Kristalliteraapia sarja esimeseks kiviks valisin mitte vastavalt tšakrate järjekorrale, vaid endale olulisuse alusel ametüsti. Loodan, et sari tuleb huvitav ning neist kristallidest ja kividest saad teada midagi rohkemat, kui senini teadsid.

Ametüst Foto: TYWJUWDBI
Ametüst
Foto: TYWJUWDBI

Ametüst

Ametüsti kasu tervisele on väga hästi tuntud, aga kui sa ei ole selle kivi tervisele kasulike omadustega kursis, siis loodetavasti saad siit rohkem teada. Tavaliselt teatakse seda, et ametüst kujutab endast lillakasvioletset kvartskristalli, mis on oma värvuse saanud mangaanilt, raualt ja titaanilt. Mida tumedam on kivi, seda väärtuslikum kristall. Samas on ametüst üks kõige populaarsemaid kristalle ja laialt levinud kogu maailmas, olenemata sellest, et ta on kvartsi kõige haruldasem vorm, mida teavad väga vähesed.

Ametüst on kõva kristall, täpselt nagu kvarts. Tavaliselt on ametüst kuuetahuline, mida leidub üle maailma, reeglina geoodina. Ta võib olla oma vormilt kas kristalne või suure ühtse kivimina. Samas paljud ametüsti kristallid pole mitte naturaalsed, need on kvartsikristallid, mida on kuumtöödeldud või värvitud, et nad saaksid tumedama lillaka tooni. Samas kuumtöödeldud ametüstist tehakse võltsitud tsitriini.

Ametüst Foto: Crystal Allies
Ametüst
Foto: Crystal Allies

Ametüst on tavaliselt lilla, aga tema värvusskaala võib jääda tumelillast lavendlilillani välja. Samas parim ametüst oma värvuselt on keskmise värvustooniga lilla, milles on tumelillat, aga ka roosakat värvust. Sageli on ametüst ka kuninglikkuse sümbol. Teda on kasutatud läbi ajaloo väga paljude erinevate otstarvete korral. Arvatakse, et ametüstist saab abi alkoholisõltuvuse korral. Seda just seetõttu, et sõna ametüst pärineb kahest kreekakeelsest sõnast, “” (a-), mis tähendab “mitte” ja teine sõna “μέθυστος” ehk (methustos), mis tähendab “purjus”. Kokku pannes a-methustos. Lisaks uskusid vanad roomlased ja kreeklased, et kandes endaga pidustuste ajal ametüsti, hoiab see omaniku seisundis, kus ta ei jää jommi.

Lisaks kasutatakse ametüsti kuulmispuude, unehäirete ja füüsiliste valude korral. Arvatakse, et ametüst vähendab ka psüühikahäireid. Ametüsti loetakse veel muutuste, kaitse ja valgustatuse kiviks. Valude korral aitab suurepäraselt, isegi seda kogenud ja soovitan soojalt panna valupiirkonda üks ametüsti kristall ja lasta sellel toimida. Loomulikult pead sa ka ise mõttemaailmaga kaasa aitama, sest kui sa oled selles suhtes skeptiline, siis ei aita miski – ka tabletid mitte.

Kuidas aitab?

Ametüstil on terve hulk keha tervendavaid mõjusid. Täpselt nagu turmaliini kristallid,  omavad ka ametüstid väikeses koguses tuvastatavaid magnetvälju. Kuna ka meie kehades on magnetväljad, siis ametüsti ja sinu keha magnetväljad saavad omavahel vahetada energiaid (1).

Ametüst on kvarts, mis tähendab seda, et tal on võime suurendada oma kohalolekuga sinu bioenergeetilist välja 100% ja seda ainult mõne sekundiga. See võib täita sinu nõrgenenud energia, mis on tingitud depressioonist või tervisehädast. Ka suurendab see sinu energiataset.

Ametüst mõjub eriti hästi nii peavalude ja migreenide kui ka närvidest tingitud valude ja pingete, peapöörituste, nägemis- ja tasakaaluhäirete korral. Tugevdades organismi üldist seisukorda, kaitstes ja ergastades näärmete ning hormoonide talitlust leevendab ta dia­beedist tingitud vaevusi ning parandab ainevahetust.

Sodiaak

Need inimesed, kes on sündinud veebruaris ja kalamärgis, neile on ametüst sünnikiviks. Iidsetel aegadel peeti ametüsti ka Veevalaja, Kalade ja Jäära sünnikivideks. Paljud usuvad, et ametüstil on müstiline jõud.

  • Planeet – Saturn
  • Energiad – jõud, kaitse, tarkus, tervenemine
  • Tšakrad – kroontšakra, käbinääre
  • Tähtpäevad – 4, 6, 16 , 17 (mil ametüsti kinkida võiks)

Ametüst kui jõukivi

Ametüstist kee Foto: Ruby Lane
Ametüstist kee
Foto: Ruby Lane

Seda kasutatakse unetuse raviks unekivina. Selleks ei ole vaja muud, kui panna üks mõnus ametüsti kristall padja alla ja naudi rahulikke ning ilusaid unenägusid. Peavalu korral hõõru kiviga otsaesist, kivi energia aitab vabaneda valust. Suurendab sinu elavaid ja värvikirevaid unenägusid. Ka uneravina töötab ametüst suurepäraselt. Olen sellest juba ka varasemalt kirjutanud, et panin ametüsti kristallid omale padjapüüri sisse padja alla ning peale seda magan sügavalt, rahulikult ja unenäod on intensiivsemad ning püsivad paremini meeles.

kui kaitsekivi

Vanad egiptlased kaitsesid ametüstiga end hirmu ja süütunde eest. Teda kanti ka kaitseks enesepettuse ja nõiduse eest. Seda kristalli on kasutatud juba väga ammu vaimsete ja selgeltnägemisvõimete avamiseks. Meditatsioonis kasutatakse ametüsti peamiselt kaelakeena. Meelitab ligi õnne ja armastust, annab sulle sisemise rahu.

kui tarkusekivi

Ametüsti tuntakse ka piiskopi kivina ning ka tänini kannavad seda katoliku piiskopid. Kivi sümboliseerib vagadust, alandlikkust, siirust ja vaimset tarkust. Arvatakse, et ametüst on suurepärane kivi sümboliseerimaks Veevalaja ajastut. Parandab vaimset teadlikkust, muudab meditatsiooni sügavamaks, parandab visualiseerimisvõimet, stimuleerib kolmanda silma ja vaimset avanemist. Liigutab energiaid kõrgsagedusel nii vaimsel kui ka eeterlikul tasandil. Tasakaalustab vasakut ajupoolkera.

kui tervenemise kivi

Ametüsti kandsid tihti just tervendajad, kuna kivil on võime koondada energiaid. Tervendajal oli reeglina kaelas mitu komplekti ametüstist ehteid, peamiselt olid need hõbedast. Isik, keda parasjagu tervendati, hoidis üht ametüsti kristalli tervendamise käigus enda käes. Tervendaja seevastu asetas teise ametüsti kristalli ravi vajavale kohale, reeglina olid selleks süda või kopsud. Ametüsti kasutatakse veel verehäirete ning hingamisprobleemide korral. Näiteks kristalli kobaraid kasutatakse hoidmaks kodust õhku ja elujõudu puhta ja positiivsena.

Ametüst Foto: Lunayre
Ametüst
Foto: Lunayre

Paiguta ametüsti kobarad, -vardad/kepikesed või poleeritud kivid, mida kasutad oma kodu negatiivse energia puhastamiseks või ravi eesmärgil tervendamiseks, kodu lõunapoolse akna peale  (selle käigus ametüst kaotab küll värvust, aga püsib puhas ja laeb ennast energiat täis). Kui kasutad ametüsti kristalle aknal kuuvalguse käes, siis kõik kodus viibijad tunnevad end rahulikumalt. Kui kasutad ametüsti mediteerimisel, suurendad sellega enda positiivseid tundeid. Ametüst aitab kontrollida hirme ja isusid ning leevendada peavalusid, muudab sind rahulikumaks, annab meelerahu, aitab sõltuvuse ja stressi korral ning vähendab depressiooni. Tasakaalustab veresuhkru taset, rahustab ärrituse korral, kiirendab haavade paranemist, parandab vereringet, soodustab rakkude kasvu ja uuendamist, suurendab kehas antioksüdantide aktiivsust, võitleb bakteritega, eemaldab kehast mürkaineid.

Eelmine artikkelSina, looduselemendid ja sinu kristallid
Järgmine artikkelPaberiga või paberita?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

4 KOMMENTAARI

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi