Kui lugesin, mis kõik meie šampoonides sees on, teadsin seda ennegi, aga ei teadvustanud, siis sai vastu võetud otsus pesta pead ilma šampoonita. Nüüdseks olen oma pead juba ca neli kuud sellist meetodit kasutades pesnud ja juuksed on pehmed ning terved. Katkised otsadki, mis enne täiesti olemas olid, on paranenud nii iseenesest ja juuksurisse pole ka asja vahepeal olnud.

Muide selline peapesu aitab kena kopika kokku hoida. Üleüldse on minu vannitoas olevad tooted samad, mis köögis ja kui nad vannitoas ei asuks, siis võiks neid kõiki süüa/juua. Jätkuvalt tegutsen oma moto järgi: “Kui süüa ei sünni, siis peale ka ei määri!”

Pesemata ja kammimata Pestud ja märg Kuiv ja puhas pea

Pesemata 7 päeva ning kammimata pea
Pesemata 7 päeva ning kammimata pea

Pestud ja märg pea
Pestud ja märg pea

Kuiv ning punas pea
Kuiv ning punas pea

Kuna päris mitmest postitusest on šampoonita peapesu läbi käinud ja selle kohta on ka küsitud, siis tänane postitus saigi sellest ajendatud. Siinkohal annan teile ka mõned lihtsamad retseptid, kuidas ise endale “šampoon” teha.

SLS ehk naatriumlaurüülsulfaat

See vahutav ja libestav aine on SLS ehk naatriumlaurüülsulfaat ja seda esineb hambapastades, šampoonides, vedelseepides. Paraku ei ole need “mullid” ohutud, sest tekitavad nahaärritust, imeb kehast viimasele vajalikud õlid välja, võib mõjutada nägemist ja ka võib tekitada vähki. SLSi kasutatakse ka tööstustes mootoriõlide lahustajana, nüüd küsige endalt, kas soovite sellist asja endale peale määrida või suhu panna? Mina mitte!

Kui kõik need kemikaalid üksinda seisvalt on nii head kui halvad, siis kui me need kokku segame ja oma juustesse määrime, muutub olukord kordi hullemaks. Kuidas? Põhimõtteliselt see vaht, mida me kõik šampoonides nii armastame, tegelikult eemaldab meie juustest ja nahalt vajalikud looduslikud õlid. Selle tulemusena saab meie keha sõnumi, et juuksed on kuivad ning saadab edasi sõnumi: “Vaja on rohkem õli!”. Nii kui hakatakse rohkem õli tootma, muutuvad juuksed jälle rasvaseks ja neid tuleb tihedamini pesta ja eemaldame selle käigus jälle juustele ning peanahale vajalikud looduslikud õlid. Protsess kordub, juustest imetakse välja õlid, saadetakse sõnum, et õli on juurde vaja … Selle tulemusena hakkame me aga kasutama järjest rohkem erinevaid tooteid, et seda nõiaringi taltsutada.

Ja siis on lõhnaaine/aroom

Me oleme harjunud, et meie šampoonid lõhnaksid mõnusalt ja ahvatlevalt, paraku on aga nii, et termin “lõhnaaine/aroom” on üks väga kaval asi, sest kui ettevõtted kirjutavad selliselt koostiainete hulka, ei pea nad täpsustama, millest ja kuidas konkreetne lõhn saadud on, sest need kõik on osa sellest lõhnaainest/aroomist, samas võib see aroom olla kokku pandud sajast erinevast koostisainest. Üks kõige levinum koostisaine, mida aroomides/lõhnaainetes kasutatakse on ftalaat. Ftalaadid on mürgised naftatuletised, mida seostatakse vähkkasvajatega, seksuaalsete häiretega noortel neidudel, peenise sünnidefektidega ja meeste  maskuliinsuse puudulikkusega (seda kõike siis, kui emaüsas on lootel võimalik ftalaatidega kokku puutuda). Ka põhjustavad ftalaadid maksa- ja neerupuudulikkust, astmat. Rääkimata meeste viljakusprobleemidest. Seega, kas see pisikene imehästi lõhnav seep, šampoon, hambapasta on kõike seda väärt? Minu jaoks mitte!

Kas šampoonita meetodist on abi?

Mõnele jah, teistele mitte. Kui ikka aastaid ja aastaid on kehast õlisid välja imetud ja keha on harjunud tootma õli rohkem, kui seda tegelikult vaja läheb, on tekitatud kahju hüvitamine kehale paras väljakutse. Mõnikord see toimib, aga teinekord mitte. Kui te jätate tavaliste šampoonide kasutamise ära, kus  šampoon tõmbab juustest ja peanahast õlid välja, siis kehal võtab aega, et sellega harjuda ja tegelikule vajadusele järgi jõuda. Seega teie juuksed muutuvad väga kiiresti rasvaseks, sest seda ei ole kuhugi panna ja juuksed seda enam ei vaja.

See on tüüpiline “pakkumise ja nõudluse” suhe, kus teil on ettevõte, mis toodab toodet, millele on hetkel ülim nõudlus. Seega toodetakse vastavalt vajadusele, seega toodang tõuseb. Üleme, et ühel päeval nõudlus kukub drastiliselt – tuleb uus hitt ja mis juhtub teie tehases? Tootmine on “autopiloodil”, sest üleöö teie tootmist ju ei lõpeta ning seda mittevajaliku toodet hakkab kuhjuma ladudesse ja igale poole mujale. See sama asi juhtub ka teie juuste ning keha poolt toodetava õliga. Alguses toodab keha inertsist samas koguses õli, millele oli enne nõudlust, kuid lõpuks saab aru, et seda ei ole enam nii palju vaja ja tootmine väheneb. Ja siit tulebki “üleminekuperiood”.

Kaua kestab üleminekuperiood?

Kuna juukseid on pidevalt pestud tavaliste kaubanduses müüdavate šampoonidega, mis on juukseid ja sklapi kuivatavad ning imevad skalbist ning juustest nende loomulikud toitained välja, pannes asemele “muu sodi”, siis  selle kompenseerimiseks peab skalp tootma rohkem õli, et juukseid ja peanahka niisutada. Mis on tegelikult ääretult tüütu, sest kui peanaha õlitootlikkus järjest suureneb, siis ei jäägi muud üle, kui pead igapäevaselt või ülepäeva pesta, sest rohkem juuksed kriitikat ei kannata. Mina seevastu saan täiesti rahulikult ühe pesuga terve nädala käidud (kui ei ole ekstra higistamist) ja pea ei näegi kõige hullem välja, loomulikult on siis näha, et juuksed on muutunud raskeks ja ei ole sellised mõnusad kerged ja kohevad.

Kui juukseid hakatakse pesema “kodukootud šampooniga”, siis alguses on peanahk harjunud tootma õli/rasu vastavalt varasematele kasutuses olnud šampoonidele ja see tootmine ei lõpe üleöö vaid võtab aega. Juuksed saavad kenasti puhtaks, mässamist on rohkem kui tavašampooniga, sest kodune on pehmelt öeldes vesine ja sellisega ei ole me harjunud pead pesema. Lisaks jäävad käed juustesse kinni, sest kodukootud pesuvedelik ei vahuta  ega libise juustes.

Kuna rasutootmine jätkub, siis alguses võib juhtuda nii, et juuksed muutuvad rasuseks poole päeva pealt, mis tähendab seda, et pead tuleb pesta vähemalt kord päevas ja vajadusel kaks korda. Tean, see on tüütu ja tööl olles on see üsna võimatu, seega üleminekuperioodil on soovitav hommikuti kena kinnine soeng teha, et raskeks muutuvad juuksed silma riivama ei hakkaks. Lahtiste juuste kandmine üleminekuperioodil tuleks ära unustada, kui just tegu ei ole lokkis juustega.  Hiljem, kui peanahk on harjunud ja keha ei tooda enam ülemääraselt rasu,  hakkavad ka pesukorrad vähenema – alguses üle päeva, siis üle kahe päeva jne. Lõpuks saate täiesti vabalt hakkama 1-2 peapesukorraga nädalas – seda siis vastavalt vajadusele.

Selline üleminekuperiood võib kesta nädalast-paarist kuni paari kuuni. Tean, et see on tüütu, aga katsuge vastu pidada, see on seda väärt! Kui te olete kasutanud eelnevalt looduslikke šampoone, mis on sulfaatidest ja traditsioonilistest õlisid eemaldavatest produktidest vabad, siis üleminekuperiood on lühem. Lihtsam on seda üleminekuperioodi varjata inimestel, kellel on lokkis juuksed, sirgete juuste puhul on see raskem ja kordi tüütum.

Kuna mul on pulksirged juuksed, siis üleminekuperioodil kandsin ma oma juukseid kinni, et need väga silma ei riivaks, lahti need olla ei saanud. Lisaks oli motivatsiooniks vastu pidada veel see, et igakuiselt pole enam tarvidust osta šampoone ega ka palsameid. Neid lihtsalt ei kulu ja kokkuhoid missugune. Olenevalt tootest, mida kasutasite, võib teie igakuine kokkuhoid ulatuda 20 € kanti – see on juba seda vaeva väärt. Kui otsustate oma tradistioonilised šampoonid välja vahetada, siis jagage meiega oma kogemusi.

Šampoonita pesu plussid

Millised on siis sellise peapesu plussid?  Saan öelda, seda mida olen ise läbi teinud ja kogenud.

 • juuksed on pehmemad ja läikivamad, paremini kammitavad
 • juuksed pole elektrit täis ja hoiavad ihu ligi
 • kõõm kaob ja aitab kaasa imikukõõma kaotamisele
 • odav (1 karp söögisoodat 56 senti, pudel õunaäädikat ca 2-3 €, kui võtta arvesse allpool antud soodapesu retsepti kogused, siis mõlemad koostisosad püsivad kuid enne kui otsa saavad)
 • vähem toksiine (ei mingeid sulfaate, parabeene ega SLS)
 • loodussõbralikum (vähem mürgiseid toksiine minu poolt, mis kanalisatsiooni lastakse)

Nüüd siis mõned retseptid ja leidke endale see kõige sobivam variant, olen ise kõiki kasutanud ja kasutan vahelduva eduga siiani, on kujunenud oma lemmik, millega rohkem pesen. Aga et juuksed väga ühe versiooniga ära ei harjuks, siis kasutangi kõiki variante täiesti “rändom” sagedusega.

Soodapesu

Soodapesuvesi
Soodapesuvesi näeb välja justkui klaasitäis vett
 • 1 sl soodat
 • 250 ml keedetud JAHUTATUD vett (või filtreeritud), et sooda tükki ei läheks.
 • 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral

Selleks ei ole vaja muud, kui pritspudelisse või peene suuga pudelisse panna sooda ja peale vesi, loksutada läbi ja oledki valmis pesuks. Kui aga soovida juustele harjumuspärast lõhna, siis võib sinna lisada ka 5 tilka soovitud eeterlikku õli. Kui aga eeterlikku õli kasutada, siis peab pudel, kus pesuvedelikku hoitakse olema kindlasti klaasist! Eeterlikud õlid reageerivad plastikuga. Mina ise kasutan erinevaid õlisid nt, lavendel, palmarosa (jätab hästi tugeva ja pikaldase lõhna kuni nädalaks), magus apelsin jt.

Soodapesu ei sobi kuivadele juustele, sest võib ärritada peanahka.

Palsam õunaäädikast kuivadele, paksudele või lokkis juustele

Õunaäädika-õllepalsam eeterliku õliga
Õunaäädika-õllepalsam eeterliku õliga
 • 1 sl õunaäädikat
 • 50 ml õlu * soovi korral
 • 250 ml filtreeritud  või keedetud ja jahutatud vett
 • 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral

Kui juukseid ollakse eelnevalt pestud soodapesuga, siis just see palsam sobib paksudele, lokkis ja kuivadele juustele ideaalselt. Juuksed säilitavad oma loomuliku rasususe ja lokkis juuksed ei lendle ega ole elektrit täis. Pakse juukseid on lihtsam harjata. Kasutan ka ise seda aegajalt, kuna juuksed on üsna paksud. Samuti võid soovi korral siia lisada meeldivat eeterlikku õli, mina lisan samuti 5 tilka. Kui juuksed on pestud ja veega loputatud ja kuivaks väänatud, loputage juuksed  veelkord üle selle seguga. Masseerige segu kenasti juustesse, väänake kuivaks, laske paar minutid rätikus tõmmata ja loputage veelkord veega üle.

Kindlasti tunnete huvi, et äädikas/õlu vees, kas see ei jäta juustele lõhna juurde – ei jäta. Märgades juustes võite vähesel määral seda tunda, aga kui juuksed on täielikult kuivanud, siis seda enam tunda ei ole.

Meepesu

Meepesuvesi on parajalt hägune ja just selline näeb see välja, kui ei ole kasutatud porgandiõli
Meepesuvesi on parajalt hägune ja just selline näeb see välja, kui ei ole kasutatud porgandiõli

Kui leidsid, et soodapesu ei ole just see kõige õigem ja juuksed on oodatust kuivemad, siis peaks sobima just meepesu. See on juustele õrn, toitev ja tasakaalus. Kas usute, et tagasihoidlik mesi vahetab välja kõik sellised tooted nagu šampoon, palsam ning ülikalli seerumi, mida kasutatakse juustes, kui need kipuvad pidevalt elektrit täis olema ning ei allu tahtele ja näed välja nagu puudel.

Mesi

 • eemaldab kõõma
 • vähendab juuste elektrilisust
 • toidab juukseid
 • muudab juuksed pehmeks ja siidiseks
 • Peapesu on lihtne ja kiire

Meepesu hoiab peanaha PH taseme 4 ja 7 vahele, kui mee PH tase on umbes 4, siis mee kerge happelisus tasakaalustab peanahka ning võitleb kõõmaga. Lisaks on toormesi antibakteriaalse toimega ning aitab hävitada ka seenhaigusi. Meega pesemine aitab ravida bakteriaalsete/seenhaiguste käes vaevlevat peanahka. Mesi ei tõmba juustest ja peanahast välja neile vajalikke õlisid, aja möödudes muutuvad juuksed vähem õliseks. Mesi toidab peanahka ja juukseid,  juuksed on pehmemad ning ei ole elektrit täis. Ajapikku keha lõpetab üleliigsete õlide tootmise, siis pesukordade tihedus väheneb. Ise saan vabalt 5-9 päeva olla ilma pead pesemata, olenevalt hetketingimustest (ilm, temperatuur, trenn, higistamine).

Oma meepesul kasutan ainult mesinikult toodud toormett – mitte kauplustes müüdavaid, need on kuumutatud ja mõned isegi segatud maisisiirupiga. Meepesuks soovitan segada kokku just konkreetseks pesuks vajaliku koguse pesuvedelikku kas pisikeses kausis või tassis. Vastavalt oma juuste pikkusele saate kogust ise reguleerida. Minul on poolpikad ja paksud juuksed, saan selle kogusega kenasti ühe korra hakkama.

Meepesu
Meepesu
 • 2 sl mett
 • 6 sl keedetud jahutatud (filtreeritud) vett
 • 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral
 • 4 tilka porgandiseemneõli * soovi korral

Kui mesi on kristalliseerunud, siis kasutage ca 38-40 C vett. Mesi lahustub selles kenasti. Tulemuseks on väga vesine kollakas vedelik, millega tuleb pead pesta. Just selline see välja peabki nägema. Kuna minu juuksed ei ole nii kuivad oma loomult, siis ma ei lisa porgandiseemneõli oma pesuvedelikku, aga kuivade juuste korral on see väga teretulnud, sest porgandiseemneõli toidab kuivi juukseid.

Teha pea märjaks nagu tavaliselt, valada või pritsida pritspudelist (kui kasutate eeterlikke õlisid, siis kindlasti kasutada klaaspudelit) vedelik juustele ja peanahale, hõõruda kõik kenasti juustesse ning peanahka. Ärge muretsege pesuvedeliku saamisega juusteotstele, peamine on peanahk, juukseotsad saavad kogu protseduurist nagunii oma osa kätte. Loputada hoolikalt leige veega. Mis peamine peale meepesu ei ole vaja kasutada ühtegi palsamit!

Miks ma ei soovita teha meepesuvedelikku suuremas koguses on seetõttu, et umbes nädalaga võib kogu pudelitäis hallitama minna. Parem on kasutada värsket kraami vahetult enne igat pesu ja kokkusegamine ei võta ka meeletult aega, ainult minuti või kaks.

Munapesu

Munapesu
Munapesu – nagu kogel-mogel

Üks vanemaid looduslikke šampoone üldse. See võib tunduda nii kummaline, aga uurige oma vanaemadelt või vana-vana-vanaemadelt (neilt, kes on üle 80 a vanad), kuidas neil nooruses pead pesti, või kuidas pesid pead nende vanemad. Minu vanaema pesi ja minu mehe vanaema peseb siiani oma pead munaga. See on nii lihtne, juustele väga toitev ja ei nõua mingit pingutust.

 • 1 muna
 • 1-2 sl käesooja vett
 • 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral

Selleks ei ole vaja muud, kui kapist või kana alt võtta üks muna, lüüa see tassi ning kloppida hoolega lahti, et munavalge ja kollane oleksid kenasti segunenud ja munavalget eraldi kollases näha ei oleks. Lisada käesooja vett, mitte üle 38 kraadi, sest tegemist on ikkagi munaga ja kuum vesi mõjub sellele kalgendavalt. Lisada soovi korral veel eeterlik õli, kloppida veel korra kergelt läbi ja valmis see ongi.

Juuksed teha tavapäraselt märjaks, soovitav on kasutada jahedamat vett, kui tavaliselt (kui olete sooja vee lembene). Kui kasutate liiga sooja vett + muna, saate tulemuseks omleti, mis asub teie peas ja see ei ole mitte soovitud tulemus! Kui juuksed on piisavalt märjad, siis väänake neid natukene kuivemaks, nüüd valage jao kaupa munasegu pähe, koheselt seda laiali hõõrudes. Jagage kogu saadud segu terve pea peale laiali. Peske edasi pead  nagu tavaliselt, hõõrudes segu juustesse ja peanahka. Kui olete pesemise lõpetanud, võtke taas käesoe loputusvesi ning loputage hästi hoolikalt munasegu peast välja. Kui loputusvesi enam hägune ei ole, olete kõik välja saanud.

Väänake juuksed kuivaks ning kuivatage, sest te ei vaja peale munapesu ühtegi palsamit ega maski.

Seekord pesin pea “munapesuga”, artikli ees olevad fotod on enne ja pärast. Enne pesu olid juuksed 7 päeva pesemata ning foto jaoks ka kammimata, siis nägi pea välja selline. Kui munapesu oli tehtud ja juuksed korralikult läbi loputatud, kammisin juuksed kergelt läbi. Ei mingit vaeva. Pärast täielikku kuivamist on lõpptulemus kena ja korralik. Juuksed on pehmed ning õhulised, aga ei ole elektrit täis.

Näitan siinkohal ka paari pilti juurelt, kus pea on pesemata ja pärast pesu kuivanud juustel. Ei oota kriitikat värvimata juuksejuurte kohta, sest ei plaanigi pead niipea värvida.

Enne pesu ja kammimata Peale pesu kuivad ja kammitud

Nädal aega pesemata ja foto tarbeks kammimata pea juuksejuurtelt
Nädal aega pesemata pea juuksejuurtelt

Pestud ja kuiv pea juuksejuurtelt
Pestud ja kuiv pea juuksejuurtelt

Kui soovite kord nädalas või kuus teha juustele toitvat juuksemaski, siis annan siin ka mõned retseptid, kuidas seda teha.

Kookose ja meemask

Kookose ja meemask
Kookose ja meemask

Kookosrasva kasulikkusest olen siin juba ennegi rääkinud ja selle kasutusvõimalustest samuti. See on maitsev ja lisaks on see suurepärane niisutaja kuivale nahale. Ja juustele on kookosõli üks parimaid ravisid, olgu siis juuksed kuivad või kahjustatud. Kookosõli aitab juustel kiiremini paraneda ja kasvada tervematena. Kui kookosõli kasutate, siis otsige just rafineerimata ja soovitavalt ökoõli ja unustage kõik kallid kosmeetikatooted, mida senini olete kasutanud, et oma juuksed korda saada.

Kookosõli kaitseb juukseid ning annab neile kauni tiheda ja täiusliku ilme. See parandab juukseid seestpoolt ning säilitab nende sisemise niiskuse ning sellisel viisil hoiab see juukseid niisutatud, siidiste ja läikivatena. Ka aitab peanahal vabaneda soovimatust kõõmast.

Mesi selles jumalikus maskis toidab juukseid, on looduslik niisutaja ja sellel on võime meelitada niiskust väljastpoolt ja hoiab nii juuksed tervetena. On geniaalne, odav, efektiivne ja mis peamine looduslik.

 • 1-2 sl kookosõli (lühikeste juuste puhul vähem)
 • 1 sl mett
 • 5 tilka eeterlikku õli * soovi korral
 • 1 pigistus värsket sidrunimahla * soovi korral

Väikeses kausis sega omavahel õli ja mesi, segada õli ja mesi omavahel nii, et tulemuseks on ühtlane pasta. Ongi valmis kasutamiseks. Kui kasutate eeterlikku õli ja sidrunimahla, siis on vaja nende segunemiseks kookosõli veidi kuumutada, vastasel korral ei segune õli hästi sidrunimahlaga. Segada läbi ja ongi valmis kasutamiseks.

Külma maski korral

Selleks määrida saadud segu niisketesse juustesse ning hoia maski 20-30 minutit juustes. Pesta hoolikalt endale kõige sobivama pesuvedelikuga maha. Väga kahjustatud juuste korral võib seda maski hoida vannimütsi all juustes üleöö ning hommikul maha pesta.

Soojendatud maski korral sidrunimahlaga

Määri segu niisketesse juustesse ja kata juuksed vannimütsi või rätikuga, et hoida neid soojas. Pesta maha 30 minuti möödudes.

Avokaado ja banaanimask

avokaado-banaan

Kui arvate, et purustatud avokaado on ainult söömiseks, siis arvake uuesti. Järgmine kord kui avokaadot ostate, ärge seda sööge ära vaid määrige see endale juustesse. Kõlab kummaliselt, aga nii kummaline kui see ka poleks, on avokaado suurepärane juustele.

 • 1 väike küps avokaado
 • 1 väiksem küps banaan
 • 1 muna
 • kookosrasv 2 sl

Esmalt püreerida avokaado ja banaan, kloppida lahti muna nii, et kollane ja valge oleksid korralikult segunenud, edasi segada omavahel väikeses kausis kõik koostisained kuni saadakse ühtlane mass. Võib juhtuda, et banaanist ja avokaadost on maski jäänud mõned tükid, et seda vältida, võite segu veel läbi sõela pressida.

Mask masseerida KUIVADESSE juustesse ja soovi korral võib seda masseerida ka juurtele ning peanahka. Asetada juustele vannimüts või kilekott, et hoiaks sooja ning hoida peas 10 minutit. Loputada juuksed käesooja veega (ärge unustage muna!) ja kui loputusvesi on puhas, peske juuksed ülalantud pesuvahenditega puhtaks.

Lühemate juuste koral kasutage 1/2 etteantud kogustest. Kui kooksorasva käepärast võtta ei ole, sobib ka rafineerimata neitsi oliivõli. Kui teil on väga kuivad või kahjustatud juuksed, siis on soovitav seda maski teha kord nädalas. Kellel on aga rasune nahk, siis ärge masseerige maski juustejuurtele ega peanahale! Piirduge 2/3 osast juustega. Maski võib jätta juustesse kuni 30 minutiks, mitte kauem! Kuna muna kuivab, siis on seda hiljem väga halb juustest kätte saada.

Selleks korraks aitab küll ja head katsetamist. Andke enda tulemustest teada. Milline ülalantud variantidest teile kõige enam meeldib.

Märkus 26.09.2013

Eile tuli  mul abikaasa küsima, et kas ma märkan tema juuste juures midagi? Kui aus olla, siis jah. Minu kallis kaasa, kellel on geneetiline hallipäisus, kus iga 5-6 karv oli hall (ta hakkas umbes 20ndates halliks minema) ei ole enam nii hall. Tegelikult on asi nii, et tal ei ole peaagu üldse enam halle karvu, need on kuhugi kadunud. Kas tegemist on nüüd selles, et ta ei ole pikka aega šampooniga pead pesnud või milleski muus meie toitumises. Aga ise kipume arvama, et tegu on ikkagi selles šampoonita pesus. Kuna mul endal ei ole halle juukseid, siis enda peal ei oska seda kommenteerida, samas mul ema lubas katsetada ja vaadata, kas neil ka toimib. Juhul, kui tegu on ainult selles. Kahjuks ei teinud ma varem fotosid tema juustest, sest ei osanud ka kõige veidramates unenägudes näha ette sellist muutust.

 Märkus 19.01.2014

On olemas sellised pusaharjad, mis aitavad pusade lahendamisel kaasa. Ise kasutanud ei ole, aga üks tuttab, kellel ka vööni juuksed, kiidab seda asjandust väga. On tema probleemid lahendanud pikema jututa. Inglise keeles siis Tangle Teezer.

Pusakammid
Pusakammid
HINNANG
Valmistamine
Hind
Efektiivsus
Eelmine artikkelKartulikrõpsud tapavad
Järgmine artikkelKuidas ära tunda loomeinimest?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...
sampoonita-peapesuKogu kupatuse hind tuleb kordi odavam, kui kauplusest šampoone ja palsameid osta. Valmistada on lihtne, aga üsna tüütu iga kord pead pestes midagi kokku segada, kui kasutada mee- või munapesu. Tulemust näeb alles hiljem, kohe ei ole loodetud efekt näha, sest organismil on oma rasva tootmise tsükkel veel sees ja selle vähendamine võtab mõnikord täitsa pikalt aega. Kui see üleminekuperiood üle elada, siis edasi on ainult positiivne.

111 KOMMENTAARI

 1. Olen proovinus muna ja sidruni mahlaga peapesu.Söögisoodaga ka. Olen 3 vahetusega tööl, siis sobib kõige lihtsam variant pesu munaga kerge ja lihtne. meresoola ,vee ja tipa šampooniga proovisin ka .Tulemus rahuldas mind.

 2. Mind huvitab artikli lõpus mainitud hallide juuste kadumine? Kas tõesti on võimalik hallidest juustest vabaneda ja juuksepigmenti jälle endiseks muuta? Minul ilmusid samuti juba 22 aastaselt esimesed hallid karvad ja hetkel muudkui paljunevad. Minu jaoks on see suur probleem. Kaua artikli autori mees looduslikku pesumeetodit kasutas, enne kui hallidest karvadest vabanes?

 3. Ma olen nüüd üle aasta munaga pead pesnud. Algul proovisin soodaga – ei sobinud, kuivatas jubedalt juukseid ja muutis need elutuks; meega – minu arust ei avaldanud juuste puhtusele mitte mingisugust toimet, juuksed olid peale pesemist sama mustad kui enne. Küll kasutan mett praegu mõnikord lihtsalt juuksemaskina, et peanahale kasulikke aineid anda.
  Probleem on aga selles, et kuigi kohe peale pesu ja järgmise ca 24h jooksul on juuksed ja peanahk mõnusalt puhtad, siis peale seda muutub peanahk rasuseks. Ajaliselt ei ole vahet, kas ma kasutan šampooni või muna, järgmise päeva õhtuks on peanahk rasune. Iseenesest meeldib mulle munaga pesu muidugi rohkem, looduslik ja ei aja mingit keemiat endale pähe, aga see peanaha rasuseks muutumine siiski häirib. Kas selle vastu on mingeid looduslikke vahendeid või maske, mida proovida?

 4. M – seda on tore kuulda, et teil kenasti pea puhtaks sai. Vanasti pestigi ainult rebuga juukseid, aga mina ei raatsi valget minema visata või alati ka söögi sisse pigistada, seega pesen terve munaga (tegelikutl kahega). Ühest jääb väheks minu juuste paksuse juures.
  Soovitan kindlasti tarbida ka B-grupi vitamiine, kui juuksed välja langema hakkavad ning hõrenevad ja hapraks muutuvad, siis on reeglina ka B-grupi vitamiinidest puudus.

 5. Tere,

  Minul on pikad, peaagu selja keskosani juuksed. On neid aastate jooksul ikka üksjagu värvitud ka (mitte blondeeritud). Viimase aasta jooksul juuksed ainult hõrenevad ja mustaks muutuvad ka liiga ruttu – praktiliselt iga päev peaksin pesema, et esinduslik välja näha. Üritan föönitada nii vähe kui võimalik, sirgendajat kasutan kvartalis korra-kaks. Vereanalüüs on korras, järelikult mingi muu probleem.
  Eile õhtul otsustasin, et nii enam ei saa ning viskasin oma toidupoest ostetud šampoonid ja palsamid minema. Täna hommikul haarasin külmkapist muna ning lippasin pesema – ainult muna ja vesi. Kõige hirmutavam oli mõte, et pean ennast “külma” veega pesema. Olen harjunud duši all teiste jaoks praktiliselt keeva vee all mõnulema, seega mõte sellest, et pean kraadid maha keerama, oli päris õudne, aga sain hakkama.
  Pea pestud, jäin õhinal ootama, kuni juuksed ära kuivavad. Leidsin peast ka mõned munavalge tükid, niiet järgmine kord proovin ainult munakollasega.
  Praeguseks on pea kuivanud – juuksed on PUHTAD, siledad ja muidu üldiselt mõnusad. Ootan juba väga järgmist peapesu korda, et näha, kas tulemus on sama. Samuti ootan, et ei peaks enam igapäevaselt pead pesema.

  Olen selle postituse eest siin väga tänulik.

  Tervitades,
  M

 6. Kõik muu on väga hea, aga õunaäädikast soovitaks eemale hoida – ei ole isegi kasulik. Toime õlitatud peal – ajab ainult õli ühtlaselt laiali. Pesemise efekt tuleb ainult poolpuhta õlitamata pea pesemisel.

 7. Õlimaskidega (sh kooksõli) juustest väljasaamisega olen ka mõnevõrra hädas. Viimane kord proovisin ka siis maksimaalselt tulise veega välja loputada. Sellega natuke väike häda, sest meie kraanile paigaldatud midagi, mis reguleerib seda kuumust, ehk siis natuke siia-sinna 38 kraadi ringis saab vett lasta. Aga ka sealt tuleva maksimaalse kuumusega (millest väga kuumemat eriti ei kannatagi) ei saa seda kõike juustest välja. Teen peale seda küll veel pesu (soodaga tavaliselt), kuid juba järgmine päev pean uuesti pesema ja alles siis saan puhtaks ja juuksed on supermõnusad. Äkki võib siis olla nii, et kõik ei saagi oma juukseid esimese korraga puhtaks. Mul isegi siis lähevad kiiremini juuksed mustaks kui mõne piisa EÕ-d lisan loputusvette. Ma ikkagi teen aegajalt õlimaske juuste ja peanaha heaks, aga ei panusta üldse enam sellele, et esimese korraga puhtaks saan. See teadmine aitab tublisti sellele kaasa, et vahetult enne mõnda tähtsamat kohtumist/üritust ei mõistlik õlimaksi teha :)

 8. Olen ka nüüd koduste alternatiividega pesnud veebruarist saadik ja kaasasin sellesse ka paar tuttavat. Alustasime kõik soodapesuga, mina veel loputan ka õunaäädika-vee seguga. Minule isiklikult väga meeldib ja justkui sobiks kõige paremini, sest mu paksud juuksed saab mõnusalt puhtaks ja ei jää raskeks (ka munaga jääb raskeks ja suht kähku vaja uuesti pesta). Ja juuksed on tõesti kiiremini kasvama hakanud, kohe silmnähtavalt meil kõigil. AGA kõigil meil kolmel on hakanud üks ja seesama probleem kummitama, nimelt on hakanud juukseid keskmisest rohkem välja langema. Olen teinud vahelduva eduga ka erinevaid maske, sest tõenäoliselt sooda just eriti toitev pole. Lisaks ka sibulaga maske, mis peaks aitama juuste väljalangemise vastu. Viimane on selles osas tüütu, et peab vähemalt 2h peas hoidma ja hiljem igakord kui juuksed märjaks saavad (sh ka nt vihmaga või ujuma minnes) hakkavad kenakesti sibula aroomi väljastama.
  Katsetan edasi. Kuna muna ja mesi teevad raskeks ja tahaks juba hiljemalt järgmine päev pesta, siis nüüd proovin teha soodaga pooleks. Vaatab mis saab. Eks kõik see kokku on paras mängimine ja leiutamine. Aga poe šampoonide järgi käsi veel ei küünita.

 9. Mind natuke üllatab et artiklis pole kordagi mainitud savi, mis sobib samuti ideaalselt juuste pesuks.

  Alustasin ka oma šampoonist loobumise teekond justnimelt soodaga. Kahjuks kuivatas see mu peanahka ning sellest tekkinud sügelus ajas mind hulluks. Netis tuhnides sattusin ka selliste artiklite otsa kus ei peetud soodat just kõige paremaks vahendiks juuste hoolduses.

  Otsisin alternatiivi soodale ja leidsin selle rhassouli savi näol. Kindlasti soovitan proovida.

  Aga eks see juustepesu on nii individuaalne teema, tuleb leida just see õige asi mis sinu juuste puhul toimib.

  Pole küll märganud et juuksed paksemaks kasvaksid. Küll aga ei lõhene juukseotsad ning hetkel testin kui pikaks on nad suutelised kasvama. Mul nad eluaeg olnud keskmise pikkusega.

 10. Mina olen shampoonita pead pesnud alates eelmise aasta septembrist. Enne seda olid mu juuksed kogu aeg rasvased, hommikul pestud pea oli kell neli juba päris hull. Peanahk muutus punaseks ja põletikuliseks. Lisaks olid peanahal pidevalt punnid. Juuksur soovitas salongitooteid, mis veidi ka aitasid. Kui minu igakuine “shampooni-arve” ületas 50 eurot otsustasin midagi muuta.

  Mulle sobib kõige paremini sooda-pesu. Nii muna kui mesi kipuvad juukseid liiga õliseks jätma. Ma loputan enne pesu juukseid sidrunimahlaga ja pärast pesen soodalahusega üle. Üleminekuperioodi mul ei olnud, kuna mu peanahk oli lihsalt nii hull, siis rasvasemaks ei saanud enam juuksed minna.

  Pärast kahte nädalat hakkas peanahk paranema. Kadusid punnid ja punetus. Juukseid pesen nüüks kaks korda nädalas. Juuksed hakkasid ka väga kiiresti kasvama. Ühel esmaspäeva hommikul, pärast pühapäevast sauna, magasin hommikul sisse ja leidnud kiiruga ei kammi ega juukseharja. Tööl kolleegid kiitsid minu lahtisi juukseid, et mul on nii ilusad ja terved juuksed.

  Ma proovisin enne väga palju erienvaid vahendeid, et enda peanahka korda saada, sealhulgas salongi seerumeid, mis olid väga kallid. Nüüd kulub mul vähem kui üks 50 sendine soodapakk kuus. Tegelikult pani see kõik mind järele mõtlema, kuipalju soga me endale sisse sööme või tarvitame? Lihtsalt selleks, et meie pealt saaks raha teenida.

  Ma olen siiralt tänulik autorile selle artikli eest, see lahendas probleemi, millega olin tegelenud aastaid. See lahendus oli nii lihtne.

 11. Terekest! Mina alustasin meepesuga kaks kuud tagasi. Hakkasin uurima alternatiivseid meetodeid kõõma vastu ning jõudsin just selle artiklini. Alguses tellisin interneti teel rosmariini sisaldava šampooni ja palsami ( väidetavalt pidi aitama kõõma vastu) aga kui midagi ei muutunud, otsustasin päevapealt hakata vältima poešampoone. Alustasin meepesuga ning olin tulemusega väga rahul. Nö. ülekuperioodi mul justkui poleks olnudki. Paari nädala möödudes märkasin, et kõõma oli märgatavalt vähemaks jäänud aga juuksed polnud enam läikivad, vaid tuhmid ja vahest rasked. Otsustasin proovida muna- ja meepesu ning see oli täpselt see, mida mu juuksed vajasid. Vahetult enne poešampoonide kasutamise lõpetamist lõikasin juukseotsad sirgeks ning tänu mee- ja munapesule kasvavad mu juuksed kiiremini kui varem. Juuksed on pidevalt elektrit täis, proovisin mee-, kookosrasva- ja munapesu aga pärast kuuma veega loputamist sain aru, et rasvaste juuste vältimiseks pean pesema juukseid poešampooniga. See oli esimene kord pärast kaht kuud pesta pead poešampooniga aga õnneks oli see taimedel põhinev. Tahan öelda, et ülal nimetatud šampoone ja palsameid tuleb enda juuste peal reaalselt proovida ja mängida kogustega. Juuksed on kindlasti õnnelikumad, kui neid pestakse looduslike nahasõbralike ja toitvate šampoonidega :) Mina kohe kindlasti ei lähe tagasi mugavustsooni ega hakka kasutama poešampoone, mis tapavad meid aeglaselt!

  • Maie – tore kuulda, et leidsite endale sobiva variandi. Eks meil kõigil olegi juuksed erinevad ja see endale õige “timmimine” käibki läbi katsetuste. Aga kui õige lahendus käes, siis oli see seda kõike väärt. Hea kuulda, et kõõmaprobleemi saite lahendatud.

 12. Olen koguaeg pesnud pead poešampoonidega ja pole mingit probleemi olnud. Ja juukseid pesen ka tavaliselt 2x nädalas. Nüüd aga seda artikklit lugedes tundub, et võiks isegi proovida alternatiivseid lahendusi, kes ikka endale mürki pähe tahaks määrida. Samas on mul üks tõsine probleem – nimelt keha hakkab peale pesu hirmsasti sügelema, ja mitte kohe peale pesu, vaid just voodis olles ja magama jäädes. Isegi siis, kui olen käinud hommikul pesus, õhtul ikka sügeleb. Arvasin, et meil on veega mingi jama, aga veeproovid on kõik normis olnud. Sellest ka küsimus, et äkki on mõningaid soovitusi, millega ihu pesta? Midagi looduslikku. Pean mainima, et peale pesu tavaliselt määrin ihu kookosrasvaga (rafineerimata) aga erilist abi sellest pole.

 13. Väga head soovitused. Nüüd julgen õhtul pead pesta ja hommikul tööle minna. Enne pidin sampooniga iga päev pead pesema, ja kui õhtul pesin, siis hommikul enne peapesu ei julgenud kuhugi minna… RAHUL!

 14. Olen pesnud pead munaga alates veebruari algusest. Kui varem olid juuksed rasvased järgneva päeva lõunaks, siis nüüdseks pole isegi nädala möödudes veel pesu vajalik. Samuti on kadunud kõõm. Tänud suurepärase nõuande eest, elukvaliteet on kohe hoopis teine. Aitähh!!!

 15. Tere! Oh mis tore artikkel. Otsustasin ka proovida ning valisin munapesu. Pestud nüüdseks 2 korda ning kasutan ainult munakollast. Vaatamata sellele, et pead tuleb pesta jaheda veega, olen ikkagi natuke muna neist leidnud. Aga mind see ei häiri- peale pesu vaatab mees juuksed üle ning aitab kui vaja:). Mis siis muutunud on? Varem pesin pead 2x nädalas nind tavaliste poe shampoonidega. Isegi kui juuksed muutusid rasvaseks, piirdusin max 2x nädalas. Praegu tundub, et ka munaga saan hakkama 2 pesukorraga nädalas. Peale kahte munapesu tuleb kammides vähem juukseid. Märja pea ja lahtiste juustega (lainelised juuksed poolde selga) magama minnes pole hommikul erilisi pusasid, kammida saab normaalselt. Ainuke miinus siiamaani- juuksed pole kunagi varem nii elektrit täis olnud! Eilsele munale lisasin natuke kreeka pähkli õli aga see ei aidanud üldse.

  • Silja – tore kuulda, et ka šampoonita peapesu oled valinud. Mis puudutab sinu elektrit täis juustesse, siis tõesti võib olla praegu tegu sellega, et sa ei ole lisanud vähesel määral õli. Meie pere juuksed ei ole elektrit täis peale munapesu, aga lisan alati ka veidi avokaado- või mandliõli ning lisaks eeterlikke õlisid vastavalt soovile ning pesen terve muna mitte ainult kollasega. Eelnevalt klopin muna korralikult lahti, sest tükid jäävad juustesse sellest “munavalgeniidist”. Selle võid loomulikult ka enne munalt eemaldada ning siis suure tõenäosusega ei ole ka tükke peas. Kui abikaasa pea üle vaatab ning liigse välja nopib, siis ei ole vist see ka probleemiks olnud, et paar niiti peas olnud on. :D Tänan vastukaja eest!

 16. Proovisin eile l6puks munaga juuste pesu, kuna apteegist ostetud shampoon (v2idetavalt looduslik) tekitas k66ma, mida ei ole varem esinenud. Hommikul oli meeldivalt yllatunud, et hari nii kergelt juustest l2bi k2is ja pusasid praktiliselt polnud. Samuti on p2rast pesu k66mkadunud ja juuksed pehmemad. Vaatan millal uuesti juukseid pesta vaja on ja j2tkan munapesuga. Ehk oskad soovitada midagi katkenud juuste otste vastu?
  Ilusat p2eva.

  • Reile – katkenud juuste otstele soovitan kasutada seda sama kookos-mee maski, aitab kenasti. Mina pole juukseid lõiganud nüüd juba kordagi poolteist aastat ja ei saa öelda, et juuksed otstest katki oleksid. Iseenesest teen maski harva, sest unustan pidevalt kiire elutempo juures ära.
   Kui sul aga juuksed väga katki on, siis pigem tasanda need ära ja hakka edaspidi tegema paari nädala tagant ka mee-kookos maski, see toidab juukseid seestpoolt ning ei lase ka juustel pusasse minna. Pusastuvate juuste peamiseks probleemiks on kas väga katkised juukse otsad või siis surnud juuksed, muiugi oleneb veel juukse enda struktuurist. Minul näiteks on hästi siidised ja libedad juuksed ja need ei jää väga pusasse, seevastu vanemal tütrel on sellised jõhvilaadsed juuksed ja temal ikka vahest kipub jääma, kuigi juuksed on kenasti elus ja otsad pole katki. Need on ainult teatud kohad, kus tal pusad tekivad.

 17. Olen nüüd üle kuu aja oma pead pesnud soodaveega. Olen väga-väga rahul! Üleminekuperiood oli lühike, pesen pead vast kaks korda nädalas (lühikesed juuksed ja rasu paistab nii rohkem silma). Šampooni tarvitades pesin vajadusel kolm korda nädalas. See ühekordne võit tundub küll väike, aga juuksed on palju paremad ka! Kohevad, aga mitte elektrit täis (ka suure külmaga mitte), säravad, soengusse sätitavad… Väga mõnus! Peanahaprobleemid olen ka kontrolli alla saanud. Täna loputasin esimest korda ka kummeliveega ja hiljuti tegin avokaado-banaanimaski, kuigi kookosrasva ei olnud. Viimane mulle eriti ei meeldinud, juukseid jäid ebameeldivad ja tükikesi oli peas palju. Ilmselt katsetan mõne teise variandiga veel.

  Ainuke n-ö ebameeldivus on pesuvee jahedus. Tavaliselt valmistan soodavee juba eelneval õhtul, et ei peaks hommikul selleks aega kulutama. Seega on vesi peanahal jahe, aga muidugi talutav ja üsna pisike mure.

  Aitäh soovitamast-kirjutamast!

  • Hannele – palun, väga hea meel on lugeda, et teile ka sobib. Ma ise banaani-avokaadomaski ei ole teinud, kasutan kookos-mee maski.

 18. Käin tihti trennis ja seal saunas mil alati juukseid pesen – mõtlen, kas võiks neid “kokteile” külmkapis säilitada. Sealt hea kaasa haarata. Aga samas olen vaadanud, et ka GoodKaarma seebiga saaks vast asja aetud. Mõni nende seep ilma marjade ja muu tahkete tükkideta u 3,90 eur/tk.

  • Oliiv – jah, sa saad endale selle “kokteili” kodus eelnevalt valmis teha ning trenni kaasa võtta. Kui pead pesema hakkad, siis kasutagi oma kaasavõetud pudeliga. Eelnevalt loksuta pudelit kõvasti, et kõik koostisosad kenasti seguneksid.
   Ka võid kasutada neid puhtaid tahkeid šampoone, seebiga otse ei soovita, sest seebi ja tahke šampooni koostis on erinev just õlide/rasvade koguse poolest. Kui kasutad seepe, siis kuivatad juukseid ning peanahka ning selle tulemusena võib tekkida kõõm.

   • Kas looduslike seepidega pesemisel kõlbaks see, kui nad ümber sulatada ja palju õli juurde lisada? Kui nii on võimalik teha, mis õli sel juhul oleks hea lisada? Või pole ümbersulatamine peapesuks sobiv?

 19. Minul on väga pehmed juuksed ja suhteliselt pikad, peaaegu pepuni. Kuna juured lähevad kiiresti rasvaseks võtsin ette munaga pesemise. Väga hästi saab puhtaks ja juuksed püsivad puhtad lausa mitu päeva. Ainus viga on see, et mul tulevad suured pusad peale pesu kukla piirkonda ja neid enam välja ei kammi. Proovisin palsami ja õlidega, aga abi ei olnud, juuksur pidi hädaga välja lõikama. Kahju on kohe loobuda sellest šampoonist, aga tuleb midagi muud katsetada :(

  • Mannu – on olemas sellised pusaharjad, millega imehästi juustest pusad välja saab nii, et juukseid ei lõhu. Mul ühel tuttaval on see endal olemas, tal ka hästi pikad juuksed ning kasutanud seda pikalt. Uurin täpsemalt järgi ja annan siis teada. Kas nii sobib?
   Lisaks, kuna sul on hästi siidised ning pehmed juuksed – mul sama lugu, siis aegajalt tahavad sellised juuksed saada kookosmaski.
   Ma ei saa aru sellest, miks juuksur pidi sul pusa välja lõikama – selliseid megapusasid saab ideaalselt lahendada koduste vahenditega ja juuksur veel seda enam. 1. Kui sul on nagunii olemas kodus palsamid, siis lisa palsamit märgadesse juustesse hästi palju (ca 1/2 peotäit) ja nii saad pusad välja kammitud – pusad libisevad sellise koguse palsami juures laiade piidega kammimiga kammides iseenesest välja. Kunagi üks juuksur meedias õpetas. 2. Kui palsamit ei ole, siis aitab selleks ka majonees – toimida täpselt samamoodi. Ainult õliga töödeldes ei aita, on vaja sellist kreemist koostist nagu on palsamil või majoneesil. 3. kookosrasv peaks ka aitama samamoodi.
   Kui pusad oled välja kamminud, siis pese juuksed uuesti läbi, aga katsu oma pikki juukseid pesta nii, et ei ei aja neid pealae peal segi. Selle asemel pesed neid sirgetena, alustades pealaelt ja liikudes allapoole.

   Loodan, et sellest on abi.

 20. Kuulge, aga mis te arvate, miks on selle soodapesuga nii, et pikapeale ei saa muudmoodi kui peab tingimata tegema kookosõlimaski? Looduslike šampoonidega pestes ju ei lähe asi kunagi nii karmiks. Ehk ikkagi pole ainult alternatiivsete vahenditega juuste pesemine see kõige õigem lähenemine. Või mis?

  Sooda on ju kange kraam ja riisub lisaks rasule juustelt ka vajalikke õlisid.

 21. Soodapesu lõhub juukseid pikemas perspektiivis. Eriti hullu tulemuse saab aga siis, kui peale soodapesu veel äädikaloputust teha. Kahjuks ei leia hetkel viidet vastavale uurimusele, aga püüan selle ka lähiajal siia postitada.
  Mee osas ei jää juuksed mitte rasvased, vaid suhkrused ning selle väljapesemine ei pruugi (eriti kahjustunud juuste puhul) nii lihtne olla – tuleb siiski šampooni kasutada.
  Igasugused õlimaskid kahjuks muna või meepesuga maha ei tule.
  Kummeli osas, see annab juustele kuldse tooni ja mitte helendades, vaid toonides. Seega, kes soovib külma tooni heledaid juukseid, ei peaks kummelit kasutama.

  • Klaabu – mina ise ei saa soodaga pead pesta, aga tean inimest, kes on seda teinud väga pikalt ning temal juuksed supre+. – terved ja tugevad. Neid viiteid olen lugenud – ei ole soovitav kasutada äädikat vaid õunaäädikat, sest õunaäädikas leiduvad juustele vajalikud ained, mida äädikas ei leidu, eriti hea pidi olema veel õunasiidri äädikas – seda meil paraku ei leidu.
   Meepesu jätab juuksed raskeks ja välimus on nagu juuksed oleksid rasvased. Munapesuga saab ideaalselt välja pesta kõiki rasvaseid maske, ei pea absoluutselt šampoone kasutama. Vähemalt minul toimib ideaalselt. Lihtsalt rasvaste maskide tegemisel tuleb enne peapesu see mask kuumema veega maha loputada ning siis munapesuga üle.
   Kummel kirgastab blonde juukseid ning sellega on võimalik looduslikult juukseid “blondeerida”, neid kahjustamata – protsess on pikem ja ühe pesu/loputusega ei juhtu eriti midagi.

 22. Hei

  Nonii,esimene munapesu siis tehtud ja mingisse osasse loputusvette lisasin ka natukene äädikat :) proovi mõttes.Juukseotsad jäid natukene kuivad ja no juuksed pole nüüd sada protsenti väljanägemisega et täna pestud,aga no üpris lähedale sellele.Seega olen esimese prooviga täitsa rahul.Kuna ennem pesin enda pead iga päev,kuna need muutusid nii ruttu rasuseks,eks paista kuidas nüüd minema hakkab :) Aga esimese korraga olen väga rahul,kartsin hullemat.

 23. Tere!
  Minul ka mõned küsimused munapesu kohta. Olen ise nüüdseks juba 6 kuud munaga(+riitsinusõli) pead pesnud, enne seda kasutasin pikka aega ökošampoone. Probleemiks on see, et kammides jääb kammile selline hall kiht peale. Kuna harja oli jube keeruline pesta, siis vahetasingi kammi vastu välja. Kas teistel ka seda esineb? Kuna seda loomulikku uuenemise/ise”paranemise” aega on juba küll olnud, siis kas see on normaalne või mida ma peaksin muutma? Olen kodune ja ei pea iga päev võõraste inimeste ees olema, siis ei kiirusta ka üle päeva pead pesema. Pesen tavaliselt 1x nädalas või 2x, vastavalt vajadusele. Visuaalselt ei näe juuksed rasvased välja, aga kõõma tekib jätkuvalt. Arvamusi? Aitäh!

  • Emma – Selle halli kihi saab kenasti harjalt või kammilt seebiga maha pesta. Või siis teed soodalahuse ja lased selle keema ning pistad harjad selle sisse. Eemaldab selle kihi harjalt/kammilt ning lisaks teeb harja pehmemaks ka.
   Mina kasutan juba pea 20 aastat kuldiharjastest juukseharja ja sellega väga rahul, aegajalt tekib ka harjale selline kiht, aga see tuleb maha. See aga pole kõõm – meil on tervel perel kõõm sellise pesuga kadunud.
   Kas sul on konkreetselt peanahal kõõma näha või eeldad, et tegemist on kõõmaga – harja vaadates? Kui sul on siiski kõõm, siis loputa juukseid õlle/õunaäädika seguga (loe artiklit “Üks õlu juustele – https://www.hingepeegel.ee/tee-ise/uks-olu-juustele/
   Loodan, et saad sellest abi.

 24. Hei

  Päris huvitav artikkel on ja täitsa sooviks proovida ise ka.Mu juuksed on suhteliselt kohutavad,pean neid üle päeva pesema kindlalt ja nad kukuvad meeletus koguses välja.Egas keegi juhuslikult viimasele probleemile looduslikku lahendust ei tea ? :) Igatahes soovin kindlasti proovida eks näis mis saab :)

  • Keiu – Kui jätad šampoonid ära ning hakkad muna või meega juukseid pesema, siis see juuste väljalangemisprobleem laheneb iseenesest ära. Muidugi võtab see üsna pikalt aega, aga aitab. Juuksed on paksemad kui varem, vähemalt meie perel.

   • Hei

    Okei,aitäh vastuse eest, loodan väga,et ka mul toimib nii hästi.Täna siis esimene päev kui hakkan katsetama,loodan väga et toimib kohe,pean täna veel inimeste ette astuma.

 25. Sampooni kogus ikka 1pesukorra oma? Eeterlikku õli müüakse ainult kosmeetikapoes või saab kuskil aroomipoes ka(kuna pole kosmeetika fänn, siis oleks hea teada, kus veel leidub,et ei peaks rändama minema)? Peaks ka proovima, kuna kui olin kokk, siis pesin pead koguaeg ning nüüd ei kannata teisel päeval enam ilma peapesuta välja minna…

  • Nele- munapesu ja meepesu ikka üheks korraks, soodapesu jagub kauemaks, sest tervet klaasi korraga pähe panna ei ole vajadust, aga keegi ei keela. Kui juuksed on pikad ja paksud, siis läheb 2 x kogus.
   Eeterlikke õlisid saab ka apteegist, esoteerika kauplustest (nt. Väike Ingel).

 26. Nii, leidsin poe, kust saan nii avokaado- kui ka kanepiseemneõli. kumb oleks siis eelistatum? Ja kui palju ma pesukorra jaoks seda peaks lisama? Ja veel, mida arvate tõrvaseebist, nahale, juustele?

  • Kairi – See on tore, et leidsid poe, kust neid õlisid saada on. Kui aus olla, siis vahet ei ole, mõlemad on väga head juustele. Pesukorra jaoks pane ca 5 tilka õli muna kohta, mina rohkem ei kasuta. Kui rohkem panna, siis võivad juuksed rasvaseks jääda.
   Mulle tõrvaseep ei meeldi ja seda ei ole ka kasutanud – on kuidagi väga vastumeelne, aga sellel on kindlasti omad head ja vead. Lihtsalt mulle personaalselt ei meeldi, see lõhn ajab iiveldama. Samas osad kasutajad kiidavad ja teised laidavad – kellel teeb naha puhtaks ja pehmeks, samas teisel jällegi kuivatab. Juukseid on ka osad pesnud, mõni kiidab, teine laidab, et jätab rasvased pulgad pähe… Mine võta kinni. Ega enne ei tea kuidas sulle sobib, kui ära ei proovi. Kui sellest lõhnast mööda saad :D

 27. Nonii, nüüd siis 1 kuu ilma šampoonita. Proovisin algul munaga pesta ja siis pidin iga päev pesema, kuna pean igapäevaselt inimeste ees seisma. Ei olnud kuigi puhas tunne peas. Siis proovisin meega. Pärast pesu oli tunne, et mesi on peas. Juuksed olid rasked ja pereliikmed küsisid, millal ma ometi pea puhtaks pesen. Sooda tegi imet. Juuksed olid puhtad ja ei vajanud palsamit, kuna kamm libises imekergelt mu paksust juuksepahmakast läbi. Pesema pean endiselt ülepäeva nagu šampoonigagi. Ootan siis, millal harvemini saaks pesema hakata.
  Ja see sügelus, mis mind tänu viimati kasutatud ökošampoonile vaevas, on samuti kadunud. Juhuu!

  • Jaa, mulle meeldib ka soodapesu puhul, kui puhtaks see juuksed teeb, aga kahjuks kuivatab liialt peanahka. Seetõttu mina seda kasutada ei saa :(

   • Ka mul läks peanahk kuivaks, aga tegin maski: 2 spl takjajuureõli + 2 spl aaloe verat + 1 tilk rosmariiniõli + 1 tilk lavendliõli. Määrisin selle segu endale pähe, tõmbasin kilekoti ka pähe ning kõige lõppu mütsi ka otsa. Hoidsin seda tunnikese ja siis pesin soodaveega maha. Peanahk läks korda ja lisaks peaks see segu ka juuksekasvu soodustama :)

  • Merje – minule ka meepesu eriti ei sobi, sest teeb paksud ja sirged juuksed kuidagi raskeks. Seetõttu meeldibki mulle munapesu, jätab juuksed õhuliseks ja mõnusaks. Meepesu sobib hästi just lokkis juustele.
   Tore, et oled oma sügelemisest lahti saanud, see aitab, lihtsalt kannatust on vaja varuda ja küll saad varsti ka pikema vahe tagant pead pestud.

 28. Kairi – soovitan teha kookos-mee maski või siis tõesti ainult kookosõli/rasva (hoida vähemalt 30 minutit peas), see on väga hea peanahale ja ka juustele, ainus negatiivne pool on selles, et juuksed jäävad alguses rasvased. Tahavad mitu korda pesemist, aga muidu on suurepärane. Kui munaga pesed, siis kas lisad munasegule ka veidi õli või mitte? Kui ei lisa, siis võib küll liiga kuivaks juuksed teha.
  Äkki on asi selles, et ei saa juuksed korralikult läbi loputatud peale pesu. Lihtsalt see tundub nii kummaline, kuna ise olen laste kõõmast just munapesuga lahti saanud.

  • Diana, suur tänu vastuse eest :) Munapesule õli ei lisanud. Kas võib lisada ka kookosõli ja kui palju? Ma ise veel mõtlesin, et äkki nühin liialt palju peanahka ja see kuivatabki..

   • Kairi – kookosõli/rasv ei segune munaga, sest see on ikkagi tahkel kujul. Kui jahedale munale seda lisada, läheb kohe tükki. Seega see sinna ei sobi. Kui tahad kookosõli kasutada, siis pigem eraldi ja toitva maskina. Kui on võimalik, siis võiksid kasutada näiteks kanepiõli, on ka juustele väga hea.

    • Tuleb siis leida, kust ma seda kanepiõli siit Helsingist leian :) kui palju ma seda lisama peaksin? Kusjuures minul ei tahtnud kuidagi kookosõli ka meega seguneda, soojendasin natuke ja siis õnnestus. Diana, millest ja kuidas sa seepi valmistad, millega annab ka pead pesta?

     • Kairi – seda ma küll öelda ei oska, kust Helsingis kanepiõli võiks saada. Ökopoodides võiks küll olla. Kui seda ei saa, siis aitab hästi ka porgandiõli või avokaadoõli.
      Mis puutub mee-kookosmaski, siis külmalt ongi see selline mõnus kreemine kooslus, tahab lihtsalt korralikult läbi kloppimist saada. Mulle endale meeldib külm mask rohkem kui soe. Kui sulle meeldib soe, siis teegi seda, tulemus on sama. Vahe on ainult koostisainete segunemise kiiruses ja hiljem peale määrimise mugavuses. Mulle tundub mugavam külma panna kui sooja maski.
      Teen oma seebid kõik algusest ise – keedan ise valmis erinevatest õlidest, rasvadest ja looduslikest taimsetest vahenditest (savid, maitse-, lõhnataimed jms) koos NaOH või KOH-ga, mida on paraku seebikeetmisel vaja. Tahke šampooni jaoks (kui seda kasutada) läheb erinevaid õlisid ja koostisosi rohkem kui tavalise seebi jaoks. Ise ma hetkel ei kasuta tahket šampooni – meeldib väga muna, aga paar korda kodused pesid tavalise lasteseebiga, sest kodus endale ei olnud valmis seepi. Need praegu kõik järelküpsevad, enne kui uuesti kasutusele saab võtta.

 29. Olen pesnud mee, muna ja soodaga nüüd ligi kolm kuud. Lemmikuks sai alguses mesi, sest soodaga ja munaga pestes tuli kõõm – arvasin, et ma ei saa muna kuidagi juustest välja ja et sooda liialt kuivatab mu peanahka. Nüüd on kahjuks tekkinud kõõm ka meepesuga :( Peanahk on meeletult kuivaks muutunud ja ketendab, olenemata millega pesen. Peaks ka siis kookosõli proovima? Kas peaksin tegema seda kookosõli-mee maski või lihtsalt kookosõliga peanahka hõõruma, hoidma ja hiljem üle pesema?
  Kummaline on see, et kui värvin pead poevärviga (kahjuks sellest ei suuda ma loobuda), siis värvi mahapesemisel peanahk ei ketenda – st ei ole kõõma. Kui aga pesen mee või muna või soodaga, on kohe esimesest korrast puru peas.. Andke nõu, mida tegema peaksin. Ei tahaks poeśampoonide kasutamisele tagasi minna, sest enne langes tohutult juukseid peast ja see on nüüd vähenenud.

 30. Minu rõõmustamine oli enneaegne kahjuks. Juuksed küll ei lähe nii ruttu mustaks kui varem, KUID praeguseks on mul ilusate tihedate loomulike lokkide asemel tõsine heinaküün peas :( Kohe täna lähen poodi shampooni ja palsami järgi et oma ilusad juuksed tagasi saada.

  • Mann – kahju kuulda, et teil hetkel selline situatsioon on. Kas läksite poetoodangule uuesti üle, või kasutasite vahepeal mee-kookosmaski? Kui juuksed kuivask muutuvad, siis oleks tark seda vahepeal kasutada või siis avokaadomaski.

 31. Hakkasin ka siis köögist leitavate vahenditega pead pesema :) peale esimest korda tundus, et tahaks kohe uuesti pesta, nii takkus ja rasked olid. Pidasin siiski päeva vastu ja pesin järgmisel päeval. Siis jätsin juba 2 päeva vahele. Nüüd 1,5 nädalat hiljem olen väga rahul juba tulemusega :)

 32. Istun, munaga pestud juuksed rätikus kuivamas. Ja tõesti, tulid mullegi meelde need vannitamispäevad lapsepõlves maal vanaema juures: suur plekist vann köögis pliidi ääres, juustepesu ainet ei mäleta, aga loputusvesi oli ikka sörtsu kas äädikaga või oli veel üks aine, vot ei tule meelde, kas äkki söögisooda, või, ei mingi iseäraliku lõhnaga vedelik, mida kasutati ka arstirohuks, ei mäleta ja pole enam vanaema, kellelt küsida :(

 33. deodorantiega on tegelikult sama jama, eriti spray-dega, neis kõigis(öko omad välja arvatud) leidub alumiiniumit, mis tekitab naha- ja rinnavähki.

 34. Tervist, olen hädas k66maga juba pea 10 a , shut lootusetu yritan toituda tervislikumalt aga team et kehas on mul tugev seen mis ei taha ära minna. Sooviks n6uandeid kuidas peanahka hoolsada, ise arvan et peaksin maske tegema Peale pesu Kuna läbi k66makihi ju ei imendu midagi. K66m on kinnine ja kuiv. Pead pesen yle 2 päeva seat muidu läheb liiga k66maseks ja juukseid tuleb rohkem ära. Kyi hoida näiteks 6unaäädikat ja sidrunimahla segu enne pesu peas ja maha pesta ja siis teha alles 6limaske ja uuesti pesta.

 35. Ei jõua tööpäeva lõppu ära oodata, et saaks juba katsetusega alustada. Viimased 2 kuud on mu juuksed lihtsalt nii õlised, et vahel on selline tunne, et tuleb lausa 2 korda päevas pesta. Üleminekuperioodi ka ei pelga, sest nii või naa, hetkel pean pesema pead korra päevas.

 36. Kas nt. munapesu võib teha üle päeva? Ma pikemalt ei saa pausi pidada…inimeste hulgas vaja olla. Munapesuga jäävad juuksed natuke rasked (kerge soengut vormida nagu oleks soenguvaht peas) aga siiski paremad kui poe shampooniga. Ja juba 1,5 päeva kenad, varasema 20-24 h kohta… Jätkuvalt katsetan ja plaan osta nurme seebi tahke shampoon.

  • Krissu – ikka võib, vastavalt oma vajadusele teedki. Kui juuksed tunduvad mingil hetkel väga rasked peale erinevaid pesusi, siis võib neid pesta vahel ka kõige puhtama seebiga (nt lasteseep) või siis veel parem, enda tehtud seebiga – tead, mis sees on.
   Hakkangi jälle seepi keetma, nagunii pesuseebid ka juba otsakorral ja miks mitte paar tükki teha loodusliku tahke šampoonina.

 37. Praegu ma julgen öelda küll et ma enam shampoonile raha raiskama ei hakka. Olen proovinud kaks korda pesta munaga ja kaks korda soodaga. Tulemus on olnud sama ilus ja puhas kui shampooniga pestes.

 38. Olen kolmel korral juukseid pesnud munaga (üle päeva) ning loputanud õunaäädika veelahusega. Pärast pesu on juuksed küll puhtad, kuid siiski kuivad ning kahused (olen sunnitud pärast pesu kasutama juukseõli). Samas plaanin kindlasti munaga pesu jätkata.
  Kunagi sai proovitud ka soodaga pesu ning pidasin vastu kuu aega. Juuksed said samuti kenasti puhtaks, kuid sooda siiski kuivatas tohutult (pesin iga päev). Pesukordi soodapesu ei vähendanud. Pidin pesema edaspidigi iga päev.

  Munaga juustepesu suhtes on mul endiselt ootus ja lootus suurem ning vaatame, kuidas sellega läheb, kas vähendab tulevikus pesukordi või mitte.

  Kindlasti proovin korra ka meega pesu. Vaatame, mis tulemuse annab :)

  • Liane – kindlasti proovi meepesu ka ära, võibolla sobib see rohkem. Või siis teine alternatiiv, et juuksed pikapeale liiga kuivaks ei lähe, on teha paar korda kuus mee ja kookosõli juuksemaski. Aga seda soovitan teha reede õhtul, kui samal õhtul enam välja vaja minna ei ole ega ka järgmisel õhtul. Selle õli juustest kätte saamine võtab mitmed korrad peapesu. Aga kui on loomulikud/keemilised lokid, siis sobib see nagu rusikas silmaauku, juuksed on peale seda fantastiliselt kaunid ja läikivad ning lokid nii kenasti välja toodud. Sirgete juuste korral jäävad juuksed küll imekaunilt läikima ja oi kui hea on neid kammida, aga üldmulje on rasune või siis “märg”.
   Mina tegin seda maski esmakordselt pühapäeva hilisõhtul (juuksed on sirged nagu pulgad) ja pesin juukseid lisaks pühapäevasele veel esmaspäeva varahommikul, et üldse uksest välja julgeks minna, aga isegi peale teist pesu hoidsin juukseid kinni, sest lahti minu äranägemise järgi need ei kannatanud olla. Lahti said juuksed alles kolmapäevaks, sest peale nelja pesu kannatasid nad juba minu “kerget kriitikat” :D Muidu on see mask lihtsalt suurepärane, teen endale kindlasti ka avokaado ning banaani maksi ja vaatan kuidas sellega juuksed jäävad.

   • Nüüdseks olen peaaegu 2 nädalat juukseid munaga pesnud, loputanud õunäädika veelahusega ning tuleb tunnistada, et kui eelnevalt jäid juuksed pärast pesu siiski kuivaks ning tuli kasutada juukseõli, siis nüüd viimasel nädalal olen juukseõli kasutamise lõpetanud ja uskumatu kui see ka pole, on pärast pesu juuksed pehmed ja kergesti kammitavad. Küll on nüüdseks juuksed hoopis teisel päeval elektrit täis.

    Munaga pesu suhtes kannatavad minu juuksed üle päeva pesemist. Teisel päeval tuleb juuksed küll kinnisesse soengusse sättida, kui siiski ei jäta ebameeldiva rasvase pea muljet.

    Samuti olen täheldanud, et kui igapäevase šampooniga pesu korral langes juukseid nii pesu ajal kui ka hiljem kuivanud juuste kammimisega väga palju välja (tõesti minu silmis väga palju), siis munaga pesu suhtes langeb neid kordades vähem välja. Võin muidugi seda kõike ka ettekujutada.

    Mis puutub kookosõli kasutamisesse, siis kookosõli olen ikka juba väga ammusest ajast kasutanud. Määrin juuksed korralikult kokku (tõsine rasvapea) ning jätan terveks ööks pähe. Munaga pesu ajal mõtlesin, et munaga pestes kookosõli kohe kindlasti välja ei saa ning olen sunnitud šampooni kasutama. Viimast aga kohe kindlasti ei soovinud, kartes, et minu katsetused on pärast seda kõik luhtunud. Hommikul kloppisin siiski muna lahti ning vaatasin, et saab, mis saab. Uskumatu kui see ka pole, aga ma sain juuksed kohe esimese pesukorraga puhtaks. Pärast kuivamist ei olnud juuksed rasused ega peadligi hoidvad vms. See oli minu jaoks tõsine üllatus, kuna šampooniga pesin ma alati kookosõli vähemalt kaks korda välja.

    Hetkel olen oma juuste olukorraga väga rahul ning jätkan samas vaimus :)

    • Liane – mul on väga hea meel, et sinul kõik kenasti toimib! Mis puutub juuste elektrilisusesse, siis eks see võib tingitud olla ka juba sügisest, minul seda nähtust ei ole esinenud. Kui aga elekter hakkab juustes esinema, siis soovitan küll lisada munale veidikene kas jojoba- mandli- või porgandiõli (ise kasutan hetkel porgandiõli) ja juuksed on hästi mõnusad.

 39. Leivaga pesin juukseid umbes 50 aastat tagasi. Väga läikivaks ja pehmeks tegi. Väljaloputamisega oli küll probleeme. Hiljemkuulsin, et sisu oleks võinud välja kurnata. Sisuliselt siis sama, mis koduõllega pesemine? Aga sisu oli vist ka siis ühtlasi maskiks. Olen kuulnud ka hapupiimaga pesemisest. Seda vist tehakse rohkem lõunamaades. Siis vist tuleb rohkem vaeva näha loputamise ja lõhnastamisega.

 40. Täna sai täpselt kuu aega esimesest meega pesemisest. Enamuse kordi pesingi meega, ühe korra soodaga ja ühe korra munaga. Neist kõige tõhusam oli munapesu. Viimased 2 korda olen pesnud Olde Hansast pärit tõrvaseebiga, sest tundsin, et vajan midagi puhastavamat. Ahvatlus oli jätkata šampooniga, olen kasutanud Urtekrami tooteid ja ostsingi ühe endale valmis, aga jätkan veel tõrvaseebiga. Ma ei tea, kas see on hea, aga ega hullem šampoonist ikka olla ei saa. Pluss on see, et mu loomulikud lokid on konkreetsemad, sest juuksed on rasusemad kui peale šampoonipesu. Muidu läksid juuksed peale pesu suvaliseks kahuseks kogumiks, aga praegu moodustuvad konkreetsed lained ja lokid. Olen mõelnud, et kui “murdun”, siis korra kuus peseks Urtekramiga ja ülejäänud aja loodussaadustega.

  • Minni – Kui sul on looduslikud lokid, siis on soovitav neid pesta soodagapesuga ning panen siia retsepti ka kodusest juuksegeelist, mis on lokkide esiletoomisel veel eriti hea vahend. Lihtne ja odav vamlistada ning mis peamine, looduslik ja keemiavaba ning säilib külmikus kuni kolm nädalat. Või siis tõesti kasutada meepesu ja geeli pole vaja kasutada, sest mesi jätab juuksed loomulikult raskemaks.
   Kuna lähen täna koolitust tegema, siis seda retsepti ma hetkel ülesse ei jõua panna, aga katsun selle lähipäevadel ära teha. Peangi uue laari nagunii valmis tegema. Sobib teine ideaalselt kasutamiseks ka sirgetele juustele.

   Triin – kõige parem on näonahale kasutada puhast looduslikku õli (nt, magusmandli, jojoba, aprikoosiseemne, sheavõi, kookosõli/rasv) ja kui tahta õlile meeldivat aroomi, siis tilgutada parajale kogusele, mida peale määrid tilk või paar eeterlikku õli (nt apelsin, sidrun – toimivad nahka pinguldavana, lavendel – rahustavana, teepuu – antibakteriaalsena ja sobib akne korral jne).

   Kadri ja Minni – mis puutub tahke seebiga pesemisse, siis seda tehti ka vanasti, aga pikaajalise pesu korral muutuvad juuksed kahuseks, seega soovitan selle meetodi jätkamisel kasutada kuus korra või paar artiklis olevaid juuksemaske – milline endale rohkem meeldib ja sobib.

   Mis puutub aga meie pere juustepesusse, siis enamus meist eelistab munapesu – saab kõige puhtama tulemuse, meepesu jätab juuksed raskemad, samas mu vanemale tütrele meeldib meepesu rohkem.

 41. Senini olen pesnud juba kuu juukseid nurme seebi tahke sampooniga.Tegu on siis 100% loodusliku tootega.Alguses oli tulemus väga hea aga nüüd on tunne nagu mu juustele oleks kogunenud väga suur ja raske kiht mingit värki.Loodan, et ehk on tegu mingi üleminekuperioodiga vms sest iseenesest on toode hea.Aga ilmselt on mõistlik kombineerida erinevaid siin pakutavaid meetodeid nurme seebiga.Ja sellist artikklit olen ma oodanud kaua.Veel ootan suure huviga kuidas valmistada ise näovett.Näokreemi asemel kasutan ma ise valmistatud õli juba ammu ja mu akne mis on mul olnud üle 10 aasta on hakanud kaduma.Viimaks ometi olen leidnud mooduse kuidas normaalse hinnaga ja keemiavabalt oma nahk ilusaks saada.Kui on huvi siis jagan heameelega ka teiega oma näoõli retsepti.Lisaks olen teinud ise ka lihtsalt huulevõiet ja jalakreemi.Nendegi valmistamise õpetust jagan heameelega.

 42. Peale artikli lugemist otsustasin kohe proovida kuna mul on suvel puhkus. Mul on pikad sirged juuksed, mis ulatuvad küünarnukkideni. Esimesena tegin meepesu ja juuksed jäid rasused (panin juuksed kinni ja pesin järgmisel päeval uuesti). Järgmisel päeval pesin munaga (tulemus oli parem kuid mitte 100% puhas, hoidsin juukseid patsis 2 päeva). Kolmandal korral pesin soodaga ja sain väga hea tulemuse. Juuksed olid puhtad mitu päeva, hästi kammitavad ja siidised. Nagu oli öeldud et soodapesu teeb juuksed ja peanaha kuivaks, siis just seda kartsingi aga tulemus polnud üldse nii hull (mu juuksed on vastupidi palju ilusamad kui muidu). Igaks juhuks olen teinud soodapesu vahele meespesu ja munapesu aga kahjuks mu juuksed ei jää nii puhtaks kui soovin. Tänaseks olen katsetanud 3 nädalat ja jätkan kindlasti, soovitan teistelegi! :)

   • Mul on tunne, et iga pesuga läheb olukord hullemaks. Olen proovinud kõiki variante segamini, aga juuksed jäävad ikka mustad. Lahtiselt ei saa ma neid kindlasti kanda ja peale pesu kui juuksed on kuivad, on tunne et juuksed on ikka “selle” kõigega koos. Nüüd on möödas juba 8 nädalat ja ma tunnen end lootusetult :/

    • Kui asi väga hulluks läheb ja muud väljapääsu ei ole, siis pese korra juukseid kõige lihtsama ja puhtama lasteseebiga (vene omad on parimad – kõige vähem koostisosi) või kui teed ise seepe, siis ühe enda tehtud puhta kookosõli või oliivõli seebiga. See aitab ka olukorda parandada ning peale seda järgmine pesu pese taas muna või muu sobilikuga.

 43. Pproovisin ka siis šampoonita pesu valides meega pesu. Üllatus oli suur, sest juuksed jäid pehmed ja mõnusad. Nüüd vaja vaadata kui kiiresti rasuseks muutuvad. Arvan, et pääsen kergema üleminekuperioodiga, kuna olen kasutanud šampoone, mis ei sisalda SLS, silikoone ja barabeene. ;)

  • Eks algul olegi üllatus suur, sest me oleme ikkagi harjunud pead vahutava šampooniga pesema ja et midagi nii lihtsat ja puhast võiks pea puhtaks teha, selle peale ei tulegi.

 44. Proovisin munaga ka ära. Ja pärast loputusvette lisasin tilga äädikat. Väga head said :). Tänasega siis 2 nädalat šampoonita hakkama saanud. Saan ilmselt ka edaspidi.

  • Leivaga pesust pole kuulnudki, aga eks vanad eestlased teadsid, mis hea on. Ma küll ei kujuta ette, mismoodi seda tegema peaks ja kuidas leiva pärast juustest kätte saab…

 45. Olen proovinud nüüd mee ja munaga. Meega jäid juuksed vägagi rasused, nii et loobusin sellega pea pesemisest, aga maski teen küll juustele (mesi+oliiviõli). Aga munaga pestes on juuksed mõnusad ja kohevad. Kusjuures mina lisan muna sisse mõne tilga argaaniaõli. Ja pärast panen ikkagi loodustoote palsamit otstele kuna need on väga kuivad.
  Arvan, et üleminek on minul vast kergem olnud, sest olen pikemat aega kasutanud looduslikke šampoone. Pean ütlema, et peale looduslike šampoonide, palsamite kasutama hakkamist on minu näonahk tunduvalt paremaks muutunud, enne oli pidevalt probleeme:)

  • Meega jäävadki alguses juuksed raskemad, kui muna või soodaga pestes. See on tingitud mee omadustest. Samas mesi ja muna on oma toiteomadustelt kordi parem kui soodapesu. Nagu eelpool öeldud, siis mina personaalselt eelistan munapesu, vanem tütar aga meepesu, nooremal ei ole vahet, aga paistab, et tema eelistab ka rohkem muna meele. Ja nooremal piigal olen tänu munapesule lahti saanud 5 aastat väldanud beebikõõmast.
   Jah, munapesule võib lisada erinevaid õlisid, argaania-, porgandiõli, mis aga endale parem tundub või on. Teeb juuksed siledamaks ning läikivamaks.
   Ei kasuta me muid palsameid, kui kookose-meemaski. Juuksed on terved, ei ole elektrit täis ega ka “kahused” ja on kergesti kammitavad.
   See on täiesti loogiline seletus, et peale loodustoodetele üleminekut toimuvad muutused ka mujal organismis. Näiteks ei kannata mina enam üldse kaubandustes olevate pesuvahendite osakonnas viibimist – hinge võtab kinni, nahk ja silmad hakkavad kihelema, mis tähendab seda, et organism annab kohe teada juba ainuüksi sissehingamisel, et tegemist on väga kahjulike toodetega – tuleb eemalduda. Sest peale üleminekut naturaalsetele toodetele on puhastunud hingamisteed, maitsemeeled, nahk jms. Mida vähem keemiat me endale peale määrime ja sisse hingame või kodus kasutame, seda tervemad me oleme.

 46. Lugesin ja mõtlesin ja pidasin plaani :D. Ja otsustasin proovida :). Nüüdseks olen olnud šampoonita 9 päeva. Jah, juuksed tunduvad suht rasked ja rasvased, aga see on ju see üleminekuperiood ja loodan, et varsti varsti läheb paremaks. Pesnud olen meega ja soodaga. Täna loputan pärast äädikaga üle, vaatan, kas läheb mõnusamaks. Katsetamise põhjuseks minu puhul õhukesed, nirud juuksed, mida oli vaja pesta üle päeva.

  • Üleminekuperiood on jah selline ebameeldiv aeg, kui selle üle kannatab elada, siis edasi on juba palju lihtsam ja boonuseks terved juuksed.

 47. Wikipeediast siis https://en.wikipedia.org/wiki/Essential_oil

  Handling

  Essential oils can be aggressive toward rubbers and plastics, so care must be taken in choosing the correct handling equipment. Glass syringes are often used, but have coarse volumetric graduations. Chemistry syringes are ideal, as they resist essential oils, are long enough to enter deep vessels, and have fine graduations, facilitating quality control. Unlike traditional pipettes, which have difficulty handling viscous fluids, the chemistry syringe has a seal and piston arrangement which slides inside the pipette, wiping the essential oil off the pipette wall. This improves accuracy, and the inside of the pipette is easy to clean and reuse immediately. Chemistry pipetting syringes are equal in accuracy to the best laboratory equipment and are available in sizes from 1 mL through 25 mL.

 48. Mee pesuks ostsin talunikult pärnaõie mett. Segasin nii nagu kirjas, kuid loputasin palju ma loputasin, jäi pähe vaha kiht. Juuksed tunduvad mustemad, kui ennem. Hädaga pidin šampooniga üle pesema.

  • Millise meega täpselt tegu oli? Osad meed ongi segatud vahaga, osad suiraga. Minu mesi, millega pesen, on pärit samuti otse talunikult ja käisin tal abis mett ise võtmas ja vurritamas. Seega tean täpselt, et tegemist puhta ning töötlemata meega. Ja ei jää juustesse mittemingisuguseid tükke ega ka vaha.

 49. Aitäh heade ideede eest! Aga kus on viited? Kust võtate, et eeterlik õli ja plastik koos ei käi? Niiviisi "faktide" pähe võib meist igaüks üks kõik, mida esitada.

 50. Tegin alustuseks kookose-mee maski, loputasin sooja veega ja siis tegin munaga pesu. Tulemuseks hästi läikivad kuid kahjuks rasvased juuksed kohe peale pesu.
  Jätkan katsetustega…

 51. Saunas käijatele kes vihtlevad,võivad kasutada viha leotus vett juuste loputuseks.Vanasti kasutati kase lehe leotist,juuksed olid pärast siidised ja pehmed

 52. Tuli meelde,et lapsena loputasime juukseid äädika lahusega.Palsameid ju tollel ajal polnud ning sagris juuksed muutusid seejärel läikivaks ja hästi kammitavaks.

 53. Kummeliga pestes muutuvadki juuksed heledamaks, sest kummelipesu kasutati juba vanasti juuste pleegitamisel. Mõjub ka tumedatele juustele ja isegi on märgata erinevust.
  Anu – peamine on see, et midagi mõjub, sest alati ei ole ühest asja, mis kõigile sobib.

 54. Munapesu pole mulle mingi uudis, lapsena juba sai seda tehtud. Ainus kurb asi on see, et see mulle ei sobi. Juuksed on peale seda väga raskelt läbikammitavad ja hiljem kipuvad ka elektrit täis olema. Õllega pesu on juba oluliselt parem. Juuste töötlemine hea, elektrit pole. Sobivaim on mulle aga alati olnud kummeliteega pesemine. Juuksed muudab see siidjaks, pehmeks, imelise kergusega töödeldavateks, elektrit neis pole ja kaunis kuldne jume tuleb neile ka :)

 55. Kui olin 40 aastat tagasi vanaema juures maal, polnud meil seal mingeid šampoone. Meil õdedega olid aga pikad juuksed ja vanaemal ka. Nii läksimegi laupäeva õhtul sauna igaühel tass lahtiklopitud munaga käes. Loputusveele lisasime aga sortsuke äädikat. Juuksed olid ilusad, puhtad ja pidasid nädalapäevad kenasti vastu. Nii et iga uus on unustatud vana!

 56. Jah, nii mee- kui ka munapesu kavatsen katsetada. Samuti mee ja kookoseõli pesu. Kõlavad väga naha ja juustesõbralikult.

  • Olen proovinud soodapesu ja äädikapalsamit. Juuksed peseb puhtaks küll (isegi teise päeva peab vastu), kuid midagi nagu jääks ikka juustesse. Nimelt on mul valgete piidega kamm ja need piid lähevad juba paari kammimisega silmnähtavalt mustaks. Justnagu jääks juustesse mingit tolmu või osakesi. Käega läbi juuste tõmmates on tavaline tunne, aga kammi peal paistab välja. Mida teha?

   • Minul sama lugu – hari läheb mustaks. Juuksed näevad välja puhtad, aga kammides tundub nagu oleks juukselakki täis – sellised karmid ja rasked on. Olen loputanud äädikaveega, aga siidistest juustest on asi kaugel. Kas see ongi see ülemineku periood või peaks rohkem loputama? Mul on paksud poolde selga juuksed.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi