Kuidas peatada negatiivseid mõtteid ja emotsioone

10
15582

Negatiivselt mõtlevatel inimestel on moonutatud mõttemaailm. See on justkui suur ratas, kus negatiivsed mõtted loovad negatiivseid emotsioone, mis omakorda tekitavad negatiivseid teguviise.

Foto: HD Wallpapers
Foto: HD Wallpapers

Kui inimene ei saa sellest rattast välja ning laseb sellel rattal lõputult pöörelda, siis teeb see selles rattas olevale inimesele palju füüsilist ning vaimset kahju. Lisaks kõigele sellele – kui negatiivsushood käivad tihti – võivad need põhjustada depressiooni ja ärevushäireid. Negatiivse ringluse peatamise võtmeks on mõistmine, mis selle sinu elus pöörlema paneb. Kui oled enda jaoks selle päästiku tuvastanud, siis edaspidine on juba lihtne, sest sul on võimalus end treenida selleks, et päästik ei vallanduks ning saad end kaitsta enne kui haiget saad.

Päästikud

Foto: Health
Foto: Health

Negatiivsete mõtete põhjustajateks võivad olla erinevad mõtted, tunded, teinekord isegi füüsilised reaktsioonid teatud olukordadele.  Igal üksikul päästikul on pisikene võim muuta sinu mõttemaailma või emotsioone. Näiteks ei pruugi sa üldse olla õnnetu põrandale katki kukkunud tassi pärast, sest sellel päästikul puudub sinu jaoks võim vallandada lainena reaktsioonide ahelat, sest see on üksikjuhtum. Samas, kui keegi ütleb sulle samal ajal: “Ma ei suuda uskuda, et sa lõhkusid MINU tassi”, siis võib pettumus muutuda vihaks ja sealt saab sinu negatiivsusratas oma hoo sisse.

Negatiivne  mõte kui leek

Kujutle negatiivset mõtet kui tuleleeki. Leeki, mis põleb keset tühja betoonist parklat – selline tuli ei saa teha üldse palju kahju. Sellised tulekahjud on jäetud lihtsalt läbi põlema ning seejärel kustuma. Kui sa aga paned selle leegi suletud ruumi täis tuld võtvaid materjale, on oodata võimalikku katastroofi, juhul kui sa ei kustuta kiirelt seda tekkinud tulekahju. Vastasel korral võtavad kõik need tulelembesed materjalid tuld ning leek lõõmab kuumemalt, kiiremini ning kauem. Jättes aga leegi kustutamata, muutub see leek igavesti põlevaks põrguks seni, kuni kogu kütus on läbi põlenud.

Sellist olukorda kogevad inimesed, kelle elus on palju negatiivsust. Selleks ajaks, kui kõik laabuma hakkab, on kogu viha, pettumus ja süütunne on kurnanud inimese nii vaimselt kui füüsiliselt.

Negatiivse tsükli näide

Kujuta ette, et sõidad ärikohtumisele, aga teel sinna teed kogemata vale pöörde ja selle tõttu jääd kohtumisele 20 minutit hiljaks. Selline asi on jutunud paljudega, aga konkreetse näite puhul hakkab inimesel seest keerama ning tal läheb süda stressist pahaks. Selline füüsiline reaktsioon vallandab aga tema negatiivsete mõtete laviini: “Ma jään alati hiljaks; Keeran pidevalt mingi käki kokku ning selle tõttu kaotan oma töö”. Võtmaks ainsatki hetke otsustamaks, kas sellised mõtted on üldse ratsionaalsed, on loodud selline kiire negatiivsete mõtete ning tegevuste jada. Ta usub, et inimesed tema ees peatuvad selleks, et ta kohtumisele veel rohkem hiljaks jääks ning ta hakkab vanduma, käituma kaasliiklejatega ebaviisakalt ning teeb kätega ebasündsaid žeste.

Kogu selle stsenaariumi võib ära jätta lihtsa ja ratsionaalse käitumisega: “Tavaliselt olen ma sellisteks kohtumisteks varem kohal, aga igaüks teeb vigu ja ma usun, et mu kaastöötajad mõistavad mind”.

Tunne oma päästikuid

Foto: Self Help
Foto: Self Help

Selleks, et sa ei satuks negatiivsesse tsüklisse, pead sa tundma oma päästikuid (olgu selleks või keskkond), mis vallandavad sinu tsükli, millele oled vastuvõtlikum kui teistele. Kohe, kui oled positiivselt meelestatud või turvalises keskkonnas, on sul võimalik negatiivseid mõtteid vältida. Kui sul ei ole turvalist keskkonda hetkel kuskilt võtta, mõtle see enda ümber ja visualiseeri end selle keskele. Lisades teise kaitsekihi, ole teadlik oma töökeskkonnast töö valikul ning sind ümbritsevate töökaaslaste koostööst.

Nõrgesta oma päästikuid

Tee nimekiri enda postiivsetest omadustest ning positiivsetest asjadest oma elus. See võib nõuda veidi aega, et kõik kirja saaks pandud, kuid see töö on tegemist väärt. Et võidelda oma negatiivsete mõtetega, on vaja samaväärseid positiivseid tõdesid, mis need negatiivsed mõtted relvituks teevad. Näiteks, kui arvad, et “Kõik vihkavad mind ja ma ei ole armastusväärne”, kustuta selline negatiivne mõte koheselt, kui see tekib. Sa saad  selle vastu võidelda mõttega: “Minu abikaasa ning lapsed armastavad mind ning neil on alati hea meel mind näha, kui koju tulen”. Ole enda vastu aus ning tähista head oma elus. Võta selleks igal õhtul viis minutit ning pane kirja kõik oma saavutused, head omadused ning asjad, mis teevad sind õnnelikuks. Selline tegevus loob naturaalse kaitse negatiivsuse vastu.

Et lõhkuda tsükkel, on vaja lõhkuda selle muster

On aegu, mil sa ei ole võimeline tuvastama negatiivsuse päästikut, sest sa oled vaimselt nõrgas seisundis. Näiteks lähed magama positiivselt meelestatud seisundis, aga ärkad tigeda ning pahurana. Sellistel juhtudel on negatiivset seisundit positiivse mõtlemisega raske eemale peletada, vaata et peaaegu võimatu. Sellistel juhtudel katsu oma meeli täiendava negatiivsusega mitte toit. Et seda vältida, tuleb teha tavapäratuid asju ning mitte järgida tavapärast rutiini. Näiteks, kui oled harjunud hommikuti haarama oma kohvitassi ning ajalehe järgi, siis tee risti vastupidi oma mõtlemisele ning mine hoopis duši alla. Vannituba on koht, kus saad olla üksi ning eemal erinevatest ärritavatest faktoritest. Lisaks annab dušš hetke oma meeleseisundi üle mõelda ja aeg maha võtta.

Sellisel hommikul väldi negatiivseid kohalikke, maailmseid või majandusuudiseid, sest see võib sinu meeleseisundit veel enam ärritada. Mida varem sa kodust välja saad, seda parem. Anna endale aega poputada end hea kohvi või tee ja hommikusöögiga kuskil mõnusas kohvikus ning mine rahulikult tööle.

Järeldus

Negatiivne meeleseisund ei ole põhjustatud ühe emotsiooni poolt, vaid on põhjustatud sinna kogunenud suurest hulgast “päästikute armeest” ning see kõik kokku moonutab tegelikkust ja teeb asja hullemaks, kui tegelikult on. Loo endale aus ülevaade oma elust, ole teadlik end ümbritsevast keskkonnast ja rõõmusta kõige positiivse peale, mis sinu elus aset leiab.

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

10 KOMMENTAARI

  1. Ausalt öelda mul polegi päris oma kodu, ei mõtle siin seda, et pole korteriomanik, vaid seda, et pole isegi üürikorterit. Pole elukaaslast, lastest rääkimata, emaga polnud suhted lähedased ja erilisi sõpru pole olnud. Olen siis tänulik nende mõnede inimeste eest, kes mu elus on ja selle eest, et peaaegu poolteist aastat tagasi õnnestus teise linna kolida, mida olin ammu soovinud.

    • Õnnetuke – midagi on kõigi elus olemas, mille eest tänulik olla. Kui sul ei ole näiteks unistuste kodu, ole tänulik selle eest, et sul on katus pea kohal ning koht, kus end turvaliselt tunda. Olgu selleks või 16 m2. Kindlasti on keeg, kelle eest tänulik olla nagu sõber, kaasa, lapsed, vanemad vms.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi