Kindlasti olete märganud, et kaubandusse on tekkinud ühed kummalised seemned, Chia seemned. Kui neid vaadata, siis esmapilgul ei oska nendega vist midagi peale hakata. Aga kas teadsite, et need imepisikesed õlised seemned on väga toitainerikkad, täis Omega 3 rasvhappeid ja kiudaineid lisaks muule. Neid on lihtne seedida, neid ei pea eelnevalt jahvatama nagu seda tuleb teha linaseemnetega, et neist midagi kasulikku kätte saada.

Kiudained

Chia seemned on täis kiudaineid, mis aitavad vajadusel kaalu langetada, nad hoiavad kõhu täis ning aitavad kaasa seedimisele. Seda seetõttu, et nad imavad endasse 10 x rohkem vedelikku, kui nad kaaluvad ja moodustavad kallerdiselaadse olluse. Neil on võime endasse imada kuni 12 x rohkem vedelikku nende enda algkaalust. Seega kui te lisate chia seemneid vedelikule, siis nad koheselt imavad endasse vedelikku ning hakkavad paisuma. See tähendab seda, et chia seemnetel on lahustuv kiud, mis aga on suurepärane, sest lahustuv kiud haarab endaga kehast kaasa üleliigse kolesterooli ning viib selle välja. Kuna kolesteroolitase organismis langeb, siis sellega seoses väheneb nii südamehaiguste kui ka insulti haigestumiste oht.

Hüdratsioon ja vererõhk

Kuna chia seemned moodustavad vedelikuga kokkupuutel geelitaolise olluse, siis sellega aitavad nad keha hüdreerida ning alandab vererõhku. Toronto Ülikooli poolt läbiviidud uuring chia seemnetest näitas, et katses osalenud II diabeediga inimestel, kes sõid 12 nädalat järjest igapäevaselt 3-4 sl chia seemneid, siis nende süstoolne vererõhk langes, mida oli märgata selles, et veri muutus vedelamaks.

Omega 3 rasvhapped

Omega 3 rasvhapped on asendamatud rasvhapped, mis vähendavad südamehaiguste riski ning triglütseriide veres ning suurendavad ajupotentsiaali. Omega 3 rasvhapped on olulised seetõttu, et meie keha vajab neid korralikult toimimiseks ning me ise ei suuda neid looduslikult toota. Paljud erinevad toidud pakuvad meile Omega 3 rasvhappeid, näiteks lõhe, samas chia seemnetes on Omega 3 rasvhappeid  rohkem kui lõhes. Omega 3 rasvhapete puudus organismis on seotud depressiooni ning meeleolu kõikumistega … seega kui tunnete end madalseisus, sööge chia seemneid ja teie enesetunne peaks mõne aja möödudes paranema.

Lisaks on Omega 3 rasvhapped kasulikud inimestele, kellel on artriit, kuna neil on ka põletikuvastane toime.

Diabeet

Peaaegu kõik, mida me sööme teisendatakse meie vereringes glükoosiks. Chia seemned sisaldavad päevasest kiudainevajadusest 42%  (28 g chia seemnetes on 11 g kiudaineid). Kiudained aitavad aeglustada süsivesikute teisaldamist  glükoosiks ja seetõttu aitab see hoida veresuhkru kontrolli all.

Kaunistada pähklite või marjadega ning peale raputada veel veidi kaneeli. Häid maitseelamusi!

Head nautimist ning chia seemnete avastamist!

Vaata ka retsepte chia seemnetest.

Eelmine artikkelMeeldib statistika? Ohtlikest vaktsineerimistest numbrites
Järgmine artikkelGeneetilist põhjust vähi tekkeks pole
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

4 KOMMENTAARI

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi