Glüfosaadi kasutamine tuleb Eestis keelata!

Petitsiooni saab allkirjastada id-kaardi või mobiil-id’ga siin

18. mail hääletavad EL liikmesriikide esindajad glüfosaadi (mida sisaldava tuntuima toote nimi on Roundup, tootja Monsanto) kasutamise üle Euroopas. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juures tegutsev Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur (International Agency for Research on Cancer, IARC) kinnitas 2015. a., et inimesele on glüfosaat tõenäoliselt kantserogeen ehk vähkitekitav ning DNAd kahjustav ühend! Järeldused tehti 11 riigi 17 sõltumatu eksperdi poolt. Nad analüüsisid põhjalikult avalikult kättesaadavaid teadustöid, mis tehtud USAs, Kanadas ja Rootsis.

Mitmed uuringud on näidanud, et Euroopa riikide kodanike organismid sisaldavad taimemürgina kasutatava glüfosaadi jääke, kohati on selliseid inimesi üle 90%. Paraku ei tehta selle kohta mingit regulaarset seiret.

Eestis on mitmesuguste mürgijääkide jälg toidus pidevalt kasvanud. Riigikontrolli 2015. aasta seire kohaselt on mürkide jääke 51% toiduainetes. Glüfosaati kasutatakse rohkem kui 750 tootes nii tavapõllumajanduses, metsanduses kui ka koduaedades, teedeäärte hooldamisel, avalikes parkides, isegi laste mänguväljakutel. Iga inimene võib sellega ka enda teadmata kokku puutuda. Eestis kasutatakse aastas ligi 290 tonni glüfosaati.

Foto: ecowatch.com
Foto: ecowatch.com

Lisaks vähiohu tekitamisele inimesel hävitab glüfosaat vee- ja mullaelustikku.
Eesti saaks olla mahetootmise eeskujuriigiks ja jätkusuutliku riigi mudeliks Euroopas.

Biotaimekaitsevahendite asjatundja dr Roma L Gwynni sõnul kasvab biopestitsiidide turg üle 15% aastas, mis on suurem kui keemiliste taimekaitsevahendite aastane kasv ( 3%). Paljud biopestistiid tulevad traditsioonilisest keemiatööstustest, mis tähendab, et ka Eestil on hea võimalus oma biopestitsiidide tööstuse rajamiseks. Biotaimekaitsevahendid on alternatiiviks sünteetiliste ja kõike hävitavate mürkide vastu.

Eestis otsustavad glüfosaadi kasutusloa pikendamise üle Riigikogu Maaelu komisjon, Maaeluministeerium ja -minister. Tänane Eesti ametnike soov on glüfosaadi kasutamine võimalikult pikaks ajaks ja piiranguteta heaks kiita.

Prantsusmaa keskkonnaminister Ségolène Royal kinnitas aga, et Prantsusmaa hääletab tulevaste põlvede nimel 18. mail vähkitekitava glüfosaadi vastu. Samuti on glüfosaadi kasutamise vastase meelsusega Rootsi, Holland, Itaalia ning enamus Euroopa Liidu riikide kodanikest.

Ka Eesti peab oma territooriumil glüfosaadi kasutamise keelustama!

Algselt taheti selle taimemürgi piiranguteta kasutust kogu Euroopa Liidus pikendada 15 aastaks. Euroopa Parlament tegi aga kompromissettepaneku, et kasutusluba pikendatakse seitsmeks aastaks ja oluliste piirangutega. See on ka kompromisside kompromissi punane joon, mida ületada ei tohi. Lõplikeks otsustajateks on aga liikmesriikide valitsuste esindajad.
Anna oma allkiri nõudmisele, et Eesti hääletaks vähkitekitava mürgi glüfosaadi kasutusloa pikendamise vastu Eestis ja kogu Euroopas!

Erakond Eestimaa Rohelised
MTÜ Noored Rohelised
Eesti Roheline Liikumine

RoundUp umbrohumürk – keskkonna kõige mürgisem kemikaal

Eelmine artikkelViie rikkama riigi hulka jõudmise varjatud agenda. Mida rohkem me sureme, seda rikkamaks me saame!
Järgmine artikkelInglisõnumid – maikuu II pooleks

1 kommentaar

  1. Ega see, et Keskkonnaorganisatsioonid selle petitsiooni algatasid, ei lahenda midagi. Inimeste “hääled” võivad vähemalt teoreetiliselt midagi muuta. Eriti tõsiselt peaks see teema korda minema neile inimestele, kellel selline mürgitamine otseselt kodu ukse ees toimub – need, kes elavad “uuselamurajoonides” põldude ääres oma uhketes “välikorterites”.
    Ahjaa, te ju ei näe mitu tonni glüfosaati põldudele pihustatakse sellel ajal kui te ise tööl olete …
    Silmale nähtamatult muidugi on see ilusti looduses juba ringluses olemas. Ei näe, järelikult pole probleemi?

    3 päeva on veel aega.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi