Kristalliteraapia – merevaik

4
21341

Kristalliteraapia järje kolmandaks kiviks valisin seekord merevaigu, kuna merevaik on mind ennast saatnud praktiliselt terve minu elu ja iidsetel aegadel kandis nimetust kui  “merekuld”.

Merevaigu tekkimine soometsas Foto: PNAS
Merevaigu tekkimine soometsas
Foto: PNAS

Fotol on kenasti näha, kuidas Florida soometsas Gainesvilles tekib merevaik. Fotol (A) on näha, kuidas Pinus Elliottii ning teised puud seisavad soises vees. Fotol (B) on märgata veepinnal vaigust eritist. Fotol (C) on seevastu märgata umbes 4 cm pikkust veealust vaigutükki, mis on veel kinnitunud puutüvele. Fotol (D) on näha, kuidas tahkunud vaiku on kinni jäänud erinevad putukad (jälgi nooli). Fotol (E) on näha, kuidas  vees ja puutüvel kasvanud vaik valgub mööda puutüve allapoole. Fotol (F) on näha, kuidas umbes 5 cm pikkune vaigumoodustis vees valgub mööda puutüve. Fotol (G) on näha, kuidas umbes 20 cm suurune vaigumoodustis on vees laialivalgunud. Fotol (H) on näha, kuidas umbes 2,5 cm padjakujuline vaigutükk on külgvaates soises vees, vaigu sisse on vangi jäänud üks vesimardikas. (Fotodele on lisatud mõõtkava, kus iga mõõtkava joon vastab konkreetsel fotol 1 cm).

Roheline merevaik Foto: Etsy
Roheline merevaik
Foto: Etsy

Kes veel ei tea, siis merevaik on taimset päritolu amorfne mineraloid. Merevaik on ammuste aegade kivistunud okaspuude vaik, mida loetakse poolvääriskiviks. Ta võib olla läbipaistev või läbi­paistmatu, värvuselt punakas, pruun, värvitu, kollane, valge, harva aga sinine, must või roheline. Meeles tuleb pidada ka seda, et merevaigu vaik ei ole tavaline puuvaik, vaid see on pärit kindlalt okaspuult Pinus succinifera´lt, harvem teistelt okaspuudelt.

Olenevalt merevaigu leiukohast kannab ta ka erinevaid nimetusi, näiteks birmiit (Myanmar), retiniit (Hiina), sedariit (Kanada), sfauriit (Gröönimaa), ajkaiit (Ungari) ja rumeniit (Rumeenia). Läänemere merevaiku nimetatakse ka suktsiniidiks (Pinus succinifera) järgi.

Merevaik on organismi universaalne puhastaja, viies sealt välja astraalsed jäägid ja nega­tiivse energia ning eemaldades kehast haigused. Tihti kasutatakse merevaiku ravimaks reumat, lisaks mõjub hästi sisesekretsiooninäärmetele, südamele ja põrnale. Aegade jooksul on merevaigule omistatud kõikvõimalikke haigusi ravivaid omadusi alates kuutõbisuse ravist kuni pimedatele nägemise tagasi andmisega. Kõige rohkem on seda kasutatud kollatõve, malaaria ja põletike vastase ravi korral.

Merevaik sümboliseerib julgust ning toob kandjale edu. Veel sümboliseerib merevaik võimu, autoriteeti ja juhtimist. See näitab, et soovitud hüved saabuvad läbi produktiivse mõtlemise, loomingulisuse ja mõtete korrastamise.

Ajalooliselt

Ajalooliselt kaitsesid end merevaiguga Rooma gladiaatorid, kinnitades merevaigu relvade külge. Aga ka krist­lased ja moslemid tegid merevaigust endale palvehelmeid ja Atlantise preestrinnad armastasid kanda merevaigust ehteid. Merevaik oli äärmiselt hinnatud just Vana-Kreekas, kus seda kasutati nii ehtekivi kui ka rahana. Lisaks kasutati merevaiku lõhnasegude koostisosana, sest põletamisel eraldab merevaik meeldivat lõhna.

Ajalooliselt kasutasid arstid merevaiku veel peavalu, erinevate südame probleemide, artriidi ning paljude teiste haiguste raviks. Ka kasutati iidsetel aegadel merevaiku reisija kaitsekivina. Varastele kristlastele oli merevaik märgiks, et Jumal on nendega.

Kaug-Idas oli merevaik julguse sümboliks. Aasia kultuuridele tähendab merevaik aga “tiigri hinge”. Seevastu Egiptuses pandi hukkunud kallimale alati hauda kaasa merevaik, mis tagavat selle, et surnu keha jääb igavesti tervikuks.

Vaimselt

Merevaigust õnnekivi ämblikuga Foto: Aarushie
Merevaigust õnnekivi ämblikuga
Foto: Aarushie

Lisaks on merevaik loominguline kivi, mis tugevdab usku ja optimismi ning on seotud spordi, füüsilise jõu ja värskusega. Oma kerge­te võngetega aitab ta masenduse vastu ning võimaldab inimesel oma keha aktsepteerida. Merevaik on rahustava toimega ning seetõttu rahustab närve ja mahendab ebameeldivat õhkkonda, lisaks neelab negatiivset energiat ning aitab organismil end ise tervendada. Kasutatakse nii loitsude tegemisel kui na needuste mahavõtmisel. Aitab ka depressiooni ning suitsiidimõtete korral.

Seevastu punane merevaik sobib peamiselt just maagiliste riituste tarbeks ning peab tingimata sisaldama endas mingit sitikat (eelistatud on skorpion).

Merevaik annab kandjale otsustuskindlust, tugevdab mälu ning intellekti ja mõjub rahustavalt emotsionaalsele inimesele ning aitab keskenduda. Ta on suurepärane maandaja ning moondab negatiivse energia positiivseks. Merevaik kiirgab sooja ja helget energiat.

Füüsiliselt

Samas on merevaigu energia äärmiselt naiselik ja kaitsev ning seetõttu kasutati teda varasemalt ning mõningates riikides veel senini ka sünnituse juures, toetamaks sünnitavat naist. Väidetavalt soovitatakse merevaiku kanda neil inimestel, kes on tihti hädas kurgupõletiku ja bronhiaalhaigustega, on altid astmale, kannatavad krampide, reuma, seedehäirete, kõrvavalu käes, põieprobleemide korral ja ka neil, kellel on närvisüsteemi häired või luuüdi puudujääk.

Merevaik on äärmiselt võimas tšakra puhastaja ja tervendaja. Füüsilisel tasandil immutab merevaik keha elujõuga ning tal on jõud viia haigus kehast välja. Neelates valu ning negatiivset energiat võimaldab merevaik kehal end ise tervendada ning tasakaalustada. Lisaks leevendab  merevaik stressi.

Sodiaak

Merevaigu teke Foto: Rock Tumbling Hobby
Merevaigu teke
Foto: Rock Tumbling Hobby

Merevaik on nii Päikese kui ka Veenuse mõju all. Parimaks kiviks Lõvi märgi all sündinule, kuid kanda võivad teda ka kõik ülejäänud tähemärkide esindajad. Kuna merevaigul ei ole otseselt ühegi sodiaagimärgi sünnikivi, siis peale Lõvi sobib see enim veel Veevalajale, Kaladele, Vähile ja Skorpionile, aga nagu eelpool juba mainitud, võivad merevaiku kanda ka kõik teised tähemärgi all sündinud. Mina ise näiteks ei kuulu ühtegi neist tähemärkidest, aga nagu juba mainisin, on merevaik minuga kaasas olnud pea kogu mu elu. Peamine on see, et sa ise tunned, et tahad merevaiku kanda, kas siis puhtal kujul või segatuna teiste kividega. Kõik oleneb sinu enda eelistustest, vajadustest ja hetkeemotsioonidest.

 • PlaneetPäike ja Veenus
 • Energiad – armastus, kaitse, jõud, õnn, tervendamine
 • Tšakra – on kolmanda ehk Päikesepõimiku tšakra kivi.
 • Aastapäevad – merevaiku soovitatakse kinkida 10. aastapäeva puhul, olgu selleks siis abielu, mõni muu tähtpäev või lapse 10. sünnipäev ehk esimene ümmargune suur juubel.

Merevaigu energeetilised omadused

 • annab muretu ja päikeselise loomuse
 • edendab õnne ja edu
 • lahustab vastupanu

Merevaik on loomult rahustavate omadustega ning teda kasutatakse veel närvisüsteemi tasakaalutuse korrigeerimiseks. Ja lisaks on ta leebe energia aktivaator.

Tervendajad kasutavad

 • mao, põrna, neerude terviseprobleemide korral
 • liigeste probleemide korral
 • imikutel hammastetuleku ajal
Foto: Sparkof Amber
Foto: Sparkof Amber

Viimane on kõige parem lahendus imiku hammaste tuleku ajal, juba iidsetel aegadel kasutati imiku “hammaste sügamiseks” merevaigust keed ja ka tänapäeval on see komme uuesti moodi läinud. Miks kasutada ohtlikke kummist või plastikust rõngaid, mida imikud suhu topivad, et hammaste tulekust tingitud sügelust või pakitsust leevendada. Selleks sobib ideaalselt korralikult valmistatud ümaratest suurematest merevaigutükikestest valmistatud kee, mis pannakse lapsele kaela või ümber jalgade või käte. Paljud kardavad, kas merevaigust hammastetuleku keed on ohutud – on küll, sest need keed on tehtud just imikutele ning iga merevaigukivi ees ja järgi on tehtud sõlm, mis väldib kivi äratulekut kee küljest ning imukule kurku sattumast. Ainsaks ettevaatusabinõuks on see, et kee tuleb eemaldada enne lapse uinumist ning siis, kui laps jääb omaette ning keed on tehtud kandmiseks, mitte närimiseks.

Ravib

Merevaik ravib erinevaid tervisehädasid nagu:

 • kurguhädad
 • mao-, põrna-, neeru-, kusepõie hädad
 • maksa- ja sapipõie probleemid
 • leevendab liigeseprobleeme
 • tugevdab limaskesti
 • silmi tugevdava toimega
 • uuendab rakke

Kasutades merevaiku eliksiirina, kiirendab see haavade paranemist ning on suurepärane looduslik antibiootikum.

Hooldus ja kandmine

Merevaigust kee Foto: Dreams Factory
Merevaigust kee
Foto: Dreams Factory

Merevaiku ei kanta kunagi hõbedas, vaid ainult vases või vase sulamites. Teda tuleks kanda alati võimalikult kaela ligidal. Kunagi ei tohiks merevaiku kuumutada, sest kaotab koheselt kuumutades oma ravi­omadused. Kandes merevaigust ehteid, annavad need sulle energiat terveks päevaks. Merevaigust ehete kandmine tähtsal kohtumisel annab eelise vastase ja konkurendi ees.

 • Ära jäta kunagi oma merevaiku otsese päikese kätte;
 • hoia merevaik eemal liigsest kuumusest ja külmast;
 • kanna oma parfüüm ja juukselakk peale alati enne ehete panekut;
 • ära kasuta merevaigust ehteid sellel ajal, kui sa teed süüa või kasutad kodukeemiat kodu koristamisel;

Oma merevaigust ehted saad puhtaks siis, kui kasutad selleks pehmet flannelist niisket riidetükki, millega hõõrud iga merevaigutükki eraldi. Merevaik ei taha saada jooksvat vett, sest see muudab kivid hägusaks. Kui tahad ehted eriti läikima lüüa, siis võid peale puhastamist ning hoolikat kuivatamist oma kivid õrnalt oliivõliga läikima lüüa, eemaldades kividelt õliülejäägid ning hoia oma merevaigust ehteid pehme riide sees. Kuna merevaik on pehme kivi, siis kõvemate kividega kokkupuutel võid oma kivi vigastada ja kriimustada.

Fakte merevaigust

 • Rooma aegadel maksti merevaigust amuleti eest rohkem kui täies elujõus ning terve orja eest;
 • 79. pKr kirjutas Plinius, et Põhja-Itaalia naised kandsid merevaigust ehteid ümber kaela kaitsmaks end kilpnäärmehaiguste eest;
 • Martin Luther kandis merevaigust amuletti oma taskus kaitseks neerukivide eest;
 • iidses Hiinas oli kombeks suurte pidustuste ajal merevaiku põletada. See protseduur näitas võõrustaja jõukust kui ka lugupidamist külalise vastu;
 • Muhamed märkis, et tõelise uskuja palvehelmed on valmistatud merevaigust;
 • merevaiku peetakse iidseks tervendajate isaks, kus Hippokrates kinnitas, et merevaik toimib positiivselt mitmete haiguste raviks, sealhulgas delirium tremens e. joomahullus.
 • Miletuse Thales avastas üle 2500 aasta tagasi, et kui merevaiku hõõruda lapiga, selle käigus toodeti sädemeid ning merevaik tõmbas ligi kergemaid osakesi ja tillukesi puupinde. Seda jõudu hakati kutsuma “elektriks”, mis on pärit kreeka sõnast elektron, mis aga tähendab merevaiku.

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

Eelmine artikkelSigur kui ravim
Järgmine artikkelKiired toortrühvlid
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

4 KOMMENTAARI

 1. Tere,kannan mervaigust kaelakeed juba kolmas aasta ja kui enne olin pidevalt hädas oma kurgumandlitega,siis nüüd pole mul mädanikuga põletikke olnud,ainult väga harva,kui olen saanud külma,on olnud väike pastetus+punetus ja siis olen kaelakee hästi kõri ümber tõmmanud,ning teiseks päevaks on kõik jälle korras.Ellen.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi