Aasta 2022 on Raamatukogude aasta. Raamatukogud on läbi aegade olnud au sees, kui kodu- ja välismaise vaimuvara hoidjad ja vahendajad, üld- ja erihariduse tõhusad toetajad. Auväärsed kultuuriasutused, mis lisaks laenutusele ka palju muid võimalusi pakuvad ja loomeinimeste inspiratsiooni võimendavad. Aja jooksul on raamatukogud läbi teinud võimsa arenguhüppe.

Minu 1980ndate lapsepõlves ja põhikooliaastates sai kogudest peamiselt laenutada. Vahel harva toimus mõni hariva kallakuga loeng nende riiulitega kaetud seinte vahel, kus kompuutritest ei osatud undki näha. Tänased, moodsalt remonditud ja sisustatud Eestimaa raamatukogud on tublisti muutunud. Nüüd on võimalus kasutada kohapeal internetiteenust, paljundada, skanneerida, istuda süvenenult lugemissaalis, lugeda meediaväljaandeid erinevates keeltes, teostada igasugu uurimustöid. Samuti korraldatakse regulaarselt üritusi, küll vestlusringe kirjanikega, küll värskete teoste esitlusi autoritega. Värvikirevad temaatilised näituste väljapanekudki pakuvad vahelduseks elamuslikku silmailu. Pole siis ime, et ka mina raamatukogude külastajana jään tihtipeale kauemaks neisse toredatesse asutustesse ja unustan tundideks kõik väljaspool hoonet toimuva. Raamatukogu on nagu teine kodu kultuuri- ja lugemishuvilistele ja loova natuuriga isikutele. Kirjanikud saavad siin trükkida arvutisse oma raamatute käsikirju ja ajakirjanikud artikleid ning neid redigeerida. Suuremates keskustes on teatud võimalused ja valikud muidugi suuremad. Näiteks muusika- ja videoosakonnad, erinevate riikide väikesaalid keeleõppematerjalidega, toitlustusteenus, kirjastuste messid ja palju muud. Kuid ka väiksematel kogudel on omad võlud, mis külastajat ikka tagasi tõmbavad. Ka nendes on võimalik käivitada lahedaid lisaprogramme tavapärasele laenutusrutiinile. Arengute poole pealt on rõõm tõdeda, et e-posti või telefoni kaudu saab kergelt teostada tarvikute pikendamisi ja et kriisiaegadel on võimalik kontaktivaba laenutus. Raamatukogu on praegusel ajal mitmekülgne, abivalmis ja väärikas inimese arengut toetav kultuurikeskus, läbi kõikide kirjanduslike žanrite ja edukalt sooritatud küber-tiigrihüppe. Omaette silmarõõm on E-kataloog ESTER – Eesti suurimate raamatukogude ühiskataloog, mis võimaldab olenemata asukohast interneti kaudu otsida autori või pealkirja järgi valitud teost, kontrollida selle saadavust ja staatust kogudes.

Hea on kirjutada neid ridu, seda enam, et olen ise külastaja rollile lisaks osalenud raamatukogudes vabatahtlikutöödel. Need olid huvitavad päevad, kus organiseerisin kohapeale rääkima ühe tuntud kirjaniku ning aitasin raamatuid riiulites õigesse järjestusse paigutada. Sai ka tehtud mõnede tekstide analüüse ja kirjutatud blogisse hulgaliselt värskelt ilmunud teoste lühitutvustusi reklaamiks. Vahva oli sel viisil kaasa lüüa ja anda oma panus.

Ja loomulikult on täna ülimalt hea meel selle üle, et ka minu enda raamatud katavad paljude Eestimaa armsate raamatukogude riiuleid.

Hinnakem siis ikka kõrgelt meie rikkaliku valikuga lahkeid raamatukogusid! Kasutagem heaperemehelikult nende tarvikuid ja leidkem nendest endale parimad valikud oma vaimuelu täiustamiseks!

Soovin õnne sellel tähtsal pidulikul aastal kõigile raamatukogudele, nende töökatele kollektiividele ja kallitele külastajatele.

-Andre Tamm- 

Eelmine artikkelSõnumid 24.-30. jaanuariks 2022
Järgmine artikkelSõnumid Tiigri aasta algusnädalaks

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia