Talvine pööripäev ehk Yule
Kui ma aastaringi postituses tõin välja kõigi kaheksa paganliku püha ülevaatlikud kokkuvõtted, siis selles postituses keskendun pikemalt just talvisele pööripäevale ning sellele, kui tähtsa sündmusega tegelikult on tegemist ning miks see on maagia- ning maausuliste rahvaste jaoks eriti oluline.
Talvine pööripäev leiab reeglina aset 21-22 detsembril. Sel aastal (2019) leidis aga talvine pööripäev meie ajavööndis aset 22. detsembril kell 06:19. Numeroloogiliselt on tegemist äärmiselt huvitava ja vägeva numbrikombinatsiooniga. See pole aga ainus, mis sel pööripäeval veidi teisti ja maagilist on. Nimelt leiab möödunud aastal (2018) leidis pööripäev aset täiskuu ajal, mida sel korral kutsutakse külmaks kuuks ehk siis pika öö kuuks ning taevalaotuses on oodata ka meteoriitide sadu. Miks just seda täiskuud kutsutakse külmaks kuuks on tingitud seetõttu, et alles detsembris ning reeglina peale pööripäeva hakkavad ilmad tõsisemalt külmaks minema ja nimi, pikk öö kuu, on tulnud sellest, et reeglina leiab pööripäev aset suhteliselt täiskuu läheduses, aga mitte alati täiskuu ajal ja kuna tegemist on aasta kõige pikema ööga ning kuu püsib taevalaotuses sel perioodil ka kõige kauem.
Kuna kätte on jõudnud aeg, mil öö on pikim ja päev lühim, siis on tegemist ajaga, mil tehakse viimaseid ettevalmistusi järgnevaks paariks järgnevaks külmaks talvekuuks. Vanarahvas, maagid, maausulised tähistavad talvist pööripäeva viisil, mil tuletatakse endale meelde seda, kui tähtis on meie igapäeva elu-olu tarbeks päikese soojus ja valgus. See on aeg, mil ausse tõstetakse just tuli – soojuse, valguse ja elu allikas, sümboliseerimaks päikest. Selleks sobivad ideaalselt küünlad, kaminatuli, ahjusoojus ja tuli.
Talvine pööripäev ehk Yule on aeg, mil tähistatakse Päikese (Jumala) taassündi ning Maaema (Jumalanna) puhkamist Päikesele elu andmisest ja Maaema vajab puhkust, sest nüüd, kui Päike on taassündinud, hakkavad päevad pikenema ning maagi varsti soojenema ja enne, kui Maaema on valmis uuesti lavale astuma, peab ta puhkama.
Juba meie esivanemad pidasid seda aega aastas väga tähtsaks, aga kristluse tulekuga võeti kiriku poolt ära pööripäeva tähtsus ja asendati see Kristuse sünniga. Sellega koos võeti kaasa ka paljud pööripäeva tähistamisega kaasnevad pidustused ja tavad. Kogu varasemad pööripäeva pidustused pöörati ümber Jeesus Kristuse sünni tähistamiseks. Siin on oma iva ka sees, sest talvise pööripäeva tähistamisega tähistasid maausulised Päikesejumala taassündi, sest eelneval sabatil, Samhaini ajal ta suri, seda muidugi sümboolselt – sellest räägin lähemalt Samhaini juures, kui aeg käes.
See, et päikesevalgust on sel aastaajal vähe, sümboliseerib seda, et Päike (Jumal) on alles sündinud ja lapsekingades ning vajab hoolt, et ta saaks tagasi tulla omal täiel hiilgusel ja võimsusel ning pakkuda maale küllaldast valgust, soojust ja eluenergiat. Jumalanna (Emake Maa), kes on viimased kuud olnud vanaeide rollis, on taas ema rollis, olles äsja andnud elu Päikesele, jäädes mõneks ajaks veel peale sünnitust rahulikuks, puhkama ja energiat koguma.
Tegemist on ajaga, mil tähistatakse taassündi, aga võrreldes teiste pühadega, on tegemist vaikse perekeskse pühaga, mida peetakse peamiselt soojas kodus ja näidatakse sellega üles oma tänu ja lugupidamist Päikesele. Siit alates hakkavad päevad kukesammu võrra pikenema ja öö lühenema.
See on aeg, mil oma kodu või väikene privaatne kohake kodus (altar) kaunistatakse igihaljaste okstega nagu elupuu, mänd, kuusk, nulg, tsuuga ning sellesse rohelusse tuuakse värvi sisse käbide, iileksiokste ning marjadega ning teiste pidulike talviste taimedega.
Selle hingamispüha üheks ülioluliseks elemendiks on küünlad, sest tegemist on tulepühaga ning Yule – jõuluvärvideks loetakse siin just rohelist, punast, valget ja kuldset. Samuti sobivad siia aega imehästi kõik päikesega seotud kujud, pildid ja kõik see, mis viitab päikesele – tuli. Inimesed, kes on nii õnnelikud ja omavad oma kodus kaminat, saavad sel ajal põletada kaminas püha pööripäeva halgu (Yulehalg). Selleks, et oma koju tuua piisavalt valgust, ei pea olema tulekolle keset tuba, piisab ka sellest, kui kasutate valguse ja soojuse toomiseks koju küünlaid.
Üks huvitav tõsiasi on see, et paljud peavad nii jõulupuu tuppa toomist, jõulupärja uksele riputamist, kodu kaunistamist, ukselt uksele jõululaulude laulmist, kingituste jagamist jt tavasid kristlike jõuludega seonduvaks, aga tegelikult on need kõik tulnud just sellest samast vanast eelkristlikust paganlikust talvise pööripäeva tähistamisest. Tegelikult oled kas siis teadlikult või teadmata tähistanud oma kodus eelkristlikku paganlikku püha, mis tervitas Maaema poja Päikese sündi.
Käesolevat aega loetakse mõtisklemise perioodiks, sest nüüd on aega mõelda lõppeva aasta üle ning planeerida tulevikku. Järgnevatelt lehekülgedelt leiad erinevaid ideid, mida võiksid pööripäeval teha. Postituse edasi lugemiseks kliki nupukesele: “Loe seda edasi” või vali rippmenüüst endale soovitud lehekülg.
Energiavahetus 2018
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.