Vesi – elu, ilu ja nooruse allikas

3
12737

Üleeile sattusin lugema artiklit ühest inglannast (Sarah Smith), kelle arst soovitas tal tarbida ööpäevas vähemalt 3 l vett. Olen seda ennegi kuulnud, et just kolm liitrit mitte poolteist või kaks, mis on levinud teadmine vedeliku koguse tarbimisest, aga selle sees on olnud ka toidust saadav vedelik. Siinkohal on see 3 l vedelikku toidust saadavale lisaks!

Sarah Smith enne ja pärast 3 l vee tarbimist kuu aja jooksul Foto: Mail Online
Sarah Smith enne ja pärast 3 l vee tarbimist kuu aja jooksul
Foto: Mail Online

Mõni aeg tagasi käis üks tuttav Põlvamaal ühe alternatiivravitseja juures ja tema soovitas sellel meesterahval tarbida päevas justnimelt 3 l vett lisaks muule vedelikule, mida me toiduga juurde tarbime. Tol korral tundus see nii kummaline ja tegelikult tundub see kogus ju üüratuna, et kes suudaks ööpäevas tarbida 3 l vett. Lugedes seda artiklit ja nähes 42 aastase proua visuaalset tulemust nooruslikuma välimuse näol, otsustasin eilsest ka see neli nädalat ehk 28 päeva ise ette võtta ja katsetada. Katsun seda teha päevablogi stiilis nädala kaupa, mis ja kuidas edeneb ja kui keeruline/kerge on endale päevas 3 l vett manustada. Siinkohal tuleb meeles pidada seda, et vee all ei loeta siin mitte kohvi ega kofeiiniga teed, sest rohke kofeiin viib vedeliku kehast välja, mitte ei varusta rakke vedelikuga. Seda juhul, kui tarbid päevas rohkem kui 300 ml kohvi. Seega, kui oled suur kohvisõber, siis pead arvestama sellega, et oma päevasele kohvitarbimisele tuleb sul lisada veel 3 l vedelikku. Kui aga oled teesõber, siis oma teed saad vabalt kanda päevase 3 l sisse.

Nüüd mõtle, mitu liitrit vett sa tegelikult päeva jooksul tarbid? Minul tuleb reeglina ikka 1,5-2 l päevas ära, seega pean vaatama, kuidas selle 1 -1,5 l juurde mahutada. Kas sul on tihti tunne, et tahaksid midagi näksida? Kui nii, siis võib olla tegelikult asi selles, et sa oled hoopis janune, mitte näljane. Paljud inimesed ajavad tihti janu näljaga segi. Seega, kui tunned, et nagu tahaks midagi saada, siruta käsi enne snäki järgi haaramist hoopis veetassi poole, sest peale joomist ei pruugi sul enam mingit seletamatut isu ollagi.

Kas teadsid, et:

  • üks naine viiest joob igapäevaselt vähem vett, kui seda on soovitav,
  • meie keha iga rakk ja keha talitlus sõltub veest…
  • kehas olev vedelik uhub meie organismist välja sinna kuhjunud toksiinid.

Kui me mõtleme kolmele liitrile, mida me võiksime päeva jooksul tarbida, siis võime küll mõelda, et ega me kaamelid pole. Samas on nii inimestel kui kaamelitel üks sarnane omadus, nimelt võivad mõlemad minna ilma veeta päris kaugele.

Kui võtame siinkohal ette Sarah päeva, siis tema alustas oma päeva tassikese teega, lõunaks oli võib-olla joonud lisaks klaasi vett ja õhtuks äkki veel üks klaasitäis. See teeb ca liiter vedelikku 24 tunni jooksul. Tundub täitsa piisav kogus olevat, aga tegelikult mitte.

Kui nüüd võtan võrdluseks oma päeva, siis alustan hommikut 0,5 l tassi sooja sidrunivee või taimeteega, enne kui uksest välja lähen pakin kaasa teise 0,5 l taimeteed, mille tarbin ära lähema tunni jooksul. Edasi oleneb päevast, kui on jahe, siis teen lõunaks veel 0,5 l tassi taimeteed ja enne kella nelja veel ühe 0,5 l tassi. Seega kella neljaks-viieks on mul joodud tavaliselt 2 l vedelikku. Õhtul söögi kõrvale tarbin vahest veel ühe 0,5 l tassikese teed. Kui on aga soe ilm, siis erinevalt teistest inimestest, kes joovad soojaga rohkem, tarbin mina kordi vähem vedelikku – ei oska öeldagi miks.

Tulles tagasi Sarah juurde, siis tal oli aastaid peavalud ja kehv seedimine. Olles konsulteerinud oma neuroloogiga peavaludest ja toitumisspetsialistiga seedeprobleemidest, sai ta mõlemalt spetsialistilt vastuse, et ta peaks oma päevast vedeliku tarbimist tõstma 3 liitri peale, et keha saaks töötada nii nagu peaks. Lugedes uurimust selle kohta, et üks naine viiest Inglismaal tarbib vähem kui soovitatud päevane vedeliku kogus, otsustas ta ette võtta ühe väikese eksperimendi enda peal. Nimelt otsustas, et hakkab jooma igapäevaselt 3 l vett ja seda 28 päeva jooksul. Seega lasi ta endast abikaasal teha foto esimesel päeval kui ta katsega alustas, kus on ilmekalt näha, et 42 aastane naine näeb välja pigem 52 aasta vanune ja fotol on hästi ka näha, mida dehüdratsioon naise nahaga teeb. Silmade ümber on tumedad rõngad (mida küll tihtilugu peetakse magamatusest tingitud rõngasteks, aga mis võivad olla suure tõenäosusega tingitud ka vähesest vedeliku tarbimisest), sellised tumedad rõngad ümber silmade muudavad inimese näoilme väsinuks. Tal on rikkalikult kortse, kotid silmade all, näos on imelikud punased laigud ning nahal puudub igasugune läige. Nahk tundub olevat justkui surnud.

Sarah kaheksa- ja nelja-aastased tütred ütlevad, et ta näeb esimesel fotol välja nagu saja-aastane ning kahjuks on ta tütardega ka nõus. Isegi ta huuled on närtsinud, mis viitab koheselt vedelikupuudusele, mis omakorda tõestab seda, et meie kõik rakud ja keha funktsioonid sõltuvad organismis olevast vedelikust.

Vedelik uhub meie elutähtsatest organitest välja sinna kogunenud mürgid, kannab rakkudesse toitaineid, tagab niiske keskkonna kõrva-, nina-, kurgukudedes ja kõrvaldab jäätmeid. Kui me ei tarbi piisavalt vedelikke, siis kõik need funktsioonid nõrgenevad. Seega otsustas Sarah ette võtta katse, et näha kuidas ta ennast tunneb ja milline ta välja näeb selle katse käigus, kui tarbib 28 päeva jooksul iga päev 3 l vett. Tulemused olid talle hämmastavad.

 Sarah esimene nädal

Sarah Smith enne teekonna algust Foto: Warrren Smith
Sarah Smith enne teekonna algust
Foto: Warrren Smith

Kaal: 54 kg, vööümbermõõt: 71,12 cm

Kuna 3 l päevas vett tundus talle üüratu kogus tarbimiseks, otsustas ta enne käia oma perearsti juures kontrollis, et olla kindel, et tema drastiliselt suurem vedeliku tarbimine talle kahjulik ei oleks. Hoopis vastupidi, arst oli väga julgustav ning soovitas tal jagada kolm liitrit kolmeks, et hommikul liiter, lõunal liiter ja õhtul liiter. Et meie neerud, mis filtreerivad jääkaineid verest enne kui väljutab need uriiniga, saavad sellise kiire vedeliku transportimise käigus ainult kasu.

Sarah mainib veel, et reeglina käis ta päeva jooksul nii umbes kolm korda pissil: ärgates, mingil ajal päeva jooksul ja enne magama minekut. Esimese päeva lõpuks oli ta pissil käinud juba kuus korda ning tema kehv ainevahetus oli elavnenud.

Ta koorib oma näonahka igapäevaselt, et nahk enne niisutava kreemi panekut vabaneks kuivadest laikudest. Ühel hetkel tundis ta, et kohati hakkasid need laigud eriti esile kerkima. Ta arvas, et äkki on see tingitud sellest, et mürgid tulevad nüüd tema puhul naha kaudu välja. Peale mõne päevast vee joomist, käib ta endiselt 5-6 korda päevas pissil, aga selle asemel, et uriin oleks tumekollane nagu varem on see hele ja läbipaistev.

Ta naudib päevas mitmeid tassikesi teesid, küll tema abikaasa arvab, et teed juues ta petab end. Samas Briti toitumisspetsialistid ütlevad, et mõõdukas kofeiinitarbimine päevas ei väljuta vedelikku ja nad arvestavad päevas tarbitud teed ka selle vedeliku hulka. Küll tuleb arvesse võtta ka teed, mida juuakse – kui oled väga kofeiinirikka tee sõber, siis neid sa sinna sisse lugeda ei saa. Pigem tarbi taimeteesid ja rohelist või valget teed, kui vajad kofeiini – kindlasti ei tohiks kogu tarbitav vedelik koosneda viimastest.

Ühel õhtul otsustas Sarah sõpradega baaris veeta. Meeles tuleb pidada seda, et alkohol on diureetikum, (aine, mis soodustab uriini produktsiooni) ja paneb neerud tööle. Iga alkohoolse joogi kohta, mida oled manustanud võib keha väljutada 4 x rohkem vedelikku kui oled alkoholiga tarbinud. Ta leidis, et vein sprizeriga on hea valik, kuna seda lahjendatakse soodaveega ja terve õhtu jooksul jõi ta ka iga joogi vahele puhast vett.

Pohmelli peavalu on tingitud vedelikupuudusest: kus organismi elundid püüavad korvata vedelikupuudust varastades vedelikku ajust ja selle tulemusena aju tõmbub kokku. Need on peavalud, mis tulenevad sellest, kus membraanid, mis on ühendatud kolju ja ajuga, tõmbavad aju enda poole tagasi. Kõlab valusalt, õnneks ärkas Sarah pohmellita.

Lisaks on Sarah juba aastaid teinud hommikuti kohe peale ärkamist 10 minutit joogat, viimase kuue kuu jooksul oli ta hakanud tundma jäikust oma painduvuses. Samas kui ta suurendas oma vedeliku tarbimist, tema painduvus ka paranes. Gemma Critchley Briti Toitumisassotsiatsioonist väidab, et vedelik aitab liigeseid määrida ja seetõttu ka nende liikuvus paraneb.

Sarah teine nädal

Sarah Smith teine nädal Foto: Warren Smith
Sarah Smith teine nädal
Foto: Warren Smith

Kaal: 53,5 kg – kaalukadu 0,5 kg, vööümbermõõt: 71,12 cm

Sarah tunnistab, et ta jume on paranenud ja nahatoon ühtlasem. Silmade all on küll veel kortse ja kotte, aga need ei tundu enam nii jubedad ja ka silmadeümbrus ei tundu nii tume olevat.

Punased laigud näos on vähenenud ning silmade ümber olevad tumedad varjud on ka vähenenud. Tal oli väga hea meel, kui meheõde ütles, et ta nahk tundub selgem kui nädal tagasi. Nädal oli pingeline ja ta oli palju kodust eemal ja ta varustas end 0,5 l mineraalvee pudelitega, mida endaga käekotis kaasas kandis. Tuleb välja, et pudelivesi ei ole üldse odav, nädala kulu veele tuli tal veidi üle 8 £. Ta otsustas jagada oma tarbitava vee päeva peale laiali: hommikul kui ärkab 0,5 l, teine 0,5 l hommikusöögiga, 0,5 l lõunasöögiga ja 0,5 l pärastlõunal, 0,5 l õhtusöögiga ning viimane 0,5 l enne magama minekut. Seda tundub küll kole palju, aga ta saab sellega kenasti hakkama.

Ühel päeval märkas ta, et ta hingeõhk ei “lõhna” nii palju kui tavaliselt. Ta ise arvab, et asi võib olla selles, et ta on tee vahetanud vee vastu, sest tunneb, et see sobib talle rohkem. Ta ei igatse taga seda magusat piimjat maitset, mida tee talle suhu jättis.

Gemma Critchley ütles talle, et vesi tundub Sarahle olevat parim valik, kuna vees ei ole kaloreid ja see niisutab teda piisavalt. Sarah arvas, et äkki võiks ta mõnel päeval kasutada vee asemel mahla, aga Gemma soovitas seda mitte teha, sest juues suure tassitäis mahla, saab rohkem energiat kui seda tarbid ning see võib viia kaalutõusuni.

Sarah tunnistab, et tal ei ole peavalusid olnud juba üle nädala, mis on tema jaoks väga ebatavaline. Ta on rõõmus, et vee joomise tulemuseks on parem ainevahetus ning tema sooled töötavad paremini. Käies ühel päeval Leedsis sisseoste tegemas tuli tal viie tunni jooksul kolm korda tualetti otsida, mis ei olnud üldse meeldiv, sest need kipuvad alati olema kaubanduskeskuse kõige varjatumas kohas.

Ta ootas, et tarbides nii palju vett on ta kõht punnis ja gaase täis, kuid tegelikult on asi hoopis vastupidine – kõht on siledam ja lamedam kui tavaliselt. Abikaasa märkis, et tema tselluliit, mida oli märgata nii reitel kui tagumikul, on kadunud.

On see kõik liiga hea, et olla tõsi, muretseb Sarah.

Kolmas nädal

Sarah Smith kolmas nädal Foto: Warren Smith
Sarah Smith kolmas nädal
Foto: Warren Smith

Kaal endiselt 53,58 kg, vööümbermõõt: 69,85 (vähenenud 1,87 cm võrra)

Sarahl on silmade ümbert peaaegu kadunud tumedad ringid ja kortsud, nahk näeb välja pringim ja toidetud. Tema kosmeetikust sõbranna ütles talle, et see kõik on seetõttu kuna vesi aitab naharakkudel tõhusamalt taastuda.

Lisaks on Sarah märganud, et enam ei nühi ta hommikuti ärgates silmi. Varem olid silmad ärgates kuivad ning rähmased, enam mitte. See kõik on tingitud ekstra veest, mis hoiab ka silmad parajalt niisutatuna. Kuna ta tunneb ennast süüdi nende kasutatud plastpudelite pärast, mida ta vee tarbimise tõttu kaubandusest soetanud on, otsustas ta tagasi minna Yorkshire kraaniveele, kasutamaks täitmiseks juba ostetud plastpudeleid. Tal oli sellel nädalal vaja ette võtta pikk rongisõit ja ühtäkki ta mõistis, kui produktiivne oli see sõit ning kui lihtne oli tal keskenduda tööle ja mõtetele, vanasti oleks ta teinud tavapärase uinaku. Ainsaks ebameeldivuseks olid rongis olevad tualetid, mida tuli tal mitmel korral külastada.

Manchester Metropolitan Ülikooli vanemõpetaja ning Natural Hydration Council nõunik Dr Emma Derbyshire ütleb, et meie aju koosneb 73% veest, seega vedelikupuudus võib mõjutada aju toimimist. Vedelikupuudus võib mõjutada meie keskendumisvõimet ja ka kognitiivseid funktsioone.

Lisaks sööb ta vähem, sest söögikordade vahel joomine hoiab ta kõhu täis. Tavaliselt oli tal kalduvus ampsata snäkke siin ja seal, aga nüüd on ta aru saanud, et see kõik oli seetõttu, et ta ajas janu näljaga segi. Uuringud näitavad, et 37% juhtudest aetakse janu segi näljaga.

Sarah on märganud ka, et silmi värvides on silmad vähem kortsus. Kui ta varem kasutas laugude värvimiseks aplikaatorit, siis aplikaator lohistas nahka kaasa, nüüd tundub talle, et silmalaud on elastsemad.

Sarah neljas nädal

Sarah Smith neli nädalat hiljem Foto: Warren Smith
Sarah Smith neli nädalat hiljem
Foto: Warren Smith

Kaal: 52,86 kg (kaotanud veel 720 grammi), vööümbermõõt: 68,58 cm (vähenenud veel 1,27 cm võrra)

Pärast nelja nädalat ei suuda Sarah oma tulemust uskuda, sest enne ja pärast fotod on nii erinevad. Tumedad rõngad ja kotid silmade ümber on peaaegu kadunud, punased laigud näost on kadunud. Nahk on peaaegu samasugune nagu siis kui ta oli laps. Selline muutus on täiesti hämmastav. Ta tunneb ennast saledamana ja rohkem trimmis. Hämmastav on see, et ta ei ole mitte midagi muutnud oma elustiili juures, kui ainult vee tarbimise hulka. Tema sõbranna on mures tema vee tarbimise hulga suhtes, sest on kuulnud Nigella Lawsoni kohta kuulujutte, kui aquahoolikust, kes pidavat enne magamaminekut 3 l vett jooma. Sarah suutis oma sõbranna maha rahustada sellega, et on oma perearsti jälgimise all ja tema julgustas tal veetarbimist suurendada.

Sarah julges isegi veel ühe alkoholiõhtu koos sõpradega ette võtta, kus ta oli parajalt svipsis, juues alkoholi kõrvale piisavalt vett ja hommikul ärgates oli ta värske ja taas pohmellita. Praegu lubab ta igal juhul jätkata 3 l vee tarbimist päevas ja ta soovitab seda igale naisele – loomulikult peale perearstiga konsulteerimist.

Ta tunneb ennast saledamana, trimmis ja tervemana. Tema abikaasa ning sõbrad ütlevad talle, et ta näeb 10 aastat noorem välja. Seega milline täie mõistusega inimene ei tahaks proovida midagi nii lihtsat ja saada selliseid tulemusi?

Minu läbielamised ja tulemused – kui neid on leiad allolevalt lingilt.

Minu esimene nädal

Sarah lugu

Eelmine artikkel9 põhjust, miks rasvakaotus on alati soovitust aeglasem
Järgmine artikkelKatse – tarbida päevas 3 l vedelikku: I nädal
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

3 KOMMENTAARI

  1. Ma saan suurepärasel aru naiste kurvastusest ilu ja noorusliku välimuse kaduvuse üle, aga kallid inimesed – miks te teete oma kehaga nii? Isegi imetav ema ei tohiks tarbida nii palju vedelikke, kuigi mõned hullud joovad isegi 5 liitrit päevas. Kas te oma neerude peale ka mõtlete?

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi