Guacamole

1
16280

Guacamole on avokaado baasil tehtud kaste, mis algselt on pärit Mehhiko asteekidelt. Lisaks sellele, et guacamole leiab kasutus traditsioonilises mehhiko köögis, siis on sellest saanud osa ka ameerika köök dipi, vürtsi ja salati koostisosana. Traditsionaalselt purustati küpsed avokaadod molcajete´ga (uhmrinuia) ja meresoolaga.  Tänapäeva guacamole retseptid nõuavad juba tomatit, sibulat, küüslauku, jogurtit, laimimahla, chillit või teisi täiendavaid maitseaineid.

Guacamolet tegid asteegid juba 16. sajandil. Guacamole nimi pärineb asteekide murdest nahua keelest āhuacamolli [aːwaka’molːi], mis tõlkes tähendab “avokaado kaste”. āhuacatl [aː’wakat͡ɬ] (“avokaado”) + molli [‘molːi] (“kaste”).[1] Mehhiko hispaanlased hääldasid seda [wakaˈmole], aga ameerika inglise keeles hääldatakse seda vahest /ɡwɑːkəˈmoʊliː/, ning briti inglise keeles isegi /ˌwækəˈmoʊliː/.  Varajastel retseptidel, mille 1940. aastal California Avokaado nõuandekogu (Calavo) avaldas olid kaasad soovitusliku hääldamise juhend “Hääldada Huakamole”.

Cuacamole valmistamiseks kulub ainult 10  minutit.

Guacamole

Foto: Chitra´s Cuisine
Foto: Chitra´s Cuisine
  • 2 valmis avokaadot
  • 1/2 punast sibulat hakkida peeneks
  • 1-2 serrano chillit varred ja seemned eemaldada ning hakkida peeneks
  • 2 sl värskeid hakitud koriandri lehti
  • 1 sl värskelt pressitud lime- või sidrunimahla
  • 1/2 tl jämesoola
  • veidi värskelt purustatud musta pipart
  • 1 küüslauguküüs (kui on soovi) pressida
  • 1/2 küpset tomatit (seemned ja viljaliha eemaldada) tomat hakkida
  • Garneeringuks hakitud rediseid

Lõigata avokaado pooleks, eemaldada kivi, kaapida viljaliha välja ning asetada see segamiskaussi. Kasutades kahvlit, pressida viljaliha ühtlaselt püreeks, lisada peenekshakitud sibulad, koriandrilehed, lime- või sidrunimahl, pressida sisse soovi korral küüslauguküüs, sool ja pipar ning hakkida soovi korral veel veidi kahvliga või segada läbi. Kuna chilli piprad varieeruvad oma tulisuselt, siis on soovitav chilliga alustada 1/2 kaunast ning lisada seda seni, kuni olete saavutanud Guacamolele soovitud tulisuse. Kuna tegemist on värskete koostisainetega, siis selle tegemise käigus tuleb üsna tihti maitsta, et saavutada soovitud maitseelamus. Vahetult enne serveerimist lisada guacamolele hakitud tomatid ning segada läbi. Garneerida redisega ja pakkuda näiteks koos kotlettide või mõne muu endale sobiva toiduga.

Enda kogemusest võin öelda, et guacamole on lihtsalt super ja imemaitsev. Kui kõik maitsenüansid ollakse enda jaoks paika timmitud, siis viib see lihtsalt keele alla.

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi