Talvine pööripäev – Yule

0
4882
Tagasi
Järgmine

Pööripäeva halu (Yulehalu) valmistamine

Sel ajal võib tuppa tuua ühe ilusa halu, mida siis vastavalt vanade traditsioonide kohaselt kaunistada võiks ning samuti võiks valmistada uksele, tuppa või maja kaunistuseks ka jõulu (Yule)pärja.

Näiteks halu valmistamiseks too metsast tuppa üks paraja pikkusega sirge või kõverik kuni 50 cm halg, mis sulle meeldib ja mille võiksid panna pidulaua keset kaunistama. Kuna lihtsalt tühi halg võib laual naljakas välja näha, siis vajad veel väikeseid kaunistuselemente. Kui vähegi võimalik, ära kasuta siin kunstlikke kaunistuselemente, vaid kasuta looduses leiduvat, kui tahad oma halu hiljem ka traditsiooniliselt ära põletada. Kui seda ei soovi, siis võid kasutada ka kunstlikke materjale. Mina ise eelistan looduslikke kunstlikele.

  • erinevad käbid;
  • erinevad igihaljad oksad;
  • värsked iileksimarjad ja oksad;
  • kuivatatud marju või puuvilju nagu apelsinist lõigatud kettad;
  • kaneelipulgad;
  • sulgi;
  • mõni kaunis ja värvikirev siidpael;
  • küünlaid;
  • lumesprei;
  • jne, lase oma fantaasial lennata;
Foto: Janeen Nina Thurber

Kui oled omale leidnud kõik vajaminevad komponendid, mida oma halul kasutada soovid, siis on sul vaja küünalde paika panemiseks vaja saada halu sisse sobivad augud. Selleks kasuta kas puuri või freesi, millega vastavad augud halu sisse teha.

Edasi ei ole sul vaja teha muud, kui kaunistada oma halg vastavalt soovile ja fantaasiale täpselt nii nagu tahad. Sul võib selleks vaja minna kas mingisugust sidumiseks minevat materjali (takunöörid, lilleseadeteks mõeldud traadid), aga võid täiesti vabalt kasutada ka kuumaliimi püstolit, et oma kaunistuselemente paika saada. Kui kasutad liimipüstolit, siis ära seda halgu koldes põleta!

Miks seda tehakse, et tuppa tuuakse kas erinevaid igihaljaid oksi, puu, valmistatakse pärjad ja halg ning need kõik ka ära kaunistatakse?Tegemist on iidse kombega, mille kohaselt tuppa toodud rohelus kaitseb majapidamist ning jagades oma vastupidavust aasta kõige külmematel kuudel, kui elu on habras.

Kuigi pööripäeva halg on viimasel ajal paljudes majapidamises muutunud koogiks, siis algselt oli selleks tammepuu oks. Valiti just tammepuu, kuna ta põleb aeglasemalt ning tema kuumus on kõrgem ning ta annab rohkem ning pikemalt sooja ja valgust.

Kui pidustused läbi, siis põletati vanasti ka halg ära. Selleks on mitu moodust. Üks viisidest oli see, et halg põletati korraga ja täielikult ära ning tuhk koguti kokku ja puistati mööda elamist laiali, et see kaitseks pere ning  majapidamist kurjade vaimude eest. Seda moodust kasutati peamisel Skandinaavia maades.

Teiseks viisiks oli selle sama halu põletamine 12 järjestikusel päeval, ehk siis pööripäevast alates, uue aasta esimeste päevadeni välja ja see, mis halust järele jäi, seda hoiti alles tulevaseks talviseks pööripäevaks, et sellega alustada uut pööripäeva tähistamise tuld. Alles hoitud halg pidi majapidamist ja pererahvast kaitsema erinevate hädade eest, eriti äikese eest.

Kolmandaks võid enne halu põletamist lasta igal pereliikmel kirjutada üles oma soovid järgmiseks aastaks ning see soovid siduda halu külge ning siis halg põletada. Nagu sa tead, siis soovide kirjutamine paberile või kui soovid millestki vabaneda, kirjuta see paberile ning selle ära põletamine aktiveerib selle, mille oled paberile kirja pannud. Tegemist on lihtsa tulemaagiaga.

Kui sul on kodus kamin või muu tulekolle, kus oma halgu põletada, siis on seda mugav teha seal, aga veel parem ja põnevam on teha seda õues. Kui sul on aias lõkkeplats või koht, kus saaksid tuld teha, kogu pererahvas ümber selle tule ning pange end soojalt riidesse, kuumad joogid kaasa ning põletage halg väljas öises karguses tähistaeva ja kuuvalguse keskel. Sel ajal, kui halgu põletate saate üles näidata oma tänulikkust möödunud aastale ning keskenduda uutele lootustele, küllusele, heale tervisele, soovide täitumistele, mida sa soovid, et uus aasta endaga kaasa tooks.

Tagasi
Järgmine

Energiavahetus 2018

Foto: Bloom For Life

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.

Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.

Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi