Mahatma Gandhi elumuutvad õpetused

0
4886

Ilmselt ei ole inimajaloos ühtki teist inimest, kes kehastab paremini vägivallatut ja tsiviilvastupanu paremini, kui Mahatma Gandhi.

GandhiMohandas Karamchand Gandhi sündis 1869. aastal Indias. Elukutselt oli Gandhi advokaat, kes veetis 20 aastat oma elust Lõuna-Aafrikas. Indias juhtis ta vabadusliikumist, mis kulmineerus India iseseisvuse saavutamisega 1947. aastal.

Ta ise oli inimesena vaikne, habras, tasane ja väärikas, aga tema füüsiline kohalolek oli kõike muud. Läbi tohutu armastuse ning austusega inimkonna vastu, tõi see tagasihoidlik ning rahuarmastav mees oma rahvale iseseisvuse.

Maailmas on kahte sorti võimu. Üks saavutatakse hirmuga, hirm karistuse ees ning teine saavutatakse armastuse aktsioonidega. Võim, mis on saavutatud armastusega, on 1000 korda efektiivsem ja püsivam, kui see, mida saavutatakse hirmuga. – Mahatma Gandhi

Gandhi oli tuntud ka kui armastuse õpetja, õpetamaks inimkonnale armastust, rahu, harmooniat ja austust.

Esmalt muuda ennast

Ole muutus, mida tahad maailmas näha! – Mahatma Gandhi

Kontseptsioon enda muutmisega peegeldada seda, mida soovid näha enese ümber, on äärmiselt lihtne teoorias, aga tegelikkuses nõuab see ränka tööd, kannatlikkust ning otsusekindlust seda saavutada.

Gandhi õpetas seda äärmiselt olulist põhimõtet oma väljaütlemistes, aga võttis need kokku oma tegudes. Isegi siis, kui teda ootas ees vangistus, nälg ning isegi surm, jäi ta vankumatuks, oli armastav ning rahulik.

Kas sa oled nii tugev, et muuta end nii, et elada  muutuses, mida soovisid näha?

ÜKS inimene SAAB midagi muuta! Alati algavad kõik muutused ühest inimesest.

Õiglane inimene peab olema hooliv inimene. – Mahatma Gandhi

Jõud läbi rahu

On palju põhjusi, mille nimel olen valmis surema, kuid pole olemas põhjust, mille nimel oleksin valmis tapma. -Mahatma Gandhi

Gandhi oli oma rahva revolutsiooniline juht ja kangelane. Ta juhtis läbi erakordse tugevusega oma rahva iseseisvumiseni ja isevalitsemiseni. Ja ta tegi seda kõike kellelegi haiget tegemata.

Selline kontseptsioon tundub täna mõõtmatu ning kättesaamatuna. Seevastu Gandhi saavutused näitavad aga vastupidist.

Ta näitas, et eneseohverduse ja vaprusega – mitte surma ning hävinguga – saab olukorda muuta.

Meil on võimalus muuta maailma läbi rahumeelsete tegevuste, näitamaks armastust ja elamaks omakasupüüdmatult. Tehkem seda koos!

Alati tuleb säilitada usk inimlikkusse. Humaansus on ookean ja kui mõned tilgad ookeanis on räpased, siis ei tee see veel ookeanit räpaseks. – Mahatma Gandhi

Vägivald pole vajalik

Silm silma vastu, muudab maailma ainult pimedaks. -Mahatma Gandhi

Ainus asi, mida Gandhi oma elus vihkas, oli vägivald. Gandhil on tohutul hulgal erinevaid tsitaate vägivalla – enam kui ühegi teise teema – kohta.

Pole vahet, millises maailmapunktis parasjagu konflikt toimub, kaotavad elu paljud inimesed: nii süütud kui ka need, kes võitlevad. Gandhi on õpetanud, et meie poliitiline, kultuuriline, usuline erinevus ei ole vabandus teha kellelegi haiget, veel vähem kedagi tappa.

Tegelikkuses on religioone olemas täpselt nii palju kui inimesi. – Mahatma Gandhi

Taotle tõde

Isegi siis, kui oled ühega vähemuses, on tõde siiski tõde. – Mahatma Gandhi

On ütlematagi selge, et Gandhi oli suur aususe pooldaja. Ta hoiatas inimesi uskumast pimesi igasugust informatsiooni, enne seda põhjalikult uurimata.

Ükski porpaganda ei lähtu tõest! Millegi pidev korrutamine (spinnimine) ei muuda midagi tõeks! Saamaks teadma tõde, pead sa põhjalikult uurima, vaatama asja kriitilise pilguga ning omama avatud mõttemaailma.

Uuri asju ise. Meie maailm on palju parem koht, kui see muutub üha tavalisemaks.

Tõde ei kahjusta kunagi eesmärki, mis on õige. – Mahatma Gandhi

Jälgi oma mõtteid

Inimene on oma mõtete tulemus. Mida ta mõtleb – selleks ta saab. – Mahatma Gandhi

Gandhi oli uskumatu enesedistsipliini ja tahtejõuga mees. See oli ainus moodus saavuatamaks seda, mida ta tegi. Kuigi mõnikord koheldi teda ebainimlikul viisil, saavutas ta oma eesmärgi läbi teadvuse, positiivse ning produktiivse mõtlemise. Loe veelkord tsitaati.

Tõepoolest, me oleme oma mõtete produktid. Kujuta ette maailma, kus on positiivne mõtlemine ning enesekontroll. Gandhil see õnnestus, siis õnnestub see ka meil.

Saavutades kontrolli oma mõtete üle ning peamiselt mõeldes positiivsed  mõtteid, võime muuta enda ümbritsevat elu. Mida rohkem inimesi sellega tegelema hakkab, seda paremaks muutub maailm, kus me elame.

Me peame olema ise see muutus, mida tahame maailmas näha – Mahatma Gandhi

Soovid Hingepeegli tegevust TOETADA?

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS, IGA 6 KUU TAGANT: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid. Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715. Selgitusse: "Hingepeegli toetuseks" ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud".

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi