Foto: By Classical Numismatic Group

Kes meist ei sooviks olla õnnelik? Õnne soovitakse nii sünnipäeval, pulmadeks kui uueks aastaks. Tähtsatel elu verstapostidel, mis seostuvad rõõmutundega ja mil mõeldakse aja kulgemisele, asjade jäävusele, vaadatakse minevikku ja tulevikku.

Kas tead ka, kuidas õnne ja küllust jagati vanal ajal Roomas?

Vana-Rooma kultuuris oli üheks õnnejumalannaks Fausta Felicitas. Ta oli tuntud ka lihtsalt Felicitase nime all ja teda peeti rahu ja õitsengut kaitsvaks jumalannaks, kes võib anda rikkaliku ja õnneliku elu jaoks õnnistusi ja õitsengut. Fausta Felicitas on sisuliselt kaks sama tähendusega sõna, mida on rõhutamiseks topelt, sest ladina keeles on felicitase tähendused “õnn”, “hea õnn”, “rõõm”, fausta tähenduseks “soodne” või “soodne”. Felicitase sümboliteks on sau ja küllusesarv.

Paljud ajavad omavahel segi kaks õnnejumalannat – Felicitase ja Fortuna. Fortuna on muutlik, aga Felicitas annab stabiilse heaolu ja õnne. Paljud inimesed loodavad Fortunale – ja teate isegi, mis tulemuseks on – muutlik ja heitlik, ettearvamatu õnn. Felicitas mängis imperaatori kultuses olulist rolli ning müntidel kujutati teda sageli Rooma impeeriumi rikkuse ja õitsengu sümbolina. Seega, koos rahaga anti edasi jumalik õnnistus küllusele, heaolule ja edule.

Mõelge selle peale – kui praegusajal oleks müntide/rahatähtede ühel küljel külluse- ja õnnejumalanna kujutis, nii et iga kord raha andes õnnistame teist inimest ja saades saame ise sellise õnnistuse osaliseks… Niisamuti nagu ammust ajast on teada, et raha peab ringlema, võiks mäletada ka seda, et rahaga saab edasi anda õnnistust ja küllusesoove. Kuna praegusaja rahatähtedel Felicitase kujutist pole, siis jääb meil üle iga kord raha andes soovida sellele inimesele, kellele raha ulatad, kas lühidalt – Felicitase õnnistust, või siis püsivat õnne ja küllust. Ei ole vaja valjult välja öelda, piisab, kui ütled seda mõttes. Ringleb raha ja tuleb ka see õnnistus ringiga sinu juurde tagasi. Lihtne ja loogiline – tahad ise hästi elada, soovi seda teistele – ja ei jää ka sa ise õnnest ilma.

Eelmine artikkelSõnumid 5.-11. aprilliks
Järgmine artikkelSõnumid jürikuu 12.-18. kuupäevaks
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi