Paari nädala eest säras kõigi vabade eestlaste rõõmuks armastusväärne tšellomängija Silvia Ilves Tallinnas Vabaduse väljakul rambivalguses, hoolimata ähvardavatest ohupilvedest tema ümber. Südamest sunnitud ülevoolava ülesastumisega väljendas vankumatu kangelanna hoolt oma riigi ja rahva suhtes, andes varjudest vaevatud Vabaduse väljakule riigihümniga uue hingamise. See oli siiruse ja puhta südametunnistuse musternäidis, mis saab tulevikumaailma normiks.

Mõned päevad tagasi kutsus seesama andekas tšellist Facebooki reklaamis kalleid sõpru osa saama oma perekonna kodukontserdist, millele paljud huvilised osalussooviga reageerisid. Ürituse üllas eesmärk oli inspireerida muusikat õppivaid lapsi ning pakkuda positiivseid emotsioone kuulajate-vaatajate kodudes. Info kohaselt pidi kontserdil ühes kogenud emaga üles astuma kümneaastane pianist ning kaheksa-aastane tšellist.

Lubatud hetkel toimuski otselülitus hubasesse ”kodukontsertsaali”, kus peale viimaseid ettevalmistusi pidi hakkama kõlama aegumatu kuldne klassika, mis eelnenud harjutamise käigus parajat lihvi saanud. 

Avatud kaanega klaver ja kastist väljavõetud tšellod ootasid aktiivset kasutust. Ürituse võõrustaja Silvia tutvustas lühidalt algavat programmi ning tõi kuuldavale avaloo. Poogen libises tantsiskledes pikkadel keeltel kord rahulikult, kord tõtlevalt, tuues esile meeliülendava meloodilise muinasloo, mida laivekraanil saatmas Facebooki kommentaatorite laigid, laavid ja kallistused. Emotsioonid elavnesid, kontsert jätkus vaheldumisi ühe, kahe ja kolme pilliga, sest käigus olid kaks tšellot ja klaver. Kuulajate kõrvad said puhata kodukontserdi repertuaari leebes tuules, mida puhusid lõkkele pereema Silvia ja tema tragid pojad. Meeleolukas koosmängus esitas vanem artist noorematele suunavaid tarkusi, mida väiksemad käed siis püüdlikumalt praktiseerisid. Kõva treening, mis meenutas valmistumist muusikakooli eksamiks žürii hindavate pilkude all. Leian, et poiste õpetajad võisid sel tunnil oma kasvandike üle uhked olla. Juhendaja õiglane kriitika ja toetav tunnustus käsikäes suunas pedagoogiliselt nooremat generatsiooni. Kui tšellod vaikisid, saatsid väikesed agarad sõrmed mustadel-valgetel klaveriklahvidel korda suuri tegusid, mil tuba täitsid kuulsate heliloojate klaveriteosed. Programmi ilmestas toredasti see kui klavaripalade vahepeal tutvustas noor pianist põgusalt mängitud lugu ja selle tuntud loojat. Kõlas ka šikkide kikilipusudes poiste laul ema klaverisaatel.

Kaks viimast heliteost mängis päikseline pereema tšellol. Neist esimene särtsuv möllune pala, mille taustal poisid tuliselt tantsu vihtusid. Siis mängis Silvia õhtu lõpetuseks rahuliku helge loo, mis meid kõiki romantikalainetel nädalalõpu hilisõhtusse kandis.

Nii mõnus oli viibida selles meeldivas meloodilises kodus virtuaalselt, mis aitas meil saada suuremaks vaimult, kasvada armastuses ja hoolivuses.

Oma oskusi tublisti arendanud pilli-perekond pani võluliste viisidega vibreerima oma kodu, meie kõigi kodud, meie kokkupõimunud hingekeeled. Võimendas isoleeritud olekus ligimestel hoida elus seltskondlikku kultuurikirge ja kogeda intuitiivselt toetavat õlatunnet. Planeeritud ja ettevalmistatud muusikaline missioon täitis igati oma püha eesmärki.

Sel 25. aprilli hingamispäeva õhtul viibisin tõesti ainuõiges kohas. Meil kõigil oli au istuda publikuna arvutiekraanide ees, oma kohaloluga toetamas ja motiveerimas noorte muusikute  arenguteed. Olud paranevad ja kindlasti kohtume edaspidi juba ehedamas õhustikus, kus imeliste meloodiatega täidetud imeline maailm meid üldiseks helisevaks elumuusikaks ühendab.

Ka nende ridade kirjutaja lapsepõlv oli väga musikaalne, sai harjutatud mitut pilli ning bändigi proovitud. Ja kuigi ma ei hakanud käima pillimeheteed, olen saatusele tänulik, et suudan sõnaseadega puudutada paljusid kaasteelisi, et nende talent veelgi eredamalt kõiksusesse kiirguks ja meie kuulmeis kajaks. Muusika inspireerib ürgse jõuga autori kirjasõna. Tiivustav kirjasõna täiustab interpreedi instrumendilt lenduläinud nooti.

Aitäh, hea Silvia Ilves ja perekond! Aplaus, ülistus, lilled!

Andre Tamm

Foto: Martin Ahven

Eelmine artikkelArmuloitsud täiskuu ajaks
Järgmine artikkelKõva ja pehme kuuseis maikuuks 2021

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi