Foto: Theasis / Getty Images

Oleme oma 8 paganliku püha tähistamistega jõudnud poole peale, ehk neljanda sabatini. Beltane ehk kevadist tulefestivali peetakse põhjapoolusel 1. mail ja lõunapoolusel 1. novembril, mil tegemist on kevadise võrdsuspäeva ja suvise pööripäevavahelise keskpunktiga. Tegemist on põneva ajaga, sest kevad on nüüd oma täies ilus ja õites ning suve soojemad ja pikemad päevad on muudkui lähenemas. See on aeg näidata üles oma tänu kevade viljakusele ning pidustused algavad 30. aprilli õhtul suure lõkketulega, mis sümboliseerivad elu ja lõppevad 1. mail, kandes lillepärgasid ja tantsides ümber kaunistatud posti. Beltane loetakse samuti üheks ajaks aastal, mil loor on kahe maailma vahel õhkõrn, nagu ka Samhaini [Sow in] ajal ning seeläbi on tegemist ühe äärmiselt maagilise ja väeka ajaga.

Maagia maailmas on tegemist äärmiselt sensuaalse sabatiga, kus tähistatakse peamiselt seksuaalset energiat ning kaasloomist. Tegemist on ajaga, mil Päikesejumal ja Jumalanna (Maaema) on jõudnud küpsesse ikka ning teineteisesse armunud ning pühitsevad oma füüsilist liitu. Nende liit tagab järgneva elu, sest selle liidu sõlmimisel “sünnib” Jumal Jumalannast uuesti, peale oma hilissügisest “surma” Shamhaini [Sow in] ajal. Samuti sümboliseerib see meheliku ja naiseliku energia looduslikku liitu, mille tulemusena sünnib elu. Tegemist on sümboolse ajaga, mil Jumalanna on liikumas neidisest ema rolli ning Jumal on jõudmas oma võimu tippu.

Peale kristluse toomist nimetati kevadine tulefestival ümber maipühaks ning Nõukogude Liidus koguni töörahva pühaks. Meil küll pole volbriööl kombeks ümber lintidega posti tantsida, aga Inglismaal on see iidne traditsioon veel endiselt säilinud. Post sümboliseerib meesenergiat. Post kaunistatakse naisenergiaga, milleks siis on kas loodusest kogutud erinevad lilled, rohelised lehtedes oksad või siis kaunistatakse post erinevat värvi kirevate lintidega.

Ka tuli on on siin väga tähtsal kohal ning seetõttu ongi nii volbriööl kui ka 1. mai õhtul näha paljudes taluhoovides ja küla keskustes lõkketuld. Iidses iiri kultuuris, kust on laenatud ka sabati nimetus, tehakse siiani igal aastal Beltane ajal üles suured pühad lõkked selleks, et kaitsta ja puhastada oma loomakarja haiguste, needuste ja kurja silma eest. Loomakarjad juhiti kahe suure lõkke vahelt läbi, et neid rituaalselt puhastada ja ühendada Päikesega.

Samuti hüpati üle lõkketule, sest see toovat õnne. Mõnes kohas tehakse seda isegi tänapäeval, aga see pole enam väga tark tegu, sest inimesed kipuvad tänapäeval alkoholi kuritarvitama ning õnnetused on kiired tulema. Peale selle võivad riided tuld võtta – vanasti hüpati üle lõkke alasti…

Maagilises maailmas tähistatakse maikuu tulefestivalil ka Jumala ning Jumalanna pulmapidu ning tavatu ei ole ka kahe inimese “maagilise” pulmapeo pidamist. Wicca ja teistes nõiakunsti maailmas pannakse tänapäeval igal aastal paari kaks oma maagilise ala inimest, tähistades sellega Jumala ja Jumalanna liitu. Selle sümboolse abielu käigus võidakse paari panna ka inimesed, kes teineteisega koos ei ela, aga tihti pole võimatu ka see, kus selle riituse käigus liidetakse “pühasse abiellu” kaks inimest terveks eluks.

Beltane ajal süüakse palju tervaviljatooteid, leiba, kaerahelbeid ja erinevaid piimatooteid. Samuti on aukohal kevadised värsked hõrgud värsked salatid ja erinevad kevadannid.

Oma pühakoha, altari, kaunistamiseks kasutatakse erinevaid kevadlilli, rohelisi oksi. Paljud inimesed kaunistavad oma kevadise alatari ka minimalistliku lintidega kaunistatud maipostiga. Kui sul on pikad juuksed, siis põimi need palmikusse, et tähistada Jumala ja Jumalanna püha liitu – sümboolset mees- ja naisenergia liitmist. Oma palmikusse põimi sisse mõned lilleõied, rohelised oksakesed, kirevad lindid.

Traditsioonide järgi veedetakse see öö looduses, “mürades” metsades ja aasadel, aga kui see ei käi sinuga kokku, siis mine koos oma kallimaga ühele pikale jalutuskäigule loodusesse. Kui aga oled vallaline, siis naudi mõned tunnid rahulikku suhtlust väljas oma vaimumaailmaga. Oluline on see, et veedad sel ajal võimalikult palju aega väljas olles.

Eelmine artikkelKõva ja pehme kuuseis maikuuks 2019
Järgmine artikkelRabarberihooajaks valmis olla!
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi