeeruma, nii kui midagi arusaamatut ette tuleb, või ta seletab keerulised asjad arusaadavaks, nii et seni halva kogemusega inimene saab enesesseusku, et ma ju saan aru, ma ei ole loll, ma suudan, ma saan hakkama! – ja saabki. Seda julgem on ette võtta midagi, millega niikuinii on olemas positiivsed seosed.

Minul on selleks keeled ja läinud nädalal sattusin uurima lõuna-slaavi maid ja keeli. Endised Jugoslaaviaks ühendunud riigid, millest meil toona polnud aimugi. Horvaatia keelt vaatasin, lugesin – kujutades ette, kuidas see hääldus kõlab, siis otsisin veebist üles eesti – horvaatia-eesti sõnavara ja vestmiku ning helifailide abil kuulsin, kuidas tegelikult sõnad häälduvad ja mis kuidas kõlab. Sain aru, et ma ei saa midagi aru. Siis võtsin ette google mapsi kaardi ja vaatasin seal endise Jugoslaavia peal edasi, et kuhu pilk mind kisub, kuhu mind niiöelda kutsub. Ja kiskus kui magnetiga Bosnia ja Herzegoviina peale, millest ma ei teadnud üldse midagi. Nii ma sain teada, et seal elab nii bosnialasi, serblasi kui horvaate ja kõik need kolm keelt on seal ka riigikeeled.

Võtsin järgmiseks bosnia keele – ja sellist enda reaktsiooni ja tunnetetulva ei oleks ma iial osanud oodata. Ma ei teadnud enne sedagi, et see keel üldse olemas on.. Ma lugesin seda nagu ma oskaks seda keelt või olen kunagi osanud! Vestmikus olid sõnad kuvatud lünkharjutusena – said ise mõelda, mis tähed lünkadesse lähevad, siis klikkida sõnadele peale ja vaadata, mis tegelikult läks, lisaks kuulata helifaili. Ma täitsin lüngad õigesti nii 80% juhtudest, hääldasin õigesti 90% juhtudest, ilma tõlketa sain aru enam kui pooltest sõnadest. Sinna juurde ma naersin, nii et pisarad silmis ja mul olid pisarad silmis, sest ma olin nii liigutatud sellest, et mingi seni täiesti tundmatu keel on mulle nii üüratult nii – minu – oma ja arusaadav, kuigi ma ei tea miks; see, mis loogika järgi nende sõnad ja sõnaühendused käivad, on nii tabav ja nii lõbus ja pani mõtlema eesti keele ja selle kohati kohmaka ja omakeelsete sõnade puuduses oleva sõnavara peale. Kõigepealt kirjutasin välja sõnad, mis enim lõbu tekitasid. Nad olid mulle kui vene keele mõistjale kergelt arusaadavad ja üle selle seletuvad.

Male on bosnia keeles šah. Male mõiste on šahh ja matt. Lihtne ja loogiline. Hädapidur on otsetõlkes vajaduspõhine pidur. Nužnik (vene keeles nužno – on vaja!) – on wc. On ju vaja! Ranac on ranits. Narukvica – (vene keeli – na ruke – käel) on käevõru. Naušnik (kõrvapealne) on vene keeli kõrvaklapp, neil aga kõrvarõngas. Japanke on varbavahe-plätu nagu jaapanlannad kannavad. čizmа tähendab “saapad”. čizmа za snijeg (vene keeles -sneg – lumi) ehk siis lumesaapad – on talvesaapad. Jaje on muna, jaje na oko (oko – vene keeli silm) ehk siis silmaga muna – härjasilm ehk praemuna. Sladoled (sladki – vene keeli magus, ljod -jää) ehk siis magus jää – jäätis. Niljski konj ehk niiluse hobune (Niilus on jõgi, kon on vene keeli hobune) – jõehobu. Skakuvac (skakat – vene keeli hüppama, kargama) – rohutirts. Vahvad sõnad on mu meelest kikiriki – mis on maapähkel ehk arahhis ja huvitaval kombel on aedkannike dan-i-noć ehk päev-ja-öö. Mul pole elus ükski keel nii palju lõbu, rõõmu, avastusi esile kutsunud. Ma saan igas peatükis portsu mõista andmist, et ma olen tark, taibukas ja võimekas, mu aju on fantastiline ja see on imetlusväärne, kuidas keelte maailm on minu jaoks see õige keskkond. Ja ei mingit hirmu uue, õpitava ees, aju blokeerumine ei tule kõne allagi – see töötab sellise laulu ja rõõmuga nagu ta vist senises elus veel kunagi pole lustinud.

Kui me ei võta ette täiesti tundmatuid õppetunde kasvõi hetke ajel, röövime endalt võimaluse komistada millegi otsa, millest meil pole aimugi olnud, aga mis võib meie ellu tuua nii palju lusti, rõõmu ja kes teab mida veel, mida miski muu pole senises elus veel suutnud! Luba endale riskida, luba spontaansust ja juhuslikkust – see võib su ellu tuua seda, mida pingsalt otsid ja kuidagi ei leia!

Aga nüüd siis selle nädala inglisõnumite juurde. Vaatame koos, millised sõnumid tõid inglid endaga kaasa sellesse nädalasse. Seekordsed sõnumid jaotuvad juba tavapäraselt sünnikuupäevade järgi:

• 1-5 kuupäev
• 6-10 kuupäev
• 11-15 kuupäev
• 16-20 kuupäev
• 21-25 kuupäev
• 26-31 kuupäev
Kindlasti ära unusta lugeda ka lõpusõnumit, sest ka seal on sulle väikene lisasõnum.
Postituse edasi lugemiseks vali rippmenüüst endale sobiv sünnikuupäeva vahemik, või kliki nupukesele: “Loe seda edasi” ja vaata, millised sõnumid inglid sulle seekord endaga kaasa tõid.

Tagasi
Järgmine

Energiavahetus

Foto: Gerd Altmann

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

Eelmine artikkelSõnumid 3.-9. maiks
Järgmine artikkelIlmus vabastava hingamise terapeudi Monika Palmi praktiline hingamisraamat
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi