Kui inimesed laevad Netflixist filmi alla või lülitavad sisse veebiraadio, võivad nad sellega pöörata soovimatute jälgijate tähelepanu sellele, mida ja kus nad parajasti korda saadavad.
Enam ei pea spioonid sinu koju paigaldama “lutikaid” – võrgustatud ja “app´ide” poolt juhitavate vidinate kasutusele võtu tõus tähendab seda, et inimesed ISE istutavad oma koju vajalikud “lutikad”, ütles CIA juht David Petraeus.
CIA väidab, et nad on võimelised neid seadmeid interneti kaudu “lugema” – ja võibolla isegi läbi raadiolainete kodust väljaspool.
Kõike alates telerite juhtpultidest kuni kellraadioteni on nüüd võimalik läbi rakenduste kontrollida – ja kiibikompanii ARM avaldas hiljuti madala energiatarbimisega odavamad kiibid, mida on võimalik kasutada kõikjal alates külmkappidest ja ahjudest kuni uksekelladeni.
Tulemusena on võimalik olemasolevaid võrgustatud vidinaid lugeda nagu raamatut ja isegi neid eemalt kaugjuhtida. Petraeus ütleb, et ühendatud vidinad muudavad spioneerimise kunsti – lubades spioonidel jälgida inimesi ilma lutikaid paigaldamata, ilma smokinguga lõunasöögile minemata või isegi sinna sisseimbumist harjutamata.
“Transformatiivne (ümberkujundav) oleks ülepakutud sõna, kuid usun, et see kehtiks ideaalselt selle tehnoloogia kohta,” ütles Petraeus.
“Huvipakkuvate objektide asukoht määratakse kindlaks, identifitseeritakse, jälgitakse ja kaugjuhitakse läbi rikkaliku, odava ja suure võimsusega järgmise põlvkonna interneti.”
Riskikapitali ettevõttega suheldes rääkis Patreus uuest tehnoloogiast, mis võtab sihikule protsessorite ja võrguühenduse paigaldamist nö. “rumalatele” seadmetele, nagu külmkapid, ahjud ja valgustussüsteemid. Maailma üks suurimaid kiibi tootjaid ARM tuli välja uue võrgustatud kodumasinatele mõeldud protsessori tüübiga.
ARM kiibid on väiksemad, madala võimsusega ja odavamad, kui eelnevad protsessorid ning on loodud interneti lisamiseks kõikvõimalikele elektrilistele seadmetele. Selle mõte on kui “asjade internet”.
Futuristid arvavad, et ühel päeval jutustavad ühendatud seadmed internetile, kus nad asuvad, mida nad kogu aeg teevad ja saavad olema sama täpselt kaardistatud nagu Google Mapsi poolt kaardistatud füüsiline maastik.
Privaatsust kaitsvad ühendused, nagu nt. Electronic Frontier Foundation hoiatas, et selliseid geolokatsiooni asukohti võidakse kuritarvitama hakata. Mida rohkem ja rohkem seadmeid saab võrku ühendatud, seda suuremad võimalused on jälgimisühiskonna tekkeks.
[socialpoll id=”2180991″]