Oil pulling – mis see on ja miks seda teha võiks

9
28893

Oil pulling ehk õliga suu loputamine on minu teele ette sattunud päris mitmelgi korral, aga  kui aus olla, siis ei ole ma sellesse senini süvenenud. Nüüd siis otsustasin rohkem asja uurida ja ka katsetada, vaatame, mis saab ja kas midagi ka muutub.

Võib-olla on ka teile oil pulling ette jäänud, aga ei osanud asjast midagi arvata. Vaatame siis koos, mis asi see on ja miks seda on hea oma igapäeva rutiini võtta. Millised on esimesed mõtted, mis peast läbi jooksevad? Pakun siinkohal mõned välja, sest olen ka ise nii mõelnud.

Õliga suu loputamine e. oil pulling. Foto:positivemed.com
Õliga suu loputamine e. oil pulling.
Foto:positivemed.com
 • Hullumeelne idee
 • Eeem, vastik
 • See on kindlasti üks asi, mida ma mitte kunagi ei tee! (never say never – eks)
 • Milline normaalne inimene on nõus sellist asja üldse tegema?

Ja siin ma siis olen, oma esimese oil pulling´u juures, kindlasti tahab see harjumist saada. Ma ei ole varem vabatahtlikult õli suus ringi loksutanud ja seda 20 minutit. Jah, lugesite õigesti 20 minutit ja välja sülitama. Alustada võib ka 10 minutiga, aga ikkagi peab jõudma 20 minutini, sest alla selle ei ole asjal erilist mõtet. Nüüd saate aru, mõtlen – esmapilgul tundub üsna jube või lausa rõve. Mida rohkem selle kohta uurida, siis tundub asjal mõtet olevat ja ka üsna loogiline. Oil pulling – mulle kuidagi tundub see termin suupärasem, kui emakeelne õliga suu loputamine, seega oma artiklites kasutan ma jätkuvalt terminit – oil pulling.

Mida siis oil pulling täpsemalt tähendab ning kust see pärit on? Oli pulling on pärit traditsioonilisest India rahvameditsiinist ja hõlmab endas õli suus ringi loksutamist, sellest räägitakse ka lähemalt Ajurveda tekstis Charaka Shamhita kus seda kutsutakse Kavala Gandoosha või Kavala Graha. Ajurveda kirjandus kirjeldab oil pulling´ut kui võimet parandada suuõõne tervist ja ka ravida süsteemseid haigusi nagu seda on suhkruhaigus ja astma. Kuigi oil pulling´ul puuduvad süsteemsed tõendid selle kasulikkusest, samas mõned tõendid on näidanud, et see võib vähendada hambakattu, halitoosi ja igemepõletikku (gingiviiti).

Protseduurist lähemalt

Selleks on vaja 1 tl rafineerimata õli – eelistatult kookos-, seesam- või päevalilleõli.  Seda tehakse esimese asjana hommikul, tühja kõhu peale ja isegi ei juua enne midagi ega ei pesta enne hambaid. Kui olete selle teelusikatäie õli suhu pannud, siis hakkate seda suur ringi loksutama (täpselt nagu peale hambapesu pasta suust loputamine) ja lasetegi nii mööda elamist ringi tehes tavalisi hommikusi talitusi 20 min õli suus loksutades. Mida siis selle aja jooksul teha? No voodi saab ülesse teha, hommikusöögi ja kohvi või tee saab valmis teha, muidu pesemas käia ja muud iseteeninduse vajadused rahuldada, ka lapsed saab “maast lahti” ajada – kooli või lasteaeda minekuks jne ja kui tõesti muud teha ei ole, siis kasvõi lugeda või internetis hommikusi uudiseid või meile uurides. Ainus oht on see, et need lood ei oleks liiga lõbusad, muidu puristate kogu kraami kuvarile või klaviatuurile ja see ei ole enam hea.

Ajaloost

Nagu päris alguses sai mainitud, siis oil pulling´u ajalugu ulatub väga kaugele Ajurveda meditsiini. Ainult, et sellel ajal kutsuti seda “õli kuristamiseks” – tundub kuidagi eriti võigas tegevust olevat ja ei ole ka päris õige termin, sest tegelikult õli ju ei kuristata vaid siiski loksutatakse suus. Traditsiooniliselt pannakse 1 tl õli suhu, kas siis kookos-, seesam- või päevalilleõli. Kookosõli on seetõttu hea kasutada, sest sellel on antibakteriaalne omadus. Edasi siis loksutatakse õli suus ringi ja hammaste vahelt, ümber keele ja igemete jne, ideaalis 20 min. Aga alustada võib ka 10-15 minutiga, kui kauem esimesel korral vastu ei pea.

Peamiseks eesmärgiks on halvad bakterid suust välja “tõmmata” ja sülitada, kui valmis ollakse. Mitte kunagi ärge neelake seda õli alla! Õlil on füüsiline omadus kogu suus olev “jama” endasse tõmmata – toimib täpselt samamoodi nagu vesi on kätepesuks ideaalne vahend.

Kui see kõik tundub nii lihtne, et olla tõsi – siis sa ei ole üksi! Isegi Bruce Fife, kes on kirjutanud oil pulling´ust raamatu “Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing“, oli alguses ääretult skeptiline. Ta arvas, et kogu see “mambo-jambo” on paras müüt, aga kuuldes järjest rohkem ja rohkem lugusid inimeste paranemistest, hakkas ta otsima artikleid ja tõendusmaterjali/ teaduslikke artikleid, et asi ikkagi toimib. See, mida ta sellest õppis, üllatas teda ennastki.

Suu ja keha ühendus

Kuigi oil pulling´ut kasutatakse rohkem suuõõne tervise parandamiseks, nagu igemepõletik, hammaste tundlikkus, hambakatt jms, on tegelikult leitud, et see parandab ka inimese üldist füüsilist tervist. Kui nüüd mõelda, siis mida halba see ikka teha saab, proovida ju tasub, sest mine tea, äkki muutub midagi paremaks, mida ei ole oodanud või lootnud. Fakt on aga see, kui ei proovi, siis ei juhtu kohe kindlasti midagi.

Samas tekib küsimus, kuidas saab ülejäänud keha sellest kasu, kui panna teelusikatäis õli suhu ning seda 20 minutit suus ringi loksutada? See ei ole ju loogiline! Mõni võib seda voodooks nimetada ja silmi pööritada. Aga olete kunagi üldse sellele mõelnud, et suu tervis on seotud kogu keha tervisega?  Kui meil on terve suuõõs (bakterid), siis see paneb tegelikult juba aluse meie üldisele tervisele. Kui paljud teist on sellel kuul või eelmisel kasutanud teadlikult probiootikume, kuulnud olete neist kindlasti. Meie kehas elab ca 10 triljonit bakterit, neid on 10 x rohkem kui rakke. Kõik meie keha töötavad protsessid, mis meid elus  ja tervetena hoiavad sõltuvad bakteritest. Seega me peame oma baktereid hoidma tervetena ja tasakaalus (inimkehas on ca 85 % häid baktereid ja 15% halbu). Kuigi enam kui 80% meie immuunsüsteemist asub soolestikus, siis asub tervelt triljoneid baktereid ka suus, sest kust läbib see kõik, mis meie soolestikku jõuab?

Milleks oil pulling´ut kasutatakse

Oil pulling

Peale suuõõne tervisliku olukorra on erinevad inimesed leidnud üllatavalt suurt abi erinevatele juhtudele, nagu artriit, südame- ja liigese probleemid, diabeet, väsimus jms. Nimekiri neist probleemidest, millest inimesed on jagu saanud on lihtsalt hämmastav. Samas oil pulling´ul võib tekkida nn “tervenemise kriis”, mis juhtub siis, kui  midagi on sellega välja ravitud. “Tervenemise kriisi” sümptomid võivad olla:  iiveldus, kõhulahtisus, väsimus, lööve jms, enamus inimesi arvab, et nad on kas saanud mõne haigusega või on oil pulling´uga kaasnenud mingi negatiivne kõrvalmõju ja inimesed lähevad lihtsalt närvi, samas tähendab see seda, et teie keha võitleb parasjagu millegagi ja/või toimub detoksikatsioon. Tuginedes Fife ütlusele, ei tohiks see kesta kauem ühest päevast kuni kahe nädalani ja pärast olete parema tervise juures kui enne “tervendava kriisi” algust. Ärge lõpetage selle aja jooksul oil pulling´ut!

Keeruline küsimus on skeptikute “mis siis, kui” – mis siis, kui see on osa “jamast” ja sa tegelikult teed endale halba? See on õigustatud küsimus ja räägib, et see on sama mis on võidelda kandioosiga – idee on selles, et enne paranemist läheb asi hullemaks, see on tavaline looduslik reaktsioon. Ainus asi, mida Fife suudab välja mõelda, mis inimesele enne tervendamist halba teeb, on keemiaravi.

Lisaks oil pulling mõjub paremini kui ükski hambapasta või suuvesi. Kui hammastest eemaldatakse toksiinid ja bakterid, siis vabastame oma keha paranemisele. Teisisõnu, kui me peseme hambaid, siis me arvame. et me harjame sellega ära kõik pisikud ja bakterid, kuid tegelikkus on see, et hambad katavad ainult 10% suus olevast alast ja järgi jääb 90% ala, millel annab bakteritel ning pisikutel kasvada ja paljuneda. Seevastu aga oil pulling jõuab 100% suus olevate kohtadeni, nagu hambad, igemed,  keel ja mis veel parem, kõikjale pragude vahele, kuhu hari ei ulatu. Kui kõik see jälkus on suust väljas, alles siis saab keha öelda: “Siin on puhas, kus veel tuleb tööd teha?”

Dr. Bruce Fife oil pulling´u nippe

 • oil pulling´ut on kõige parem teha hommikuti, ta põhjendab, et siis seisab see paremini meeles, mitte et see sõltuks kellaajast või oleks sellel ajal efektiivsem, kui mõnel muul ajal
 • ta ütleb, et kui teil on tõsisemad terviseprobleemid, siis tehte oil pulling´ut 3 x päevas
 • parim õli selleks on kookosõli
 • alati sülitada õli suust prügikasti mitte kraanikaussi või vetsupotti – mõjub halvasti torudele!

Miks just õli?

Asja kõige hullem osa on minu puhul see, et selleks tuleb kasutada õli, ma lihtsalt ei suuda alguses õli endale suhu panna – see on nii võigas. Ma kasutan kookosõli söögitegemisel, kreemide, deodorantide tegemisel, aga vabatahtlikult seda endale suhu panna – käsi ei taha hästi tõusta. Tahab harjutamist/harjumist saada. Mul tekib selline ebameeldiv “okserefleks”, aga lugedes erinevaid kogemusi, siis ma pole ainus ja lohutus on see, et see on mööduv nähtus, vähemalt lubatakse, et ca 3-4 x peaks ära harjuma. Aga nüüd tagasi küsimuse juurde – miks õli? … siis õli ühendub suus oleva süljega ja tekib “puhastav lahusti”, mis toimib nagu magnet ning tõmbab toksiinid, bakterid, mikroobid igast suus olevast praost välja, ning neid hoitakse kindlalt selles lahustis. Mõned  neist “tegelastest” on huvitatud õlist, teised jällegi süljest, ükskõik, mis neid ligi meelitab, kui nad juba käes on, siis hoitakse neid selles lahuses seni kuni see välja sülitatakse ja selle tagajärjel keha neist vabaneb.

Aga miks 20 minutit?

Ma tean, see on ääretult pikk aeg, saan sellest ideaalselt aru. Nagu raamat kirjutab, siis seda on vaja teha seepärast 20 minutit, et mida kauem sa õli suus ringi loksutad (tõmbad ja surud), seda rohkem mikroobe tõmmatakse vabaks. Pärast 20 minutit on suus olev lahus täis baktereid, viiruseid ja muid organisme. Raamatus mainitakse veel, et tehes igapäevaselt täis 20 minutit oil pulling´ut, siis teatud terviseprobleemid kaovad. Kui aga vähendada aega 10 minuti peale, siis tulevad probleemid tagasi. Asja võtmeks on see, et selle 20 minuti jooksul tuleb leida endale mingisugune tegevus, et sellest mõtted eemale saada. Nagu ikka, kui ootad millegi pingsat läbisaamist, siis aeg kipub venima ja kui on huvitav tegevus, siis aeg läheb lennates. Nagu eelnevalt juba mainisin, võib selle aja jooksul käia duši all, pesta nõusid, teha voodit või hommikusööki, koristada elamist, lugeda raamatut või e-kirju ja uudiseid – võimalused on lõputud. Lihtsalt sellega tuleb ennast harjutada, et sellest saaks sinu teine olemus.

Veidi motivatsiooni ka

Et teid motiveerida minuga ühinema, siis raamat lubab lahti saada järgnevatest tervisehädadest koos üldise keha dedoksikatsiooniga.

 • akne
 • allergia
 • artriit
 • astma
 • selja- ja kaelavalud
 • halb hingeõhk
 • bronhiit
 • krooniline väsimus
 • koliit
 • Chron´i haigus
 • kõhukinnisus
 • kaaries
 • dermatiit
 • diabeet
 • ekseem
 • hemorroidid
 • hüpetoonia
 • unetus
 • migreen
 • limaskestade ummistused
 • maohaavandid
 • PMS (mensese valud ja krambid)
 • periodontaalhaigus
 • põskkoopapõletik
 • hamba abstsess (mädane kolle)

Ja nimekiri läheb aga edasi ja edasi. See kõik on tõesti seda 20 minutit väärt, et saada jagu mõnest kroonilisest haigusest, mis on teid pikemat aega vaevanud.

Keda huvitab, mis õliga tõmbamise käigus toimib, siis päevikus püüan sada igapäevaselt kajastada, mis ja kuidas toimub ja millised on olnud vahepealsed muudatused – nii head kui halvad.

Päevikud

Allikad: Wikipedia, Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

Eelmine artikkelTaanduvad igemed – kuidas neid ravida?
Järgmine artikkelÕliga tõmbamine e. oil pulling – päevik, 1. nädal
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

9 KOMMENTAARI

 1. Eile poes käies leidsin sealt ainult rafineerimata rapsiõli .. ei teagi, et kas sellega proovimine nüüd hea mõte oli, sest mul hakkas tõeliselt paha .. terve õhtu öökisin ..

  siit siis 2 küsimust:

  Kas mul võis olla paha, sest tegin seda õhtul (tahtsin ju kohe pihta hakata :D ) ??
  Kas rapsiõli on selleks sobiv õli??

 2. Panin esmamuljed uue artikli alla just kirja. Aga lühidalt öeldes päris huvitav ja paljulubav ja üldsegi mitte nii hirmus, kui arvata võib. :)

 3. Mulle tuli pähe veel üks pluss selle oil pullingu juures. Õli mitte ainult ei eemalda baktereid suust vaid selle protsessi ajal imenduvad kindlasti ka kasulikud ained õlist limaskesta kaudu organismi. Igatahes on see väga huvitav ja ma "löön ka kampa" juba tänasest. :)

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi