Kas teadsite seda, et selle lihtsa juurega on võimalik parandada mälu, vähendada riski haigestuda Alzheimerisse (AT) ja kaitsta end Sclerosis Multiplexi  (SM) eest ja veel lisaks palju muud kasulikku?

Foto: Guide Global
Foto: Guide Global

Ingverijuur on ammu teada-tuntud imeline tervendaja, parandades pea kõike – põletikest vähi ja diabeedini välja. Aga kas teadsite, et sellega on võimalik parandada ka aju funktsioone? Kuna meie väga nõudlikus maailmas on vaimne võimekus eriti oluline, siis tuleb siinkohal appi ingver, mis on suurepäraseks liitlaseks mälu ja vaimse selguse parandamisel. Peale selle mängib ingver olulist rolli kaitsmaks  aju oksüdatiivse stressi ja neuroloogiliste haiguste eest.

Ingver kui imeravim

Kuna ingverijuur on nii multifunktsionaalne, siis teda üle lüüa on üsna raske. Kasutatakse kogu maailmas maitsva kulinaarse koostisosana, samas on tal ka ammu teada-tuntud tervendavad mõjud nagu näiteks:

 • valu leevendaja
 • hoiab ära diabeedi
 • tapab vähkhaiguseid
 • ravib bakteriaalseid ja seeninfektsioone
 • taltsutab erinevaid põletikke
 • leevendab iiveldust
 • vähendab mürkkemikaalide mõju
 • ravib mittealkohoolset maksasteatoosi (ingl – nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD)
 • kaitseb radioaktiivse kiirguse eest
 • parandab südame-veresoonkonna tervist
 • vähendab riski insuldi saamiseks
 • ohjeldab migreenihooge
 • vähendab menstruaalvalusid

See pole veel kõik, uuemad uuringud näitavad, et ingver aitab parandada mälu ja “teha targemaks” ning kaitseb neuroloogiliste haiguste eest.

Aju stimuleerivad omadused

Evidence Based Complementary Medicine poolt avaldatud uurimustööst selgus, et vaimne võimekus paranes neil keskealistel naistel, kes tarvitasid regulaarselt ingverit. Uuringus osales 60 tervet naist, kellele anti juhusliku valiku teel kahe kuu jooksul kas platseebot või standardiseeritud ingveri ekstrakti 400 ja 800 mg üks kord päevas. Uuringus osalenud vabatahtlikel märgiti kahe kuu jooksul üles nende mälu ja vaimse võimekuse tulemused. Neil katses osalenutel, kes said kahe kuu jooksul ingveri ekstrakti, nende mälu paranes märkimisväärselt ja aju oksüdatiivne stress vähenes.

Teine uurimus näitas, et ingverijuur aitas vähendada naatruiumglutamaadi (maitsetugevdaja E621) neurotoksilisust . Pärast seda, kui isastele albiinorottidele oli antud kuu aega päevas 4 mg/kg puhast E621, täheldati nendel rottidel olulist hormoonide epinefriin ja norepinefriin lisaks aju neurotransmitterid nagu dopamiin ja serotoniin vähenemist. Samas neile rottidele, kellele süstiti ingverijuure ekstrakti 100 mg/kg sama pika aja jooksul, siis neil hormoonid ja neurotransmitterid suurenesid oluliselt. Uuringus leiti, et kui E621 ja ingverijuure ekstrakti manustati samal ajal, siis ingveri ekstrakt leevendab E621 kahjulikku mõju – selle tulemusena uuringut juhtiv meeskond leidis, et ingverijuure ekstraktil on organismi kaitsev mõju.

Eksitotoksiini nagu seda on E621 on seotud selliste haigustega nagu Alzheimer, SM, Parkinson, autism ja tähelepanu häire.

Seega kui vaimne võimekus on vähenenud vanuse või mürgiste lisaainete tõttu, siis ingver on selle vastu suurepärane abimees, kaitsmaks mälu halvemist. Proovige võtta ingverijuur oma igapäevasesse kasutusse, see on tervist parandav. Kasutage seda maitseküllast vürtsi küpsetamisel, söögitegemisel, värskelt pruulituna tees või ekstraktina, kuidas rohkem meeldib. See aitab hoida aju terve ning funktsioneerivana nüüd ja ka tulevikus.

Iiveldused

Ingver on edukas abimees seedetrakti hädade korral, viimasel ajal on seda katset läbiviidud topelt pimeuuringus, mis näitab et ingver ennetab tõhusalt transpordist tingitud iiveldusi, eriti merehaigust. Tegelikult on ingver kordi efektiivsem senini levinud retseptita iiveldusravimist Dramamine-st. Ingver vähendab kõiki merehaiguse sümptomeid nagu iiveldus, pearinglus, oskendamine, külm higi.

Lisaks on see ohutu ja efektiivne rasedusest tingitud iivelduste ja oksendamistele. Ingveri oksendamisvastane toime on olnud väga kasulik iivelduse ja oksendamise vastu raseduse ajal. Isegi kõige raskema vormi – hyperemesis gravidum seisundi ajal, mis reeglina nõuab haiglaravi. Ühes topelt pimeuuringus kus kasutati ingverit rasedatel naistel, kellel rasedust alla 20 nädala, selgus et 19 naisel 27st vähenesid oluliselt iiveldushood ja oksendamine. Erinevalt oksendamisvastastest ravimitest, mis võivad põhjustada tõsiseid sünnidefekte, on ingver igati looduslik ja turvaline kasutada. Selleks on vaja ainult pisikest annust, millest piisab täielikult.

Kuue topelt pimeuuringu juhuslikult valitud kontrollitud testide tulemusi analüüsides, milles kokku osales 675 osalejat ja mille tulemused avaldati 2005 aasta jaanuari ajakirjas Sünnitusabi ja Günekoloogia kinnitas, et ingver on tõhusaks leevendajaks raskekujulise iivelduse ja oksendamise vastu raseduse ajal. Ülevaade kinnitas ka seda, et ingveri kasutamisel puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud tervisele ja rasedusele.

Korealased joovad ssaengang chad – mis tähendab lihtsalt viilutatud ingverijuure leotist, millele on lisatud kuuma vett, pruuni suhkrut või mett naturaalseks magustamiseks.

Põletikuvastane

Ingver sisaldab väga tugevaid põletikuvastaseid ühendeid, mida kutsutakse ingveroliks. Usutakse, et just need ained aitavad paljusid inimesi kes kannatavad osteaortroosi või reumatoidartriidihaigetel vähendada oluliselt valu ja parandada liikuvust, kui nad tarbivad regulaarselt ingverit. Viidi läbi kaks kliinilist uuringut patsientidega, kes reageerisid tavalistele ravimitele ja neile, kes ravimitele ei reageerinud. Arstid leidsid, et 75% reumatoidartriidi patsientidest ja 100% lihaste ebamugavustundega patsientidest said leevendust valule või tursetele.

Kasutades regulaarselt värsket ingverit oma toidus, võib abiks olla artriidi korral, seda näitab hiljuti avaldatud uuring ajakirjas Osteoartroos ja Kõhred. 12kuulises uuringust võttis osa 29 artriidi patsienti, kellel olid valud põlvedes. Uuringus osales 6 meest ja 23 naist, vanuses 45-85 aastat. Uuringus kasutati platseebo kontrollgruppi, tegemist oli topeltpime ja ristuva uuringuga. Patsiendid, kes enne said platseebot või ingverit vahetati kolme kuu pärast ära. Pärast poolt aastat väldanud uuringut pimeuuring katkestati ning 20 patsienti tahtsid jätkata veel pool aastat.

Esimese poolaasta lõpuks, kogesid need kes said ingverit oluliselt vähem valu ja takistusi liikumisel, kui need kes said platseebot. Valu liikumisel vähenes punktidelt 76,14-lt 41,00-ni, samas takistus oli vähenenud 73,47-tl 46,8-ni. Seevastu need, kes läksid ingverilt platseebole, nendel suurenes valu liikumisel  kuni 82,20ni ja suurenes ka takistus kuni 80,80-ni algtasemest. Lõppfaasis, kus kõik patsiendid said ingverit, siis neil patsientidel, kes olid juba ingveri peal ja neil kes enne olid platseebo peal neil valu vähenes.

Osalejad ei märganud ainult valu vähenemist vaid ka vähenes põlvede paistetus ning hinnati olulist põletiku vähenemist neil, keda raviti ingveriga. Need, kes tarvitasid ingverit, neil vähenes keskmiselt põlve ümbermõõt 43,25 cm-lt  39,36 cm-ni ja seda ainult 12 nädalaga. Kui see grupp pandi teises faasis platseebo peale, kogesid nad taas põlve ümbermõõdu suurenemist. Samas teine grupp kes enne oli platseebo peal ja nüüd said ingverit, kogesid põlve ümbermõõdu vähenemist. Viimases faasis said mõlemad grupid ingverit, siis keskmine põlve ümbermõõt jätkas langemist ja jõudis kahes grupis madalaimale tasemele 38,78 cm ja 36,38 cm.

Köha ja külmetushaigused

Hiinas söövad inimesed “ingveri mune”, et leevendada köha ning röga tekkimist kopsudesse. Ingveri munad koosnevad munapudrust, millele on sisse riivitud tükike ingverit.

Valud

 • Menstruaalvalud – arstid, kes nägid suuremat pilti, soovitasid juba 1900 aastal USAs oma patsientidele menstruaalvalude korral kasutada ingverit, seda kasutatakse tänapäevalgi edukalt alternatiivmeditsiinis valude leevendamiseks.
 • Seljavalud – jaapanlased kasutavad ingverit edukalt traditsioonilises meditsiinis seljavalude leevendamiseks, mis on põhjustatud “lõksus” närvide poolt, seda seetõttu et see toimib edukalt anesteetikumina ja põletikuvastaselt.
 • Peavalud – India erinevates paikades kasutataise ingverit purustatud kujul, ingver hõõrutakse pastaks ning saadud pasta määritakse meelekohtadele, et leevendada peavalusid.

Seksuaalse potentsi tõstmiseks

Juba iidsed kreeklased kasutasid ingverit ja dokumenteerisid, et ingver mõjub afrodiasiaakumina, aitab tasakaalustada hormoonide taset ning suurendab energiat magamistoas. Parem on seda manustada teena kui määrida juurt tundlikele kehaosadele…

Kuidas ingverit valida

Kauplustes otsida ingverit, mille koor on sile, “kortsud” viitavad sellele, et juur on kuiv ja oma “parim enne aja” ületanud. Värskel ingveril on mõnus värske vürtsikas aroom. Kui värsket ei ole võtta, siis on abiks ka kuivatatud ning jahvatatud ingver vürtside osakonnas. Kui on võimalik külastada idamaa kaupluseid, siis sealt võib leida veel ingveri mahla, marineeritud ja konserveeritud ingverit.

Kuidas hoida

Koorimata ingver pakkida õhukindlalt ning sellisel moel säilib ta külmikus 3 nädalat. Sügavkülmas pool aastat.

Kuidas valmistada ja millega

Vanematel ingveritel on soovitav koor eemaldada näiteks kartulikoorijaga vahetult enne kasutamist. Noortel võrsetel ei ole vaja koort eemaldada, see on õrn ning pehme. Ingver sobib ideaalselt kasutamiseks porgandi, kana, šokolaadi, singi, jäätise,  meloni, sibula, sealiha, kõrvitsa, riisi, tomatiga.

Foto: Homemade frontier
Foto: Homemade frontier

Ingveri mündi limonaad

 • 125 ml (1/2 tassi) värskeid hakitud piparmündi lehti
 • 80 ml (1/3 tassi) värsket viilutatud ingverit
 • 80 ml (1/3 tassi) mett
 • 1000 ml vett
 • 80 ml (1/3 tassi) värskelt pressitud sidruni mahla
 • jääkuubikuid serveerimiseks

Valmistamine

Panna 500 ml vett potti keema. Seni viilutada ingver õhukeselt  ja hakkida piparmündilehed ca 1 cm laiuselt. Piparmündi lehti peab olema piisavalt. Hakitud lehed aseta tassi ning vajuta kergelt alla, neid peab olema 1/2 tassitäit ehk 125 ml. Kui vesi on keema läinud, eemaldada see tulelt, segada sisse ingver ja piparmünt. Katta kaanega ning lasta tõmmata umbes 30 minutit. Segada sisse mesi ja lasta veel mõned minutid tõmmata. Segu kurnata läbi sõela või kurnalapi kas otse kannu, millega limonaadi serveeritakse või mujale õhukindlalt suletatavasse anumasse, kui tahetakse seda hiljem kasutada. Kurnata hästi hoolega, pressida viimnegi mahl anumasse, et maitsev kraam raisku ei läheks.

Kui ollakse valmis serveerimiseks, siis segada saadud tõmmis 80 ml sidrunimahla ning 500 ml veega. Kui aga tahta mahedamat maitset, siis võib ka vett rohkem lisada. Serveerida jääkuubikutega näiteks kuumal suvepäeval (praegu vaatab küll aknast vastu kolletav sügis, aga ikkagi on seda hea juua). Kiireks garneeringuks kasutada sidruniviilu ja mündilehte.

Asendamine

Kui retsept nõuab ingverit, aga kodus on kas retseptile vastupidist ingverit värsket või kuivatatud, siis kuidas neid omavahel ühildada? 1/8 tl kuivatatud jahvatatud ingverit vastab 1 sl värskelt riivitud ingverile. Aga värske ja kuivatatud ingveri maitseerinevus on märgatav.

Mõõdukas tasub olla, kui

 • oled rase
 • tahad manustada alla 6aastastele lastele
 • sul on sapikivid
 • on kõrge palavik
 • on verejooksud
 • on probleeme neeru- ja kõhunäärmega
 • tarvitad verehüübimist vähendavaid preparaate
 • tarvitad südame- ja diabeediravimeid
 • talud kehvasti kuumust

Ettevaatlikud peaksid olema ka mao- ja kaksteistsõrmiku haavandtõbe põdevad inimesed ning ka hüpertoonia korral.

Allikad: Natural News, Food.com, The healthiest foods, Guide Global

Eelmine artikkelLemmikloomade kirbud kontrolli alla looduse abiga
Järgmine artikkelSuhkur – sõluvust tekitavaim ja ohtlikeim narkootikum läbi aegade
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

7 KOMMENTAARI

 1. Mina sain hiljuti retsepti (soovitati mulle immuunsuse tugevdamiseks):
  400g ingverit
  2 sidrunit
  200g mett
  ingver koorida, løigata tykkideks
  sidrunid koorida, eemaldada seemned
  Ingver ja sidrun pyreestada (mina pyreestasin enne ingveri ja siis lisasin sidruni), pyreele lisada mesi ja segada korralikult låbi.
  Hoida kylmkapis.
  Hommikuti tyhja køhuga 1tl.
  Mulle see nii maitseb, et kåin ikka purgi kallal rohkem kui peaks ;)

 2. Ingver sisenes minu soodustoimeliste abiliste hulka esialgu kui uudistusobjekt. Kimpus ülemiste hingamisteede külmetushaigustega, võtsin lihtsalt proovida , märganuna paljude poolt avaldatud kiidusõnu ingverile. Kui esmatutvuse etteaimamatult meeldiva lõhna- ja maitseüllatuse läbinud olin, lisandus kiiresti veelgi suurem meeldiv üllatus (ning taasäratundmine) sellest, kui tõhus abi võib peituda taime(de)s.
  Tänan siinse ülevaatliku kirjutise eest: headel üllatustel ingveriga ei paista üldse otsa ega äärt!
  Minu kasutusmooduseks on enamjaolt teevesi mitmete vürtsikate lisanditega nagu koriander, kardemon, piprad, kaneel ning mõnedki muud; ingver – mõistagi! Sellise teeveega veedetud momendid on võrratud.

 3. Miks pärast keemist seda peaks üldse keetma veel? Keedad vee ära ja paned piparmündi ja ingveri sisse ja lased tõmmata ju?! Ja siis paned mee sisse ja siis on juba jahtunud… Ja mee kasulikkus peaks ka siis alles jääma, sest vesi on jahtunud. Milles küsimus nagu? :)

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi