Kuidas olete rahul kaubanduses leiduvate pesu pesemise vahenditega? Loomulikult on neid seinast-seina ja erineva hinnaga, aga kas lõppkokkuvõttes teid rahuldab hinna ja kvaliteedi suhe? Mida te üldse kasutate oma pesu pesemisel?

Mind mitte, eks meil ole siin suuresti süüdi ka vee väga niru kvaliteet. Naljakas on see, et meie vesi meenutab oma värvuselt vahest korralikku õunamahla, vahest esineb selles ka õlilaike, aga kandi hind on üks Eesti kallimaid 2,386 €.  Ma julgen kahelda, et isegi Tallinnas ei ole nii kallis vesi, kui meil väikeses Tartumaa külakeses. Valget pesu ei ole mõtet üldse soetada, sest pärast paari (2-3) pesukorda on see hallikas ja valgest ei ole midagi järgi. Olen omal ajal proovinud kõikvõimalikke erinevaid pesuvahendeid ja “valge värvi taastajaid”, aga ei midagi. Kuna ei ole saavutanud nagunii soovitud tulemust, siis miks maksta meeletut kilohinda erinevatele pesupulbrite eest, kui see on võimalik endal ka kodus ise teha ja mis veel kõige parem, kordi väiksema kogusega pesen mitmeid kordi rohkem, sest kodus valmib põhimõtteliselt kontsentraat. Soovi korral võid teha selle kas pulbrina või vedelal kujul geelina, kuidas rohkem meeldib.

Tegemist ei ole riivjuustuga
Tegemist ei ole riivjuustuga vaid peenelt riivitud pesuseebiga.

Mida siis koduseks pesupulbriks vaja läheb? Tegelikult nimekiri on väga lühike võrreldes pesupulbrite koostistega. Kogu “kompott” koosneb ainult 3-5 koostisoast, olenevalt sellest, kas teha kuiv või vedel pesuvahend. Kõik oleneb eelistusest.

Teen siinkohal mõlemad variandid, et oleks parem võrdlusmoment. Kui juba pesuvahendi tegemiseks läks, siis ikka korralikult, et niipea ei peaks uut laari valmistama hakkama. Üks tegu – üks aeg ja selleks kulub ca 10-15 minutit, olenevalt kumba pesuvahendit teha.

Kodune pesupulber
Kodune pesupulber

Kodune pesupulber/geel

 • pesuseep (185 g)
 • 250 g pesusoodat
 • 220 g booraksit
 • eeterlikku õli 40 tilka

Kindlasti ei tohi pesupulbrit teha suvalisest seebist, sest ihule mõeldud seebid on natukene teise koostisega ja ka vahutavus on teine. Ma arvan, et te ei soovi, et ühel pesu pesemise momendil avastate ennast vahtu täis vannitoast, sest pesuvahend oli valmistatud valest seebist. Lastel oleks loomulikult nalja palju, aga emana ma seda segadust küll koristada ei tahaks.

Mis nüüd?

Segada koostisosad kokku
Valmis pesupulber

Esmalt võtta pesuseep, kas soetatud looduspoest või siis kuskilt mujalt teile just sobiv seep. Mina soetasin kunagi paar Flora 72% pesuseepi, ei mäleta isegi täpselt millisest kauplusest, aga seebi hind oli 0,6 €.  Kui seep riivitud, lisada juurde pesusooda ja booraks. Segada korralikult läbi ja hoida õhukindlalt suletud purgis. Kokku saab pesta sellega 120 pesukorda (kui poolt pesupulbrist geelile ei kasutata) ning pesukorra hinnaks tuleb 0,02 €. Pole paha!

Igale pesukorrale lisada 1-2 sl pesuvahendit, vastavalt pesu määrduvusele. Pesu pestud, pesul on meeldiv keemiavaba puhas lõhn, kasutasin pulbris Palmarosa eeterlikku õli. Pesu on pehme, mis tähendab seda, et pesuloputusvahendit vaja ei ole ja sellel korral seda ka ei lisanud. Tahtsin teada pesu väljatulekut. Kui froteerätikud jäävad tavaliselt pesust tulles (ilma pesuloputusvahendita) kõvaks/karedaks, siis nüüd olid rätikud pehmed.

Kuna võtsin ette ka pesugeeli teo, siis jagasin saadud koguse pesupulbrit pooleks (jagasin enne eeterliku õli lisamist), üks pool jäi pulbrina ning teise tegin geeliks.

Valmis pesugeel, 60 ml pesu kohta
Valmis pesugeel, 60 ml pesu kohta

Pesugeel

 • Eelpool valmistatud pesupulbrist 1/2 kogust
 • 800 ml keeva vett
 •  7 l  vett
 • eeterlikku õli * soovi korral
Pliidil madalal kuumusel segunemas
Pliidil madalal kuumusel segunemas

Kui teha vedelat pesuvahendit, siis pärast koostisosade kokkusegamist valada segule keev vesi ning pliidil madalal kuumusel sulatada kogu segu ühtlaseks vedelaks massiks. Kui teil ei ole kodus nii suurt keedupotti, kus kõik kokku segada, siis peale pliidilt segu võtmist valada ülejäänud 7,5 l vett ämbrisse või mõnda suuremasse 10-15 l kaussi ja valada peale pliidilt lahustunud segu. Segada hoolega läbi ning kui soovite pesuvahendile lõhna, siis lisage sellele kogusele 35-40 tilka eeterlikku õli ja doseerige pesuvahend soovitud anumatesse – sobivad hästi näiteks 3 l purgid. Purkidele kaaned peale ning lasta seista üleöö, järgmiseks päevaks on purkides mõnus pesugeel valmis kasutamiseks. Enne igat kasutamist tuleks purki korralikult loksutada või läbi segada. Igale pesukorrale kasutada korraga 60 ml pesuvahendit. Sellest kogusest saab ca 134 pesukorda, mis teeb üheks pesukorra hinnaks ca 0,02 €, vot see on säästmine.

Järgmine kord teen kindlasti lavendliga, kuna seekord oli lavendel otsas, siis sai otsustatud aniisi eeterliku õli kasuks.

Selline kodukootud pesuvahend on:

Valmis pesugeel, 60 ml pesu kohta
Valmis pesugeel, 60 ml pesu kohta
 • Kanalisatsioonile ohutu
 • Sobilik tundlikule/allergilisele nahale
 • Ideaalne imikupesu ja riidest mähkmete pesuks
 • Keskkonnasõbralik
 • Eestlaetavatele pesumasinatele ohutu
 • Vähene vahutavus, seega sobilik täisautomaatsetele ja eestlaetavatele masinatele
 • Kontsentreeritud
 • Eemaldab tõhusalt plekke ja pesusse kogunenud pesuvahendite jäägid

Teine variant pesupulbrit

Kui pesusoodat ei ole võtta, siis saab asja aetud ka söögisoodaga.

 • 100 g pesuseepi
 • 500 g booraksit
 • 800 g söögisoodat
 • 2 sl lavendli eeterlikku õli

Seep riivida, segada sisse sooda ja booraks ning lavendli eeterlik õli. Kasutada 1-2 sl saadud pulbrit igal pesukorral. Sobib ideaalselt ka eestlaetavatele masinatele. Selline kogus maksab ca 7 € ja sellest saab ca 70 pesukorda, kui kasutada 2 sl pulbrit korraga ja see teeb pesukorra hinnaks 0,10 €, kui aga kasutada 1 sl, siis 140 pesukorda ja korra hinnaks 0,05 €. Natukene kallim, kui esimene versioon, aga sellest hoolimata väga korralik sääst!

Pesupähklid

PesupähklidFoto: Eco Logical Surfactants
Pesupähklid
Foto: Eco Logical Surfactants

Loomulikult võib kasutada ka pesupähkleid, aga kuulu järgi pidavat nad valge pesu mitte just eriti valgeks jätma, vaid neile kollaka varjundi juurde jätma. Aga värvilisele pesule pidid sobima suurepäraselt. Pole ise neid seni veel kasutanud, aga plaanis on olnud pikka aega. Peab vist selle ka ette võtma ja lõpuks leian ikka selle kõige õigema endale sobivama pesuvahendi. Mulle lihtsalt ei meeldi need kaubanduses olevad pulbrid ja pesuvahendid – hinge võtavad kinni, ainuüksi selles vahekäigus olles – vahet ei ole, kas looduspood või tavaline kaubakett.

Neid on lihtne kasutada, 4-6 pähklit pesu kohta. Looduspere poes müüakse pesupähkli koori, sest tegelikult ongi koored need, mis pesevad, mitte pähklid. Seetõttu ongi meil rohkem koori, kui pähkleid saadaval. Ja mis veel kõige parem, on selle säästlikkus, et 4-liikmeline pere kulutab aastas oma pesu pesemisele 2 kg pähklikoori.  Mis on aga väga korralik kokkuhoid teiste pesupulbrite kõrval. Neid kulub ju kordades rohkem, kui 2 kg. Koored on korduvkasutatavad seni, kuni nad muudavad värvi ja muutuvad hallikaks, siis on nad paras kompostihunnikusse viia – mis on jällegi ääretult keskkonnasõbralik.

Seega, kui keegi teist kasutab pesupähkleid, siis olge palun nii kenad ja jagage oma kommentaare ja kogemusi pesupähklitega valge pesu pesemisel. Lisaks ootan nippe, mismoodi oleks võimalik endine valge pesu valgeks tagasi saada ja seda looduslikul viisil või siis valget hoida valgena ka meie vee kvaliteedi juures.

Pesupall

Foto: IonFarms CO, Ltd
Foto: IonFarms CO, Ltd

Lisaks on olemas veel pesupallid, millega on võimalik pesu pesta kuni kolm aastat ehk siis 1460 pesukorda. Üks väljaminek ning kolm aastat hooletu. Pesupalle on müügil küll igasuguseid ja palju on võltsitud hiinakaid, mis oma tööd ei tee nii nagu peaks. Seega, kui soovite kindlasti pesupalli kasutada, siis soetage endale originaal ja see on Biowashball. Kõik saavad ise lugeda, millest pesupall koosneb, kuidas seda kasutada ja leiavad veel paljudele muudele küsimustele vastused. Kui tellida endale antud lingilt pesupall, siis koos postikuludega tuleb pesukorra hinnaks 0,03 senti. Pole üldse paha variant. Pesu jääb looduslikult pehme ning lõhnab värskelt. Paljudele võib-olla küll väga harjumatult, ilma lisa lõhnaaineteta, sest ollakse ikkagi harjunud pesupulbrites olevate lõhnaainetega, mis on aga tegelikult lisatud sinna selleks, et maskeeriga kemikaalide lõhna, mis on pesupulbrid otsast-otsani täis.

Mõnusat pesu pesemist ja andke teada, kuidas teie tulemusega rahule jäite, kui selle pesuvahendi tegemise juba ette võtsite.

Magnetpall katlakivi ennetamiseksFoto: Buy-ern
Magnetpall katlakivi ennetamiseks
Foto: Buy-ern

Katlakivi

Kindlasti tekkis paljudel teist küsimus, et kui pesugeelist ja -pulbrist on välja jäetud kemikaalid, mis väidetavalt pesumasinat kaitsevad katlakivi eest, siis mis juhtub masinaga? Kui te kardate väga katlakivi pärast, siis soovitan teile Calgoni jms asemel kasutada looduslikku magnetpalli. Nagu näha, on variante erinevaid, mida kasutada võiks, lihtsalt tuleb natukene rohkem ringi vaadata ja uurida, mis ja kuidas.

Ja kui me juba pesuvahendeid teeme, siis paljud kasutavad kindlasti ka pesuloputusvahendeid.

Kodune pesuloputusvahend

 • 250 ml söögisoodat
 • 1,5 l  lauaäädikat 5%
 • 2 l vett
 • 15-20 tilka eeterlikku õli * soovi korral

Esmalt lisada 250 ml vette söögisooda, edasi lisada aeglaselt äädikas, kuna äädikas ja sooda hakkavad omavahel reageerima ja kiire valamise korral “keeb” kogu värk üle kausi ääre. Lisada ülejäänud vesi, segada korralikult läbi, et sooda lahustuks ja viimaks lisada soovi korral eeterlik õli. Igale pesukorrale lisada 250 ml pesuloputusvahendit. Kui kasutate eeterlikku õli, siis enne igat kasutamist loksutada pudelit korralikult eeterliku õli segunemiseks ülejäänud koostisosadega.

Veel äädika kasutusvõimalusi koduses majapidamises.

Kiri terviseametilt:

terviseameti-ettekirjutis

HINNANG
Valmistamine
Hind
Efektiivsus
Eelmine artikkelKreemine avokaadopesto
Järgmine artikkelÕunapuding Hingele
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...
pesupesemisvahendid-luubi-allaValmistamine võtab aega ning madistamist on omajagu, kuid lõpptulemus tänu oluliselt odavamale hinnale ja loodussõbralikkusele on positiivne.

42 KOMMENTAARI

 1. “Usun” ma jah Terviseameti juttu booraksist. Sool on muide kahjulikum. Kõik oleneb kogustest ja kuidas neid kasytada. Muide, puhas vesi on ka kahjulik, kui seda valesti kasutada – võib ära uppuda!

 2. Sooviks teada, et mis toime on pesuvahendis booraksil ja pesusoodal. Kas sobib see sama booraks, mida müüakse ehituspoodides või mida jälgida booraksi ostmisel? Kas pesuseebi ostmisel on oluline ainult see, et ta väga ei vahutaks? Milline pesuseep oleks parim?

  • Maie!

   See sama booraks jah. Pesuseebi puhul mängib rolli see, et seal pole keemiat sees, mida pannakse “traditsioonilistesse” kaubanduse seepidesse. Samas võid väga edukalt kasutada pesuseebi asemel ka käsitööseepe, sest ka seal pole keemiat sees – reeglina. Oleneb sellest, kust seebid muretsed.

 3. Olen peasupähkleid kasutanud juba väga pikka aega. 6-8 pählit masina täie pesu kohta ja saab pesta kuni neli masina täit, oleneb, kui kõrget temperatuuri kasutada (60-90 kraadi saab pesta 2-3 korda ja 30-60 kraadi saab peasta 3-4 korda). Väga määrdunud pesule lisan lihtsalt supilusika täie riivitud pesuseepi ja valgele pesule supilusika täie plekisoola. Mingeid pesuloputus vahendeid, pesu pehmendamiseks vaja ei ole ja lõhna annab pesule mandliõli ja õues kuivamine :)

 4. Kas geeli tegemisel geel jääb geeliks või pigem vedelikuks? ma nüüd tegin pulbri samade kogustega, kui oli ette antud, selle omakorda pooleks ja siis pool geeliks. aga juba peale seda keeva vee peale valamist on asi vedel :) ja kui ma nüüd selle 7l tavalist vett peale valan, siis on täiesti vedel :P
  ei tea kas miskit tegin miskit valesti…

 5. Mina leidsin booraksit Peterburi tee Ehituse ABC-st ja pesusoodat Flora kauplusest Laki 5. Booraksit oli poes 1 kg pakendid ja mõeldud on nad puidukaitsevahendiks (leiab värvide riiulilt), seega, et jätta asjaliku inimese muljet ei tasu neile rääkida pesupulbri valmistamisest vaid puidukaitsest.

 6. Pesupulbrist minu arvestuste järgi ka 120 pesukorda ei tule. Pulbri kaal tuleb ca 655 g – kui spl ka ainult 5 g kaalub, läheb ühe pesukorraga 10 g ja jagub 66 korraks. Ja tegelikult peaks 1 spl ilmselt raskem olema.
  Aga kas keegi teab, kust Tallinnas booraksit ja pesusoodat saada ?

 7. Tere, tegin pesupulbri ja olen väga rahul, aga artiklis on öeldud, et sellest saab 120 pesukorda, mul küll ei tule nii palju välja. Kas ikka see arvestus peab paika? Kõike head!

 8. õige pesupall on hea tõelistele 'kanapeadele' nagu mina :) pesin pesu ja pidin reisile minema, minekuga läks aga nii kiireks, et unustasin pesu välja võtta. 2 nädalat reisil ära oldud, meenus see mulle jäsrsku. nädal puhkust oli veel jäänud. ja siis ma mõtlesingi, et 3nädalat märg pesu pesumasinas seisnud, ma vist ei tahaks isegi seda luuki lahti teha, kus ''aroom'' lahvatab vastu nägu. ent tegin luugi lahti, pesu oli märg, ent täiesti lõhnatu, ei mingit kopi ega kemiahaisu. muidugi pesin asjad yle. aga valge saviga pall, tegi oma tööd hästi :)

 9. Tere, sooviksin teada, et kas selline vahend on ohutu vaid eestlaetavatele pesumasinatele?
  Kas pesuseepi sisaldavat vahendit pealtlaetavates masinates kindlasti kasutada ei tohi? Ja kui, siis miks?
  Tahaksin väga seda katsetada, aga kodus on just pealtlaetav masin.

  • Ann – selline vahend sobib nii pealt- kui ka eeslaetavatele pesumasinatele. Olen aru saanud, et kõike, mida võib kasutada eeslaetavatel võib kasutada ka pealtlaetavatel masinatel, sest eestlaetavad on tundlikumad.

 10. Tere,
  Kas vahend sobib ka tumeda pesu pesemiseks, vanasti keedeti pesusoodaga valget pesu, seetõttu ka küsimus.
  Kuna enamus pesu on tume, siis igaks juhuks uurin, kuidas see mõjub.
  Kati

  • Kati – sobib küll. Pesu värvi ei muuda. Olen seda ise nüüd pikalt kasutanud ja hakkan täna uut laari valmistama. Pesu on puhtam, pehmem ja loomulikum kui kunagi varem. Olen ise väga rahul.

 11. Lõpetasin just esimese pesugeeli keetmise :) Sinu antud liitri kasutasin ära ja no ei tõusnud käsi enam seni kasutatut uuesti ostma. Oli küll öko ja vähem keemia, aga hind….brrrr… Võtsin oma toorme hinna aluseks: pulber tuli 0.026 ja geel 0.011 €/pesukord. Mulle sobib :)
  Järgmisena paluks midagi nõudepesumasinale ;)

 12. Ahjaa, loputusvahendina kasutan tavalist äädikat või tsitruseäädikat (sidruni või teiste tsitruste koorte leotis).

 13. Booraksit ma ei kasuta, küll aga pesuseepi või puhast glütseriinseepi, pesusoodat, söögisoodat, sidrunihapet ja jämedat soola. Booraksit kasutatakse putukamürgina, oma riideid sellega pesta ei taha. Pesusoodat saab ise teha söögisoodast, õhuke kiht ahjuplaadile ja 15 minutiks 200 kraadisesse ahju torgata.

  • Triin – booraksit kasutatakse paljudes asjades ja kui sa võtad ainult putukamürgi, siis ka kaneeli kasutatakse putukamürgina :D

   Miks mitte pesusoodat ka ise teha (pole sellega kursis), aga puhtast söögisoodat ei soovitata jällegi masinasse panna, pidi masina elueale kehvasti mõjuma. Seetõttu ka pesusooda.
   Nagu artiklis juba öeldud, et igaüks leiab omale just selle õige. Aga ise olen sellega väga rahul, riided puhtad – kohati isegi puhtamad kui muude kaubanduses olevate pesuvahenditega ja mis peamine, riided on pehmed, puhtad, lõhnavad värskelt ja ei “haise” lõhnaaine/parfüümi järgi. Ei mingeid allergiaid, sügelemisi, turtsumisi jms jamasid, mis tavaliste pesuvahenditega esile kerkisid kergemal või raskemal kujul.

 14. Kindlasti proovin seda pesugeeli teha kui kuskil Tallinnast pesudoodat ja booraksit saan.Kui ei saa siis tellin Tartust aga tegemata see pesugeel ei jää.Aga mind huvitab,et kui kaua selline pesugeel säilib.Sellise suure koguse juures 7,5 liitrit , jätkub seda ju väga kauaks.Ega see mul hallitama lähe või muul viisil pahaks?

 15. Pesupulbreid ei kasuta juba tükk aega-see lõhn võib ju tähendada puhtust ent ka ülitugevaid kemikaale.Olen läinud küll kergema vastupanu teed ja pesen vedelseebiga, ent see on üsna kallis-ja ka keemia…hea, et sain näpunäiteid targematelt…tuleb hakata katsetama…AGA PESUPULBRIT MA ENAM EI KASUTA!

  • 0,5 l 5% äädikat kõige kuumema pesutsükliga, mis masinal on – pesed masina tühjalt läbi. Soovitav on pesta masinat 1-2 x kuus. Samas, kui kasutad “kodukootud” äädika baasil loputusvahendit iga pesuga, siis ei ole vaja masinat pesta nii tihti, piisab korrast kvartalis.

   Kui aga uskuda masinaparandajaid, siis nemad ei soovita masinat äädikaga pesta, pidavat masina kummist/plastikust tihendid ja voolikud läbi söövitama. Samas kummaline on see, et ükski nende kemikaal nagu valgendid jms jamad, ei söövita väidetavalt neid osi.
   Samas inimesed, kes on äädikaga masinat pesnud üle 10 a, kiidavad seda taevani, sest masin töötab ideaalselt, kuskilt midagi ei hallita ega kopita, masin läigib ning on puhta lõhnaga. Kui enne aga kasutasid nö firmade tooteid, siis masinad haisesid kopituse järgi või koguni läksid teatud kohad hallitama, korrosioonist rääkimata. Äädikas hoiab korrosiooni ka eemal.

   Lõppkokkuvõttes igaüks otsustab ise, keda või mida usub.

 16. Magnetpalli soovitan küll. Kasutan seda juba 10 aastat ja pall on ikka endine. Seega tuleb teha ühekordne väljaminek. Pesu on mõnusalt pehme ja puhas. NB! Magnetpall toimib alates 60´C-st.

 17. Pesupulbrite kohta võin öelda, et mul on sama tunne – poes pesuvahendite riiulid haistan ära juba kaugelt ja nende vahele sattudes võtab hinge kinni ja/või ajab pööraselt aevastama, köhima, hakkab silmadele. Enamusi pulbritest pole ma kunagi kasutada saanud – kui mu pesu on pestud mõnega neist jubedikest, siis sügelen üle terve kere hulluks minemiseni ja ihule võivad ka kublad tekkida. Kodumaised pulbrid, Persil ja Rimis müügil olev Marine on ainsad, mida mu organism talub.
  Calgoni kohta on mu keemikutest sugulased ja sõbrad ammu öelnud, et see on rahvalt raha välja petmiseks. Kui inimesed vähegi vaataks, siis nad loeks välja, et praktiliselt kõigis pesupulbrites sisalduvad samad kemikaalid kui calgonis. Milleks siis enam Calgon? Ja veel. Palju te Calgoni peale raha kulutate? Rohkem kui pulbrile, onju? Aga vaadake, palju maksab pesumasina/boileri küttekeha – see on umbes 4 Calgoni paki raha. Ülejäänu on puhtalt Calgoni tootja sponsoreerimine.
  Tegelikult on ju olemas pesumasinad, mis kasutavad pesemiseks ainult puhast vett ja elektrit. Aga rahva eest on need maha vaikitud, sest rahvas siis ju muid ei ostakski ja kõik saastatootjad läheks pankrotti…

 18. Mina olen pesupähklitega pesnud. Minu arvamus on, et nendega on hea pesta mitte nii musta pesu. Tööriided ja lapse riided, kes õues ringi trallib jäävad igatahes mustaks. Mulle ei meeldi samuti poest saadav keemia. Kui koostisosad õnnestub hankida, siis kindlasti proovin isetehtud vahendi järgi. Aitäh selle postituse eest! :)

  Calgoni kohta ütles üks pesumasina parandaja nii, et see on kallis ja mõttetu vahend. Mõistlikum on kord-paar kuus oma pesumasinal end 90C juures tühjalt äädikaga läbi lasta pesta. See katlakivipaanika reklaamides on ainult selleks, et inimesed ostaksid neid kalleid tooteid, mitte odavat äädikat poest. Minu pesumasin on ca 10 aastat mind teeninud ja seda ilma Calgonita. Elan piirkonnas, kus vesi on väga lubjarikas.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi