Olge valmis endale fooliumpaberit ümber pea mässima, sest teil läheb seda nüüd vaja. Saksa teadlased on püüdnud aru saada, miks nende aparatuur, mis on mõeldud gravitatsioonilainete mõõtmiseks, on üles korjanud spetsiifilist heli. Üks potensiaalne vastus mille peale nad tulid on, et universum on holograafiline illusioon.

Juba mitmeid kuid on GEO600 meeskonna liikmed oma hiiglaslikku detektorit pommitava seletamatu “müra” üle pead kratsinud. Siis, justkui välk selgest taevast leidis teadlane sellele seletuse. Tegelikult ta isegi ennustas heli olemasolu enne, kui ta teada sai, et nad on selle avastanud. Graig Hogani (a physicist at the Fermilab particle physics lab in Batavia, Illinois) jutu järgi GEO600 on komistanud aeg-ruumi fundamentaalse piiri peale, kus Einsteini kirjeldatud sujuv ja katkematu aeg-ruum lõppeb ja lahtub hoopis “graanuliteks”, nagu nt pilt punktideks (ruudukesteks), seda suurendades. “Tundub, nagu GEO600-t oleks pommitanud (tabanud) mikroskoopilised “kvant-krambid” (quantum convulsions)”, lisas Hogan.

Ja kui see ei pane sind “minestama”, siis kuula mida äsja “Fermilab’s Center for Particle Astrophysics” direktoriks nimetatud mehel veel öelda on. “Kui GEO600 tulemuseks on see, mida ma kahtlustan, siis me kõik elame ühes hiiglaslikus kosmilises hologrammis.”

Idee, et elame hologrammis tundub võibolla absurdsena, kuid see oleks loomulik areng meie arusaamisel mustadest aukudest ja seda üsna kindla teoreetilise alusega. Samuti on see olnud üllatavalt suureks abiks füüsikutele aru saamaks, kuidas universum kõige fundamentaalsemal tasandil üldse töötab.

Hologrammid, mida sa näed krediitkaartidel ja pangatähtedel on söövitatud kahedimensioonilisele filmile. Kui valgus neilt tagasi põrkab, siis loob see 3 mõõtmelise välimusega kujutise. 1990 oletasid füüsikud Leonard Susskind ja Nobeli auhinna võitnud Gerard ‘t Hooft, et sama põhimõte on kohaldatav ka universumile, kui tervikule. Meie igapäevaelu kogemused ise võivad olla kaugemal asetleidvate 2mõõtmeliste füüsikaliste protsesside holograafiline projektsioon.

Tõlgitud Allikast

Eelmine artikkelKummaline lehtkapsas
Järgmine artikkelPiim ja inimese tervis

2 KOMMENTAARI

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi