Täiskasvanuna vastutame me paljude asjade eest, mis on täitsa hea, aga mõnikord ka paras peavalu. Näiteks, kui sa pead kuus toime tulema teatud rahasummaga toidu peale, sest ülejäänud on kulunud arvete maksmisele, siis see võib olla paras peavalu. Või oled üliõpilane ning raha niigi napib ja vanematelt ei taha/saa ka koguaeg lunida, sest soovid olla iseseisev ning näidata neile, et sa saad ise hakkama.

Täna pakun välja mõned variandid, kuidas raha veidikene kokku hoida, samas süüa tervislikult. Loodetavasti on neist ka sinule kasu.

1. Nimekiri ja sellest kinnipidamine

Foto: State of Delaware
Foto: State of Delaware

Poodi minekuks tee endale nimekiri kaupadest, mida kindlasti vaja on. Mis peamine, pea sellest nimekirjast kinni! Sest see tagab selle, et sa ei tee emotsioonioste ning ei jõua koju mitme ebavajaliku kaubaga, sest sa hetkel tundsid, et sa kindlasti tahad või vajad seda. Selline nimekirja tegemine ja sellest kinnipidamine aitab kõvasti raha säästa.

2. Tee inventuure

Foto: Coconut and Quinoa
Foto: Coconut and Quinoa

Tee kord nädalas või kuus oma külmikus, sügavkülmas, kuivainete kappides ja sahvris inventuure. Oota uue toiduaine ostmisega seni, kuni see on otsa saanud või saab järgmisel päeval. Sa võid hoida sügavkülmas või külmikus ühte riiulit selleks otstarbeks, kui midagi on otsa saanud, et saaksid hädapärast kasutada sellest riiulist võetud toiduaineid. Säti riiulitesse oma toiduained säilivuskuupäeva järgi, kiiremini riknevad kaubad ettepoole ning pikema säilivusajaga tahapoole. Nii ei lähe sul kergelt midagi raisku ja saad kõik optimaalselt ära kasutada. See säästab palju raha ja vähendab äravisatavaid jäätmeid.

Lisaks aitab inventuur hoida kindla ülevaate sinu hetke toiduainetest. Soovitan hoida sul külmikul kahte/kolme nimekirja, kiiresti riknevate, pika säilivusajaga toiduainetele ja jooksvad. Kui midagi hakkab otsa saama, lisa toode vastavasse nimekirja. Jooksvad toiduained lisa kolmandasse, need on sellised igapäevased toiduained nagu piim, munad, koor jne.

3. Ära ostle nädalavahetustel

Foto: Elmo Riig
Foto: Elmo Riig

See ei säästa küll raha, aga säästab sinu aega ja närve. Suured kaubanduskeskused on reeglina nädalavahetuseti pilgeni täis, mis tähendab seda, et pole parkimiskohta, kauplused on rahvast pilgeni täis, toidukorve/kärusid napib ja kassades on meeletud sabad.

4. Kasuta soodustusi

Foto: Delfi
Foto: Delfi

Teatud nädalatel või päevadel on erinevates kauplustes erinevatele toiduainetele ja kaupadele palju soodustustusi, mis tähendab seda, et sa pead olema nendega eelnevalt tutvunud. Soodustused aitavad sinu toidukorvi lõppsumma hoida kontrolli all. Pea meeles seda, et kõik, mis on soodustusega ei tähenda seda, et sa seda vajaksid või ostma peaksid. Ole ratsionaalne. Igapäevaselt on kauplustes soodsamalt ka sama päeva lõppkuupäevaga toidukaubad. Need sobivad ideaalselt jooksvate toodete nimekirjas kasutatavate kaupade asemel. Sest koju minnes, teed sa neist kohe omale maitsva roa. Tihtilugu on need kuni 75% soodsamad.

5. Ära ostle tühja kõhuga

Tühja kõhuga poes Foto: ABC News
Tühja kõhuga poes
Foto: ABC News

Tühi kõht on toidupoes sinu kõige suurem rahakoti vaenlane, sest kõik tundub koheselt väga vajalik ning ilma selleta ei ole võimalik kauplusest välja minna. Tegelikult see ei ole üldse nii ja ilmselt oled tihtilugu seda ka ise kogenud.

6. Ära osta pakendatud liha ja juurvilju

Foto: Penn Quarter Living
Foto: Penn Quarter Living

Muidugi on hästi mugav osta juba tükeldatud liha, näiteks broilerikoivad. Selle asemel osta terve broiler, tööd on küll rohkem, aga lõppkokkuvõttes säästad rohkem raha ning saad ka rohkem liha kätte. Veel parem ja odavam on osta oma lihakraam lahtiselt lihaturult. Kauplustega võrreldes on sealne lihahind kõvasti parem ja ka lihakvaliteet on parem. Sama kehtib ka juurikate kohta. Ära osta neid kooritud, tükeldatud ning vaakumpakendisse pakendatud juurikaid. Osta terved ning pesemata juurikad. Jällegi tööd on nendega rohkem, sest pead need kodus ise ära pesema, koorima ja tükeldama, aga kokkuvõttes tuleb odavam ja ka tervislikum. Ka siin kehtib reegel, soeta need võimalusel turult, mitte kaubandusest. Lisaks on need palju maitsvamad ja ka tervislikumad.

7. Riivi oma juustud ise

Foto: Coupon Clipp
Foto: Coupon Clipp

Tihtilugu on mugav kasutada juustu, mis on eelnevalt riivitud. Aga need juustud kipuvad tihtilugu olema kilolt kallima hinnaga, kui terve juust. Muidugi on ka erandeid, vahest saab väga soodsalt ka riivjuustu. Lisaks värskelt riivitud juust maitseb paremini kui see valmis riivjuust, mis on seisnud pakendis juba päris pikka aega.

8. Ära osta pudelivett

Foto: Äripäev
Foto: Äripäev

Pudelivesi on üks kõige kallimaid, pigem kasuta kraanivett ja vajadusel filtreeri see ise. Need Brita-filterkannud ja ka vanamoeline vee keetmine ajavad asja kenasti ära ning hoiavad lõppkokkuvõttes raha kõvasti kokku. Isegi matkale või reisile minnes, võta kodust kaasa oma vesi, kasuta selleks vanu tühje pudeleid või termost. Ise käin alati termos koduse veega kaasas. Lisaks on kodune filtreeritud vesi sulle kordades ohutum kui pudelivesi.

9. Ole ettevaatlik peibutistega

Peibutis vahekäigus Foto: ALdo Luud
Peibutis vahekäigus
Foto: ALdo Luud

Kindlasti oled märganud kauplustes kassa juures ja vahekäikudes erinevaid maiustusi, jooke, pudi-padi-vidinaid, jms. Need on sinna pandud peibutiseks, et inimesed järjekorras olles teeksid veel viimased emotsiooniostud, sest kui need tooted sul pidevalt silme all on, siis mõjub see selliselt, et sa kindlasti vajad ja tahad seda osta. Kui oled ära maksnud, siis vannud tulist kurja. Kõik tooted, mis on pandud vahekäikudesse peibutiseks, ei ole sulle VAJALIKUD ja sa EI PEA neid ostma!

10. Osta poe omamärgi tooteid

Omamärgitooted Foto: Rimi
Omamärgitooted
Foto: Rimi

Kui oled kindla poe tihe külastaja, siis osta poemärgi tooteid, nt Selver, Rimi, Maxima vm. Need tooted on alati odavamad, kui sama toodang, aga tehtud teise kaubamärgi nime all.

11. Kasuta sama päeva allahindlusi

Foto: Elmo Riig
Foto: Elmo Riig

Kasuta ära tänase päeva kuupäevaga lõppevate toodete soodustusi, olenevalt kellaajast võivad need olla 25-75%  soodsamad tavahinnast. Näiteks tihti saad nii 75% soodsamalt liha, juustu vms. Koju minnes tee sellest kraamist kohe maitsev roog. Nii võid saada terve pere õhtusöögi maksumuseks ainult paar eurot, mis muidu oleks läinud maksma võibolla 10+ eurot.

12. Ostle hulgikaubas ning jaga sõpradega

Foto: Fotoalbum -neiurex
Foto: Fotoalbum -neiurex

Tihtilugu on hulgi ostes kõvasti soodsam. Kui oled üliõpilane, siis on see variant just ideaalne. Miks osta kõike endale üksi, sest nagunii seda kõike ise lähitulevikus ära ei tarbi ning hulk raha selle alla magama panna ei ole ka mõtet. Lihtsam on võtta kamp rahvast kokku, kellel läheb vaja samu tooteid ja need ning summa vastavalt proportsioonidele ära jagada. Oled saanud vajaliku kauba soodsalt ja raha jääb rohkem alles.

13. Tee oma toidud, niipalju kui võimalik, nullist

ahjujuurikad

Lihtne on kasutada poolfabrikaate, aga oled hiljuti vaadanud, mida need sisaldavad? Kõvasti odavam on osta puhast liha, juurvilju, koort ning teha endale tervislik ja ülimaitsev ja ka odav roog. Isegi kodus leiva-saia tegemine tuleb kordades odavam kui poest osta. Lisaks on see ka tervislikum. Kindlasti tahab see kõik veidi harjutamist saada, aga lõppkokkuvõttes oled ise õnnelik ja sinu rahakott samuti. Kui üldse süüa teha ei oska, siis leiad mõne sõbra ikka, kes on nõus sind vähekene õpetama ja võimalusel võta mõned toidutegemise kursused – lõppkokkuvõttes tasuvad nad end kuhjaga ära.

14. Pea oma aeda, kui vähegi võimalik

Foto: Scanpix
Foto: Scanpix

Kui sul on vähegi võimali, pea oma aeda, kus saad kasvatada sulle vajaminevaid ning lemmikuid köögivilju. Aia pidamine ei ole üksnes tervislik, vaid ka teraapiline ning lisaks õpetab see sinu lapsi ja ka sind ennast maaga ümber käima ning seda austama.

15. Osta hooajalisi puu- ja köögivilju

Tartu turg Foto: Anni Nöps
Tartu turg
Foto: Anni Nöps

Hooajalised puu- ja juurviljad on alati odavamad, kui eksootilised või need, millel ei ole parasjagu hooaeg. Kui tahad osta apelsine, siis osta neid pigem talvel kui suvel. Suvel on apelsinid reeglina 2-3x kallimad kui talvel, sest suvel pole nende hooaeg. Ilmselt saad sa elada ka ilma nendeta ning vaevalt sul suvel väga apelsinide järgi ka isu on, sest suvel on saadaval palju maitsvamaid puuvilju ja marju. Kui sa ei saa ikkagi hooajaväliselt teatud puuviljade, juurviljadeta elada, osta neid siis külmutatult või külmuta hooajaliselt ise. Ära kunagi osta neid konserveeritult!

16. Kui oled jogurtifänn

krjogurt-mesi-maasikad-banaanid-260613-2

Kui oled suur jogurtifänn, siis tee seda pigem ise kui ostad. Olenemata piima hinnast, on omatehtud jogurt alati soodsam ja ka maitsvam ning tervislikum kui kaubanduses saadaolev. Võtab küll aega, aga on seda kõike väärt.  Mulle  meeldib väga kreeka jogurt, aga see on nii kallis, odavam tuleb endal kodus teha, saab odavama ning maitsvama. Kodune kreeka jogurti tegemisõpetus, sama retsepti võid kasutada ka tavalise piimajogurti tegemisel, aga siis kasuta koore asemel piima ning kreeka jogurti asemel juuretiseks tavalist maitsestamata jogurtit. Ideaalselt sobib Pajumäe maitsestamata jogurt või siis mõni teine puhta juuretisega maitsestamata jogurt, milles pole tärklist või muid lisaaineid.

17. Osta vürtsid, teed, kohvid jms kaaluga

Erinevad vürtsid Foto: Deepak
Erinevad vürtsid
Foto: Deepak

Kui vähegi võimalik osta oma vürtsid, teed-kohvid kaalukaubana, sest pakendatud tooted on kordades kallimad. Leia endale mõni suurepärane vürts- või kohvipood, mis müüb oma tooteid kaalukaubana ning soeta sealt oma kaup. Tuleb kordades odavam. Näiteks laupäeval külastasin Ülenurmel Tõuloom 2014 Sügisnäitust ning sinna oli välja tulnud Maitseainete kauplus oma vürtsidega. Valik oli meeletult lai ning hinnad 10-30 eurot vürtsi kilo, mis on VÄGA mõistlik ning kordades soodsam kaubanduses leiduvate kilohindadega, just konkreetsete vürtside võrdluses.

18. Menüü

Nädalamenüü Foto: Ollibird
Nädalamenüü
Foto: Ollibird

Koosta võimaluselt nädala või isegi kuu menüü, see aitab kõvasti raha kokku hoida, sest siis on sul pilt silme ees, mida sul tegelikult poest-turult vaja läheb ning ei soeta mõttetuid tooraineid, mille hiljem roiskumise tõttu lihtsalt minema viskad. Esimesed menüüd on kõige raskem koostada, aga tänapäeval ei tohiks see ka väga palju vaeva võtta, näiteks Toidutares on terve hulk erinevaid lihtsaid ning maitsvaid toiduretsepte saadaval, millega saad vabalt oma nädalamenüü paika panna. Kui esimesed menüüd tehtud, siis järgmised lähevad lihtsamalt. Nii teab ka su pere, mis neid sellel nädalal koduses menüüs ees ootab. Kuula alati ära ka oma pere soovid ning võta need arvesse, et kõik pereliikmed saaksid nädalas ka vähemalt ühe oma lemmikroa.

19. Eelarve!

Foto: Ellermaa Tarkvaratöökoda
Foto: Ellermaa Tarkvaratöökoda

Viimaks ja mitte vähem tähtsaks on kuu eelarve koostamine. Kõige olulisem on koostada kuu eelarve, kui palju kättesaadavast rahast kulutatakse arvete, laenude maksmisele, laste kooli-lasteaia söögirahad, trennid, ringid ning mis järgi jääb, palju sellest kulutada toidule, palju riietele ja vabaajale – kui võimalus. Mõnel inimesel jääb peale arvete ja laenude tasumist järgi mõnisada või isegi vähem eurot, et sellega oma pere ära toita ja ei saa siin rääkida ei laste trennidest-ringidest, vabaaja veetmisest või riietele raha kulutamisest. See on vahest väga raske, aga kui sa oled kõik kirja pannud, siis lihtsustab see sinu eelarvest kinnipidamist kohe kõvasti. Soovitan toidule mõeldud eelarve ära jagada nädalate peale. Pane kasvõi iga nädala jaoks mõeldud raha eraldi ümbrikutesse, et sa teaksid, et sellel nädalal saad toidu peale kulutada täpselt nii palju raha ja ei sentigi rohkem. Kui sul jääb eelmisest nädalast raha üle, seda parem, siis järgmisel nädalal saad võibolla midagi ekstra lubada või paned kõrvale säästudeks.

Kõige raskem on eelarve koostamisega alustamine, kui oled sellega juba kuu aega hakkama saanud, siis edasi läheb juba libedamalt. Kui sa ei soovi Excelis oma enda eelarvet pidada, siis tänapäeval on selleks palju erinevaid online võimalusi, nt Minuraha, Perekonna eelarve, Rahakool jne. Neile, kes ei soovi kõike onlines jagada, siis Ellermaa tarkvaral on päris hea eelarve programm ja maksab ainult 17 eurot. Ise soetasin selle endale juba 7 aastat tagasi. Tee oma valik vastavalt oma võimalustele ja soovidele ning säästa.

Eelmine artikkelVabaduse deklaratsioon
Järgmine artikkelHirm müügiks – kas oma silm on kuningas?
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia