Hollandlane Arnold Timmerman omandas 1997. aastal magistrikraadi tsiviil- ja sotsiaalõiguse erialal (Madalmaades Leidenis). Korporatiivse karjääri asemel valis ta aga teistsuguse tee ja temast sai fotograaf ning elustiili- ja reisiajakirjade toimetaja. Viis aastat hiljem pöördus ta eluaegse kire enesearengu juurde ning tänaseks on ta viinud läbi enesearengu, emotsionaalse teadlikkuse ja keha-meele terviklikkuse seminare kõikjal maailmas väga paljude rahvaste, kultuuride ja elukutsete esindajate ees. 23. ja 24. novembril tuleb ta Eestisse, õpetades Tallinnas seminaril “Dogma Detox“, kuidas aidata ennast, oma töötajaid või kliente uuele tasandile kõigest minutite jooksul.

Mida sõna „dogma“ sinu jaoks tähendab?

Sellel on mitu tähendust. Mulle meeldib kõige enam „Dogma on väide, milles ei kahelda, vaid mida usutakse“.

Millised dogmad on juhtide seas levinud?

  • „Mina olen vastutav“.
  • „Mina kontrollin kõike“.
  • „Kõik sõltub minust“.
  • „Era- ja tööasju ei tohi segamini ajada“.
  • „Pean vait olema ja tööd tegema. Ainult nii saab juhiks“.
  • „Pean jõudma tööle enne ülemust ja lahkuma pärast teda“.
  • „Kui ma käitun nii, nagu õigeks pean, tehakse mind töölt lahti“.
  • „Töö juures ei saa väga aus olla“.

Kui juht hakkab teisiti mõtlema, muudab see kogu meeskonda ja kuidas see väljenduks?

„Dogma Detoxis“ pole sellist asja nagu „juht“. Kõik juhivad ja alluvad. Olukord dikteerib, kes juhib, millal ja kus. Kui tõepoolest on keegi ametlikult juhirollis, tuleks neile kasuks, kui nad suudaks sisemiselt ja väliselt muutuda. See ei sõltu ainult neist, vaid varjatud dogmadest organisatsioonides, selle äriüksustes, osakondades ja meeskondades. Individuaalsed ja kollektiivsed dogmad on tihti seotud ja neist on kerge vabaneda. Vahel on vaja kasutada individuaalset „Dogma Detoxi“. Võib juhtuda, et soovitud kollektiivne muutus ei ühti enam üksiku inimese teega. Siis võib „Dogma Detox“ pika vallandamisprotseduuri või konflikti asemel aidata mõlemal poolel selgust saada.

Individuaalsed ja kollektiivsed dogmad on tihti seotud ja neist on kerge vabaneda.

Millised juhiomadused on tähtsaimad?

Mitte ükski. Sellepärast ma kirjutasingi oma esimese raamatu „Leadingship“ (2011). Tavapärased juhiomadused põhjustavad rohkem kahju kui kasu. Miks? Sest need on dogmaatilised ega võimalda üheski olukorras end ausalt väljendada. Olukorrad muutuvad pidevalt. Miks peaks siis eksisteerima kindel arv juhiomadusi, mis aitaks kõigega toime tulla? Pole ju loogiline.

Tavapärased juhiomadused põhjustavad rohkem kahju kui kasu.

Miks on tähtis dogmadest vabaneda?

Mitte iga dogma pole halb. Dogma on väide, milles ei kahelda, vaid mida usutakse. Dogma on hea nii kaua, kuni see toetab. Alles siis, kui see hakkab takistama, tuleb sellest vabaneda. Kui kogeme paigalseisu, selgusetust äris, meeskonnas või karjääris, aitab „Dogma Detox“ varjatud dogmast vabaneda. Muutus leiab aset kohe automaatselt.

Dogma on hea nii kaua, kuni see toetab.

Kuidas tekivad piiravad mõtted ja kuidas neist vabaneda?

Piiravad mõtted ja uskumused on seotud dogmaga. Need on valvurid, mis hoiavad meid teatud reaalsuse piirides. Nendest vabanemise asemel otsin ma dogmat, mis hoiab neid paigal, vabanen sellest ja negatiivsed mõttemustrid kaovad automaatselt.

Kõik tahavad rohkem raha teenida. Kuidas seda saavutada?

See on üks imeline dogma. (Naerab.) Ma tean mitut inimest, kes ei taha rohkem raha teenida. Ma uurin igalt inimeselt ja ettevõttelt, mida nad tegelikult seoses rahaga soovivad. Kui soov jääb reaalsusest väga kaugele, otsime varjatud dogmasid. Ma olen näinud ärimehi, kes ei teeninud piisavalt. Nad ei vajanud õpetust, kuidas rohkem teenida, vaid „Dogma Detoxi“. Nad on mulle pärast teatanud, et äri läheb hästi ja nad isegi ei mäleta, mis oli probleem.

Rohkem infot ürituse kohta leiab SIIT!

Eelmine artikkelInglisõnumid mardikuu teiseks täisnädalaks
Järgmine artikkelOtt Kiivikas tõi turule tervislikud toidud

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia