Looduslik päikesekaitsevahend

10
18165

Kuna suvi on praktiliselt kohe ka ametlikult käes, ilmad on juba pikemat aega suvised olnud, siis on vist viimane aeg teile teada anda, kuidas saate looduslikul viisil oma nahka päikese eest kaitsta. Ja selleks ei ole vaja kasutada kalleid ja ebatervislikke kaitsevahendeid.

Kasutan jätkuvalt motot, et mis ei sünni süüa, ei sünni ka kehale määrida! Kui lähtute samamoodi ja hääletate oma rahakotiga, siis saame palju koos korda saata. Mina leian, et olen oma ülesande täitnud, kui vähemalt üks inimene selle endale teadmiseks võtab ja kasutama hakkab.

Kõik  me teame, et nahka tuleb päikese käest kaitsta. Paraku on kaubanduses leiduvad päikesekaitsevahendid rikutud erinevate kemikaalidega, mis ei ole meie tervisele üldse kasulikud ja võivad meid hoopis teha vastuvõtlikuks nendele toksiinidele, mille eest me püüame end kaitsta.

Hea uudis on see, et ka kodusel teel on võimalik endale oma isiklik päikesekaitsevahend teha, see mitte ei säästa sulle palju raha vaid annab ka meelerahu, teades, mis seal sees on.

Näpunäiteid looduslikuks kaitsevahendiks

Umbes 100 aastat tagasi olid enamik töökohti seotud just välitingimustega, aga samas ei olnud mingisugust päikesekaitsevahendite hullust ega ka massilist nahavähki. Loomulikult esines ka siis nahavähki, aga mitte massilist. Huvitav on see, et päikesekaitsevahendite turule tulekuga kasvas ka massiliselt nahavähki haigestumiste hulk.

Väike ääremärkus – ma ei taha siin kellegi arvamust muuta, vaid anda veidi mõtlemisainet ja esitada väike väljakutse – tehke omad uuringud ja järeldused. Piisavalt on saada igasuguseid uurimusartikleid päikesekaitsevahendite ohtlikkusest ja nahavähi seosest. Aga selle töö jätan seekord teile teha.

Mida tegid siis inimesed 100 aastat tagasi, mida meie ei tea ja ei tee?

 • Nad olid oma riietusega tagasihoidlikumad kui meie ja kandsid kaitseriietust
 • Nad teadsid, et nii palju kui võimalik tuleks olla varjus
 • Vältisid otsest kokkupuudet keskpäevase päikesega
 • Nende toitumine oli tervislik ja mitmekülgne ning koosnes tõelisest toidust (mitte poolfabrikaatidest jms)

Kas te üldse teadsite seda, et me saame oluliselt parandada oma vastupanuvõimet päikese kiirgusele õige toitumisega? Jah! Meie nahk on meie suurim organ, õige? See aga tähendab seda, et kui meie immuunsüsteem toimib nõrgalt tänu ületarbitud töödeldud toidule, mis nõrgestab meie “kaitseliine” ning seab meid suuremasse ohtu. Hooajalised toidud on selleks suurepärased – maasikad, mustikad vaarikad, kirsid (igasugused teised puuviljad ja marjad), oad, pähklid, herned – need on mõned kõrgeima antioksüdantidesisaldusega toidud planeedil, just seda meie keha vajab, et hoida meid tervetena ning nahk kaitstuna.

Looduslikud koostisosad, mis meid loomulikul viisil päikese eest kaitsevad

Looduslikuks päikesekaitsevahenditeks sobivaid koostisosi võib leida meie endi köögist, mis aitavad päikesega kokkupuutel nahka kaitsta. Lisaks paljud õlid omavad SPF (päikesekaitsefaktori) omadusi, näiteks:

 • vaarikaseemne õli, see on kõrgeim kõigist looduslikest koostisosadest ja sisaldab hinnanguliselt 30-50 SPF taset
 • Shea või, suurepärane naha kaitsja koos 6-10 SPF tasemega
 • Porgandiseemne õli, porgandiõli loetakse eeterlikuks õliks ning ta sisaldab hinnanguliselt 30 SPF taset
 • Nisuiduõli on super nahka toitev õli ja see omab loomulikku 20 SPF taset
 • Seesami-, kookos-, kanepi-, avokaado-, maapähkliõli sisaldavad kõik looduslikku 4-15 SPF taset.

Kuid ükski neist koostisosadest üksinda ei suuda meile pakkuda kaitset terveks päevaks – näiteks järve ääres. Selleks, et teha isiklik päikesekaitsevahend, on vaja õlile lisada kindlasti ka looduslikke mineraale nagu tsinkoksiid (võimalusel ka titaanoksiidi). See annab teile reaalse kaitse peegeldada päikesekiirgust tagasi minimaalse negatiivse mõjuga.

Kodune päikesekaitsevahend

PäikesekaitsevahendFoto: frugallysustainable.com
Päikesekaitsevahend
Foto: frugallysustainable.com

Retsepti kohanda vastavalt sellele, mida kodus leidub.

 • 30 g õlisegu (kasuta selleks ükskõik millist ülalloetletud õlidest segu)
 • 30 g mesilasvaha (annab veekaitse)
 • 30 g rasvasegu (shea-, mango- või kakaovõi)
 • 1 tl E-vitamiini õli
 • 10 g tsinkoksiidi pulbrit
 • 30 tilka soovitud eeterlikku õli (vabatahtlik)

Meetod

 1. Kogu kokku kõik vajalikud koostisained ja vajalikud köögiriistad (kaal, kauss, mõõdulusikas, segamiseks lusikas). Märkuseks, et paljud õlid, rasvad ja mesilasvaha saab ka loodus- või tervisepoodidest, või siis käsitööpoodidest.
 2. Vesivannil madalal kuumusel sulata kokku õlid, rasvad ja vaha.
 3. Eemalda saadud segu kuumuselt ning lase veidikene jahtuda, enne kui sisse segada E-vitamiin, tsinkoksiid ja eeterlik õli. *Tsinkoksiidiga töötamisel kandke kindlasti maski! Kuigi selle kahjulikkus ei ole tõestatud, siis selle sissehingamine võib olla kahjulik.*
 4. Segada seni kuni tsinkoksiid on lahustunud.
 5. Valada saadud segu kas vanasse deodorandi pulka või laia suuga madalasse purki.
 6. Lasta saadud segul üleöö jahtuda ja taheneda ning ongi valmis kasutamiseks. Parima kaitse saavutamiseks eriti päikesepaistelisel päeval kasutada pulka iga paari tunni tagant. Kuna selles retseptis kasutatakse ca 12% tsinkoksiidi, siis kreem vastab umbes 10-12 SPF tasemele.

Peamine on see, et ärge vältige päikest täielikult. Inimeste päikesekartus on levinud tormina ning on üheks D-vitamiini defitsiidi põhjuseks.

Teine lihtne retsept veel

PäikesekaitsekreemFoto: foodsnobstl.com
Päikesekaitsekreem
Foto: foodsnobstl.com

Koguseliselt tuleb seda umbes 250 ml.

 • 45 g oliivõli
 • 45 g kookosõli
 • 30 g shea võid
 • 7 g mesilasvaha
 • 120 g destilleeritud vett
 • 2 sl tsinkoksiidi

Sulatada õlid/rasvad ja mesilasvaha vesivannil madalal kuumusel, kohe, kui need on sulanud ja segunenud, eemaldada tulelt ning lisada vesi. Olenevalt anuma suurusest, tasuks võibolla segu enne mikserdamist asetada umbes 500 ml kitsamasse anumasse ja sega see omavahel ühtlaseks massiks või mikserda, lisada ettevaatlikult lusikaga sisse tsinkoksiid. Tsinkoksiid tuleb eelnevalt segusse korralikult sisse segada, vastasel korral mikserdama hakkamisel lendab see mööda kööki laiali. Valmis segu valada laia suuga madalamasse purki ning kaas peale. Kreem tahab tahenemist saada ja on valmis kasutamiseks.

Märkused

Kui saadud segu tundub liiga vedel, siis kasutada järgmisel korral topelt kogus mesilasvaha. Kui aga liiga paks, siis kasuta 60 g oliivõli ja 15 g shea võid ja/või poole vähem mesilasvaha. Et saada enda jaoks just sobiv paksus, kulub selleks paar katsetamist.

Kuna antud retseptid ei ole ühegi kontrollameti poolt kinnitatud ega kontrollitud, siis on kasutamine omal vastutusel! Jagame lihtsalt teiste kogemusi.

Vaata kindlasti ka päevitusõli retsepti SPF 10-12

Retsepti allikad: Frugally Sustainable ja Food Snob

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

Eelmine artikkelÕliga tõmbamine e. oil pulling – päevik, 1. nädal
Järgmine artikkelRasvumine põhjustab D-vitamiini puudujääki – uurimus
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

10 KOMMENTAARI

  • Reene – võta minuga Hingepeegli meili teel ühendust. Enda E-vitamiini õli 14 000 IU-d ma tellin USAst. Sisaldab tokoferooli ning värvohaka seemne õli.

 1. Kui hakkate ise päikesekreemi tegema, siis hankige kindlasti nanoosakesi mittesisaldav tsinkoksiid! Kui määrite nahale nanoosakesi sisaldavat tsinkoksiidi, siis see imendub läbi naha vereringesse. Nanoosakesi mittesisaldava tsinkoksiidi üksiku osakese suurus peab olema üle 100 nm, siis on ta tervisele ohutu. Kuna Eestis ohutut tsinkoksiidi müügil näinud ei ole, siis olen päikesekaitsevahendite puhul jäänud kookosõli ja jojobaõli kasutamise juurde. Kvaliteetset tsinkoksiidi saab nt Amazonist tellida, kuid hind on veidi krõbe: http://www.amazon.com/dp/B003IGOL8U

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi