Nipid äädika kasutamiseks
Mida kõike on võimalik äädikaga peale hakata ja seda mitte köögis süüa tehes. Toomegi siinkohal ära mõned üksikud näited, mida saab äädikaga veel teha, kindlasti proovin ka ise mitmed koduses majapidamises järgi, mida veel ei kasuta.
Pesu ja pesumasin
- Lisada loputusveele 1 1/2 tassi (375 ml) 5% äädikat – hoiab valge pesu valgena
- Kuidas saada tuhmunud valge uuesti valgeks. Lasta 3l kuumas vees, millesse on lisatud 375 ml 5% äädikat valgetel esemetel liguneda üleöö. Kui on plekke, siis selline lahus eemaldab ka plekid, eriti raskete plekkide korral soovitatakse seda korrata.
- Loputusvahend – lisada viimasele loputusele 125 ml 5% äädikat, selline kasutus muudab pesu pehmeks ning loputusvahendit ei olegi vaja kasutada. Sobib ideaalselt allergikutele.
- Juuste loputamine – ei ole vaja mingisuguseid kalleid palsameid, kui õunaäädikas ja vesi ajavad selle ideaalselt ära ning juuksed jäävad pehmed ja läikivad.
- Uute riiete esimesel pesukorral kasutada 125 ml 5% äädikat, eemaldab riietelt nende jäikuse ning valmistamise käigus sinna kogunenud kemikaalid.
- Et riietelt eemaldada staatiline elekter, lisada viimasele loputusveele 1/4 tassi 5% äädikat.
- Kui lisada pesuvette 125 ml 5% äädikat, ei lase see pesu värvidel tuhmuda, hoiab isegi tumedad värvid kaua erksana.
- Puhastada regulaarselt pesumasinat 5% äädikalahusega. Selleks pange pesumasin tööle kõige kuumema tsükliga, mida teie pesumasin lubab, ärge lisage pesu ega pesuvahendit. Valage pesuvahendi sissevõtualasse 250 ml 5% äädikat ja laske masinal teha tavaline tühipesu. Äädikas aitab hoida masina torustiku puhtana ning eemaldab neist sinna kogunenud pesuvahendite jäägid ja katlakivi. Samuti hoiab äädikas eemal hallituse ja ebameeldiva lõhna.
- Tüütud punase veini plekid saab riietelt ära, kui tupsutada plekki koheselt pehme kuiva lapiga ning 5% äädikalahusesse torgatud käsnaga. Tupsutage seni kuni plekk kaob.
- Taastab pesu värvid – milleks soetada tervet varandust maksvat värve taastavat pesuvahendit, kui seda on võimalik ka kodus ise teha. Selleks lisada igale pesukorrale 1/2 tassi 5% äädikat, see värskendab iga pesuga riiete värve.
- Vormida villaseid riideid – tuleb tuttav ette, et mõni kampsun või kootud ese ootamatult pesus kokku tõmbab. Neid on võimalik tagasi venitada (muidugi kõigel on piirid – nukuriietest enam suurust 42 ei venita, aga kõvasti suuremaks küll). Selleks keetke kokkutõmmanud villaseid esemeid 1 osa äädika ja 2 osa vee lahuses 25 minutit. Tõsta ese välja, lasta veidi jahtuda ning venitada ese oma originaalsesse suurusesse või kujusse tagasi ja asetada õhu kätte kuivama.
Postituse edasi lugemiseks kliki nupukesele: “Loe seda edasi” või otsi rippmenüüst endale sobiv lehekülg.
Kui leiad, et meie tegevus väärib sinu toetust, siis sul on see võimalus olemas. Seda saad teha sinule sobiva pangalingi kaudu ning kasuta selleks rekvisiite: Hingepeegel OÜ a/a EE247700771001908595 (LHV) või EE212200221058508715 (Swedbank) ja selgitusse kirjuta: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud”.
Iga kolme kuu tagant: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, loosime oma toetajate vahel tänutäheks välja väikesed kingitused. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Mul käis pesumasina garantiihooldus kodus ja teadis rääkida, et Helsingi kesklinna restoranide köökides on ta palju käinud. Nõudepesumasinad ei pidanud kannatama seda hapet mis veiniklaasidest masinatesse satub. Pidi jubedalt söövitama. Minul soovitas pesumasinaga aegajalt 90-kraadise pesu sooritada, tühja masinaga kui ei taha pesu sisse panna. Kasutan vedelat pesuvahendit ja tavaliselt pesen 40-kraadiga, harva 60. Hoiatas, et bakterid kogunevad ja lisaksin mingit sidrunhapet mida apteegist pidi saama. Äädikat ma küll ei julgeks masinas kasutada.
Mina kasutan pikemat aega äädikat nii pead loputades, kui pesu pestes jne..abiline veel kõrval ka söögisooda vajadusel..
Väga tõhus puhastusvahend, on mõningad asjad sellega väga puhtaks saanud.
Ma pole küll kunagi keemias osav olnud aga kooliajast mäletan, et äädikas (mis on ju hape) tuleb neutraliseerida. Selleks sobib suurepäraselt söögisooda. Kui äädikat ei neutraliseeri siis ta lihtsalt söövitab vaikselt edasi (näiteks pesumasina tihendeid jne).