Piparmündi eeterliku õli kasutusalasid

Paljud inimesed ei pruugi üldse teada, kui kasulik on piparmündi eeterlik õli, aga ikkagi on see neil koduapteegis olemas. Miskipärast kipub just see eeterlik õli olema paljudel esimene omataoliste seas.

5
9565
Foto: Spiritual Wisdom Magazine
Foto: Spiritual Wisdom Magazine

Ma isegi ei mäleta, millal ma enda jaoks esmakordselt piparmündi eeterliku õli avastasin. Tean seda, et piparmündi lõhn on mulle juba varasest lapsepõlvest väga meeldinud ning vanaema juures sai piparmündilehti ka niisama näritud. Teen seda siiani.

Paljudele aitab piparmündi eeterlik õli ideaalselt ka migreenide korral, kahjuks minu puhul see ei toiminud, et oma migreenidest lahti saada, tuli mul oma toitumist muuta.

Piparmündi eeterliku õli kasutamiseks on palju erinevaid viise. Seda võib peale määrida nii puhtal kujul või segatuna baasõliga; sisse võtta lisatuna teele, veele või isegi magustoitudele; lisaks võib seda kasutada ka aurutites leevaendamaks hingamisteede raskusi. Meeles tuleb pidada kindlasti seda, et see piparmündi EÕ, mida kasutad, peab olema kindlasti tippkvaliteediga ja 100% puhas. Eeterlikest õlidest, nende kasutamisest jpm loe lähemalt ühest vanemast artiklist “Eeterlikud õlid koduapteeki“.

Mis on piparmünt?

PiparmüntPiparmünt (Mentha × piperita) on huulõieliste sugukonna mündi perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim, vesimündi (Mentha aquatiaca) ja rohemündi (Mentha spicata) hübriid.

Paljud peavad teda umbrohuks, sest kui tema kasvualast levikut ei piira, siis võib ta aias  võimust võtta ning mõnegi teise taime lihtsalt välja süüa. Mõned aednikud kasvatavad oma mündilisi täiesti betoneeritud piirdega aladel või pottides, et hoida tema levikut kontrolli all.

Rohemünt
Rohemünt

Meil endal kasvab nii piparmünt kui rohemünt. Rohemünt on oma lõhnalt, maitselt ning intensiivuselt selline mahedapoolne ja leebe. Ilmselt tunned seda rohkem spearmindi nime all. Ise eelistan piparmünti tema intensiivse lõhna ning maitse poolest rohkem, aga ära ei ütle ka rohemündist.

Arheoloogiliste leidude seas on olnud tõendeid selle kohta, et piparmünti kasutati juba iidsetel aegadel. Ilmselt kasutati taime lehti ning tehti teed nagu tänapäevalgi. Kas vanasti tehti ka midagi Mojito laadset, ei oska öelda, aga ilmselt midagi analoogset oli neil kindlasti ka olemas.

Piparmündil ja tema eeterlikul õlil on väga palju erinevaid tervist parandavaid omadusi. Ta aitab suurepäraselt parandada seedimist, on kasulik hingamisteedele, soodustab vereringet ning on suurepäraste põletikuvastaste omadustega ning antiseptik. Lisaks lõhnab taevalikult ning sellest saab valmistada suurepäraseid õhu- ning suuvärskendajaid.

Piparmünt aitab vähendada seedetrakti spasme. Kui määrida piparmündi EÕd nahale, siis tekitab see nahal õhetustunde, mis omakorda vähendab nahaalustes kudedes valu.

Piparmündi EÕl on sadu erinevaid kasutusviise, toon siinkohal välja ainult mõned, mis neist on kõige efektiivsemad.

Ägeda ning ootamatu peavalu korral

peavalu

Määrides paar tilka puhast piparmündi EÕd meelekohtadele, kuklale ning laubal juustepiirile peletab see peavalu. Kui sa ei soovi kasutada puhast eeterlikku õli, siis võid seda eelnevalt baasõliga lahjendada. Kindlasti lahjenda EÕd, kui kasutad õlisid lastel. Sellest loe juba varasemast artiklist lähemalt. Kui sul esineb tihti peavalusid, siis võid segada omavahel piparmündi ja lavendli EÕd koos fraktsioneeritud kookosõliga ning panna need pisikesse roll-on pudelisse. Kanna endaga seda pudelit alati kaasas ja kui tunned, et peavalu hakkab kimbutama, saad kiirelt ning mugavalt endale peale määrida.

Halva hingeõhu ja halitoosi vastu

Mündiga halva hingeõhu vastu Foto: Gred D. Larson, DDS
Mündiga halva hingeõhu vastu
Foto: Gred D. Larson, DDS

Kui oled hädas halva hingeõhu või halitoosiga, siis tuleb ka siin sulle appi piparmündi EÕ.  Artiklis “Hingeõhk tapab?” leiab erinevaid vahendeid ka selle vastu. Halb hingeõhk on reeglina millegi sümptom, kui viga saab likvideeritud, siis kaob ka halb hingeõhk. Ei aita tagajärgedega võitlemine, kui põhjus eemaldamata. Kui sinu halb hingeõhk on tingitud seedesüsteemist, siis aitab siinkohal suu loputamine 4 tilga piparmündi EÕga, mis on lisatud 4cl veele. Loksuta segu suus päris mitu korda ringi ning sülita välja.

Kõrvetiste vastu

Kõrvetiste korral aitab ideaalselt see, kui lisad paar tilka piparmündi EÕd koos teelusikatäie meega tee sisse. Või lisa paar tilka piparmündi EÕd klaasitäiele piimale. Kolmandaks võimaluseks on lisada 5 tilka piparmündi EÕd teelusikatäiele baasõlile (kookos-, jojoba-, mandliõli) ning masseerida sellega oma ülakõhtu.

Palavikualandaja

Foto: The Conversation
Foto: The Conversation

Kui soovid palavikku looduslikul teel alla võtta, enne kui võtad kasutusele “raskekahurväe”, siis piisab sellest, kui tilgutad paar tilka piparmündi eeterlikku õli oma baasõlisse (jojoba-, mandli-, kookos-, oliivõli) ning määri see rindkerele. Mõnikord aitab selline teguviis alandada palavikku kuni 3 pügalat minutis. Võid proovida panna ka paar tilka märjale ning jahedale rätikule ning tupsutada sellega üle terve keha (peast jalatallani).

Kõhuvalu rahustaja

Kui sul hakkab kõht valutama, siis võib sind aidata 1 tilk piparmündi EÕd klaasi vee kohta ning joo see kohe ära.

Dentiidi ja liigesvalude korral

Sega omavahel 10 tilka piparmündi, 10 tilka lavendli, 10 tilka rosmariini EÕd ning lisa 2 sl baasõli. Masseeri saadud seguga oma valutavaid kohti ning oota, millal valu järgi annab. Liigesevalude korral aitab ka želatiin, mida oleme ka siin varem juba jaganud.

Unisuse vastu

Uni Foto: Return of Kings
Uni
Foto: Return of Kings

Unisuse vastu aitab see, kui segad omavahel piparmündi ja tsitruselise EÕ (nt sidrun, apelsin, bergamot) ning sega baasõliga ja määri saadud segu kuklapiirkonnale. Vahekorra määrab igaüks endale ise, kas 1-2 tilka piparmünti ning 3-4 tilka sidrunit või teed vastupidi või koguni segad pooleks. Igal inimesel on oma lõhnaeelistus, mis just siin töötab. Lisaks hinga sisse seda kätele jäänud õliisegu. Toimib imehästi ning annab energiat.

Puhituste vastu

Hõõru piparmündi EÕd kõhule ning see aitab sul toime tulla puhitustest tingitud gaaside, ebamugavustunde ning seedehäiretega.

Iivelduse vastu

Foto: Vivir Sanos
Foto: Vivir Sanos

Peamiselt ollakse iiveldusega hädas raseduse esimesel trimestril, aga mitte ainult. Rasedatele sobib kõige paremini iivelduse leevendamiseks ingveri- või piparmünditee, sest paljud eeterlikud õlid ei sobi raseduse ajal kasutamiseks. Ka siis, kui sa pole rase, aga seest iiveldab, ka siis on parimaks iiveldusrohuks ingver, aga kui sa ei talu ingverit, siis aitab ka piparmünt. Hõõru tilk piparmündi EÕd kõhule või tilguta tassi kuuma vee sisse ning joo see ära. Pea meeles üht, et raseduse korral ei tohi paljusid eeterlikke õlisid kasutada!

Sügeluse vastu

Imehästi aitab piparmündi EÕ putukahammustustest, nõgeslööbest või mürgipuust tingitud sügeluste korral. Paar tilka piparmündi EÕd määrituna sügelevale kohale peaks andma leevendust.

Kõhukinnisuse korral

Kõht kinniTead seda tunnet, kui midagi sees ei liigu, aga hädasti oleks vaja oleks minna…? Seda vaeva aitab sul leevendada see, kui tilgutad paar tilka piparmündi EÕd teelusikatäie baasõli sisse. Masseeri seda alakõhule ning mõne aja pärast peaks kõik uuesti toimima hakkama. Piparmünt aitab leevendada kõhukinnisust ning paneb seedetegevuse taas tööle.

Hiirepeletaja

Kui oled oma kodus hädas hiirtega, siis tilguta paar tilka piparmündi EÕd vatitupsule ning aseta need kohtadesse, kust hiired võiksid sisse saada. Hiirtele ei meeldi piparmünt ja ka pesukarudele, aga meil vist nendega väga probleeme pole.

Putukapeletaja

Foto: A Child Grows
Foto: A Child Grows

Kui sul on tekkinud koju nö sipelgate invasioon, siis aitab ideaalselt see, kui teeb piparmündi spreilahuse. Selleks lisa 125 ml veele 4-5 tilka piparmündi EÕd ning loksuta läbi. Pihusta sipelgate rajale – ja ka ämblikud ei armasta piparmünti. Mõne aja möödudes kaovad putukad su elamisest. Muideks sama sprei toimib imehästi aias ka lehetäide peletamiseks.

Puukide korral

Tilguta vatitikule piparmündi EÕd ning tupsuta sellega sisseimenud puuki pea kohalt. Oota veidi ja kui näed, et puuk laseb haardest lahti, eemalda nahalt.

Hooajalise allergia korral

Sega baasõliga omavahel võrdsetes kogustes piparmündi, lavendli ja sidruni EÕd ning hõõru paljaste kätega põhjalikult sellega kokku oma jalatallad, kukal ning otsmik. Kui oled lõpetanud, aseta pihud oma nina ümber “kausiks” ning hinga mitmeid kordi sügavalt sisse seda õlide segu. Selline teguviis annab sulle oma allergiast kiire leevenduse.

Lõdvestav jalavann

Foto: Nails Magazine
Foto: Nails Magazine

Vähemalt kord nädalas võiksid teha endale ühe mõnusa ning lõdvestava piparmündise jalavanni. Selleks ei ole vaja muud, kui lisa mõned tilgad piparmündi EÕd sooja veega täidetud jalavanni ja lase jalgadel mõnusalt liguneda seni, kuni vesi hakkab jahedaks muutuma. Oma jalavanni protseduuri lõpetuseks tee lisaks jalgadele veel üks mõnus ning jalgu pehmendav jalakoorija. Sama protseduur sobib ka väsinud ja valutavatele jalgadele.

Piparmündine jalakoorija

 • 375 ml suhkrut (pruun või valge või nende segu)
 • 250 ml baasõli (fraktsioneeritud kookosõli, mandliõli, avokaadoõli vms, sobib ka oliivõli)
 • 25-30 tilka piparmündi eeterlikku õli

Sega omavahel baasõli ning suhkur lusika või kahvliga korralikult läbi. Segu on valmis siis, kui üldmulje on märja liiva taoline. Kui sulle tundub, et segu jääb mingil põhjusel liiga kuiv, lisa veidi õli juurde ja kui liiga märg, lisa veidi suhkrut juurde. Õige konsistents on siis, kui saad segu käte vahel vormida. Viimaks lisa piparmündi EÕ ja sega veelkord korralikult läbi. Pane saadud segu kenasti laia suuga purki ning kasuta vastavalt vajadusele. Enne purgi sulgemist järgmise kasutuskorral võiksid niristada umbes supilusikatäie õli segu peale. See ei lase su koorijal kuivada ning kõvaks minna.

Koorijat kasuta niisketel jalgadel, eriti hea on kasutada seda just peale jalavanni. Tee käed niiskeks, võta purgist mõnus kogus segu ning hõõru jalgadele. Lase 3-5 minutit mõjuda ning loputa sooja veega maha ning patsuta jalad rätikuga kuivaks.

Stressi leevendaja

Foto: PTFC
Foto: PTFC

Kui oled stressis, väsinud või lihtsalt vaimselt kurnatud, siis võiksid endale teha endale piparmündi auru. Selleks lisa mõni tilk piparmündi EÕd aurutisse, hinga sügavalt seda värskendavat aroomi sisse ning naudi ja lase meeltel ning kehal pingest vabaneda. Piparmündis on midagi meeliülendavat ning mõne aja möödudes tunned end palju paremini.

Õhuvärskendaja

Just, sobib ideaalselt ka õhuvärskendajaks. Selleks ei ole vaja teha muud kui lisada paar tilka piparmündi EÕd aroomilampi ning lasta sellel õhus levida. Terve elamine lõhnab taevalikult piparmündi järgi. Kui sul puudub kodus aroomilamp, siis võid panna paar tilka ka tolmuimeja filtrile ning tube tõmmates toimib see samamoodi nagu aroomilamp. Lisaks võid kasutada piparmündi EÕd ka põrandapesuvees, lisa veele 5-10 tilka piparmündi EÕd ning pese põrandad puhtaks.

Kodune üldpuhastusvahend

Segades piparmündi EÕ koos vee ning äädikaga, saad endale ühe efektiivse üldpuhastusvahendi.

Üldpuhastusvahend “Mündi mahl”

 • 125 ml 5% äädikat
 • 1 l vett
 • 1/4-1/2 tl piparmündi EÕd

Sega kõik koostisosad omavahel kokku ühte suurde klaaspurki või pihustiga pudelisse ning kasuta terves majapidamises üldpuhastusvahendina. Ei sobi kasutamiseks marmor- ning teistel looduskivi-, tadelaktpindadel jms.

Üldpuhastusvahend “Mündi-apelsini ensüüm”

Mündi-apelsini ensüüm

 • apelsini koori
 • piparmündi oksi
 • 5% äädikalahust

Pane apelsinikoored purki koos mündiokstega ning vala peale 5% äädikalahus. Sulge purk ning aseta kolmeks nädalaks või  kauemaks seisma. Mida kauem ensüüm “vädib”, seda tugevama toime ning lõhna saad. Äädika lõhn kaob valmis ensüümil täielikult. Kui ensüüm valmis, kurna pudelisse või purki ning kasuta kõikjal majapidamises. Aknaid ja peegleid sellega pesta ei soovita, sest jätab peale kerge uduse kile.

Pürgikasti värskendaja

Prügikastid kipuvad ikka prügi tõttu ebameeldivalt lõhnama, aga ka seda on sul võimalik kontrollida. Lisa lihtsalt tühja prügikasti põhja paar tilka piparmündi EÕd ja see hoiab sinu kraanikausialuse ruumi kenasti värskelt ning puhtalt lõhnavana ning lisaks hoiab sealt ka hiired, sipelgad ning ämblikud eemal.

Maitse andja maiustes

Foto: Chocolate Chocolate And More
Foto: Chocolate Chocolate And More

Ilmselt pole sulle uudiseks ka see, et piparmündi EÕd võid kasutada ka maiustuste valmistamisel. Näiteks, meeldib sulle valmistada jäätist, aga parasjagu pole võtta värskeid piparmündilehti, et anda oma jäätisele mõnus mündine maitse. Siinkohal tuleb sulle appi piparmündi EÕ, lisa oma jäätisele mõni tilk EÕd ja maitse, kui on juurde vaja, siis lisa veidi veel, aga lisamisega pead olema väga ettevaatlik, lisa tilga kaupa, sega ja maitse. Täpselt sama saad teha ka erinevate kommide, kreemide, smuutide jms tegemisel.

Mõnusat katsetamist ning naudi täiel rinnal oma piparmündi eeterlikku õli üksi või koos perega. Need pole kaugeltki kõik kohad, kus oma piparmündi EÕd kasutada saad…

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

Eelmine artikkelKodu vanast energiast puhtaks!
Järgmine artikkelInglihoroskoop – juuli II pooleks
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

5 KOMMENTAARI

  • Kodusel teel eeterlikku õli ei valmsita, aga infusioonõli saad küll teha. Asetad taimed kvaliteetsesse õlisse ning jätad päiksepaistelisse kohta paariks nädalaks seisma, kord päevas loksutades. Kurnad aja möödudes läbi ning paned hermeetiliselt suletavatesse purkidesse/pudelitesse pimedasse seisma ning kasuta vastavalt vajadusele.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi