Läbi aastate on meil olnud kõikvõimalikke erinevaid panne (plekk, teflon, roostevabast terasest jne) , aga malmpanni vastu ei saa mitte ükski neist. Toite ei anna ühegi teise panniga tehes võrreldagi, lihtsalt tulemus on nii hea ja maine.

Minu malmpann pärast rasvatamist ja nagu näha ei võta ka munapuder pannil kinni
Minu malmpann pärast rasvatamist ja nagu näha ei võta ka munapuder pannil kinni

Aastate jooksul on kogunenud mitmeid erinevaid potte, panne, ahjuvorme, samas kui päris aus olla, siis kasutan neist peaaegu kõiki, aga on paar asja, mida kasutan teistest kordi rohkem ja need on minu kaks malmist panni ning ahjupott. Kui keegi peaks huvi tundma, et millist panni või potti osta, siis soovitan soojalt oma raskelt teenitud raha eest muretseda terve eluea püsiva malmpanni(d) ja ahjupoti(d). Kui neid õigesti hooldada, siis püsivad nad mitu põlvkonda ning raha saab õigesti kasutatud. Tavalised pannid tuleb paari-kolme aasta tagant ringi vahetada, sest nende eluiga ei ole lihtsalt nii pikk.

Enne meie vanaema käest saadud vana malmpann
Enne meie vanaema käest saadud vana malmpann

Muide parimaks pulmakingiks on noorpaarile üks korraliks malmist köögitarvete komplekt teha, mitte äratuskell vms mõttetu vidin, millega midagi pole peale hakata ja mida alati pulmadeks mitu tekib peale nende, mis nagunii juba kodus olemas on.

Ma saan täiesti aru, miks inimesed eelistavad teisi panne malmile – see on malmpannide ja -pottide üüratu raskus. Tõsi, nad on rasked, aga kas selle pärast tasub oma tervis mängu panna, et ei taheta rasket panni või potti ühest kohast teise liigutada.

Põhjused, miks malmpann on parem kui tavalised

Nad on tehtud malmist

Tänu sellele on nad vastupidavad. Nad võivad maha kukkuda ning nendega ei juhtu midagi. Ei pea muretsema selle pärast, et äkki kriimustad pinda ning värv või mõni kiht maha võiks kooruda. Nad lähevad ajaga küll rooste, kui ei kasutata, aga seda viga on võimalik väga kiiresti parandada. Malmpannidega võid ringi käia ka väga jõhkralt ja ikkagi püsivad nad igavesti. Suure tõenäosusega kestab pann kauem kui sina ise.

Panni põhi enne rasvatamist ja vana kihi eemaldamist
Panni põhi enne rasvatamist ja vana kihi eemaldamist

Taluvad kuumust

Enamik potte-panne saadab kasutusjuhend, et ei tohi kasutada kuumust üle selle ja tolle temperatuuri (peamiselt jääb see 450-500 C ahjus). Malmpanniga seda ei juhtu, pane ükskõik kui kuuma ahju, no jah – kui suudad temperatuuri viia 1535 C-ni, siis ka malmpann sulab. Samas võib täiesti südamerahuga teha malmpanni või -potiga lõkkes otsesel tulel süüa. Proovi seda teha mõne mittenakkuva panni-potiga… Tegelikult mitte proovida, sest kasutusjuhend keelab.

On mittenakkuva pinnaga

Nagu näha, siis pann oli kõvasti vatti saanud ning äärtesse oli kogunenud üksjagu rasva jms sinna mittekuuluvat.
Nagu näha, siis pann oli kõvasti vatti saanud ning äärtesse oli kogunenud üksjagu rasva jms sinna mittekuuluvat.

Jah, malmpannid on mittenakkuva pinnaga, kui neid eelnevalt sellele vastavalt ette valmistada ehk karastada. Selleks, et uus pann saada mittenakkuva pinnaga, on vaja see eelnevalt rasvatada. Tulemuseks on sama hea kui mistahes mittenakkuva pinnaga kallis pann kaubandusest, mis püsib ainult mõne aasta. Kui ei usu, proovi sellel muna praadida. Ka vana kasutatud pann, mida on väärkoheldud on võimalik tagasi elule tuua ning ta samuti mittenakkuva pinnaga teha. Lihtsalt tööd on natukene rohkem kui uue panni korral.

Malmpannile tekkinud kiht on võrdne teflonkihi mittenakkuvusega, aga on tervisele ohutu, mida aga teflonkatte kohta öelda ei saa. Tefonkate on ohutu seni kuni see on terve, niipea kui kate on kahjustatud, muutub see tervisele othtlikuks. Eriti ohtlik on teflon kõrgetel temperatuuridel, selle poolt erituvad aurud võivad tappa kodus olevad lemmiklinnud. Samuti võivad need aurud inimestel põhjustada nn “Teflon grippi” või nagu teadlased seda nimetavad”polümeeraurude palavik”.

On ökonoomne

Usun, et paljud inimesed ei usu malmpanni seetõttu, et need on teiste pannidega võrreldes odavamad ja arvavad, et madal

hind on tingitud viletsast kvaliteedist (mina leian, et malmpannid-potid ei ole üldse odavad). Reaalsus on see, et neid on odavam valmistada ja seetõttu ongi hind soodsam – mitte odav kui mõnel teflon- või teisel mittenakkuva pinnaga pannil. Hea ja odava malmist panni või poti võid saada näiteks vanakraamipoest või taaskasutusest umbes 6-10 euroga.

Pann seebikivilahuses
Pann seebikivilahuses

Kaubanduses müüakse neid ka 70 €, aga siis on teid korralikult pügatud. Mina enda 5 l malmist emailitud ahjupoti sain 35 € – täpselt samasugust müüakse ka 65-70 € eest. Lihtsalt peab natukene ringi vaatama. Vana malmist pann on meil vanaemalt saadud ja on vanem kui mina ja töötab kenasti, aga kuna ta on eelnevalt karastamata, siis päris kõiki asju sellega teha ei saanud, on teine meil küll igapäevaselt kasutuses. Selle artikli jaoks otsustasin selle vanaema vana panni uueks teha ning vana kihi maha võtta ja uus kate peale, et saaks korraliku mittenakkuva pinnaga panni, millel saan lapsele hommikul ka munaputru teha. Lisaks on võimalik malmist panne-potte saada odavalt ka täikadelt, sest inimesed ei oska nende eest hoolt kanda ja müüvadki selletõttu neid ära.

Peale seebikivi- ja äädikalahust. Nagu näha on pann kergelt rooste karva, aga enam ei ole algse panniga midagi ühist. Nagu uus
Peale seebikivi- ja äädikalahust. Nagu näha on pann kergelt rooste karva, aga enam ei ole algse panniga midagi ühist. Nagu uus

Nad on mitmekülgsed

Ühe panniga on võimalik teha sadu erinevaid maitsvaid toite. Alustuseks võib sellega maitsvaid küpsiseid ja kastet. Usute või mitte, aga selle sama panniga saab teha imelised röstsaiad. Pruunistada kana salati jaoks. Lisaks kui soovi on, saab neis ka pontšikuid valmistada ja ka kooke on neis võimalik valmistada täiesti edukalt. Ise kasutan suuremat panni ühepajatoidu tegemiseks.

Hoiab pesuvahendi pealt kokku

Kui pann on korralikult ette valmistatud, siis pesuvahendiga pesemine teeb pannile liiga! Pesuvahend lõhub väikesed õlimolekulid, mis on panni kihile kinnistunud ja olid teinud sellest mittenakkuva pinnaga panni ning pann ei pruugi pärast pesuvahendiga pesemist enam mittenakkuv olla ja pead kihi eemaldama ning kogu protseduuri otsast alustama. Lisaks võib järgmisel söögil olla pesuvahendi maitse. Seega, kui pann vajab pesemist, siis unusta pesuvahend ja kasuta selleks vajadusel soola ja sooja vett. Soolaga pann puhtaks, sooja veega üle ja nühkida veelkord õliga üle – kõik, et rooste ei läheks!

Peale seebikivi- ja äädikalahust pann põhja poole pealt.
Peale seebikivi- ja äädikalahust pann põhja poole pealt.

Jaotavad ühtlaselt kuumust

See võiks olla peamisi põhjusi, miks võiks kõigil kodus olla vähemalt üks malmpann või -pott. Inimesed kulutavad sadu eurosid selleks, et leida endale pann või pott, mis jaotaks ühtlaselt kuumust. Koka kõige suurem õudusunenägu on see, kui pann või pott jaotab ebaühtlaselt kuumust. Sul on pann, mis ühest kohast kõrvetab ja teisest kohast hoiab toidu toorena. Malm teeb ära imelise töö, et terve pott või pann on ühtemoodi kuum ning sul ei teki söögi valmistamisel kunagi sellist ebameeldivat probleemi.

Panni hooldamisest

Alusta õige rasvainega

Esimene kiht on peale kantud, aga ahjus pole veel käinud.
Esimene kiht on peale kantud, aga ahjus pole veel käinud.

Olen lugenud erinevaid juhendeid, kuidas malmpanni eest hoolt kanda, aga naljakas on see, et ei olda jõutud nn konsensusele. Mõned räägivad, et malmi eest tuleb hoolt kanda ainult loomse rasvaga, sest taimsed õlid jätavad kleepuva kihi. Teised seevastu ütlevad, et loomne rasv jätab pannile pehme katte ja tuleks kasutada ainult taimseid õlisid. Osad räägivad, et maisiõli või oliivõli on ainsad, mida malmpanni-poti eest hooldamisel üldse kasutada. Teised seevastu soovitavad peekonirasva jääke või puhast searasva kasutada. Mõned ütlevad, et tuleb kasutada küllastunud rasvu – need on siis rasvad, mis on toatemperatuuril tahkel kujul, olgu need siis loomsed või taimsed rasvad (palmirasv/õli, kookosrasv/õli, searasv). Mõned ütlevad, et mitte kunagi kasutada panni rasvatamisel võid, teised ütlevad, et või kasutamine on OK. Teised ütlevad, et rapsiõli on ok, samas jällegi ühed räägivad, et rapsiõli jätab pannile kõrgel temperatuuril õlijäägid. Kolmandad seevastu ütlevad, et vahet ei ole, millist õli või rasva kasutada.

Esimene kiht peal, aga kuumutamata
Esimene kiht peal, aga kuumutamata

Neil kõigil on vale arusaam. Sest tegelikult on väga suur vahe, millist õli oma malmist köögitarviku rasvatamisel kasutate ja milline õli annab parima tulemuse. Seda õli ei ole isegi siin nimekrijast läbi jooksnud. Mis see siis olla võiks? Annan mõned vihjed: millist õli kasutavad kunstnikud kvaliteetse õlivärvi pigmendi segamisel, et see kuivaks lõuendile kõvaks ja klaasjaks? Millist õli kasutavad kõige sagedamini puiduskulptuuride tegijad oma tööde viimistlemisel, andes taiestele kaitsva läikiva kihi? See on sama õli. Aga nüüd sellest, mis on samasugune toidukvaliteedilt?

Esimene kiht peal ja pann on kuumutatud, sisepind selline. Laigud pannil on sõrmejäljed
Esimene kiht peal ja pann on kuumutatud, sisepind selline. Laigud pannil on sõrmejäljed

 

Õli, mida kasutavad kunstnikud ja puiduskulptuuride tegijad on linaõli. Toidukvaliteedilt on samaväärne linaseemneõli. See õli on ideaalne oma malmist köögitarvikute rasvatamiseks samal põhjusel, miks kasutatakse seda õlivärvide kokkusegamisel ja puidu viimistlemisel. Seda kutsutakse värnitsaks, see tähendab seda, et kuivades õli muutub raskeks ja jätab pinnale kõva kihi. Mõiste, värnits, on eksitav, sest muutus toimub tegelikult läbi keemilise protsessi – polümerisatsiooni.

Panni sisepinnale moodustuv kate tekib tänu rasvade polümeriseerumisele; rasvade polümeriseerumist võimendab värnits ning ainsaks söömiskõlblikuks värnitsaks on linaseemneõli. Sellest järeldangi, et linaseemneõli ongi ainus õige õli, millega oma malmist köögitarvikuid rasvatada.

Esimene kiht peal, kuumutatud ning panni alumine pool
Esimene kiht peal, kuumutatud ning panni alumine pool

Malmist köögitarvete karastamine ei ole küpsetamine

Teades seda, et süüa tehes, ei tohi õli või rasva kuumutada tema suitsemispunktini, sest see põhjustab “vabade radikaalide” vabanemist, mis aga on kantserogeensed. Kindlasti ei tohi kasutada polüküllastumata rasvu ega mitte omega-3 rasvhapperikkaid rasvu – need on eriti tundlikud kuumusele ja vabade radikaalide vabastamisele. Asja kõige

iroonilisem pool on see, et need samad põhjused, miks ei tohiks kasutada omega-3 rasvhapetega õli, on õlil, mis on malmist köögitarvikute rasvatamiseks kõige parem. Nimelt linaseemne õli on väga kõrge just omega-3 rasvhapete poolest, eelkõige alfa-linoleenhappe (ALA) poolest. Vabad radikaalid on need, mis üldse võimaldavad polümerisatsiooni. Värnitsates, mis toodavad enim polümeere on väga omega-3 rasvhapete rikkad just ALA poolest.

Teine kiht peal ning kuumutatud
Teine kiht peal ning kuumutatud

Searasval, mida kasutati ca 100 a tagasi malmpannide rasvatamisel, oli ALA-d kordi rohkem kui tänapäeva searasval. Põhjuseks on see, et toona said sead neile loomupärast toitu, tänapäeval aga kasvatatakse neid tööstuslikult lisa-, täis- ja täiendsöötadel, mis tähendab seda, et nad on sunnitud sööma palju teravilja ning nende rasvas on seetõttu vähem omega-3 rasvhappeid.

Retsept panni rasvatamiseks/ karastamiseks

Kuna täiesti tavapärast searasva ei ole paljudel enam käepärast võtta, siis kasutavad osad inimesed peekoni praadimiselt ülejäänud rasva, mis aga ei ole üldse hea idee. Nimelt see peekon, mida poest ostetakse on tööstuslikul teel kasvatatud ning rasvatamisel kuumutate hoopis kartsenogeenseid nitraate. Isegi mahepeekon ei ole rasvatamiseks parim lahendus, seda tema kõrge soolasisalduse poolest.

Teine kiht altpoolt
Teine kiht altpoolt

Kindlasti ei tohiks kasutada rasvatamiseks pihustatavaid õlisid, sest neile on lisatud teisi lisa- ja säilitusaeineid. Kui tahad saavutada häid tulemusi, siis on selleks puhas õli. Soeta looduspoest ökoloogiliselt puhas linaseemneõli. Kuna see õli rääsub kiirelt, siis kontrolli kindlasti parim enne kuupäeva.

Miks ökoloogiliselt puhas? Sest sa ei taha oma pannile sisse põletada mürkkemikaale, mis lekivad igavesti sinu toidu sisse. Enne kasutamist tuleks pudelit loksutada.

Kui tegemist ei ole täiesti uue panniga ja tahad vanale pannile uue välimuse anda nagu mina, siis tuleb eelnevalt vana kiht, ka rooste jms maha saada puhta metallini välja. Selleks võta suur plastkauss või ämber, kuhu pann sisse mahub, vala sinna niipalju vett, et see katab panni. Eemalda pann veest ning nüüd lisa sinna ca 3-5 sl seebikivihelbeid/graanuleid (NaOH) olenevalt panni suurusest ja vee kogusest. Seebikivi on saadaval näiteks soodsaima hinnaga Paradiisi Mesilas või Hea Maja Poes, mõlemad saadavad ka vajadusel postiga.

Kolmas kiht seestpoolt
Kolmas kiht seestpoolt

Loomulikult on seda ka mujal saada, ka osades apteekides, aga eks hinnad ole siis ka krõbedamad. Vala seebikivi külma vette, mitte kunagi EI TOHI valada vett seebikivile! Vastasel juhul tekib ebameeldiv ning väga ohtlik reaktsioon, seebikivi graanulid võivad näkku paiskuda. Tegemist on söövitava ainega, seega tuleb siin olla väga ettevaatlik! Kasutada kaitseprille ning kummikindaid. Lahustada hoolega graanulid vees, vesi muutub kuumaks, ca 80 C, aseta ettevaatlikult pann lahusesse, kata pealt kilega ja pane kauss kuhugi ära, et keegi sisse ei komistaks. Hoida lastele kättesaamatus kohas!

Kolmas kiht altpoolt
Kolmas kiht altpoolt

Nüüd las seebikivilahus teeb oma tööd, selleks võib minna 12-72 h, oleneb panni seisukorrast. Samas iga 12 h tagant võiks teha uue lahuse, sest eelmine muutub väga mustaks ja koledaks ning ei tööta nii nagu peaks. Kui seebikivilahust uuendada, siis enne igat uuendust võtta pann lahusest välja ning hõõruda sooja vee ja nuustikuga pann puhtaks niipalju kui võimalik. Minu pann tahtis nelja lahust saada, enne kui sain viimase kihi maha ning pann oli valmis rasvatamiseks.

Neljas kiht seestpoolt
Neljas kiht seestpoolt

Kui pann on nii puhas, et enam ei vaja uut lahust ja viimanegi mustuse kiht on maha saadud ning pann näeb välja nagu uus, aga kergelt roostes. Pese pann hoolega sooja vee ning nuustikuga puhtaks. Ära kasuta pesuvahendit! Nüüd tahab pann saada neutraliseerimist ning selleks tuleb pann asetada 5% äädikalahusesse kuni tunniks ajaks. Äädikas tasakaalustab pannil seebikivilahuse jäägid. Pärast seda pese taas pann sooja vee ja nuustikuga puhtaks. Kuivata täielikult, pann ei tohi jääda isegi mitte niiske. Et kindel olla, võib panni asetada mõneks ajaks 50 C ahju, et pann saaks üdini kuivaks.

Võta kuiv pann ahjust, hõõru paberi või puuvillase rätiku/kaltsuga pannilt kerge roostene kiht maha. Kuna pann on õlitamata, siis pannile tekib automaatselt selline kerge roostene kiht, see on normaalne ja seda 100% ära ei saagi, alles jääb õrn kiht roostet ja see on normaalne.

Neljas kiht altpoolt
Neljas kiht altpoolt

Nüüd loksuta oma linaseemneõli pudelit ja vala pisikene törts pannile, hõõru kätega õli panni sisemusele, lõhedesse, seest ja väljast. Kõik peab saama kaetud, midagi ei tohi vahele jätta. Kui õli on pannile kantud, võta paber ning kuivata üleliigne õli pannilt ära, et jääks imeõrn kiht. Sa lihtsalt näed, et pann on õlitatud, sest läigib, aga midagi ei tohi kuskilt valguda. Nüüd pane pann külma ahju ja keera ahi maksimumi peale 250-300C (minu ahi võtab 250C välja) ja kuumuta ahi maksimaalse kuumuse peale.

Viies kiht seestpoolt
Viies kiht seestpoolt

Mingil ajal, kui ahi kuumust üles võtab, hakkad tundma ebameeldivat lõhna (on saavutatud õli suitsemispunkt), vajadusel tee aken lahti, see lõhn möödub umbes 5-10 minuti jooksul. Kui ahi on saavutanud 250-300 C vastavalt sinu ahju võimsusele, hoia panni 1 h selle kuumuse juures. Pärast seda keera tuli alt ning lase ahjuust avamata pannil ahjus vaikselt maha jahtuda, see võtab vähemalt 2-3 h aega, enne kui käed kannatavad panni töödelda ja saad uue kihi peale kanda. Peale esimest kihti on pann kergelt tumedam ja matim, aga pole kasutamiseks veel valmis. Korda seda protseduuri vähemalt 6x! Just, vähemalt 6 korda, alles siis saavutab pann oma kaitsva mittenakkuva kõva kihi! Mina oma panni rasvatasin 2 päeva, sest see jahtumine võtab kaua aega ja alati ei ole aega ka kohe pann ahjust välja võtta vaid tuleb teha muid asju või kodust välja minna. See ei muuda midagi, selle pärast küll muretsema ei pea.

Viies kiht altpoolt
Viies kiht altpoolt

Kui arvad, et protseduuri saad kiirendada, siis arvad valesti. Ei saa, kui jätad pannile liiga paksu õlikihi, siis see kõrbeb sisse ja jätab ebaühtlase pinna ning lõpptulemus ei ole mitte mittenakkuv pind ja pead selle kõik uuesti maha võtma ning otsast peale hakkama ja seda sa ei taha teha. Seega ole hoolas üleliigse õli eemaldamisega!

Ahju kõrgel kuumusel on oma eesmärk, et see oleks kõrgem kui rasvatusõli suitsemispunkt ning selleks, et maksimaalselt kiirendada vabanema õlist tulenevaid vabu radikaale. Rafineerimata linaseemneõlil on üks madalamaid õli suitsemispunkte (vaata allolevat tabelit õlide suitsemispunktide kohta). Mida kõrgem temperatuur, seda rohkem suitseb, see on hea panni karastamisel, aga halb söögi tegemisel – seega söögi valmistamisel ära lase kunagi rasvainel suitsema minna ja vali oma söögi jaoks õige õli. Näiteks frittimiseks on ideaalne avokaadoõli või palmirasv, sest neil on kõrge suitsemispunkt. Salatitele sobivad madalad sutitsemispunktidega õlid.

Kuues ja viimane kiht seestpoolt
Kuues ja viimane kiht seestpoolt

Erinevate rasvainete suitsemispunkt

Oluline on teada erinevate rasvainete suitsemispunkti, sest neid ei tohi pärast nende suitsemispunkti söögi valmistamisel kasutada ning nad on hakanud lagunema. Kui rasvaine hakkab lagunema, siis esimeseks märgiks on rohke suits ja ebameeldiv lõhn. Arvatakse ka seda, et rasvaine, mis on ületanud oma suitsemispunkti on läinud halvaks ning selle käigus hakkab eritama hulganisti vabu radikaale, mis aitavad kaasa vähkkasvajate tekkele.

Rafineeritud õlid (neist on lisandid välja viidud ja on nö puhastatud õlid) tõstavad suitsemispunkti. Alljärgnevas tabelis leiad erinevate õlide suitsemispunktid.

Rasvaine Suitsemispunkt ̊ C
Rrapsiõli rafineerimata 107
Linaseemneõli rafineerimata 107
Safraniõie õli rafineerimata 107
Päevalilleõli rafineerimata 107
Maisiõli rafineerimata 160
Päevalilleõli oleiinhappega rikastatud rafineerimata 160
Ekstra neitsioliivõli 160
Maapähkliõli rafineerimata 160
Safranõie õli semirafineeritud 160
Sojaõli rafineerimata 160
Kreeka pähkliõli rafineerimata 160
Kanepiõli 165
Või 177
Rapsiõli semirafineeritud 177
Kookosõli/rasv 177
Seesamiõli rafineerimata 177
Sojaõli semirafineeritud 177
Taimne küpsetusmargariin 182
Searasv 182
Makadaamia pähkliõli 199
Rapsiõli rafineeritud 204
Kreeka pähkliõli semirafineeritud 204
Kõrgekvaliteediline (madala happesusega) Ekstra neitsioliivõli 207
Seesamõli 210
Puuvillaseemneõli 216
Viinamarjaseemneõli 216
Neitsioliivõli 216
Mandliõli 216
Metsapähkliõli 221
Maapähkliõli 227
Päevalilleõli 227
Maisiõli rafineeritud 232
Palmirasv 232
Palmituuma õli 232
Päevalilleõli oleiinhappega rikastatud rafineeritud 232
Maapähkliõli rafineeritud 232
Safraniõie õli rafineeritud 232
Seesamiõli semirafineeritud 232
Sojaõli rafineeritud 232
Päevalilleõli semirafineeritud 232
Oliivõli (pomace) 238
Oliivõli ekstra light 242
Sojaoaõli 257
Safraniõie õli 266
Avokaadoõli 271
Viimane kiht altpoolt
Viimane kiht altpoolt

Isiklikult meeldib mulle kasutada söögi tegemisel võid, kookosrasva/õli, kreeka pähkliõli, avokaadoõli, kanepiõli, viinamarjaseemneõli, mandliõli, ekstra neitsioliivõli ja palmirasva.

Mainisin ka, et netiavarustes levivates müütides räägitakse kus karastatud pann pärast töötlemist jääb kleepuv. Kui pann tuleb ahjust välja kleepuvana, siis põhjuseks võib olla üks kolmest:

 • õlikiht sai liiga paks,
 • ahju temperatuur oli liiga madal,
 • ahjusoleku aeg maksimaalsel temperatuuril jäi liiga lühikeseks.
Minu malmpann pärast rasvatamist ja nagu näha ei võta ka munapuder pannil kinni
Minu malmpann pärast rasvatamist ja nagu näha ei võta ka munapuder pannil kinni

Panni karastamisel on võimalik kasutada ka teisi rasvaineid nagu peekonirasv, taimne margariin jms, paljud seda ka teevad, aga miinuseks peale selle, et kinnitad pannile ebasobivad ning mitte just tervislikud ained, mis iga kord kui süüa teed, toidu sisse imenduvad ja pärast need sisse sööd vaid lisaks saad üsna pehme kihiga panni, mis ei ole just mittenakkuva pinnaga ning aja möödumisel see kaob ja pann hakkab kinni võtma. Kui tahad saada korralikult karastatud panni ning saada ka head lõpptulemust, siis investeeri linaseemneõlisse, ülejäänud õli saad edukalt salatites ära kasutada. Küpsetamiseks ei soovita, sest tema suitsemispunkt on nii madal.

Minu pann on nüüd kenasti valmis ja esimene munapuder ka lapsele valmistatud – fotol on kenasti näha, et muna ei jää pannile kinni, enne ei olnud munaputru võimalik pannil valmistada. Olen üürata rahul, ainult järgmist elektriarvet ma ei oota…

Mõnusat pannijahti ja renoveerimist!

Allikad: What´s Cooking America, The Resourceful Gals, Cooking For Engineers, EWG

HINNANG
Valmistamine
Hind
Efektiivsus
Eelmine artikkelMida teha, kui keha ei väljuta “prügi”?
Järgmine artikkelMiks me ärritume, kui keegi esitab meie tõekspidamistele väljakutse?
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...
vanast-malmpannist-uusLäbi aastate on meil olnud kõikvõimalikke erinevaid panne (plekk, teflon, roostevabast terasest jne) , aga malmpanni vastu ei saa mitte ükski neist. Toite ei anna ühegi teise panniga tehes võrreldagi, lihtsalt tulemus on nii hea ja maine. Aastate jooksul on kogunenud mitmeid erinevaid potte, panne,...

12 KOMMENTAARI

 1. Leidsin selle vana, aga väga põhjaliku artikli, aitäh!
  Uurin, kas on midagi öelda ka panni karastamise kohta pliidil kuumutades? Meil on puitkäepidemega malmpann, käepidet ei ole võimalik eemaldada, seega ahju seda panna ei saa.

 2. Tehtud. Malmpann 8L. Lahustasin 25 spl + 15L külma vett suures ämbris. Vee temperatuur tõusis ainul kuni +25 kraadi. Lasin malmpannil liguneda 24h ja pesin nuustikuga puhtaks. Õudne mis mustus sealt lahti tuli ja malmpott säras jälle. Siis äädikalahuses tund aega ja jälle veega pesu. Määrisin käsitsi linaseemneõliga õhukese kihi ja küpsetasin ahjus +250 kraadi 1 tund. Nii 6 korda! Seebikivi ~2,50€/kg Seemi AS Tallinnas Kadaka tee 3 ja linaseemneõli 0,5L sain Konsumist. Olen väga õnnelik ja jagan seda teadmist edasi. Joacim

 3. Väga tore ja põhjalik artikkel!
  Proovisin ka sedasi oma uut panni sisse põletada. Muus osas ei oska veel kommenteerida aga suitsemise kohta võin küll öelda, et minul kärssas-suitses ahi terve selle tunni mis pann ahjus oli(250+kraadi juures). Terve elamine paksult vingu täis. Nii nagu artiklis kirjeldatud, 10 minutiga kaob ebameeldiv suits, minul küll ei juhtunud. Kuna tugeva vingu tõttu ei olnud toas võimalik ka hiljem viibida siis pean vist järgmised 5 põletust suve peale jätma:(

 4. Mul on pool aastat tagasi soetatud emailkattega malmpann (väljast punane email, seest valge email) ja paljud asjad jäävad kinni. Ainult alla keskmist kuumust saan kasutada ja teha pigem hautatavaid toite, et tekiks pannile vedelik. Sest nii kui vedelik kaob, siis kõrbeb kohe… siit ka küsimus, et kas kõik eelnev jutt võiks sobida emailitud malmile?

  • Ene – ma arvan küll, sest vanasti neid seal ju karastati, aga sa pead väga valvas olema temperatuuriga, et maha ei jahtuks. Selles mõttes on elektri- või gaasiahjus neid hea teha, sest kui oled temperatuuri paika pannus, siis nii see ka jääb, puuküttega aga kõigub. Ma arvan, et kui temp kõigub 250-300 vahel ei ole prolbeemi, aga alla 250C ei tohiks küll minna.
   Kuidas sa sellel silma peal hoiad, ei oska aidata.

 5. Mari – ei ole, sest need on karastamise käigus täielikult hävinud. Linaseemneõli on selles osas parim valik. Samas linaseemneõliga ei saaks midagi praadida, sest seal saavutatakse küll suitsemispunkt väga kiirelt, ainult salatitesse nagu neitsioliivõligi.

 6. Aga kas linaseemne öli jäägid, mis karastamisel potti jäävad, pole söögitegemisel tänu madalale suitsemispunktile kahjulikud?

JÄTA OMA VASTUS

Palun lisa oma kommentaar
Palun sisesta oma nimi