Foto: J. Garget

Mis on kõva ja pehme aeg kuus ja mille järgi või kuidas seda arvestatakse?

Iga faas kestab umbkaudu 5 päeva. Iga faasi puhul kordub üks ja sama: kolm päeva on selle aja mõju valdav ning kaks päeva on üleminekuaega. Kuuloomisest, mil kuud taevas näha polegi, saab alguse pehme aeg.

Imepeene tagurpidi C tähe kujulise kuu taevasse ilmumisest saab alguse kõva aeg. Järgmiseks faasiks on Kuu esimene veerand, millest algab pehme aeg. Need on kasvava kuu kõva ja pehme periood. Kõigile märgatav täiskuu aeg on viis päeva kõva aega. Kui aga Kuu kahanema hakkab, algab pehme aeg. Kuu võtab õigetpidi C tähe kuju. (Mulle õpetati lapsena, et noorkuu on junior (“noorem”), J – ja kuu kuju ongi siis J tähele sarnaselt vasakule avanev. Vana kuu on senior (“vanem”), vene keeles kirjutatakse senior aga cениор, C – ja kuusirp ongi paremale avatud. Junior – J, senior – C. Lihtne meelde jätta!). Viimase veerandiga algab kõva aeg.

Keda huvitab, võib lisa lugeda, seal kõik murretes ja läinud aja keele kujul kirjas nagu vanarahvas pajatanud on.

Pehme aeg

on hea määndaja ja lagundaja ja sel ajal lähevad haavad kergesti mädanema, suitsutatud liha ja kala lähevad kergesti ussitama ning piim müredaks. Vanarahvas rääkis, et pehme ajaga tehakse kõik tarvilisemad tööd.

Pesu läheb pehmel ajal pestes kergelt puhtaks ja püsib seda kaua. Plekkide eemaldamiseks pole võibolla plekieemaldajat vajagi, piisab pesuvahendist. Pehmel ajal küntakse, kuna ka mätas laguneb hästi ja veetakse sõnnikut. Pehmel ajal külvatakse- istutatakse kõik, mis alla kasvatab.

Naistele teadmiseks vanarahva hoiatus: Pehmel ajal ei või naine oma last rinnast võõrutada. On oht, et äkki seisma jäänud rinnapiim tekitab rinnapõletiku.

Kõige parem aeg uute asjade alustamiseks on noorkuu pehme aeg.

Kõva ehk kalk aeg kuus

Kas te seda teate, kust tuleb kaduneljapäeva tähendus?

Kahaneva kuu kõval ajal arvati olevat suur kaotav jõud. Seda nimetati kaduajaks ja vanakuu kuivaks ajaks. Arvati, et kõige suurem kaotamise jõud on selle aja neljandal ja viiendal päeval. Vahel juhtus, et viies päev jäi vahele – kuu loomisest järgmise kuu loomiseni on keskmiselt 29 ja pool päeva, see tähendab, et igas teises kuus on üks aegadest viie päeva asemel nelja päevane. Kui kahaneva kuu ajal kaob kuu hommikutaevast juba viiendal päeval, on tegu kadureedega. Sellise viiepäevase kadunädala neljapäeva nimetatigi kaduneljapäevaks, kuna juba siis on igasugune kadumise jõud tugev. Plats puhtaks vanast, et uus saaks tulla!

Sel ajal lõigatud puu ei mädane, haavad ei lähe halvaks (kuldlõikus). Kirves pannakse varde vanakuu kõva ajaga. Kõval ajal tapetud looma liha ajab palju rasva välja ja rasv pritsib pannil ning küttepuudest jääb järele palju sütt.

Kõval ajal on õige aeg külvata teravilja ja kõike muud, mis peale kasvatab (kapsast külvata/istutada täiskuu ajal).

Kõval ajal tehtud asjad jäävad püsima.

Kõva ja pehme kuu aprillis:

Pehme kuuseis: 1., 6.-9., 15.-21., 26.-30.

Kõva kuuseis: 2.-5., 10.- 14., 22.-25.

Kuu loomine on 8. aprillil ja täiskuu 24. aprillil.

Eelmine artikkelSõnumid märtsi lõpunädalaks
Järgmine artikkelSõnumid aprilli algusnädalaks
Eluaegne grafomaan. "Kunksmoor", ehk tegelenud ennustamisega aktiivsemalt aastast 1988. Looduse, loomade ja lindude sõber. Veesõltlane. Kõikidele jookidele eelistan vett, duššile vanni; elukohta otsin veekogu ligi ja mere äärest peab mind jõuga ära kiskuma, sest suure vee kutse on minu jaoks lausa hullutav. Jumaldan nii ujumist kui laevasõitu ja viiemeetristel lainetel loksuv praam tekitab pööraselt nalja merehaiguse asemel.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi