5 miljonit põllumeest on algatamas kohtuasja 6,2 miljardi € suuruse nõudega sellesama MONSANTO nimelise ettevõtte vastu, mis on vastutav iga 30 minuti järel sooritatavate enesetappude ees.

Põhjus? Nagu ka paljude teiste juhtumite puhul, on ka siin teadete kohaselt Monsanto maksustanud põllumehed üüratute maksudega nendes piirkondades, millest on kujunenud nö “enesetapu vööndid”. Farmerid väidavad, et Monsanto on korjanud ebaõiglast hiigelkasumid ka järgnevate aastate saagi pealt, mis ometigi on maha külvatud eelmise aasta saagist saadud seemnetest.

Seemnete taaskasutamise praktika ulatub juba iidsetesse aegadesse, kuid Monsanto püüab vanale tavale lõppu tehes koguda üüratuid kasumeid. Miks? Sest Monsantole kuuluvad geneetiliselt muundatud seemnete patendid ja ta maksustab mitte ainult seemned vaid ka hilisemad saagid. Sellised “autoritasud” aga tekitavad põllumeestel raskusi oma ettevõtte veepeal hoidmisega. See ongi põhjus, miks India tuli välja murrangulise biopiraatluse süüdistusega Monsanto vastu “elu patenteerimise eest”.

Farmerite advokaat Jane Berwanger ütles Associated Pressile järgmist: “Monsanto saab tasu, kui müüb oma seemneid. Seadus annab tootjale õiguse ostetud seemneid taaskasutada ja mitte kuskil maailmas ei nõuta uuesti maksustamist. Tootjad on situatsiooni ees, kus nad on kohustatud maksma eritasu ka tootmise eest.”

farmers-sue-monsantoAntud juhtum kajastab seda, mida ka tuhanded põllumehed (enamasti vaesemates riikides) on kogunenud, mil nad ei suuda Monsanto vastu seista. 2008 aastal avaldas Daily Mail loo GMO Genotsiidist, kus ainuüksi 2009 aastal lõpetas oma elu 17683 India farmerit. Saades teada, et nende saak on ikaldunud ja sattudes majanduslikesse raskustesse, hakkasid farmerid oma elusid lõpetama. Tihti juues sama putukamürki, millega Monsanto neid varustas.

Ilmnevate Monsanto kuritegude pinnalekerkimisega hakkavad ilmet võtma ka edasised kohtuasjad. Pärast seda, kui tuli välja, et Monsanto kasutab illegaalset orjalaadset tööjõudu on järjest enam inimesi hakanud aru saama, kui tõsiselt ettevõte oma töötajaid ignoreerib – mida siis veel rääkida Monsanto toodangu tarbijate tervisest. 2012 aasta aprillis kaevati Monsanto kohtusse ka ühe teise grupi farmerite poolt, teadaolevalt töötajate mürgitamise ja laastavate sünnidefektide tekitamise eest.

Kas Monsanto lõpetab oma tegevuse miljonite kahjukannatajate lõputute kohtuasjade tagajärjel?

Allikas

Eelmine artikkel18 aastast võib valitsusevastase riimi eest oodata ees 20 aastane vangistus
Järgmine artikkelVaba päev – kui midagi “ei tee”

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia