1Mis on ghee?
Päris mitmel korral olen oma retseptides kokku sattunud gheega, aga pole seda kunagi kasutanud, kuna reeglina võib ghee asemel alati ka võid kasutada. Nüüdseks oli tekkinud juba tõsine “sportlik” huvi selle kurikuulsa ghee vastu. Ja otsustasin siis selle ghee tegemise kätte võtta, mis iseenesest on väga lihtne.
Ghee saadakse või pikaajalisel kuumutamisel madalal temperatuuril. Selle toimingu käigus eraldatakse kogu võis olev vesi ning piimasuhkur karamellistatakse ja järele jääb selge, kuldse jumega ning imeliselt lõhnav rasvaine. Lõhnalt meenutab see mingit minu lapsepõlveaegset magusat (ainult ei suuda kuidagi meenutada mida nimelt), maitselt on ghee kergelt magus ning õrnalt pähkline. Ghee on korduvkasutatav, ta ei roisku ja kuna kuumutamise teel on eraldatud temast piimavalk, mis tekitab või roiskumist, siis ei pea gheed hoidma isegi mitte külmikus.
Veedakirjandus kirjeldab gheed kui “aju toitu”, sest see pidavat teravdama mõistust ja parandama mälu. Samuti aitab ghee kaasa seedimise soodustamisele ning ei ärrita magu ja lisaks aitab tasakaalustada mao happelisust. Ajurveedas loetakse gheed veel selliseks toiduaineks, mis aitab kanda teiste toiduainete ning maitseainete raviomadusi keha kudedesse ning rakkudesse, tuues head tervist, pikaealisust ning elujõudu. Ghee aitab ka kuiva naha korral, niisutades kuiva nahka seestpoolt väljapoole, aga teda võib kasutada ka naha võidmiseks ja pehmendamiseks.
Kui võis on ca 80-82% rasva ning 16-18% vett ning 2% piimavalku, siis ghee valmistamisel aurustub vesi, ning piimavalk, mis juba 120 C juures kõrbema hakkab, eraldatakse ning järelejäänud suurepärane ning kvaliteetne “vedel kuld” kannatab kuumust kuni 190 C.
Eile sai siis tehtud valmis esimene laar gheed. Et postitus saaks koos fotodega, tegin täna uue ghee koos sammhaaval fotodega.
Minu esimeseks ghee valmistamiseks läks vaja:
- 400 g Eesti võid 82%
- pott
- puulusikas
- metallsõel
- kurnalapp
- puhas purk
Võtta puhas ja kuiv paksupõhjaline pott ning asetada või potti, hakata seda sulatama madalal kuumusel. Kui alustada liiga suure kuumusega, siis võib või ära kõrvetada juba alguses ning ghee teost ei tule midagi välja. Ghee valmistamine nõuab üsna palju aega, vähemalt 20-30 minutit.
Kui või on sulanud ning või pind on kaetud tiheda valge vahuga, on aeg kuumust vähendada ja edasi võib jätta või potti podisema (segada pole vaja). Kui aga või hakkab põhja võtma, on kuumus liiga suur. Meeles tuleb pidada seda, et eesmärgiks on võist kogu vesi välja aurutada ning piimavalk eraldada. Piimavalgu saame ka lühikese ajaga kätte, kuid siis jääb osa vett ikkagi aurustamata ning kallis kraam läheb roiskuma ning hallitama.
Edasi on kaks valikut, kas koguda tekkinud vaht (mis on puhas piimavalk) ning riisuda see võilt puhtasse anumasse ja kasutada paari päeva jooksul ära tehtavates toitudes (putrudes, suppides, aedviljapüreedes, küpsetistes jne) või jätta vaht riisumata ning ghee valmides settib see ise põhja ning pruunistub. Mina ei riisunud ja lasin asjadel oma rada minna.
Postituse edasi lugemiseks kliki nupukesele: “Loe seda edasi”.
Kas silmadele vanakestele mõjub?Kas ajurveeda prillidest olete kuulnud?Muidu vga huvitav lugemine!