17. augustil toimub Adila heaolu- ja puhkekeskuses tervendavate mantrate väeõhtu, kus astuvad üles Kaushalya Vishenkamatrioshka ja Alex ehk Jagaspace, Kati Lumiste, Tom Walsberg, Jane Kruus, Agne Nelk, Helisevad sõsarad, Denis Vinogradov, Kristin Kalnapenk, Drukmo Gyal Yogini.
Nullpunkt ja tasakaal, kuskõik lahustub vaikusesesse
Väelaulik Jane Kruus selgitab, et mantra tähendab sanskriti keeles sõidukit või vahendit, millega jõuda oma meeleni ehk jõuda sellesse keskmesse. “Tihti peale mõeldakse mantra all ainult seda, et see on millegi kordamine. Aga mantra on midagi suuremat ja võimsamat.
“See nullpunkt ja tasakaal, kus kõik lahustub vaikusesse ongi see koht, kuhu mantra sind viib. Seal saad ise otsustada, kas sa oled mitte miski või oled kõik,” räägib Jane.
Jane teekond laulmisega sai alguse sankskritikeelsetest mantratest, aga nüüdseks laulab ta laule ja palveid erinevaates keeles ning seetõttu kasutab ka sõna väelaulud – need on laulud armastusest, headusest, lihtsusest, puhtusest ja ehedusest ehk kõigest, mis tuletab meelde, mis on ilus meie sees ja ümber.
Väelaulud on regilauluvormis kooslaulmised – on eeslauljad ning need, kes kooris järele laulavad. Eestlased on Jane sõnul ikkagi laulurahvas ning eriti annavad laulud väge praegusel ajal, mil inimesed otsivad rohkem teed iseendani. “Mantrate laulmine on nagu jooga laiskadele, kus sa ei pea olema üheski keerulises asendis, vaid istud oma padjal, paned silmad kinni, teed suu lahti, laulad ja usaldad,” kirjeldab ta ja lisab, et selles on sees aastatuhandete tarkus, mis viib sind meditatsiooni.
Mantrad aitavad hoida fookust nii elus kui eneses
Kaushalya Vishenkamatrioshka ja Alex ehk Jagaspace selgitavad, et sõna mantra
koosneb kahest osast MAN- mõistus TRA- vabastama. “Kõige rohkem meelehärmi kipubki elus valmistama just inimese enda mõistus, mis on hinnanguline, kritiseeriv, kontrolliv ja mis kõige hullem- “hüppab kontrollimatult ringi”. Kui palju kergem oleks elu, kui mõistus oleks veidi rahulikum või veel parem, lausa vaikne. Mõistus võiks “sõna võtta” vaid siis, kui meie, peremehena, talle “sõna anname”,” räägivad nad.
Kaushalya Vishenkamatrioshka ja Alex peavad sümpaatseks sanskritikeelseid mantraid. Näiteks universaalne loomisheli mantra lihtne “OM” või “AOUM” . Erilise vägevuse saab aga mantra kordamine koos paljude inimestega, kus kõik korraga sama mantrat kordavad või laulavad. Seda saab kõige paremini mõista läbi isikliku kogemuse.
“Meie isiklik kogemus mantra teekonnal on 25 aastat ja see aitab hoida fookust nii elus kui eneses. See on sügav ja lihtne teekond, mis alati tõstab tuju ja loob kergust,” räägivad nad.